Şimdi Ara

Bipolar Bozukluk

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
4.864
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bipolar bozukluk veya iki uçlu duygudurum bozukluğu, eskiden manik depresyon, manik atak veya manik depresif bozukluk olarak bilinen hastalıktır. Bipolar bozukluk, kişinin depresyon ve/veya mani, hipomani, ve/veya karışık durumlar geçirdiği duygudurum bozuklukları sınıfını tanımlayan tanısal kategoridir. Kişinin, depresif eğilimlerin yoğun yaşandığı dönemlerle, taşkınlık, coşkunluk olarak tanımlanabilecek mani dönemleri yaşadığı, bu bağlamda Bipolar Bozukluk ya da Manik Atak olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. DSM-IV adlı tanı ve istatistik kriteri ile teşhis konur.

Belirtileri

Kişiden kişiye değişiklikler göstermekle birlikte Bipolar Bozuklukda şu belirtiler görülür.

*Ortalama başlama yaşı 21'dir. İlk atak erkeklerde genelde mani olurken, kadınlarda depresyon olur.
    *Uyuşturucu ve alkol kullanımı sonrasında da gelişebilir.
    *Manik dönemden deporesyona geçiş ani ve trajik olabilir.Depresyona ağır anksiyete panik ataklar eşlik edebilir
    *Aşırı konuşma eğilimi gözlenir. Kişi, olağan durumundan farklı ve belirgin bir biçimde hızlı ve sürekli konuşma eğilimindedir.
    *Zihinsel etkinlikler hızlanmıştır. Düşünceler ve çağrışımlar birbiri ardı sıra gelir. Kişi, çağrışımlar ve düşünceler arasında eleme yapmakta zorlanır. Bu durum "çağrışımlarda gevşeme" ve "düşüncelerde sıçrama" olarak da bilinir.
    *Kişi dikkatini belirli bir konu üzerinde, belirli bir süre tutmakta zorlanır. Zihinsel süreçler ve bunlara bağlı olarak konuşmalar, konudan konuya geçmekte, sıçramaktadır.
    *Toplumsal ilgi belirgin bir biçimde artmıştır. Kişi çok daha sosyal, çok daha girişken, çok daha atak olur. Sonuçlarını hesaplamadan, yaşamdan zevk almaya yönelik etkinliklere girişilir. Çoğu geçici bir hevese yönelen etkinliklerdir bunlar. Giyiniş biçimini birden bire köklü bir şekilde değiştirme, toplumsal kuralları zorlayan cinsel deneyimlere girişme, hesapsız para harcama, ayna karşısında uzun süre vakit geçirme gibi belirtiler kendini gösterir.
    *Uyku gereksinimi düşer, günlerce uyumadan yaşarlar. Buna rağmen kendilerini iyi hissederler, hastalığın en önemli belitisi de budur ve sonuç itibari ile bir döngü yaşanır.
    *Aşırı ve abartılı bir özgüven görülür. Kişi kendini, her şeye gücü yeten, her sorunu çözebilecek, giriştiği her işin üstesinden rahatlıkla gelebilecek bir durumda algılar.
    *Hastada sanrı ve varsanrı, ani saldırganlık ve ani hakaret gözlemlenebilir.
    *Hastalar genelde uzun yıllar depresif bozukluk teşhisleri alabilir teşhis için hasta yakınlarını dinlemek daha dogrudur keza hasta kendi gerçek durumunun farkında olmayabilir ya da tersi hasta olarak tanımlanmamak korkusuyla hastalığını saklama ya da hekimi yanıltmaya çalışabilir.
    *Hobilerine ve kabiliyetlerine bağlı olarak manik dönemde fazlasıyla üretken olurlar.

Manik ataklar sırasında kişi, son derece yaşam dolu, neşeli, canlı, mutluluktan uçan bir insan görünümü verir. Bununla birlikte aşırı tutumlar sonucu davranışlar, aile sosyal ve iş yaşantısı bozulur.

Tedavisi

Tedavi edilmediği durumda ağır bir seyir izleyebilen bir psikiyatrik rahatsızlıktır.

Bipolar Bozukluk bazı kişilerde mevsimsel bir dalgalanma gösterir. Sonbahar ve kış, depresif durumun, ilkbahar aylarıysa manik atakları gözlendiği aylardır.

