Şimdi Ara

Blizzard forumlarında konu açılmıştır. Desteklemenizi bekliyoruz. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
0
Favori
5.726
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Blaze`

Sen uçmuşsun kardeş. Duvara yazıyorum heralde. En iyisini sen biliyon ya gören de blizzard marketing departmanı müdürü sanacak. Adamların elinde terabaytlarca bilgi var. TR serverından kar edilip edilmeyeceği biliniyordur. Kar edilecek olsa 1 dakika durmazlardı diyorum. Demekki oyunu bırakan/bırakacak 30bin tane türk kullanıcısı özel server açık tutma masraflarını karşılamıyor. Ayrıca onu bunu geçtim TR serverı açılsa sanki tüm türkler orda oynayacak . Aklı olan twisting nether / dunemaul / burning legion gibi serverlardan çoktan kaçtı zaten. Benim ticaret mantığım neymiş bu arada çok merak ettim? Ayrıca yukarıda sorduğum soruya da cevap vermedin?
    Ben özel server açılsın gibi bir iddiam olmadı eğer olabiliyor ve zamanla kâr da edecek ise neden açılmasın ki Türkiyede Blizzard server'ı bak WoW server'ı demiyorum Blizzard diyorum hatta Activision'u da kat buna.

Hadi geçtik Server'ı gelelim Bölge olayına.Türkiye Avrupa birliğinde değil Euro kullanmıyor fakat Euro kullanmak zorunda bunun tek sebebi de EU serverlarına bağlanmamız olabilir başka açıklaması yok çünkü.

Bizde bu olayı nasıl aşabiliriz de Türkiye de oyuncular Blizzard-Activison oyunlarını Server açtırmadan ve Türkçe desteği sağlamadan Kur Dalgalanmalarından en az şekilde zarar görecek şekilde istikrarlı bir sistem ile ödemeleri olabilir'in peşindeyiz.

Bunu anlamamak için direnmenin alemi yok

• Cidden ne kadar ilginç insanlar var yahu! Ruslara uygulanan sistemin aynısı bize de uygulanabilir. Bu fikre destek vermek yerine adam durdurmak için bin dereden su getiriyor Anlam veremiyorum.
  • Blaze` kullanıcısına yanıt
    Saçma olan sizin bize karşı kullandığınız tavrınız.

Belli ki çalışan, işinde gücünde bir adam değilsin. Bu rahatlık oradan geliyor.
    Diyecek başka bir sözüm yok.
  • Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar siz devam edin abi
  • Facebook gruplarında falan da paylaşılabilir aslında bu konu. Destek olacak insanlar illaki vardır yani :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mczaga kullanıcısına yanıt
    Bu nasıl kafadır ya
    ''Bu meselenin benim ekonomik gücüm ile ne alakası var?''
    İstiyorsan sen kendine ait para birimi üret onla alış veriş yaparsın.
    Aldığın her şeyin ucu dolara dayanıyor, ülkenin para birimi her geçen gün değer kaybediyor. Doların arttığı yok TL değer kaybediyor.
    Senin paranın değeri azaldığı için o değeri karşılamak için daha fazla para ödemek zorundasın. Her şekilde o değeri karşılamak zorundasın. Ha arada bazı firmalar daha cüzi fiyattan verir orası ayrı konu.
    -------
    Durumu izah edebilmişimdir umarım, bu arada yıllarca ekonomi dersinden FF almış bir insanım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 26 Nisan 2018; 22:38:54 >
  • Serkan Murat Yıldırım kullanıcısına yanıt
    İnsanların düşünceleri ve tartışmaya kattıkları bu kadar ucuz olmamalı.
  • * TR server + alınan gametime ile TRserverda oynama kısıtlaması getirilmeden bu iş olmaz bence.
    dedikleri gibi vpn yapıp TR den alır millet game time ını. bizdeki vpn * rus game time ın aynısı işte . hala çalışıyormu o olay bilmiyorum . belki ban sebebidir...

