Şimdi Ara

Blizzard forumlarında konu açılmıştır. Desteklemenizi bekliyoruz. (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
127
Cevap
0
Favori
5.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Batmanlı Betmen

Eğer hala 14 sene önceki vanilla’yı oynuyor olsaydık evet haklısın
    14 sene önceki Vanilla’dan sonra her değişim için 40-50 Euro paket parası verdik zaten farkındaysan.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jack Rabbit Slims kullanıcısına yanıt
    Bu arada fan boy falan değilim woddan beri oynuyorum da her biri farklı bi oyun gibi zaten sıfırdan çıkan oyunlara da o parayı veriyorsunuz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Bu arada fan boy falan değilim woddan beri oynuyorum da her biri farklı bi oyun gibi zaten sıfırdan çıkan oyunlara da o parayı veriyorsunuz
    Ya Zaten bu konuda herkes baya bir homurdanıyordu bende aynı şekilde tam bu sırada

1 tane bedava Boost
    ve
    Gold Token sistemini getirdiler

Döviz kurları yükselmese sıkıntı olmazdı geçiştirirdik fakat döviz böyle olunca bir Ruslar kadar da "şimdilik kâale alınmayınca" tekraar tekrar sıkıntı oldu hali ile.
  • mczaga kullanıcısına yanıt
    Bu arada ben de rusyadan oynuyorum. Başladığımda 16-17 TL’ydi sanırım. Şu an 2 aylık 82 TL verdim mesela. Evet haklısınız keşke bizim paramızda olsa ama adamlarda diyor ki o zaman herkes (bizim rusyadan yaptığımız gibi) türkiye üzerinden oynayacak. Doğal olarak kar amaçlı kurulan klasik bir şirket olarak bu adamlara ters

• quote:

Bu arada ben de rusyadan oynuyorum. Başladığımda 16-17 TL’ydi sanırım. Şu an 2 aylık 82 TL verdim mesela. Evet haklısınız keşke bizim paramızda olsa ama adamlarda diyor ki o zaman herkes (bizim rusyadan yaptığımız gibi) türkiye üzerinden oynayacak. Doğal olarak kar amaçlı kurulan klasik bir şirket olarak bu adamlara ters
    Hocam o
    o şekilde değil ya.Örnek vereyim eğer bu bir ticaret ise ne güzel Rusya dedin bak Putin ne diyor.

"Doğalgazın fiyatının yükselmesi bizim gibi üreticileri zor'a sokuyor diyor aynı şekilde fiyatının düşmeside".

Kısaca burada fiyat saçma bir şekilde yükseldiği zaman ister istemez ticari kâr amacı güddüğün bir ürününün satılmaması demek bu da bu adamlara ters.

Özellikle bizim gibi içten-dıştan operasyonların gırla gittiği ülkelerde güncellenen bir sistem olmalı ancak bu şekilde sabit düzenli bir sistem olabilir.

• Konuda bir çok mesaja baktım adamlar bizle taştaş geçmişla. TR ye özel fiyatlandırma uygulayabilir blizzard tıpki steamde olduğu gibi. Fakat konuda millete sigara fiyatını yazmışsın adam sigara içme demiş . Oyun oynamak lükstür 60 lirada türkiye şartlarında para değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-BB2CECC18

Konuda bir çok mesaja baktım adamlar bizle taştaş geçmişla. TR ye özel fiyatlandırma uygulayabilir blizzard tıpki steamde olduğu gibi. Fakat konuda millete sigara fiyatını yazmışsın adam sigara içme demiş . Oyun oynamak lükstür 60 lirada türkiye şartlarında para değil.
    Tamam bir konu açıldı yazıldı iyi kötüyüsüyle madem hak veriliyor tekrar bir konu açılır iyi yazılır bu sefer fakat içimizde bunu utanç kaynağı görenler var asıl bunları ne yapacaz biz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mczaga

Tamam bir konu açıldı yazıldı iyi kötüyüsüyle madem hak veriliyor tekrar bir konu açılır iyi yazılır bu sefer fakat içimizde bunu utanç kaynağı görenler var asıl bunları ne yapacaz biz?

