Yarbay
03 Mart 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 85 (Bu ay: 1)
Gönderileri
İphone larda İOS güncellemesi eski modeller için verilmiyor, bu güncelemeyi almayan telefonlar artık apple storda güncellenen uygulamaları vs kullanamıyor mu ?

Yada şöyle sorayım, şuan hala 4S kullanıpta whats up, chrome, banka uygulamalarını kullanabilen var mı yoksa 4S ler artık çöp mü

6s Plus aldık diyelim önümüzdeki 6-7 yıl wahtsup, chorem, banka uygulamaları gibi uygulamalar çalışır mı sorunsuz
Kadıköyden bir araç alacağız, Ataşehirde expere girecek araç.

Kadıköy ve Ataşehir de plaka basım yerlerinin listesini nereden bulabiliriz,

Notere en yakın plaka basım merkezini bulmaya çalışıyoruz,

Google dan baktım ama koca istanbulda 5-6 yer çıkıyor sadece
Bu aracın kaskosu ne civarda tutuyor,

Yetkili servisde, yağ ve filitre bakımları aşağı yukarı ne tutuyor ?
Merhabalar

Aracımı satmak için ilan açtım, aracım Mercedes C180, 123.000 TL den ilan açmıştım.

İstanbuldan Cuma akşamı birisi aradı kendini iş adamı olarak tanıttı. İhracat yapan büyük bir firmanın sahibiymiş, şehir içinde ufak tefek işlerini halletmekte kullanmak için bir araç bakıyormuş. Aslında bu açıklamasından sonra kendi kendime, şehir içinde ufak tefek işleri halletmek için ufak tefek bir araba alınır, tamam c180 devasa bir araba değil ama b sınıfı bir araç daha uygun olur diye içimden düşünmedim değil.

Konuştuk anlaştık 3 gün sonra yani pazartesi geleceğim dedi, tamam dedim.

Ertesi gün (Cumartesi) sabah dokuz gibi tekrar aradı, ruhsatın tüm sayfalarının resmini istedi ve olay burda koptu.

Sebebini sordum, araca tüp taktıracağım servis araca tüp takılıp takılmayacağına bakmak için ruhsatı istiyor dedi.

Bu araca tüp olmaz takılmıyor dedim, ısrarla olsun ben genede soracağım dedi.

Nereye soracaksın dedim, servise dedi,

Bu aracın servisi tüp takmıyor, böyle bir hizmetleri yok dedim.

Hemen kıvrttı, haa yok abi yanlış anladın, tüp takan servise soracağım dedi.

O dediğin yer ruhsattan ne görecekte neye karar verecek, piyasada tonla aynı araçtan var, takılıp takılmayacağını marka model motor ve model yılını söyler öğrenirsin dedim.

Israrla abi sen gönderiver ya nolcak eline mi yapışacak cart curt konuştu durdu.

Söylediklerin tutarsız dedim, bu araca tüp olmuyor, illa taktırcam dersen aldıktan sonra araçla gider baktırısın, ruhsat resmi göndermiyorum dedim.

Olay burdan sonra dahada koptu, zaten bu noktadan sonra yüzde yüz sallamaya başladı, ben milyon dolarlık iş yapan bir adamım bana arabamı yok bilmem ne konuşmaya başladı.

Milyon dolarlık iş yapan adam ikinci el araba almaz gider sıfırını alır biner, milyon dolarlık iş yapan adam tüplü arabaya binmez dedim ve suratına kapattım.


Acaba yeni bir dolandırıcılık mı çıkıyor, ruhsatın kopyasını eline alsa ne yapabilir ?

Hani banka kredisi dese anlarım, bankalar ruhsat fotokopisini istiyordu, bu durumda bile direkt adama göndermem zaten, hangi bank hangi şubeyse söyler oraya fax çekerim.

Her gün yeni yeni dolandırıcılık çıkıyor acaba bunlara bir yenisi mi ekleniyor.

Arkadaşlar konuyu diğer satıcıların görmesi ve dikkatli olması için güncel tutalım lütfen.
Bursa İzmir arası son yol durumu nedir ?