* Turkiyrden oyuna girenlerin sayısının TR server + bakım falan filan maliyetini kurtarmadığı cok açık . yoksa şimdiye kadar tr server açılırdı.

bende isterim ucuza oynamayı ama Blizz in zarar etmeden oyun fiyatını sabit TL yapmasının bir yolu yok gibi gözüküyor .
  • quote:

Orijinalden alıntı: aschil

Bu nasıl kafadır ya
    ''Bu meselenin benim ekonomik gücüm ile ne alakası var?''
    İstiyorsan sen kendine ait para birimi üret onla alış veriş yaparsın.
    Aldığın her şeyin ucu dolara dayanıyor, ülkenin para birimi her geçen gün değer kaybediyor. Doların arttığı yok TL değer kaybediyor.
    Senin paranın değeri azaldığı için o değeri karşılamak için daha fazla para ödemek zorundasın. Her şekilde o değeri karşılamak zorundasın. Ha arada bazı firmalar daha cüzi fiyattan verir orası ayrı konu.
    -------
    Durumu izah edebilmişimdir umarım, bu arada yıllarca ekonomi dersinden FF almış bir insanım.
    Boşver hocam burdaki o 3-4 şahısa laf anlatılmaz. Adamlar öyle bi savunma yapıyor ki gören de biz zevkimizden aylık 60 lira veriyoruz sanıcak. Game time 25 lirayken de oynuyordum ben bu oyunu. Olayın niye imkansız olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama adamlar dünyadan bir haber. İşinde gücünde değilsin diyen arkadaşa da tavisyem bi dışarı çıksın ülkesinde ve dünyada ne oluyor ne bitiyor bi baksın. Umut fakirin ekmeğidir ama kovalayın siz. BfA çıktığında game time 80 lira olursa da şaşırmayın derim ama

• quote:

Orijinalden alıntı: Blaze`

Boşver hocam burdaki o 3-4 şahısa laf anlatılmaz. Adamlar öyle bi savunma yapıyor ki gören de biz zevkimizden aylık 60 lira veriyoruz sanıcak. Game time 25 lirayken de oynuyordum ben bu oyunu. Olayın niye imkansız olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama adamlar dünyadan bir haber. İşinde gücünde değilsin diyen arkadaşa da tavisyem bi dışarı çıksın ülkesinde ve dünyada ne oluyor ne bitiyor bi baksın. Umut fakirin ekmeğidir ama kovalayın siz. BfA çıktığında game time 80 lira olursa da şaşırmayın derim ama

Alıntıları Göster
    Bir Mayısta Maltepe'ye beklerim Dünyadan bir habermiş, sallamak kolay. Anlamak istemediğin şey şu, bunu başka firmalar yaparken Blizzard niye yapmasın? Ayrıca keyfinden veriyorsun çünkü bilinçsizsin

• Sub ile steami ornek vermissiniz de ben olayi tam anlamadim. Steamdaki oyunlarin sublarinda sabit kur mu var? Yarin blizzard pes etse 60tl yaptim dese, seneye de 70 dese diger platformlardaki gibi bundan memnun mu olacaksiniz? Hicbir tarafini anlamadim istegin. Pahali mi pahali orasi ayri konu, ulkemizin alim gucu atri konu. Bizim gibi iyi ya da kotu cok ulke var. Neden Turkiye'ye ayrim yapsinlar? Jeopolitik olarak onemli bir ulke oldugumuz, bizi kaybetmemeleri kendi cikarlarina oldugu icin mi? ;) wowu birakanlarin %90i ekonomik degil wowun oyun yapisi ve kendi zevklerinin degismesi ile alakali.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ohaaa resme cehalet rüzgarı yıkıp geçmiş konuyu umarım en azından sabit bir kur uygulaması gelir (ki gelebilecek tek şey bu) de biraz rahatlarız. Ama lütfen dünyanın ve ekonominin nasıl işlediği konusunda biraz fikir sahibi olalım yahu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fortescue

