Şimdi Ara

Bilkent ve CTIS ( Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri )hakkındaki sorularınız (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
322
Cevap
8
Favori
24.718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: içinizden biri
    anladım hocam. Eğer %50 burslu girmişsek 10bintl ödüyoruz yani değil mi? ayrıca hazırlığı atlamak için cope'den kaç yapmamız gerekiyor ?

Eğitim ücretinin yarısını ödüyorsunuz evet.
    Cope sınavının içeriği biraz değişmiş. Benim zamanımdan biraz farklı. Linkten bakabilirsin:http://www.idmyo.bilkent.edu.tr/cope_may2012.html
    http://www.idmyo.bilkent.edu.tr/cope.html

• quote:

Orijinalden alıntı: Evren Küçük

quote:

anladım hocam. Eğer %50 burslu girmişsek 10bintl ödüyoruz yani değil mi? ayrıca hazırlığı atlamak için cope'den kaç yapmamız gerekiyor ?

Eğitim ücretinin yarısını ödüyorsunuz evet.
    Cope sınavının içeriği biraz değişmiş. Benim zamanımdan biraz farklı. Linkten bakabilirsin:http://www.idmyo.bilkent.edu.tr/cope_may2012.html
    http://www.idmyo.bilkent.edu.tr/cope.html

anladım hocam fakat hazırlığa kalmak daha iyi olucak sanki sonuçta bilkentin hazırlığı bu

• quote:

anladım hocam fakat hazırlığa kalmak daha iyi olucak sanki sonuçta bilkentin hazırlığı bu

Hazırlık atlama sınavlarından başarıyla geçmişsen bence hazırlıkta kalmanın mantığı yok.
  • quote:

quote:

Hazırlık atlama sınavlarından başarıyla geçmişsen bence hazırlıkta kalmanın mantığı yok.

hocam şu var şansa geçmişsek sonuçta ileride ne olucak 4 sene ingilizce eğitim görücez sonuçta :)
  • Yüksek lisansa devam etmek için çok fazla ek ders almamız gerekiyor mu?
    Okurken üniversitede çalışma olanakları neler, kütüphane görevlisi herkes olabilir mi?
    İkinci yabancı dili seçmeli ders olarak ileri düzeye kadar alabiliyor muyuz?
    Eğer bilginiz varsa Ctis mezunları hangi üniversitelerde master yapıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Charm

Yüksek lisansa devam etmek için çok fazla ek ders almamız gerekiyor mu?
    Okurken üniversitede çalışma olanakları neler, kütüphane görevlisi herkes olabilir mi?
    İkinci yabancı dili seçmeli ders olarak ileri düzeye kadar alabiliyor muyuz?
    Eğer bilginiz varsa Ctis mezunları hangi üniversitelerde master yapıyor?

Gideceğiniz bölüme göre değişir ama çok ders aldıklarını düşünmüyorum.

Çalışma programı ile ilgili bilgi için :http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/admission/calisma_programi/index.html

Ders programın müsaitse ve okumak istediğin dilin ilgili kuruna yeterli başvuru sağlanırsa alabilirsin.
    hangi dil hangi seviyeye kadar açılıyor buradan bakabilirsin :https://stars.bilkent.edu.tr/homepage/courses.php?DEPT=FRL

Benim şu an aklıma gelen Boğaziçi, Bilkent, TOBB, Atılım gibi üniversitelerde master yapanlar var. Yurtdışında da master yapan arkadaşlar var ama üniversitelerini bilmiyorum.

• ctis'te yüksek lisans yapınca müh. gibi mi oluyorz?
  • quote:

ctis'te yüksek lisans yapınca müh. gibi mi oluyorz?

gibi derken bilgisayar müh. diploması almıyorsun. yüksek lisans, doktora vs yapmak senin daha çok akademik hayatını etkiler. yani üniversitede hoca olma gibi bir niyetin varsa veya devlette bazı pozisyonlarda senden ctisin yanında yüksek lisans isteniyorsa işine yarayabilir. ben yapmayı pek düşünmüyorum. bir getirisi olursa düşünebilirim.

bölümün facebook sayfasndan daha detaylı bilgi alabilirsiniz akademik konularda. sonuçta öğrenci olarak ben de sadece bildiklerimi aktarabiliyorum.
    http://www.facebook.com/CTISBilkent

• quote:

quote:

ctis'te yüksek lisans yapınca müh. gibi mi oluyorz?

