Şimdi Ara

BMW 5 SERiSi G30- (101. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.527
Cevap
102
Favori
565.820
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 99100101102103
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 038poyraz

Standart gösterge ile, hayalet gösterge aynı değil. Standart göstergede aslında analog kadranlar mevcut. Ama üzerindeki malzemeden kaynaklanan hayaletmiş gibi görüntüsü var. Üzerindeki gösterge tam hayalet gösterge ile değiştirilebilir aslında. Ama parçaların fiyatı güncel döviz kurları ile çok mantıksız hale gelmiştir bence.

Piyasada sıfır km satışı neredeyse durdu zaten. Haziran’dan beri kullanıyorum g30u. Çok çok nadir görüyorum yollarda. Tek tük. Fiyatlar malum, artık alması, ulaşması çok zor oldu bu araçlara.
    Hocam babamda 520d xdrive m paket var bu parcanin orjinali borusan otoda varmidir ve ortalama ne kadara patlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sevdiğin

Merhaba arkadaşlar. Ön eden tartıştınız mu bilmiyorum. Hareket halinde ekranı video oynatma özelliğini açtırmak istiyorum. Ankara Trabzon Samsun. Götürebilirim.
    Bir yere gitmenize gerek yok; kendiniz de usb ile yapabilirsiniz.

Önceki sayfada göndermiş olduğum sitede mevcut.

Yalnız büyük ekran gerekli sanırım.

Bu arada carplay ile birlikte alırsanız daha ekonomik oluyor.
  • quote:

https://youtu.be/F6KURHAMeJU
    Bu arkadaşlarla iletişime geçtim. Kocaelinde kendileri üretiyormuş. Alınabilir.
    Gayet başarılı gözüküyor.

Ben arabayı alırken orijinalini aldım.

Oldukça kaliteli ancak, gereksiz pahalı.
  • Merhaba. 2017 Türkiye’ye ilk gelen 520i lerden birini almak nasip oldu. Araçtan memnun olmamak mümkün değil fakat gündelik de kullanılacak bir araç değil. Kalıbı,havası ve dikkat çekici özelliğinden dolayı bakkaldan bir ekmek alıp geleyim diyebileceğin bir araç değil. O yüzden yeni Polo 1.0 aldım. Onu da kullanınca bu aracla her gün trafiğe çıkarmıyorum.
    Sürmediğim günlerde aracımı özlüyorum açıkcası.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Merhaba. 2017 Türkiye’ye ilk gelen 520i lerden birini almak nasip oldu. Araçtan memnun olmamak mümkün değil fakat gündelik de kullanılacak bir araç değil. Kalıbı,havası ve dikkat çekici özelliğinden dolayı bakkaldan bir ekmek alıp geleyim diyebileceğin bir araç değil. O yüzden yeni Polo 1.0 aldım. Onu da kullanınca bu aracla her gün trafiğe çıkarmıyorum.
    Sürmediğim günlerde aracımı özlüyorum açıkcası.
    2 araba sart evet katılıyorum ,polo 1.0 yakıttan memnunmusunz
  • Evet, 2 ay oldu alalı karma 6 tl. Daha da düşüyormuş ilerde.

• ahmet056 A kullanıcısına yanıt
    Vardır tabiimde. Yalnız Ankara’da mperformance garage diye bir yer var. Bu tarz retrofit işlemleri çok iyi yapıyorlar. Fiyatları hakkında bilgim Yok, ama dediğim yerden öğrenilebilir. İleride aracıma bende aynı şekilde hayalet ve next100 retrofit düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 038poyraz

Vardır tabiimde. Yalnız Ankara’da mperformance garage diye bir yer var. Bu tarz retrofit işlemleri çok iyi yapıyorlar. Fiyatları hakkında bilgim Yok, ama dediğim yerden öğrenilebilir. İleride aracıma bende aynı şekilde hayalet ve next100 retrofit düşünüyorum.
    Aracın orası burası sökülecek. Belki zamanla takır tukur trim sesleri gelecek. Sökülen panellerin tırnakları kırılacak; tekrar yerlerine tam oturtulamayacaklar... Bu kadar sessiz ve ses yalıtımı iyi olan bir araçta belki huzurunuzu bozan yeni sesler peydahlanacak. Endişelenmiyor musunuz? Ben şahsen endişe duyuyorum. Bırakıyorum; orijinal kalsın.

• BMW ConnectedDrive için 5 TL’ye 30 gün deneme aboneliği başlattım. En büyük getirisi Spotify oldu. Beğendim. Aboneliği 30 günün sonunda devam ettirme kararı aldım.

BMW 5 SERiSi G30-

ConnectedDrive telefon uygulaması araçtan ayrılmadan önce kaç litre yakıt kaldığını ve tahmini menzili otomatik olarak kaydediyor. Bu da faydalı.