Alıntıları Göster
    Steam böyle yapıyor blizzard ta yapmalı oyuncu kaybeder falan desen neyse sigara fiyatını yazmışsın adam içme o zaman demiş
  • quote:

Steam böyle yapıyor blizzard ta yapmalı oyuncu kaybeder falan desen neyse sigara fiyatını yazmışsın adam içme o zaman demiş

Alıntıları Göster
    EEe abi oda söylendi buda söylendi neresi komik bunun nedir yani burada gülünç olan?Burada insanlar iyi niyetiyle bişi yazıyor yazmasın mı?

Susun oturun
    Utanç duyun

önünüze getirsinler bedavadan bu kafa ile olmuyor olmadı olmayacak anlayın bir şunu.

al ben daha fazla gülücük koydum ahanda ben yendim 12 yaşında ki çocuklar yapmıyor bunu be!

• quote:

Orijinalden alıntı: mczaga

EEe abi oda söylendi buda söylendi neresi komik bunun nedir yani burada gülünç olan?Burada insanlar iyi niyetiyle bişi yazıyor yazmasın mı?

Susun oturun
    Utanç duyun

önünüze getirsinler bedavadan bu kafa ile olmuyor olmadı olmayacak anlayın bir şunu.

al ben daha fazla gülücük koydum ahanda ben yendim 12 yaşında ki çocuklar yapmıyor bunu be!

Alıntıları Göster
    Amma ağladın be paran yoksa oynama. Tepkini göstereceksen git adamlara steam gibi yapın de. Bizde cügaralar şu kadar maaşımız bu kadar falan deyip kendini rezil etme. Adam ne güzel söylemiş sigaraya para buluyon oyunamı bulamıyon demiş. Adamların çokta umrunda sanki.

• quote:

Amma ağladın be paran yoksa oynama. Tepkini göstereceksen git adamlara steam gibi yapın de. Bizde cügaralar şu kadar maaşımız bu kadar falan deyip kendini rezil etme. Adam ne güzel söylemiş sigaraya para buluyon oyunamı bulamıyon demiş. Adamların çokta umrunda sanki.

Alıntıları Göster
    Ölen ölür kalan sağlar bizimle.

Biz bizimle olan herkes ile mücadelemizi ederiz kimseye de eyvallahımız yok

İstediğin kadar dalga geç çok da fifi.
  • quote:

Daha öncesinde yazmıştım, ancak sizin mesajınızı görünce yeniden hatırlatmak gerektiğini hissettim. TR için özel fiyat oluşturulursa, diğer ülkelerdeki insanların bunu suistimal etmesi engellenebilir.

Blizzard Rusya'da bunu uygulamıyorsa, maalesef bu bahane arkasına sığınmakta haklı değil.

Ödeme yöntemi olarak sadece kredi kartı kabul eder ve bunu da türk bankalarına ait kartlarla sağlarsa, buna ilave olarak TR bölgesinde açılan hesaplarda ilk açılış esnasında doğrulama amaçlı kimlik kartını (pasaport, ehliyet, oturum izni vs) isterse, suistimali büyük ölçüde caydırır.

Bu verdiğim sadece ufak bir örnek, istenirse daha izole bir hale getirebilir. Blizzard'ı bu anlamda gereksiz yere savunmayın lütfen. Çünkü 1.000 kişiden 10.000 € kâr elde etmek yerine, 2.500 kişiden 10.000€ kâr elde etmeyi tercih edebilirsiniz. Sadece parasal sorunlardan dolayı oyunu oynamayı çok isteyip oynayamayan kişileri kazansanız, toplamda şuanki kazancınızı azaltmadan bunu başarabilirsiniz.

Bunu başardığınızda ise etik değerlerinize sağlayacağınız katkı, şirketinize ticari değer kazandırır. Sektörde rol model olursunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Beybifeys kullanıcısına yanıt
    Birincisi blizzardı savunmuyorum. Savunmak için sebebim yok. Blizzard kendi cebini düşünüyorsa biz de düşünüyoruz elbette. Dediğiniz gibi bir şey yapılabiliyorsa umarım yapılır. Ama eğer Rusya gibi olacaksa blizzard yapmaz çünkü dediğim gibi şirketin ilk ve en önemli amacı kar elde etmek. Dediğiniz 10.000 € örneği mantıklı ama türk oyucu popülasyonu çok değil o yüzden adamlar zarar bile edebilir. Ha türkler fazla olsaydı sürümden kazanır derdik ama sanmıyorum.
    Unutulmaması gereken nokta şu ki:
    Blizzard karlılığını düşünür.
    Biz de kendi cebimizi düşünürüz.

