Şimdi Ara

bir depo ile en çok hangi araba kaç km gider? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
1
Favori
35.805
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: HimErk

Renault Symbol 1.5 dci 85 bg 1700 km
    http://www.haberler.com/bir-depo-ile-1700-km-haberi/

vallaha bende eskı kasa symbol dızel var
    benım kı camlar kapalı klıma kapalı 2 kısı bı depo ıle maksımum 100km/h sabıt hızla max 1100 km yapar
    hıc tahmın etmıyorum ama 1700 yapıyorsa hemen fark verıp yenı kasaya geceyım bugune kadar durdugum hata

• 2004 C-max dizel aracımla bir kış günü kar lastikleri de takılıyken ben dahil 4 yetişkin 1 çocuk ile Ankaradan çıkıp İzmir'e gittim.

Orada 2 gece konaklayıp tek başıma Ankaraya geri döndüm.

Neredeyse hiç 100'ü geçmedim. Geçtiğim zamanlar da yokuş öncesi hızımı yükseltip yokuşta cruise control ile yavaş yavaş hız düşürerek kullandım aracı.

55 litrelik depoya 52 lt yakıt aldı ama Ankara girişinde :)

1140 km gibi bir yol gitmişti.

Yeni aracım Bravo da depo 58 lt.

Gerçi uzun yol olarak Ankara İstanbul yaptım ve de bir de otoban olup ta aracın motorunu açma bahanesiyle basınca yakıyor alet.

Yaza doğru bir menzil denemesi de Bravoyla yapacağım inşallah.

Hedefim 52 lt ile 1200'ü aşmak.

Haluk
  • quote:

Orijinalden alıntı: delgadobm

quote:

Orijinalden alıntı: HimErk

Renault Symbol 1.5 dci 85 bg 1700 km
    http://www.haberler.com/bir-depo-ile-1700-km-haberi/

vallaha bende eskı kasa symbol dızel var
    benım kı camlar kapalı klıma kapalı 2 kısı bı depo ıle maksımum 100km/h sabıt hızla max 1100 km yapar
    hıc tahmın etmıyorum ama 1700 yapıyorsa hemen fark verıp yenı kasaya geceyım bugune kadar durdugum hata

Ben haberin yalancısıyım Ama mantıken yeni kasanın eski kasaya oranla az yakması gerekir. Çünkü aracı yenileştirirken aerodinamik açıdan ve emisyonlarını iyileştirmeye çalışıyorlar. Bu haberde de aracın kaç km hızla gittiğine falan açıklık getirmemiş.. Onun için siz camlar kapalı klıma kapalı 2 kısı bı depo ıle maksımum 100km/h sabıt hızla max 1100 km yapar demişsiniz bence bu arabaylada max 1200 km yapar gibi gözüküyor. Ayrıca aracın beygiride önemli ben 1.5 dci 65 bg den - 110 bg e kadar giden motor seçenekleri arasında en ekonomiğinin 85 bg olduğunu duydum.

• neredeyse aynı marka ve model 2 araç arasında bile, yol şartlarına, yük durumuna, mevsim koşullarına, eğim oranına, kullanıcı faktörüne, depo kapasitesine, lastik kalitesine, rüzgar yönüne, gidilen asfaltın kaplamasına ve bilimum daha onlarca kritere göre değişebilecek cevabı olan bir soru bu, ama yine de bir sürü cevap almış hayret...
  • quote:

Orijinalden alıntı: aya

neredeyse aynı marka ve model 2 araç arasında bile, yol şartlarına, yük durumuna, mevsim koşullarına, eğim oranına, kullanıcı faktörüne, depo kapasitesine, lastik kalitesine, rüzgar yönüne, gidilen asfaltın kaplamasına ve bilimum daha onlarca kritere göre değişebilecek cevabı olan bir soru bu, ama yine de bir sürü cevap almış hayret...

Bu yüzden yolculuğumla ilgili detayları vermeye çalıştım zaten.

Yine ve hala hayret mi :)

quote:

2004 C-max dizel aracımla bir kış günü kar lastikleri de takılıyken ben dahil 4 yetişkin 1 çocuk ile Ankaradan çıkıp İzmir'e gittim.

Orada 2 gece konaklayıp tek başıma Ankaraya geri döndüm.