BMW 5 SERiSi G30-

Spotify ile müzik keyfi muazzam. Bundan sonra Spotify olmadan araba kullanmam.

BMW 5 SERiSi G30-
    BMW 5 SERiSi G30-

Yolculuk için toplam süre, ortalama hız bilgilerini görebiliyorum. Bu bilgileri telefondaki navigasyon uygulaması da gösteriyor. Fakat telefondaki ConnectedDrive uygulamasında ilave olarak yolculuk için kaç litre yakıt harcandığını görebiliyorum. Yukarıdaki yolculuk için 2,8 litre mesela. Faydalı buldum.

BMW 5 SERiSi G30-
    BMW 5 SERiSi G30-

Dilediğiniz kişiye, trafik durumunu da dikkate alarak
    SMS text mesajı ile varış saatini bildirebiliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 5 Ekim 2018; 23:46:46 >

• BMW 5 SERiSi G30-

En soldaki “Medya/Radyo” Spotify üzerinden dinlediğim radyo yayın akışı. Hava durumu da fena değil. Takvim de var; IOS telefondaki bütün randevuları aracın ekranında gözden geçirebiliyorum.

Haberler segmentinde haber akışı olarak Hürriyet ve Radikal tanımlanmış. Haber kaynağı ekleme sektesi var; “haber akışı web adresini giriniz” diyor. Bazı haber kaynaklarının haber akışı adreslerini girdim ama başarılı olamadım. Bu haber akışı için yardımcı olacak forumdaş var mı acaba? Nasıl bir adres girmek gerekiyor; örnek bir adres var mı?

“RSS news feed” gibi bir adres mi girmek gerekiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 6 Ekim 2018; 0:1:27 >

• Şaka maka 10.745 kilometreyi devirmişim. Mart 2018 başında aldım arabayı. Eski arabada kış lastik ve jant seti, yaz lastik ve jant seti vardı. Laubali ve 3kağıtçı bir lastikçim vardı; beni yıprattı. Bu sefer sadece All-Season lastik seti düşünüyorum. Artık bu-köşe-kış-köşesi ve bu-köşe-yaz-köşesi yapmayacam. Üzerindeki Run-Flat Goodyear Eagle-F1 yaz lastiklerini de eskitip bitirmem lazım; o da ayrı bir sıkıntı.

Goodyear lastikleri sökecem; bahar zamanında takacam ki yaz sezonu kullanılsın; daha 30.000 km gider gibi çünkü sadece 10.000 km kullandım.

All Season / her mevsim lastik olarak:

Michelin Cross Climate Plus lastiklerini düşünüyorum.

Aşağıdaki siteyi gözden geçirdim; fena değil gibi. Cross Climate Plus serisinin Run-Flat olanını piyasada bulmak lazım.

Bu lastikler için düşünceleriniz nedir, tecrübesi olan var mı?

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/CrossClimate-Plus.htm

Teşekkürler, saygılar, iyi forumlar, hayırlı işler, bol güneşler efendim.

• sk67a S kullanıcısına yanıt
    İlk etapta bende all season lastik düşündüm, ancak sonrasında yine jant lastik kombinasyon yaptım. 18 jant aldım orijinal çıkma, üzerinde de cobtinental lastiklerde var kışlık. 1 kış kullanılmış, bakalım koşun denerim. Lastikler daha çok yeni, 2000 km ancak kullanmış eski sahibi. Sensörleri vs daha kullanışlı oluyor bence. En önemlisi, run on flat lastiklere Balans ayarını heryer yapamıyor. Sök tak derdi olmadan kullanmayı düşünüyorum

• Uzaktan kapı-pencere-pervaz-balkonkapısı kapama; kabin sıcaklığını düşürmek için havalandırmayı geçici olarak çalıştırma; en son bilinen GPS konumunu hafızada tutarak hangi semtte park edildiği unutulan aracı bulma; otoparkta hangi katta park edildiği yine unutulan aracın uzaktan selektör fonksiyonunu çalıştırma veya kornasını bir kereleğine çaldırma sayesinde arabayı-nereye-parkettik-lan problemini çözme... Hoşuma gitti bu yahşi fonksiyonlar.

BMW 5 SERiSi G30-

BMW 5 SERiSi G30-

Haber akışı RSS web adresi olayını çözdüm. Tanımlı olan Hürriyet ve Radikal haber akışlarını sildim; Habertürk’ü tanımladım. Bu sefer haber başlıklarında küçük resim kareleri de çıktı.

BMW 5 SERiSi G30-

Nasıl alınıyordu bu özellikler. Ücreti ne kadardı aceba.