Duygudurumların yoğunluğu ve süresi kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.

Bipolar Bozukluk tedavisinde ilk tercih olarak duygudurum düzenleyicisi denilen ilaç grubundan Lithuril marka adlı lityum karbonat tuzu kullanılır. Türkiye'de yaklaşık 30 bin kişi tarafından lityum kullanılmaktadır. Yinelenen bir pataloji olması nedeniyle lityum tabletlerinin ömür boyu alınması gerekebilir. Tedavi sırasında düzenli olarak lityum kan testleri yapılır. Serum lityum seviyesine göre psikiyatri uzmanı doktor lityum dozunu belirler. Manik atak döneminde 0.8-1.2 mEq/L, uzun dönemli idame tedavisinde ise 0.8-1.0 mEq/L serum lityum seviyesi hedeflenir.

Tedavi Sonrası

Lityum tabletlerinin bazı yan etkileri görülebilir, bulantı, kusma, sık su içme gereksinimi, ellerde titreme ve kilo alma gibi. Hamilelik dönemleri süresince lityum kullanımına ara verilmelidir.

Kişinin ömür boyu uykusuz ve susuz kalmamaya, alkol kullanmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Gerginlik yaratabilecek durum ve ortamlardan kaçınılmalıdır.

İlaçla tedavi, hastalığın kontrol altına alınması içindir. Esas olan bir psikologun tedaviye katılmasıdır. Bipolar Bozukluğun sağaltımı, genelde kişinin depresyon etkilerine daha açık olması sonucunu getirir. Kişi, bir psikoloğun yardımıyla, depresyon eğilimlerine karşı bir savunma geliştirmelidir. Yine de manik ataklar önlense bile, kişide genel bir durgunluk gözlenebilir. Kişi, bu eğilime karşı da hazırlıklı olmalı, bitkiselliğe kadar varabilecek süreçlere müdahale etmelidir. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Kaynak :http://tr.wikipedia.org/wiki/Bipolar_bozukluk

Kopyala - yapıştır oldu biraz ama paylaşmak istedim.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bipolar bozukluk olan bir kişiyle ilişki yaşamak insanın akıl sağlığını yerinden oynatabilecek bir deneyimdir. Bir arkadaş olarak nasıldırlar bilemem ancak sevgili olarak hayatınızı zindan edebilirler. Psikoloji ya da psikiyatri alanlarında pek bilgili sayılmam ancak hiçbir tarz yaklaşımın uzlaşma sağlamanıza olanak sağlayacağını sanmıyorum. Kanımca uzak durulması gereken kişilerdir.

• Paylaşım için teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: Criminal Origin

*Manik dönemden deporesyona geçiş ani ve trajik olabilir.Depresyona ağır anksiyete panik ataklar eşlik edebilir
    *Aşırı konuşma eğilimi gözlenir. Kişi, olağan durumundan farklı ve belirgin bir biçimde hızlı ve sürekli konuşma eğilimindedir.
    *Zihinsel etkinlikler hızlanmıştır. Düşünceler ve çağrışımlar birbiri ardı sıra gelir. Kişi, çağrışımlar ve düşünceler arasında eleme yapmakta zorlanır. Bu durum "çağrışımlarda gevşeme" ve "düşüncelerde sıçrama" olarak da bilinir.
    *Kişi dikkatini belirli bir konu üzerinde, belirli bir süre tutmakta zorlanır. Zihinsel süreçler ve bunlara bağlı olarak konuşmalar, konudan konuya geçmekte, sıçramaktadır.
    *Aşırı ve abartılı bir özgüven görülür. Kişi kendini, her şeye gücü yeten, her sorunu çözebilecek, giriştiği her işin üstesinden rahatlıkla gelebilecek bir durumda algılar.
    *Hastada sanrı ve varsanrı, ani saldırganlık ve ani hakaret gözlemlenebilir.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bipolar bozukluk olan bir kişiyle ilişki yaşamak insanın akıl sağlığını yerinden oynatabilecek bir deneyimdir. Bir arkadaş olarak nasıldırlar bilemem ancak sevgili olarak hayatınızı zindan edebilirler. Psikoloji ya da psikiyatri alanlarında pek bilgili sayılmam ancak hiçbir tarz yaklaşımın uzlaşma sağlamanıza olanak sağlayacağını sanmıyorum. Kanımca uzak durulması gereken kişilerdir.