O yüzden lütfen kimseyi blizzardı savunuyo gibisinden itham etmeyin. Kimsenin savunmak için bir sebebi yok.

• quote:

Birincisi blizzardı savunmuyorum. Savunmak için sebebim yok. Blizzard kendi cebini düşünüyorsa biz de düşünüyoruz elbette. Dediğiniz gibi bir şey yapılabiliyorsa umarım yapılır. Ama eğer Rusya gibi olacaksa blizzard yapmaz çünkü dediğim gibi şirketin ilk ve en önemli amacı kar elde etmek. Dediğiniz 10.000 € örneği mantıklı ama türk oyucu popülasyonu çok değil o yüzden adamlar zarar bile edebilir. Ha türkler fazla olsaydı sürümden kazanır derdik ama sanmıyorum.
    Unutulmaması gereken nokta şu ki:
    Blizzard karlılığını düşünür.
    Biz de kendi cebimizi düşünürüz.

O yüzden lütfen kimseyi blizzardı savunuyo gibisinden itham etmeyin. Kimsenin savunmak için bir sebebi yok.
    Blizzard'ın, Rusya üzerinde uyguladığı sistemi suistimale açık olması Blizzard'ın zaafiyetidir. Bu yaklaşım ile benzer uygulamanın suistimal edileceğini örnek göstermek ve Blizzard'ın ticari olarak bu durumdan zarar edeceğini öne sürmek, Blizzard'ı gereksiz yere savunmaktır.

Tüm kredi kartlarının nümerik ilk 4 veya 6 rakamı banka kimliğini ortaya koyar. Türkiye'deki bankaların kimlikleri bellidir. Tüm dünyada aynı sistem uygulanır. Bugün PayPal ülkemizde kullanılamıyorsa bunun sebebi ülkemizdeki banka kimliklerini sistemlerinden engellemiş olmalarıdır. Böyle bir filtre oluşturmak zor bir mesele değil. Sistem bugün inşa edilmedi. Visa, Mastercard, American Express gibi kart sağlayıcıları sistemi bu şekilde tasarladıklarından, takibi kolay, entegrasyonu istenildiği gibi filtre edilebilen ardışık sistemler inşa etmek mümkündür.

Blizzard'ın bu konuda ticari kaygısı olduğunu sanmıyorum. Olsaydı zaten Rusya'daki sistemi dediğim gibi filtreler üzerine inşa ederdi. Varsayalım ki ticari kaygısı olsun, onu da ortadan kaldırmak gayet kolay. Türkiye üzerinden oyuna erişen aktif oyuncu sayısını zaten önlerinde görebiliyorlar. Ülkemizin kullanmış olduğu internet protokolleri nümerik olarak belirli. Yapacağı iş market analizi yapmak. Ülkemizde şuanki şartlarda aktif oyuncu sayısını gözlemleyecek, geçmiş verilerle karşılaştıracak. TL'nin değerinin düşmesine bağlı olarak oyuncu sayımızdaki değişimi gözlemleyecek. Birkaç iterasyon metodu ile yaklaşımları değerlendirecek. Sonunda da 1.000 oyuncu üzerinden aylık 13€ ile 13.000€ alacağına ne kadar indirim yaparsa yine kazancının değişmeyeceğini (13.000€ alacağını) ortaya çıkarıp, yapacağı indirim miktarını belirleyecek. Böylece örneğin 1.000 oyuncu yerine 2.500 oyuncu katılımı sağlayarak hem TR oyuncu topluluğunu, hem de buna paralel toplumsal etik değerleri önemsediğini göstererek kendi marka değerini katlayacaktır.