• sevdiğin S kullanıcısına yanıt
    Kayıt yapın; aracınızın şasi numarasını da giriyorsunuz.
    Hangi özelliklerin aracınızla uyumlu olduğunu size bildiriyor.
    BMW 5 SERiSi G30-
    İletişim:
    E-posta aracılığıyla:
    bmw.crm@borusanotomotiv.com
    Telefon aracılığıyla:
    (0850) 252-1010
    (Pt - Cu: 08:00 - 20:00; Ct - Pz: 09:00 - 18:00)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 7 Ekim 2018; 22:20:51 >
  • Connected Drive için bazı eleştrilerim olacak. Şu an bütün kapılar kapalı olduğu halde sol arka kapı açık uyarısı var. Dün de bütün camlar kapalı iken sol ve sağ ön cam açık uyarısı vardı. Demek ki uyarılarda hata olabiliyor.

Uzaktan yapılabilen işlemler:
    a. Bütün kapıları kilitleme.
    b. Sürücü kapısının kilidini açma.
    c. bap-bap şeklinde kornanın 2 defa kısa şekilde çalınması.
    d. Kısa farların kısa süreliğine yanması ve otomatik olarak sönmesi.
    e. Kısa süreliğine aracın kabin sıcaklığını düşürmek için klima sisteminin çalıştırılması.

Sübjektif düşüncelerim; a. faydalı. c. çok faydalı. d. faydalı.
    e. süper süper süper faydalı.

b. olmasa da olurdu (anahtar olmadıkça motor çalışmaz, anahtar yokken belki araçtan bir eşya almak için bu özellik kullanılabilir fakat böyle bir durum asla başıma gelmedi; ayrıca, anahtar olmadan cep telefonuyla kapıyı açmak bir güvenlik riski meydana getiriyor).

Keşke olsaydı dediğim: uzaktan camları ve özellikle cam tavanı (sunroof) kapatabilmek. Güneşli bir hava var; cam tavanı hafifçe aralık bıraktık. Araçtan uzaktayız. Bir anda yağmur bulutları şehrin üzerine çöktü. Yağmur yağdı yağacak. Uzaktan cam tavanı kapatabilmek muhteşem olurdu. Muazzam olurdu. Anladığım kadarıyla Connected Drive ile mümkün değil. Aralık kalan kapı pencerelerini de kapatmak mümkün değil. Tam güzel bir olay yapmışken böylesine olayı batırmak niye? Bütün altyapı var; otomasyon mümkün.

BMW 5 SERiSi G30-

BMW 5 SERiSi G30-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 9 Ekim 2018; 11:23:11 >

Merhaba,

Eklediğiniz görselleri telefonunuz USB ile aracınıza bağlı iken mi aldınız acaba?

Benim aracım X1, aracımdan uzakta iken aracın durumu ile ilgili bilgi alamıyorum. Hangi kapı, hangi cam açık, yakıt ne kadar kalmış vs gibi bilgiler sadece USB ile bağlı iken çıkıyor.

Uzaktan kontrolde kapı açma-kilitleme, korna çalma, selektör yakma ve havalandırma açma kapama çalışıyor. Sizde de öyle mi?

• erdknt E kullanıcısına yanıt
    Görselleri eklediğim ve sürekli kullandığım cep telefonu asla USB üzerinden araca bağlı olmadı. Bunun sebebi; USB çıkışına bağlı Apple iPod cihazım var (üzerinden bazen müzik dinliyorum). Araç içindeyken cep telefonum her zaman Bluetooth üzerinden araca bağlanıyor.

Uzaktan ConnectedDrive uygulamasını kullanarak araca bağlandığımda kalan yakıt miktarını ve km menzili görebiliyorum. Bu bilgileri araçla en son iletişim sayesinde hafızada tutuyor olabilir (Bluetooth üzerinden) veya gerçek zamanlı (GSM şebekesi bağlantısı ile) alıyor olabilir. Emin değilim.

Uzaktan bağlandığımda tüm kapıları kilitleyebiliyorum; sürücü kapısını açabiliyorum, kornayı bap-bap-latabiliyorum, kısa far ışıklarını geçici bir süre yakabiliyorum ve geçici bir süre klima sistemi ile araç kabinini havalandırabiliyorum.

Uzaktan bağlandığımda kapı-pencere-sunroof-motor kaputu-bagaj kapağı açık mı değil mi görebiliyorum. Mesela şu an uzaktan araca bağlanıp elde ettiğim bilgiler şöyle (Bluetooth menzilinin oldukça dışındayım; araçla aramda birkaç yüz metre mesafe var ve bir binanın içerisindeyim):

BMW 5 SERiSi G30-

Aracımda Connected Drive altyapısı var; kendine ait bir GSM kartı var ve telefon şebekesine bağımsız olarak bağlanabiliyor.

Uzun bir cevap oldu ama özetle: benim cep telefonum hiçbir zaman USB port ile araca bağlanmadı.