Neredeyse hiç 100'ü geçmedim. Geçtiğim zamanlar da yokuş öncesi hızımı yükseltip yokuşta cruise control ile yavaş yavaş hız düşürerek kullandım aracı.

55 litrelik depoya 52 lt yakıt aldı ama Ankara girişinde :)

1140 km gibi bir yol gitmişti.
    ...

Haluk

• bende punto evo var benzinli oldugu halde çok az yakıyor
  • Ankara otobanında ortalama 100 km ile ve bazen kilima acııken, otomatik dizel 308 60lt dizelle 1660km yok yapıyor . Ortalama 3,6 lt

Hep benzincide hemde yol bilgisayarında sonuçları test etim, virgulune kadar dogru hesapladım
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakNSX

Ankara otobanında ortalama 100 km ile ve bazen kilima acııken, otomatik dizel 308 60lt dizelle 1660km yok yapıyor . Ortalama 3,6 lt

Hep benzincide hemde yol bilgisayarında sonuçları test etim, virgulune kadar dogru hesapladım

Arkadaşım yol bilgisayarına göre hesaplamamak lazım.

Bazen gittiğim yol 500 km civarındayken yolun eğimi bir süredir benim lehime olduğunda kalan menzili 1000 km civarında veriyor alet.

Ama öyle olmuyor işte.

Bir de benzincide yaptığın test -yanlış anlamadıysam- belli bir miktar gidilip deponun tekrardan fullenmesi şekliyle oluyor.

O da yolun her zaman aynı eğimde olamayacağı gerçeğiyle sağlıklı olmuyor.

Benim iki dizel aracımda da eğimsiz düz yolda anlık olarak 4 lt altını gördüğüm çok oldu - oluyor ama eğim girince işin içine büyü bozuluyor.

Anlık ortalama 10 lt leri çok rahat geçiyor sağlam bir eğimde.
    Ortalama da ciddi artıyor tabii

Ben 1600 lü rakamların ancak Aksaray-Konya-Aksaray-Konya güzergahında tutturabilineceğini düşünüyorum.

Mümkünse bir uzun yol sabır testiyle bunu ispat etmek lazım.

Haluk

• quote:

Orijinalden alıntı: aya

neredeyse aynı marka ve model 2 araç arasında bile, yol şartlarına, yük durumuna, mevsim koşullarına, eğim oranına, kullanıcı faktörüne, depo kapasitesine, lastik kalitesine, rüzgar yönüne, gidilen asfaltın kaplamasına ve bilimum daha onlarca kritere göre değişebilecek cevabı olan bir soru bu, ama yine de bir sürü cevap almış hayret...

kesınlıkle haklısın dostum ben de klıma kapalı camlar kapalı hava fıltresı temız lastıkler mıchelın enerjy lastık havaları kusursuz ve kesınlıkle sert kullanım ani ara hızlanmalar gaza yuklenmeler kalkıslar falan hesaplanması gerekıyor cunku bızzat kendım de farkındayım bu etkenlerın ne sekılde etkıledıgını

• quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

quote:

Orijinalden alıntı: burakNSX

Ankara otobanında ortalama 100 km ile ve bazen kilima acııken, otomatik dizel 308 60lt dizelle 1660km yok yapıyor . Ortalama 3,6 lt

Arkadaşım yol bilgisayarına göre hesaplamamak lazım.

Bazen gittiğim yol 500 km civarındayken yolun eğimi bir süredir benim lehime olduğunda kalan menzili 1000 km civarında veriyor alet.

Ama öyle olmuyor işte.

Bir de benzincide yaptığın test -yanlış anlamadıysam- belli bir miktar gidilip deponun tekrardan fullenmesi şekliyle oluyor.

O da yolun her zaman aynı eğimde olamayacağı gerçeğiyle sağlıklı olmuyor.

Benim iki dizel aracımda da eğimsiz düz yolda anlık olarak 4 lt altını gördüğüm çok oldu - oluyor ama eğim girince işin içine büyü bozuluyor.

Anlık ortalama 10 lt leri çok rahat geçiyor sağlam bir eğimde.
    Ortalama da ciddi artıyor tabii

Ben 1600 lü rakamların ancak Aksaray-Konya-Aksaray-Konya güzergahında tutturabilineceğini düşünüyorum.