Bursadan İzmire tamamen bölünmüş yol mu ? Özellikle Manisa İzmir arası eskiden çok kötüydü, hala aynı yol mu yoksa değiştimi.
Turkuaz gurubu büyük bir yer yapmış ve aynı binada yan yana Pejo-Honda-Hyundai satıyor,

Pejo 3008 test etmek için önce Pejo ya girdim. içerde bir tane bile müşteri yok, işin tuhafı içerde bilgi alabileceğim kimse yok, sanki herkes bayiyi terk etmiş gibi, sonradan birisi geldi ben satış temsilcisi falan sanmıştım ama değilmiş, orada çalışan birisinin kuzeniymiş, kimse yok mu dedim, buralardadır gelirler vs gibi birşey mırıldandı. Araçlara baktım 10 dk kadar oyalandım, sonradan birisi geldi buyrun dedi, 3008 bakıyorum test aracı varmı diye sordum, test aracımız yok haftaya gelirseniz bilgi veririz dedi ve gitti, ilgi alaka sıfır.

Pejodan çıktım, hemen bitişiğinde Honda var, Aynı şekilde ortalarda kimse yok, girişte bir bayan var, Civic sedanla ilgileniyorum test etmek istiyorum dedim. Girişteki bayan arkaya doğru döndün yaklaşık 15 metre gerisinde bulunan bir bayana seslenerek test var çıkcakmısın !!! diye bağırıyor. Hayır aç telefonu sor niye bağırıyorsun. Arkadaki bayanın verdiği cvb zaten dahada ilginç, ben bugün çok çıktım başkası çıksın. !!!! girişteki bayan arkadaş çok çıkmış başkası çıksın diyor dedi. Evet duydum dediğini dedim. Gitti bir bey geldi, onunla teste çıktık, test boyunca ne araçtan bahsetti nede bir kelime laf etti, ancak ben sorarsam güç bela cvb veriyordu. Testten geldik eleman arabadan indi hiç bir şey demeden çıktı gitti.

Ulan ne oluyor dedim merakımdan yan tarafta Hyundai ye girdim, aynı manzara aynı tavırlar.


Denizlide yaşayan arkadaşlara soruyorum, Bu Turkuaz gurubu nedir böyle, burunlarından kıl aldırmıyorlar, ilgi alaka sıfır, içerde bir tek müşteri bile yok.

Aynı gün, Totoya ve Volvo ya gittim, gayet ilgililerdi ve içerde müşteriler vardır.
Merhabalar,

Bir yıl içinde üç defa araç alım satım sınırı tam olarak nedir.

Ben 2017 Temmuz ayında mevcut aracımı sattım, bu aracı 4 yıl önce almıştım. Satıştan bir hafta sonra yeni bir araç aldım
2017 eylül gibi eşime bir araç aldım.
Şimdi kendi kullandığım aracımı satıp yeni bir araç alacağım.

Bu durumda benim için bir sorun sınır var mıdır ?

Bir tablo yaparsam durum şu

2014 yılında araç aldım
2017 yılı Temmuzda araç sattım
2017 Yılı Temmuzda araç aldım
2017 Yılı Eylülde eşim için araç aldım ( araç benim üzerime )
2018 Yılında aracımı satacağım
2018 yılında araç alacağım
İkinci el araç alırken yetkili servisde expertiz yaptırırken

Araç önceden hararet yapmış mı
Conta yakmış mı
Motor daha önce indirilip açılmış mı

Bunları usta motoru indirmeden anlayabilir mi?

Experde boya değişen yürüyen bakılıyor ama motorun içi ne durumda şanzımanın içi ne durumda bakılıyor mu yada en azından bakan usta motor şanzıman daha önce indirilmiş ve açılmış mı bunu anlar mı

Mercedes yetkili servisde usta motoru indirip açmadan motor hararet yaptı mı conta yaktımı motor inmeden açıp dağıtmadan bilinmez dedi. Sallıyor mu yoksa doğru mu
Arkadaşlar acil yardıma ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

2011 model Mercedes c180 aracım var, aracı çalıştırdığımda sorun yok, normal yani yavaş hızlanmada sorun yok ama gaza tatlı sert basarsam bir saniyelik bir hışıltı sesi çıkıyordu, ses metal sesi değilde sanki plastik bir parça sert bir yere sürtüyormuş gibi bir sesdi. Aracın gidişinde hızlanmasında bir sorun yok, zaten sesi duyar duymaz aracı çekici ile servise götürdüm.