Aynı sistemi EURO bölgesinde olmadığı halde ve parası TL gibi çok çalkantılı, kırılgan, değeri düşük ve buna rağmen EURO ödemek zorunda olan ülkelere de uygulayarak evrensel bir nitelik kazanabilir. Bu tarz eylemler firmaya değer katar. Ticari olarak bu eylemlerden kazançlı çıkar. Bunun ekonomide birçok örneği mevcuttur.

Tavsiyem, konuyu sigara fiyatı, özel tüketim, eğlence vb. noktalara çekmek yerine, Blizzard'ın bu durumdan nasıl faydalı çıkacağını kendisine izah etmektir. Alım gücümüzün düşük olması her ne kadar bizim ülkemizin problemi gibi görünse de, kimse doğup büyüyeceği, yaşayacağı yeri, ailesini ve ekonomik gücünü önceden seçemiyor. Evrensel eşitlik ve insani değerlere önem veren her birey, bu konuya sağ duyulu yaklaşacaktır. İsterse İngiltere gibi parasının çok güçlü olduğu, kapital sermayenin beşiğinde yaşasın.

Ben açılan konuyu başından sonuna detaylı okuyup inceledim, üzülerek söylemeliyim ki her ne kadar iyi niyetli olsa da biraz amatörce olmuş. Konunun yeniden değerlendirilmesi ve daha profesyonel bir şekilde Blizzard yetkililerine iletilmesi taraftarıyım.

Bakın, bilgili bir insansınız, verdiğiniz cevapları dikkatlice okuyorum. Ama size 2 kez savunmak için bir sebebim olmadığını söylememe rağmen hala neden çocuk gibi ısrar ettiğinizi anlamıyorum. Ben de istemiyorum vpn açıp uğraşarak gametime almayı. Zaten blizzard’ı savunsam rusya üzerinden oynamam değil mi ? Bunu anlayamıyor musunuz ?
    Neyse,
    Demek istediğim şey böyle bir şey elbette yapılabilir (anlattıklarınızdan yola çıkarak çünkü kendi bilgim yok bu kkartları sistemi konusunda) ama neden Rusya sisteminde yapmadığını merak ediyorum diyelim parayı önemsemiyor bu ağır oldu, diyelim ki bu fireleri göze alabiliyor. Şahsen ne kadar sevsem de herhalde tr fiyatına oynamazdım mesela, onlar da bunu göz ardı ediyor diyelim.
    Ama bence sistemde elbet suistimaller olacaktır. Bizimkilerden de, atıyorum plati.ru tarzı bi siteye, hesap bilgilerinizi verin size ucuza gametime alalım muhabbeti olacak atıyorum. Lokasyon diyebilirsiniz ama vpn’i var cart curt hadi geçtim yurtdışında yaşayan türkler zamanında türkiyeden hesabını açmış insanlar da var. Ama rusyada bu önlemler alınmadığı için bunları göz ardı ediyor sanırım, bizim için de edecektir.

Numerik sistemle ilgili paylaştığınız bilgiler için teşekkür ediyorum. Official forumdaki konuda bende baya yazdım ama yabancı ırkçı cahil veletlerin hepsi ayrı kanser (bknz: mesut özil’in yaşadığı durumdaki almanlar) daha profesyonel olabilir, evet. Buraya bu kadar güzel ve uzun açıklamalar yapıyorsunuz, official foruma da bir boş vaktinizde profesyonelce bir konu ben sizden rica ediyorum.

• Batmanlı Betmen kullanıcısına yanıt
    Konu, ülkemizdeki ekonomik gerekçelere bağlı olarak Blizzard'ın bizlere yardımcı olması, ancak siz konuyu Blizzard'ın bunu neden sağlamayacağı tarafından ele aldığınız için yaptığınız eylem savunmadır. Bununla birlikte, neticede sizin de oyundan alım gücümüze paralel bir indirim elde etmek istediğinizi gördüğüm için mutluyum.

Yukarıda ifade ettiğim gibi bu tarz özel market tanımlamalarının suistimal edilmesini engellemek ve tamamiyle izole bir yapı oluşturmak mümkün değil. Fakat önemli olan, bu duruma caydırıcılık noktasında yeterince iyi yaklaşabilmektir. Suistimallerin kolayca yapılmasını engellemektir.

