Şimdi Ara

Bilkent ve CTIS ( Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri )hakkındaki sorularınız

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
322
Cevap
8
Favori
24.719
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • En doğru bilgilere üniversitelerin ilgili birimlerinden ulaşabileceğinizi hatırlatarak başta Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü olmak üzere Bilkent Üniversitesi hakkındaki sorularınızı buradan yanıtlamaya çalışacağım. Soru sormadan önce forumda arama yapmanızı tavsiye ediyorum. Zira merak edilen çoğu konuyu forumda zaman zaman cevaplamıştık.

quote:

2012 YGS ve LYS sonucuna göre lisans eğitimi için Bilkent Üniversitesi'ni tercih etmeyi düşünen aday öğrenciler ve aileleri hafta sonları dahil 11 Temmuz - 3 Ağustos tarihlerinde her gün 9:00 - 18:00 saatleri arasında üniversiteyi ziyaret edebilir, rehberlerle üniversiteyi gezerek öğrenci ve öğretim üyeleriyle görüşüp bölümler hakkında bilgi alabilirler.

Adaylar sorularını 0532 755 2929'a SMS olarak gönderebilir veyahttp://adayforum.bilkent.edu.tr/ adresindeki foruma katılabilirler.

http://www.facebook.com/BilkentUniversitesi

CTIS 2012 sunumu için :http://www.ctis.bilkent.edu.tr/2012sunumu.php

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evren Küçük -- 11 Temmuz 2012; 15:22:51 >

• Bu sene MF4'e geçecek diyorlar doğru mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: wm_xfreex

Bu sene MF4'e geçecek diyorlar doğru mu

Bölüm YGS ile öğrenci almak istemiyor ama kendi elinde olan bir şey değil. YÖK'ün izin vermesi gerekiyor.
    Tablodan da görüldüğü gibi bu yıl YGS1 ile alacak.

http://www.adaybilgi.bilkent.edu.tr/2012_kontenjan.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evren Küçük -- 17 Mayıs 2012; 22:02:28 >
  • kaçıncı sınıfta staj oluyor ? ve staj yerlerimizi kendimiz mi belirliyoruz ya da microsofta falan başvuru yapabiliyor muyuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: içinizden biri

kaçıncı sınıfta staj oluyor ? ve staj yerlerimizi kendimiz mi belirliyoruz ya da microsofta falan başvuru yapabiliyor muyuz?

2. sınıf sonunda 20 günlük yaz stajı (bu yıldan itibaren 20, önceden 40 iş günüydü), 3. sınıfta 1 yarıyıl dönem stajı oluyor. Staj başvurularınızı kendiniz yapıyorsunuz. Bölümün de duyurduğu staj ilanları oluyor. Staj yaparken ders almayacaksanız bölümün de onayını aldıktan sonra dünyanın herhangi yerinde kabul aldığınız takdirde stajınızı yapabiliyorsunuz. Microsoft'ta staj yapan arkadaşlarımız oldu. Başvurup kabul alırsanız siz de yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evren Küçük -- 17 Mayıs 2012; 22:07:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Evren Küçük

quote:

Orijinalden alıntı: wm_xfreex

Bu sene MF4'e geçecek diyorlar doğru mu

Bölüm YGS ile öğrenci almak istemiyor ama kendi elinde olan bir şey değil. YÖK'ün izin vermesi gerekiyor.
    Tablodan da görüldüğü gibi bu yıl YGS1 ile alacak.

http://www.adaybilgi.bilkent.edu.tr/2012_kontenjan.html

bu olay zaten olmaz eski sistemde de EA1 ile alıyordu hep o yuzden lys'ye bu bölümü geçirmezler en azından ben öyle tahmin ediyorum

• quote:

quote:

kaçıncı sınıfta staj oluyor ? ve staj yerlerimizi kendimiz mi belirliyoruz ya da microsofta falan başvuru yapabiliyor muyuz?