Hayırlı forumlar, keyifli sürüşler, saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 9 Ekim 2018; 18:34:0 >

• Benim arabada baz olan TR donanımına ek olarak Plus paket var; metalik renk var (Safir siyahı), elektrikli-hafızalı ön koltuklar var, 17” jantlar var, bir de deri direksiyon var. Borusan araç teklif kağıdındaki bilgileri özetledim. 02 Mart 2018 tarihinde ödediğim bedel 305.000 TL. Araç Kasım 2017 sonunda üretilmiş; yani 2017 model. Mart 2018’de henüz 2018 modeller gümrükten çıkmamıştı.

2018 model yılı için 520i G30 baz fiyatı 450k, Pure paket de 478k fiyattan başlıyor. Bu Pure paket de Plus pakete denk geliyor diye anladım. Terminoloji biraz dağınık; Borusan da toparlama niyetinde değil.

Şimdi bmwnibul sitesinden en ucuz 520i G30 fiyatına bakalım:

BMW 5 SERiSi G30-

Bir de 2. el bmw fiyatına bakalım. Aşağıdaki araç benim arabayla birebir aynı gibi. Tek fark şu; benim arabada ilave olarak metalik Safir renk var (liste fiyatı 4.500 TL+vergiler). Fiyat 316k.

BMW 5 SERiSi G30-

BMW 5 SERiSi G30-

Yeni ve 2. el fiyatları bu şekilde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 11 Ekim 2018; 11:32:21 >

Connected drive altyapısı konunda bilgim var Teşekkürler.

Benim aracım 2016 model, connected drive uzaktan erişim hizmetleri fabrika çıkışlı olarak var. X1deki geniş ekranlı multimedia sistemi Navigation Plus olarak geçiyor. Sizin aracın altyapısı daha yeni olduğu için bluetooth ile kablosuz olarak araç durumu bilgileri aktarılıyor herhalde. Bende sadece USB ile o bilgiler uygulamaya aktarılıyor. Ama açıkaçası her iki durumda da çok işe yarar bir özellik değil. Bu bilgilere uzaktan erişebiliyor olsak anlamı olurdu. Aracın içerisindeyken durumuna neden telefondan bakma ihtiyacı duyayım ki.

Başka bir forum sayfasında yazmıştım görüşlerimi. (O zamanki maliyeti 1500tl civarındaydı) Buraya da ekliyorum.

“Şuan F48 X1 kullanıyorum. (Eski bir F20 kullanıcısıyım) Araçımda Connected Drive (CD) özellikleri aktif. Ayrıca fabrika çıkışlı NBT ve head-up display de var.

Connected Drive para verilip alınacak bir özellik değil bence. İki artısı var. Birincisi uygulama içerisinden işaretlediğiniz adresi araca gönderebiliyor olmanız. Böylece navigasyonda giriş yapmak ile uğraşmıyorsunuz. Aracınızda navigasyon yoksa bu da kullanılmaz bir özellik oluyor. İkincisi de park halinde aracın nerede olduğuna bakabiliyorsunuz. Bunu da ne kadar kullanırsınız bilemiyorum. Onun dışındaki özelliklere bir iki defa meraktan bakarsınız sadece.

Havalandırma olayı sadece fanı çalıştırıyor. Sıcak havada çok bir fayda sağlamıyor. Bağımsız ısıtıcı olan araçlarda (ülkemizde duyan bile olmayabilir) kışın aracı ısıtmak için kullanılabilir ama çok pahalı bir donanım maalesef.

Spotify’da aman aman bir farklılık yok. Kabloyla bağlamak zorunda kalınca bir esprisi olmuyor.

Şahsi tecrübeme göre Apple CarPlay özelliği olmayan NBTler de işe yaramaz. Kendi aracımdaki de bana göre işe yaramaz seviyede.

Araçlardaki gömülü navigasyon güncel olmuyor. Ayrıca trafik bilgisi de yok ya da paralı. Cebimizde en güncel navigasyonu taşıyoruz zaten. Artık otomobillerde cep tel bilgilerini aktaracak Apple Carplay ve Android Auto gibi özellikler standart olmalı. Yoksa navigasyon için ödenen para ÇÖP oluyor.

NBT taktırmayı düşünen arkadaşlar mutlaka Apple Carplay uyumlu olanı tercih etmeli.

Son olarak, NBT arabanın iç mekandaki kalite algısını arttırıyor evet ama onun dışında hiçbir katkısı yok. Boşuna heves etmeyin derim. Onun yerine güzel bir jant takımı alıp arabanızı daha güzel hale getirebilirsiniz”(Tarih: 22Aralık2017)

Saygılar, sevgiler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdknt -- 11 Ekim 2018; 11:27:4 >

• 
Sayfa: önceki 99100101102103
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.