Örnek vermek gerekirse, hesaplar için onaylama sistemi getirilebilir. Kore'de ve birkaç ülkede kullanılan bir yöntem. Özel imtiyazlar tanıdığınız market fiyatlarına, genel marketi kullanması gereken insanların erişememesini sağlamak için örneğin TR marketine özgü onay sistemi getirebilirsiniz. TR marketini ilk defa kullanmak isteyen bir hesap sahibinden, TR kredi kartı ile alım işlemi gerçekleştirdiğinde, bu işlemi onaylamak için bir defaya mahsus kimlik bilgilerini göndermesini isteyebilirsiniz. Kimliğini gönderdiğinde, hesabın açıldığı İsim Soyisim, kullanmış olduğu kredi kartındaki İsim Soyisim ve son olarak gönderdiği kimlikteki İsim Soyisim uyuştuğu takdirde bu hesabı onaylı (verified) hale getirerek bundan sonra TR marketinde hesap İsim Soyisim bilgisi ile eşleşen TR kredi kartlarını kullanarak otomatik alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu hesap onaylamayı bir defaya mahsus yapacağınız için aşırı iş yükü oluşturmayacaktır. Böylece daha önceden yabancı bir isimle hesap açmış birinin başka birine para ödeyerek, onun TR kredi kartı sayesinde TR marketinden faydalanmasını engellemiş olursunuz.

Bir takım kişiler veya siteler TR için önceden sıfır hesap açıp, bu hesaba TR fiyatından oyun süresi veya eklenti paketi alıp, ucuz yollu satmaya gayret edebilirler ancak bu durum da uzun soluklu ve rahat olamaz. Çünkü hesabı satın alacak yabancılar, o hesaba yeniden oyun zamanı veya eklenti paketi almak istediklerinde bunu TR kredi kartı sahibi olamadıkları için yapamayacaklardır. Ya da daha önce aldıkları kişi veya sitelere, hesaplarına oyun zamanı veya eklenti paketi almak için eriştiklerinde bu kişi veya sitelerin o hesaba WoW'un oyun marketi üzerinden işlem yapabilmeleri için hesaba erişim bilgilerini alıp, markete girip, hesabın açılışındaki İsim ve Soyisim ile eşleşen bir TR kredi kartı ile gerekli satın alımı yapıp sonrasında hesabı asıl sahibine vermeleri gerekir ki bu yöntem de yeterince caydırıcı ve meşakatli bir iştir. Belki sahte kimlik belgeleri düzenleyerek cambazlık yapmaya çalışanlar olacaktır ancak hesabın açılış İsim Soyisim, kredi kartı İsim Soyisim ve kimlik İsim Soyisim üçgeninde eşleşme tüm bu belgelerin sahtesinin düzenlenmesini zorlaştırır. Kimlik belgesindeki İsim ve Soyisim ile oynayıp sahtesini düzenlese, bu sefer kredi kartı işlemindeki eşleşmeye takılacaktır. İnsanlar bu tarz belgelerini üçüncül kişilerle korkusuzca paylaşamazlar. Dolayısıyla başka kişi ve sitelerin böyle bir işe girmesi kolay olmayacaktır. Olsa olsa, sıfırdan hesap açıp, bu hesaba eklenti paketi satın alıp ucuza satan siteler olur. Onlar da bu işlemi çok abartı sayıda yapamazlar diye düşünüyorum çünkü sadece oyuna yeni başlayacak yabancılar ilgi gösterir. Bunların da çok ufak bir bölümü böyle ne idüğü belirsiz yabancı sitelerden alışveriş yaparlar. Tabi istenirse bu durum da engellenebilir, bir kişinin sadece bir adet battle.net hesabının olması kriteri getirilirse, her yeni hesabı yeni isim soyisimle açmak zorunda kalacaklarından, bu hesaba eklenti paketini almak için yeni kimlik ve yeni kredi kartıyla işlem yapmaları gerekecek ve bu işleri yapamaz hale geleceklerdir.