2. sınıf sonunda 20 günlük yaz stajı (bu yıldan itibaren 20, önceden 40 iş günüydü), 3. sınıfta 1 yarıyıl dönem stajı oluyor. Staj başvurularınızı kendiniz yapıyorsunuz. Bölümün de duyurduğu staj ilanları oluyor. Staj yaparken ders almayacaksanız bölümün de onayını aldıktan sonra dünyanın herhangi yerinde kabul aldığınız takdirde stajınızı yapabiliyorsunuz. Microsoft'ta staj yapan arkadaşlarımız oldu. Başvurup kabul alırsanız siz de yapabilirsiniz.

microsofta stajer alma süreci nasıl işliyor bilginiz var mı? yani mülakat falan?

• quote:

Orijinalden alıntı: emrykn
    bu olay zaten olmaz eski sistemde de EA1 ile alıyordu hep o yuzden lys'ye bu bölümü geçirmezler en azından ben öyle tahmin ediyorum

eskiden say1 ile alıyordu. ben de ygs1 olarak kalacağını tahmin ediyorum.
  • quote:

microsofta stajer alma süreci nasıl işliyor bilginiz var mı? yani mülakat falan?

Mülakat yapıyorlar bildiğim kadarıyla (ki yapmaları bence de mantıklı) ama başvurmadığımdan sürecin içeriğini bilmiyorum.
  • quote:

quote:

Mülakat yapıyorlar bildiğim kadarıyla (ki yapmaları bence de mantıklı) ama başvurmadığımdan sürecin içeriğini bilmiyorum.

peki ctis'ten mezun olunca iş olanakları nasıl ?
  • quote:

Bazı düz mantıklı şirket ve kurumları saymazsak çoğunlukla sizin ne bildiğinize bakılıyor. Bu yüzden çok geniş bir iş alanımız var. Donanımdan ziyade yazılım ağırlıklı bölümüz o yüzden yazılım, bilgi teknolojileri gibi konularda çok geniş iş imkanları bulabiliyoruz.
  • quote:

quote:

Bazı düz mantıklı şirket ve kurumları saymazsak çoğunlukla sizin ne bildiğinize bakılıyor. Bu yüzden çok geniş bir iş alanımız var. Donanımdan ziyade yazılım ağırlıklı bölümüz o yüzden yazılım, bilgi teknolojileri gibi konularda çok geniş iş imkanları bulabiliyoruz.

yani iş hazır gibi bişey demi hocam?
  • quote:

bilişim sektöründe işi bilen insanlar işsiz kalmaz. nitelikli mezunlara her zaman ihtiyaç vardır. işveren için diplomadan bol birşey yok. işi ne kadar iyi bildiğiniz önemli. bence bölümün hakkını vererek okursanız güzel iş imkanlarınız olur.
  • quote:

quote:

bilişim sektöründe işi bilen insanlar işsiz kalmaz. nitelikli mezunlara her zaman ihtiyaç vardır. işveren için diplomadan bol birşey yok. işi ne kadar iyi bildiğiniz önemli. bence bölümün hakkını vererek okursanız güzel iş imkanlarınız olur.

peki hocam hazırlık dedikleri kadar zor mu? ve hazırlıkta 1 sene kalınca yine para ödüyormuyuz ? ve hazırlığı yarım dönemde bitirme şansımız var mı eğer varsa ne gibi sınavlara girmemiz gerekiyor ?
  • quote:

peki hocam hazırlık dedikleri kadar zor mu? ve hazırlıkta 1 sene kalınca yine para ödüyormuyuz ? ve hazırlığı yarım dönemde bitirme şansımız var mı eğer varsa ne gibi sınavlara girmemiz gerekiyor ?

zorluk kişiden kişiye değişir. diğer üniversitelerin hazırlığına göre zor gelebilir. ben düz lise mezunu olarak 1 yılda tamamlamıştım.
    Bilkent'i kazandığınız takdirde İngilizce seviyenizi ölçen sınavlara alınıyorsunuz. Bu sınavlardan aldığınız sonuçlara göre bölüme geçiyor veya seviyenize en uygun kurdan hazırlığa başlıyorsunuz. toplamda 5 kur var. ben 2. kurdan başlamıştım. tüm kurları kalmadan tamamlamıştım. sonrasında hazırlık atlama sınavına tekrar girip başarılı olunca bölüme başlayabiliyorsunuz.