Servis bana şunu söyledi.

külbütör kapak contası aşınmış ve motor soğutma suyu motor yağına karışmış, şuan motor yağında su var o yüzden gaza biraz sert basınca ses yapıyor.

Bazı sorularım var

1- Servis eksantiriklerin değişecek diyor ama kendilerine eksantiriklerde sorun olup olmadığını nasıl anladıklarını sordum, hiç bir yeri açmadan sadece külbütör kapağını açıp oradaki yağın renginin değişmesinden eksantiriklerin gidik olduğunu nasıl anladığınız dediğim zaman burda su varsa eksantirikler gidiktir dediler. Bu ne kadar doğru ?
Yukarda belirttiğim gibi, aracımla sabah işe geldim hiç ses yoktu, bir iş için aracı 3 km kullanmam gerekti o sıradada bir ses yoktu, işim bitti aracı çalıştırdım gaza biraz sert basınca sesi duydum. Sadece o kapaktaki yağ durumundan eksantirikler kesinlikle gitmiştir diyebilir miyiz, servis bu noktada haklı mı ?

2- Şunu yapsak sizce nasıl olur? Araç şuan servisde ve o ses geldiği dk dan itibaren hiç kullanılmadı. Su sızdıran conta kapak vs ne varsa değiştirsek, motor yağını boşaltsak, yeni yağ koysak, araç rölantide 15-20 dk çalışsa, sonra o yağıda boşaltsak ve tekrar doldurup rölantide çalıştırsak, sonrasında araç hiç hareket etmeden 2-3 saat dursa ve yağı kontrol etsek, eğer yağın renginde bir değişme yoksa ve bahsedilen ses gelmiyorsa bu şekilde aracı zorlamadan kullanmaya başlasam ve her sabah yağda bir renk değişimi vs varmı diye yağ çubuğunu kontrol etsem bir ay takip etsem, bir değişim ses vs yoksa kullansam sorun olur mu ?

3- Eksantirikler gerçekten çok hassas parçalar mıdır, hemen anında dengesi düzeni bozulur mu ? Yani araçda ses ilk çıktığında bile bir dengesizlik yoktu ne rölantide nede giderken, vuruntu yoktu sarsıntı ekstra bir ses yoktu, sadece gaza sert basınca ses vardı, gaza normal basarsam bile ses yoktu, eğer gerçekten hassas ve anında bozulan bir parça ise hiç riske girmem zaten ama hemen bozulmayan, bozulması için motorun bir süre zorlanması yada aracın kullanılması gerekiyorsa eksantirikler bozuk olmaya bilir mi ?

4- Motor yağını boşalttığımız zaman, bu yağın ulaştığı heryerdeki yağ akıp boşalıyor mu yoksa bir yerlerde kaldığıda oluyor mu ?

Aracı sert kullanan birisi değilim, sabah işe 4 km akşam eve 4 km ayda bir denk gelirse şehir içine 3 km sürüyorum, aylık yaptığım yol 250 km yi geçmez.

Şu durumda sizin tavsiyeniz ne olur ?
2011 model makyajlı kasa c180 aracım henüz 38.000 km yi yeni devirdi

araç gaza ilk bastığımda hışıltı benzeri bir ses çılarıyor iki üç saniye içinde kayboluyor

hareket ettikten sonra durunca rölantide aşırı titreme oluyor devir saati normalde 800 olması gerekirken 1.000-1.500 aralığında dalgalanıyor ama içerisi beşik gibi sallanıyor

harket halinde titreme yok ama gaza sabit basarken biraz sert basıp hızlanmak istersem hışıltı sesi çıkıyor.

sorun me olabilir servise gideceğim ama gitmeden sizlerin yorumlarına ihtiyacım var
Hakkında
Konum: Burdur,Merkez
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Mesaj Sayısı: 3.575
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 4.644
İkinci El Bölümü Mesajları: 159
Konularının görüntülenme sayısı: 1.196.539 (Bu ay: 4.559)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 707 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.