Şimdi Ara

Bir kitabın ideal maddi değeri ne olmalıdır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Benim için, bir kitabın ideal ücreti sayfa sayısının %5-%6 sı kadardır. Fiyat, örneğin sayfa sayısı 200 ise ortalama 10-12 tl , Sayfa sayısı 400 ise ortalama 20-24 tl ideal fiyattır. Telifsiz eserler için ortalama %4 telifli güncel eserler için %6 dan yukarı çıkmam için eserden çook büyük bir beklentim olmalı. Bu değerlerden yüksek fiyata satılıyorsa kazıklandığımı düşünürüm.

Sizin bu şekilde çizdiğiniz bir sınır var mıdır?

Örnek olarak popüler 2 benzer kitabın fiyatlaması;

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens 410 sayfa; %5i 20,5 tl eder. Satışı 26 tl kitapyurdunda.
    Tüfek, Mikrop ve Çelik 664 sayfa, %5i 33,2 tl eder. Satışı 43 tl kitapyurdunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Böcekli sümük -- 9 Kasım 2018; 14:50:49 >

• Kitabın satış fiyatına etki eden faktörlerin belkide en düşüğü sayfa sayısına bağlı olarak kağıt kullanımıdır... Bunu tüm kitapevlerinde görebilirsiniz. Misal İş Bankası'nda 80 sayfalık Olağanüstü Bir Gece 5 TL iken 550 sayfalık Martin Eden 15 TL'dir... İthaki'de 70 sayfalık Uzaktan Kumandalı Kız 9 TL iken, 720 sayfalık Dune 30 TL'dir vs. vs. vs. O yüzden kitaplara bir maddi değer verirken sayfa sayısını baz almamak daha iyi olur.
  • Kitabın satış fiyatına etki eden faktörlerin belkide en düşüğü sayfa sayısına bağlı olarak kağıt kullanımıdır... Bunu tüm kitapevlerinde görebilirsiniz. Misal İş Bankası'nda 80 sayfalık Olağanüstü Bir Gece 5 TL iken 550 sayfalık Martin Eden 15 TL'dir... İthaki'de 70 sayfalık Uzaktan Kumandalı Kız 9 TL iken, 720 sayfalık Dune 30 TL'dir vs. vs. vs. O yüzden kitaplara bir maddi değer verirken sayfa sayısını baz almamak daha iyi olur.
  • Çok çok kalın değilse (Anna Karenina) gibi 15 ₺ en yüksek fiyat olmalı. Milletce okumamız lazım fiyatlar 30 35 ₺ olunca herkes uzaklaşıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • daha çok okutmak için devlet ile kitapevleri arasında anlaşmalar olabilir. maliyetlerini olabildiğince düşük tutarlarsa bize de uygun verirler. bende 20 liradan çok vermek istemiyorum kitaplara
  • bazen 150 sayfayı 3,5 liraya bulurken 80 sayfayı 5 liraya buluyorum. Sayfa sayısı onlarca parametreden yalnızca birisi.

• 120 sayfa için 50 lira, 240 sayfa için 7 lira, 400 sayfa için 10 lira, 500 sayfa için 12 lira, 600 sayfa için 13 lira, 1000 sayfa için 20 lira olmalı.
  • Yeni çıkan en kıytırık kitap 30 tl den başlıyor o da internet fiyatı
    Bu fiyatlarla kimse iyi satış beklemesin
  • Psikolojik sinirim 30 lira. Daha fazla para verip aldigim bir kitap olmadi sanırım. Ha gerci ders kitabim var 45 liraya almıştım kac sene once ama o sayılmaz. Kitaplarin pahalı olduğuna katiliyorum ama "kitap fiyatlari cok fazla bu yuzden kitap okuyamiyoruz"a inanmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

Yeni çıkan en kıytırık kitap 30 tl den başlıyor o da internet fiyatı
    Bu fiyatlarla kimse iyi satış beklemesin
    Yerel şubelerde ve kitabevlerinde daha pahalı değil mi?
  • Internet satışları yine kampanya falan yakalandığında alınabilir seviyelere geliyor. Mağazalardan kitap almak mümkün değil. Murat Menteş'in Antika Titanik kitabını kitapyurdu nda uzun sure bekledim gelmedi. Ben de bir an once almak istedim. Dublörün Dilemmasi ni yeni bitirmiştim. D&R dan alayım dedim. Yanlis hatirlamiyorsam 32 lira gibi bir fiyati vardi. %25 indirim kampanyasi vardı 24 lira gibi bir fiyata aldım. Bi iki gün sonra sadece D&R in sitesine baktim ve fiyat 15 kusurdu. 32 ve 15. D&R mağazaları artık kitaplari internnetten almadan once alinmak istenen kitaplara bi goz ativerilen showroom'udur.

• Kitabın ederinin sayfa sayısı ile ölçülmesi çok ilginç geldi bana. O kitabı yazan yazarın, yayınevinin hiç mi marka değeri yok?

• O değil de ne zaman kendime faydalı olacak bir faaliyet ya da ürüne yatırım yapacak olsam vereceğim parayı sigara fiyatına endeksliyorum. Daha kolay oluyor karar vermesi. (Not: Sigarayı bıraktım)
  • JaCKiE_BrOwN kullanıcısına yanıt
    Aslında tabii ki, beğenilen kitapların kitaplıkta bulunmasının verdiği haz bile bir artı değerdir. İşin kültür birikimine katkısı gibi hususlar da katılabilir. Hatta 'instagramda kahve ile yanyana fotosunu paylaşabilme' gibi modern hazlara da değer biçip katabiliriz. Ben olayı haz/zaman hesabıyla değerlendirmiştim. 200 sayfalık bir kitap 5 saatte okunuyorsa 5 saatlik hazzın fiyatı olarak yani. Bu yüzden 'maddi değer' olarak ifade etmiştim.
  • Düzgün güncel literatürü yansıtan kitaplar çevrilsin de 50 lira ödemeye razıyım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.