4. veya 5. kurdan başlarsanız 1 yarıyılda kurları tamamlama şansınız oluyor. Böylelikle Şubat ayındaki hazırlık atlama sınavına giriyorsunuz. Geçtiğiniz takdirde 2. dönem bölümünüze başlayabiliyorsunuz. Onun dışında dış sınavlarda da belli bir düzeyde puan almışsanız hazırlığı atlayabiliyorsunuz. Detay için :
    http://www.idmyo.bilkent.edu.tr/sss.html

• quote:

quote:

zorluk kişiden kişiye değişir. diğer üniversitelerin hazırlığına göre zor gelebilir. ben düz lise mezunu olarak 1 yılda tamamlamıştım.
    Bilkent'i kazandığınız takdirde İngilizce seviyenizi ölçen sınavlara alınıyorsunuz. Bu sınavlardan aldığınız sonuçlara göre bölüme geçiyor veya seviyenize en uygun kurdan hazırlığa başlıyorsunuz. toplamda 5 kur var. ben 2. kurdan başlamıştım. tüm kurları kalmadan tamamlamıştım. sonrasında hazırlık atlama sınavına tekrar girip başarılı olunca bölüme başlayabiliyorsunuz.

4. veya 5. kurdan başlarsanız 1 yarıyılda kurları tamamlama şansınız oluyor. Böylelikle Şubat ayındaki hazırlık atlama sınavına giriyorsunuz. Geçtiğiniz takdirde 2. dönem bölümünüze başlayabiliyorsunuz. Onun dışında dış sınavlarda da belli bir düzeyde puan almışsanız hazırlığı atlayabiliyorsunuz. Detay için :
    http://www.idmyo.bilkent.edu.tr/sss.html

teşekkürler hocam. Peki bu hazırlık için ücret ödüyor muyuz ? ve ayrıca okula girerken hangi sınavlara girmek zorundayız?

• hocam bölüm ygs-1 ile alıyormuş benim ygs-1 sıralaması yetmiyor ygs-lys net puan ile girebiliyormuyuz
  • quote:

teşekkürler hocam. Peki bu hazırlık için ücret ödüyor muyuz ? ve ayrıca okula girerken hangi sınavlara girmek zorundayız?

Yukarıda gözden kaçırmışım. Tam burslu olarak girmişseniz 2 yıl boyunca hazırlık eğitimi için ücret ödemiyorsunuz.
    Hazırlık programı öncesinde 2 aşamalı yeterlilik sınavları oluyor. ilk aşamayı geçenler COPE dediğimiz hazırlık atlama sınavına giriyorlar. COPE'ta da başarılı olursanız bölümünüze geçiyorsunuz. Bir de bölümünüze bağlı olarak Matematik yeterlilik sınavı oluyor. CTIS'ta bu sınava girme söz konusu değil.
  • quote:

quote:

Yukarıda gözden kaçırmışım. Tam burslu olarak girmişseniz 2 yıl boyunca hazırlık eğitimi için ücret ödemiyorsunuz.
    Hazırlık programı öncesinde 2 aşamalı yeterlilik sınavları oluyor. ilk aşamayı geçenler COPE dediğimiz hazırlık atlama sınavına giriyorlar. COPE'ta da başarılı olursanız bölümünüze geçiyorsunuz. Bir de bölümünüze bağlı olarak Matematik yeterlilik sınavı oluyor. CTIS'ta bu sınava girme söz konusu değil.

anladım hocam. Eğer %50 burslu girmişsek 10bintl ödüyoruz yani değil mi? ayrıca hazırlığı atlamak için cope'den kaç yapmamız gerekiyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Slithreen

hocam bölüm ygs-1 ile alıyormuş benim ygs-1 sıralaması yetmiyor ygs-lys net puan ile girebiliyormuyuz

Bölüm YGS1 ile aldığından diğer puan türlerindeki sıralamanızın etkisi yoktur.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.