Ohaaa resme cehalet rüzgarı yıkıp geçmiş konuyu umarım en azından sabit bir kur uygulaması gelir (ki gelebilecek tek şey bu) de biraz rahatlarız. Ama lütfen dünyanın ve ekonominin nasıl işlediği konusunda biraz fikir sahibi olalım yahu
    sabit kur da VPN ile IP değiştirenler nasıl önlenecek?
  • Steam in yaptığını yapacak başka bir şey yapmayacak örneği olmasa tamam diyeceğim ama var.STEAM
  • mczaga kullanıcısına yanıt
    Hocam tabi ki önlemesi zor olacak. O yüzden Türkiye'ye sabit kur yapması uzak bir ihtimal bence. Çünkü bu sefer Avrupa'dakilerin falan alayı TR üzerinden alacak ve şirket çok büyük zarar edecek.

Türkiye Server'ı gelir (doğal olarak Türkçe de olur oyun) o zaman tabi ki Türkiye'ye özel bir fiyatlandırma olabilir. TL ile alır Türk serverında oynarsın. Fakat adamlar neden server açsın? Bunun açılım, bakım maliyetleri + devasa bi oyunu yerelleştirme maliyeti + pazarlamaya gidecek para, Blizzard TR'ye server açınca kazanacağı oyuncu sayısından gelecek paradan fazla olur kar getirirse zaten açarlardı şimdiye kadar. Böyle bir kar düşünülmüyor ki (ben de hiç sanmıyorum böyle bir durumdan kar elde edeceklerini) yapmıyor adamlar. Neden yapsın?

Steam, Blizzard kıyaslamasına da karşıyım aslında. Evet Steam yaptı, Blizzard da yapabilir ben de yapıyorum bu karşılaştırmayı ama tam olarak doğru değil. Ülkemizde Blizzard'a para yatıran kişi sayısı ile Steam kullanan kişi sayısı bir mi? Belki 100 1000 kat fark vardır arada. Steam kullanmayan yok neredeyse herkes bir şekilde oyun alıyor ordan. Ama Blizzard'ın paralı oyunları için bu geçerli değil. Yani Steam'in Türkiye pazarında yapacağı hamleler çok fazla getiri/götürüye sebep olurken Blizzard'da durum böyle değil.

Steam dese ki banane kardeşim € $ neyse onu verin. Kaybı çok büyük olur. Keza buraya özel fiyatlandırma ile de kazancı çok oluyor. Ama Blizzard için bu durum böyle değil, dediğim gibi böyle olsa zaten yaparlar kar için.

Yukarıda bir arkadaş demiş ki Steam private Blizzard public, bilmiyorum doğru mu ama doğruysa Blizzard tabi ki tamamen kar amaçlı hareket edecek. Sırf bize iyilik olsun diye böyle bir şey yapıp zarar görürse yatırımcıları, söz sahibi insanların hepsi isyan edecektir banane Türkiye'den neden zarar ediyoruz diye.

https://careers.blizzard.com/en-us/openings/oOCP6fw5

Mesela Blizzard'ın şöyle bi iş ilanı var. Bu bile adamların Türkiye Pazarına açılma isteklerini gösteriyor. Ama bu ha deyince olacak bir şey değil.

1 - Oyunu protesto edip bırakman (bu kadar az kişiyken) Blizzard'ın umrunda olmaz. Dediğim gibi senin oyunu bıraktığında kaybedeceği para sana kıyak çektiğinde kaybedeceği paradan az ise salla gitsin der adam. Bilakis çok çok daha fazla insanın oyunu oynaması, ilgi göstermesi lazım ülkemizde. Ülkemizde bu oyun için pazar oluşmalı.