Demem o ki, istenildiğinde zaten dünyada benzerleri bulunan çeşitli sistemleri kendi altyapılarına uygulayarak, bu konuda TR tarafına özel indirimler içeren bir market tasarlayabilir Blizzard. Benim kızgınlığım Blizzard tarafından resmi bir cevap gelmemesine rağmen, Blizzard'ı bu işi nasıl yapsın, mümkün değil, firmanın ticaretine zarar verir gibi söylemlerle savunanlaradır. İstenildiğinde yapılabilecek bir şey için, bence mücadele edilmesi ve durumun profesyonelce ele alınarak yetkililere aktarılması gerekir. Bunun dışındaki; oynayan hepi topu kaç türk var ki, oyunu oynamak isteyen sigara içmez, günde yol parasından daha düşük miktarda birikinti yapar bu oyunu oynar gibi yorumları inanın hiç dikkate almıyorum. Duyarsız ve umursamaz insan sayısı çok. Halbuki bu tarz eylemler evrensel nitelik teşkil eder. Üstelik firmaya da marka değeri katar. Bana kalırsa yukarıda ifade ettiğim gibi EURO bölgesi olmayan ve parası bizimki gibi istikrarsız, kırılgan, kestirilemeyen bölgelerin tamamına özel fiyatlandırma politikları ile yaklaşılması gerekir.

Marka değeri konusunda haklısınız, firma böyle bişi yapsa Türkiye’de sükse yapar mesela. Ben neden yanaşmayacakları için düşüncemi söyledim sadece. Az sigara için vs tabii ki mantıklı değil. Herkes ucuz oynama fırsatı varken onu tercih eder. Sizden profesyonel konu için yardım talep ediyorum.
    Ayrıca, forumda özlediğim(iz) tartışma ortamında tartışabildiğimiz için de kendi adıma teşekkür ediyorum.

• Ne konuydu be. Iyi kotu yorumlarini esirgemeyen arkadaslara tesekkur ederim. 1 ay boyunca bu konu üzerinde durduk ama hic bir sey degismedi ;(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serkan Murat Yıldırım

Ne konuydu be. Iyi kotu yorumlarini esirgemeyen arkadaslara tesekkur ederim. 1 ay boyunca bu konu üzerinde durduk ama hic bir sey degismedi ;(
    Aslında değişti "bugün itibari ile konunun açılması gerektiğini öğrenerek ne kadar doğru bir şey yapıldığının algısı" değişti.

Ne olacaktı "susup utanıp sıkılıp söylenmesi gerekenleri" söylemeyecek miydik?
    Yok böyle bir dünya mücadele yoksa emek yoksa hiç bir şey değişmiyor.

Bence bu mücadele devam etmeli elbette kimse ban yemeden düzgün bir şekilde aynı fikiri savunmalıyız.
  • Benzer bir konuyu EA forumlarında ve redditte defalarca açmıştım. Çok fazla destek almıştım. Özellikle redditte açtığım konu 1. sıraya yerleşmişti. Canlı desteğe de defalarca ilettim. 3-4 farklı destek elemanı aracılığı ile farklı zamanlarda fiyatlandırma konularını dile getirdim. Sonuç olarak yıllar geçti hiçbir şey değişmedi. Zaten belliydi sebebi ama doğrulamış oldum. Potansiyel göremiyorlar Türkiye'de. Uğraştıklarına değmeyeceğine inanıyorlar. Sadece oyun bedava ise Türkiye'de talep olduklarını inandıklarından sadece bedava oyunların pazarlamasına Türkiye'de önem veriyorlar. Bu dediklerim EA games içindi.

Konuyu okudum da benzer olaylar benim açtığım konularda da yaşanmıştı. Dolar euro kazananlar hep itiraz etmişti köstek olmuştu. Haksızlık olacağını iddia etmişlerdi. Ben de Amerikalı bir öğretmen ile Türk öğretmenin 60 euroluk oyun için ne kadar çalışması gerektiğinin örneğini vermiştim. Onu bile eksileyenler olmuştu bizim sorunumuz değil deyip :D Hayır onlar için bir şey değişmeyecek ama gene köstek oluyorlar. Haksızlık diyorlar ona deliriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi [__Zahid__] -- 14 Haziran 2020; 14:46:48 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.