Bu özellikler bana çok tanıdık geliyor. Yalnız yazıkki ülke olarak uzak durma opsiyonuna sahip olabileceğimiz bir konumda bulunmuyor kendisi.
  • quote:

.....

+3169 Kesinlikle katılıyorum. Bir deli ile çıktığınızı düşünün, deli yerine koyun ve uzak durun. Bazıları tam akıl hastasıdır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Szopen

quote:

.....

+3169 Kesinlikle katılıyorum. Bir deli ile çıktığınızı düşünün, deli yerine koyun ve uzak durun. Bazıları tam akıl hastasıdır.

Banada çok tanıdık geldi hem sevip hemde nefret etmek gibi... Bakınız efendim buda benim konum

Çağımızın "bizim pek bilmediğimiz" hastalığı: Blumia

http://forum.donanimhaber.com/m_16964748/mpage_1/key_//tm.htm#16964748
  • bu hastalık hakkında tecrübesi olan
  • Konuyu hortlatıyorum ama
    ablamda var bu hastalık manik atak matak hepsini yaşadık çok zor anlatmayım moraliniz bozulmasın.
  • Daha dün gece tartışıp arkadaşlığımı bitirdiğim arkadaşım. Bu kişilerle ortak bişeyler yapmak bile zordur. Çünkü uyum sağlayamama gibi çok belirgin özellikleri vardır. Hep kendi istedikleri olsun isterler. Arkadaşlıkta bile böylelerse ilişki çok zor zaten.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2009 da ilk defa akıl hastanesi polikliniğine gittiğimde uzman şizofreni teşhisi ile ilaç reçete etti.
    Daha sonra ilaç yenilemek için gittiğim başka doktorlar başka teşhisler ile benzer ilaçları reçete ettiler.
    En son kriz anından sonra aynı hastanenin acil servisindeki doktora gittiğimde "Bi-polar olabilirsin bu durumda Lityum reçete etmem lazım ama önce emin olmak için psikolojik testleri yapalım" dedi ve psikoloğa sevk etti.
    Psikolog testi aynen böyle çıktı:
     Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk

Bu raporu başka bir psikiyatriste gösterdim, sorun yok deyince bir daha gitmedim hastaneye.
  • Bizde psikolojik rahatsızlıklar küçümsenir.
    Fıtık gibi küçümsenir.
    İnsanların çoğunun psikolojisi bozuk.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • http://bipolarmdemekzordurblog.tumblr.com/

Bipolarım hakkında yazdıklarım , okumak isteyen arkadaşlar okusun takip etsin mesaj da atabilirler.
  • Ben bu testi çözdüm: https://paratic.com/bipolar-bozukluk-testi/ Bipolar Mani çıktı sonucum. Manik depresyon, bipolar 1 gibi isimlerle de anılır. Durup dururken neşelenmek veya agresifleşmek sizdeki en belirgin özellik olabilir. Sürekli konuşmak isteyebilirsiniz. Düşünceleriniz atlı gibi koşturmaya başlayabilir ve beyninizi durduramadığınız için uyku problemi yaşayabilirsiniz. Ya uyuyamıyor ya da uyanmakta zorluk çekiyorsunuzdur. Bazen o kadar enerjik oluyorsunuz ki dinlenmek için birkaç saatlik uyku yeterli oluyordur. Uzmanlar genellikle bu belirtileri bir başlangıç olarak tanımlarlar. Bipolar mani, ruh halinizdeki dalgalanmalar ile kendini gösterir ve sonrasında depresyon ile düşüşe geçmenize neden olur. Bu depresyon hali ise yıllarca devam edebilir. Eğer profesyonel bir destek almıyorsanız en kısa sürede almanızı öneririz. Demekmiş. Sizde çözün!
  • Çok berbat bir hastalık. Asla küçümsenmemeli. Ben değil ama arkadaşımın babasında ortaya çıkmıştı. Hiçbir zaman ağzında uçuk çıkarmayan adamın ağzında uçuk çıktığını gördüm. Çok ciddi sosyal sorunlara yol açıyor. Vakit kaybı olmadan uzmanlara gitmekte fayda var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hepsi birbirine benziyor,ayrımı nasıl yapıyorlar? Bu arada bence mitomani bundan cok daha kötü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zor hastalık. Bende de var.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.