2 - Gelecek bi Satış ve Market Yöneticisi, diyecek ki abi Türkiye'de şöyle şöyle politikalar izlersek şu kadar oyuncu çeker ve şöyle kar elde ederiz. Blizzard da diyecek tamam kardeşim böyle bir yol izleyelim.

Yine sürekli verilen Rusya örneğine gelirsek ben %100 eminim ki Blizzard'ın oyuna Rusça desteği, Rus serverı ve Rus para birimiyle alınma sistemi getirmesi Blizzard'a kar sağlamıştır. Başka türlü ya pıl maz.

Ben de arkadaşların yaptığı uğraşın arkasındayım hatta geçen gün diğer konuda dedim acaba hep beraber birleşip ticket falan mı atsak diye. Biz elimizden geleni yapalım ama doğru düşünüp doğru hareket edelim bazı şeylerin de farkına varalım. Umarım bu süreç bizim lehimize sonuçlanır bence Türk serverı ve Türkçe olmasa da olur şu an için en önemli şey fiyatlandırma politikası.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fortescue

Hocam tabi ki önlemesi zor olacak. O yüzden Türkiye'ye sabit kur yapması uzak bir ihtimal bence. Çünkü bu sefer Avrupa'dakilerin falan alayı TR üzerinden alacak ve şirket çok büyük zarar edecek.

Türkiye Server'ı gelir (doğal olarak Türkçe de olur oyun) o zaman tabi ki Türkiye'ye özel bir fiyatlandırma olabilir. TL ile alır Türk serverında oynarsın. Fakat adamlar neden server açsın? Bunun açılım, bakım maliyetleri + devasa bi oyunu yerelleştirme maliyeti + pazarlamaya gidecek para, Blizzard TR'ye server açınca kazanacağı oyuncu sayısından gelecek paradan fazla olur kar getirirse zaten açarlardı şimdiye kadar. Böyle bir kar düşünülmüyor ki (ben de hiç sanmıyorum böyle bir durumdan kar elde edeceklerini) yapmıyor adamlar. Neden yapsın?

Steam, Blizzard kıyaslamasına da karşıyım aslında. Evet Steam yaptı, Blizzard da yapabilir ben de yapıyorum bu karşılaştırmayı ama tam olarak doğru değil. Ülkemizde Blizzard'a para yatıran kişi sayısı ile Steam kullanan kişi sayısı bir mi? Belki 100 1000 kat fark vardır arada. Steam kullanmayan yok neredeyse herkes bir şekilde oyun alıyor ordan. Ama Blizzard'ın paralı oyunları için bu geçerli değil. Yani Steam'in Türkiye pazarında yapacağı hamleler çok fazla getiri/götürüye sebep olurken Blizzard'da durum böyle değil.

Steam dese ki banane kardeşim € $ neyse onu verin. Kaybı çok büyük olur. Keza buraya özel fiyatlandırma ile de kazancı çok oluyor. Ama Blizzard için bu durum böyle değil, dediğim gibi böyle olsa zaten yaparlar kar için.

Yukarıda bir arkadaş demiş ki Steam private Blizzard public, bilmiyorum doğru mu ama doğruysa Blizzard tabi ki tamamen kar amaçlı hareket edecek. Sırf bize iyilik olsun diye böyle bir şey yapıp zarar görürse yatırımcıları, söz sahibi insanların hepsi isyan edecektir banane Türkiye'den neden zarar ediyoruz diye.

https://careers.blizzard.com/en-us/openings/oOCP6fw5

Mesela Blizzard'ın şöyle bi iş ilanı var. Bu bile adamların Türkiye Pazarına açılma isteklerini gösteriyor. Ama bu ha deyince olacak bir şey değil.

1 - Oyunu protesto edip bırakman (bu kadar az kişiyken) Blizzard'ın umrunda olmaz. Dediğim gibi senin oyunu bıraktığında kaybedeceği para sana kıyak çektiğinde kaybedeceği paradan az ise salla gitsin der adam. Bilakis çok çok daha fazla insanın oyunu oynaması, ilgi göstermesi lazım ülkemizde. Ülkemizde bu oyun için pazar oluşmalı.