Mümkünse bir uzun yol sabır testiyle bunu ispat etmek lazım.

Haluk

Demek istedigini anladım, bazıları 2 tl ortalama tuturdum diyor, bu sadece 5-10 km nin ortalaması oluyor
    Benım ortalama

Benim ortalamam 470 km nin ortalaması 3,6lt

aracı suana kadar toplam 6000 km kullandım ortalamam 5 lt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakNSX -- 9 Şubat 2011; 22:54:22 >

• 308, 90bg dizel ile full dolu (4 kişi ve eşyaları) şekilde 1350km gittik geçen yaz. Genelde 100-110km civarında bir hızla yapıldı. Yokuş sollama vs çok kounmadan üstelik. Daha az ağırlık daha düz yokda 1500-1600km yapabileceğine ben de inanıyorum.
  • Kullanıma görede cok degişiyor. Atnı aracı aşagı yukarı aqynı yollarda abim kullanıyor araç 1-1,5LT fazla yakıyor. Buda %20-30 fazla tuketim demek. Ustelik abim aracı normal kullanır, sertte kullanmaz
  • güncel
  • tdci cmax 55l depo 1000-1100 arasını gördüm (ortalama 100km/h)
  • Passat Variant 2.0 TDI 140HP 6- Vites DSG ile

Sirf Sehir ici = 1000km bir depo ile
    Sirf Otoban = 1400km bir depo ile (Sila Yolu Türkiye yolculugunda, araba Full dolu, Farlar acik, Klima acik vs...)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YasinDE -- 9 Şubat 2011; 0:56:58 >
  • 1 depo ile 1200 km civarı gittik ışık yandı depodaki pisliği çekmesin diye tekrar mazot almıştık.. bence 80-100 daha giderdi çok rahat.

Hyundai sonata 2.0 crdi
  • Aracım Megane II 1.5 dci

1 depo ile rahat 1200-1250 km gidiyorum, bunun ortalama 400-500 km si şehir dışı ve fazla rampanın olmadığı duble yolda geçiyor.

200 km si şehir içinde geçiyor ama bulunduğum şehirde şehir içi denilen en uzun yol 5-6 km, şehir çok küçük ve yoğun trafik yok.

geri kalanı ise 8 km gidiş 8 km dönüş olarak çevre yolunda geçiyor.

depoyu fulleyip uzun yola çıktığımda 100 km sonra yol bilgisayarı kalan menzili 1500 km olarak gösteriyor ama bu güne kadar tek seferde o kadar uzun yol yapmadım, ayrıca yukarda bir arkadaşın dediği gibi sağlam bi rampa denk gelir ve 4-5 km rampa çıkarsam 1500 km olan menzil 1.100 - 1.200 arasına düşüyor hemen

fakat

çıktığım 4-5 km lik rampayı inerken 5. vitesde gaz basmadan inersem menzil yine artıyor.

Ama emin olduğum, yukarda yazdığım yol koşullarında gibi 1 depo ile 1200-1250 arası rahat gidiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kara_eylül -- 9 Şubat 2011; 11:10:33 >

• logan dci dolu depo ile 1400 km gidiyor...
    bende crdi era var 900 küsür km gittikten sonra lamba yanıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darktreys -- 9 Şubat 2011; 12:12:53 >
  • Arkadaşlar aracımın deposu 150 lt olsa benim araç da 3000 km gider bir depo yakıtla :)

Neden depo kapasitesini de yazmıyorsunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haluk 23 -- 25 Şubat 2013; 22:23:12 >

• 3 silindir 1.4 TDI Cordoba, Fabia, Roomster oldukça ekonomik ancak 90'ı geçmemek lazım. Bir de depo çok geniş olmuyor 45lt diye biliyorum.

Olay menzil değilde yakıt ekonomisi olacaksa 1.9 TDI common rail olmayan bi VW alınır, ucuza 10 numara yağ alınır. Ha bide bu motora intercooler takılır hafiften turboyla oynanır olur size 125-130bg:)

1 depo 1000km civarı yapıyor bu motor Golf veya Bora ile, termostat kitleyip hararet yapması dışında hiçbir problemi yok bu motorların. Adam gibi bakımı yapılınca 300bin deviriyor rahatça.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.