2 - Gelecek bi Satış ve Market Yöneticisi, diyecek ki abi Türkiye'de şöyle şöyle politikalar izlersek şu kadar oyuncu çeker ve şöyle kar elde ederiz. Blizzard da diyecek tamam kardeşim böyle bir yol izleyelim.

Yine sürekli verilen Rusya örneğine gelirsek ben %100 eminim ki Blizzard'ın oyuna Rusça desteği, Rus serverı ve Rus para birimiyle alınma sistemi getirmesi Blizzard'a kar sağlamıştır. Başka türlü ya pıl maz.

Ben de arkadaşların yaptığı uğraşın arkasındayım hatta geçen gün diğer konuda dedim acaba hep beraber birleşip ticket falan mı atsak diye. Biz elimizden geleni yapalım ama doğru düşünüp doğru hareket edelim bazı şeylerin de farkına varalım. Umarım bu süreç bizim lehimize sonuçlanır bence Türk serverı ve Türkçe olmasa da olur şu an için en önemli şey fiyatlandırma politikası.
    Rusyada önleyebiliyorlarsa burdada önlerler, önleyemiyorlarsa demekki onlar için büyük bir zarar değil

• aylık wow prepaid parasını ödeyemeyecek hale geldiysek vay bizim halimize
    ki bu dolar euro daha da yürüyecek gibi hayırlısı
  • arkadaşlar wow gold kasmanın en basit yolu sağlam pug kurup 1 kişiyi boostlamak. Geçen hafta full hc antorusu 330k ya sattım birine kurduğum pug grupla. Grubu kurarken 970+ playerlara arkadaşlarını getirebilecekelrini yazın 15-20 dakikada fullersiniz.
  • Yapılamayacak birşey değil. Türkiyedeki bankalar belli, kullanılan kredi kartlarından ve havale/eft ödeme yöntemlerinden sadece TR ile ilişkilendirilmiş olanları kabul ederse bu iş çözülür. Elin yabancısı TR'de banka hesabı açtırıp kredi kartı almaya uğraşmaz sırf sub için. Blizz de suistimale çok açık olmadığı için ürkütücü miktarlarda zarar etmemiş olur.

Nasıl ki Kore'de oyunlara bağlanmak için Kore ID numarası ve cep telefonu gerekiyorsa, Blizz de benzer ikincil filtre mekanizmalarıyla bu durumu sadece Türklerin kullanabilmesini sağlayacak şekle pek tabi sokabilir. Gönderirsiniz kimlik fotokopinizi, TR GSM numaranıza da satın alımlarda onaylama kodu gelir, ödemeyi de TR ile ilişkilendirilmiş bir kart/banka ile yaptınız mı tamamdır zaten.

Ama önemli olan Blizzard'ın bizlere tavrı, bakışıdır. Adaletli olabilmesi için yarın öbür gün bizimle benzer durumda olan başka ülkelere de benzer iltimasları tanıması gerekecektir.

• Hem oyunun kendisi hem oynaması tamamen ücretsiz olan Fortnite oyununun aylık kazancı 250 milyon doları geçmiş, 300 milyon doları zorluyor. Bunu sadece kozmetik item satışı yaparak başarıyor. Blizzard benzer bir gelir modeline geçmemekte ısrar ettiği sürece boşuna bu devirde aylık ücret ödemeyin. Devir LoL ve Fortnite gibi oyunların deviri uzun zamandır. Türkiye'ye özgü server ve dil desteği vermeyen ve sizi oyun dünyasında özgür bırakmak yerine sürekli sıkıcı ve zamanınızı mecburen harcatmak üzerine tasarlanmış içerik eklenen bir oyunu oynamamak en iyisi.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.