gibi derken bilgisayar müh. diploması almıyorsun. yüksek lisans, doktora vs yapmak senin daha çok akademik hayatını etkiler. yani üniversitede hoca olma gibi bir niyetin varsa veya devlette bazı pozisyonlarda senden ctisin yanında yüksek lisans isteniyorsa işine yarayabilir. ben yapmayı pek düşünmüyorum. bir getirisi olursa düşünebilirim.

bölümün facebook sayfasndan daha detaylı bilgi alabilirsiniz akademik konularda. sonuçta öğrenci olarak ben de sadece bildiklerimi aktarabiliyorum.
    http://www.facebook.com/CTISBilkent

peki bir şirkette ne gibi artılarımız olur yüksek lisans ve doktora yaparsak ?

• quote:

Ben pek bir artısı olacağını düşünmüyorum. akademik veya iş hayatından birini tercih etmek bence daha mantıklı.
    yani diplomanın derecesinin direkt etkili olacağını düşünmüyorum. Farklı düşünenler varsa düşüncelerini paylaşabilirlerse sevinirim.
    Staj yaptığım yerdeki birim amirimiz kendisine yüksek bilgisayar müh. denmesinden hoşlanıyordu ama onun bir işine yaradığını düşünmüyorum mesela. bildiklerinin değil diplomasının arkasına sığınıyordu bence

Belki ilk işe giriş maaşını etkiler veya devlette bazı pozisyonlarda yüksek lisans şartı aranabilir. Tamamen tahmin ediyorum.

• quote:

quote:

Ben pek bir artısı olacağını düşünmüyorum. akademik veya iş hayatından birini tercih etmek bence daha mantıklı.
    yani diplomanın derecesinin direkt etkili olacağını düşünmüyorum. Farklı düşünenler varsa düşüncelerini paylaşabilirlerse sevinirim.
    Staj yaptığım yerdeki birim amirimiz kendisine yüksek bilgisayar müh. denmesinden hoşlanıyordu ama onun bir işine yaradığını düşünmüyorum mesela. bildiklerinin değil diplomasının arkasına sığınıyordu bence

Belki ilk işe giriş maaşını etkiler veya devlette bazı pozisyonlarda yüksek lisans şartı aranabilir. Tamamen tahmin ediyorum.

aslında devlette çalışmayı düşünmedim , düşünmüyorumda.. Peki ctis'te erasmus olarak nerelere gidebiliyoruz?

• quote:

aslında devlette çalışmayı düşünmedim , düşünmüyorumda.. Peki ctis'te erasmus olarak nerelere gidebiliyoruz?

Waterford Teknoloji Üniversitesi, İrlanda.
    B.S., Bilgi Teknolojileri.

Athlone Teknoloji Üniversitesi, İrlanda.
    B.S., Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği.

Carlow Teknoloji Üniversitesi, İrlanda.
    B.S., Bilişim.

Helsinki Metropolia Üniversitesi, Finlandiya.
    B.S., Bilgi Teknolojileri.

http://www.ctis.bilkent.edu.tr/t_ctis_ex_agreements.php

• Sen hangi dilde yoğunlaştın c# , java vs.. ?
    ve 3-5 yıllık bir deneyimden sonra maaş durumu nasıl oluyor ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: wm_xfreex

Sen hangi dilde yoğunlaştın c# , java vs.. ?

ben programlamadan çok network, sistem yönetimi, storage alanlarına yoğunlaştım diyebilirim ama özgür yazılım taraftarı birisi olarak C#tan pek hazzetmiyorum. Java favorim :)

3-5 yıl boyunca iyi işler yapmışsan baya yükselme imkanı var. Geçen sene 1.500tl ile başlayan arkadaşım bu yıl başka bir işe 3000tl maaşla geçti. Herkes için değişir bu durum. Herkes aynı olacak diye bir koşul yok.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: wm_xfreex

Sen hangi dilde yoğunlaştın c# , java vs.. ?

ben programlamadan çok network, sistem yönetimi, storage alanlarına yoğunlaştım diyebilirim ama özgür yazılım taraftarı birisi olarak C#tan pek hazzetmiyorum. Java favorim :)

3-5 yıl boyunca iyi işler yapmışsan baya yükselme imkanı var. Geçen sene 1.500tl ile başlayan arkadaşım bu yıl başka bir işe 3000tl maaşla geçti. Herkes için değişir bu durum. Herkes aynı olacak diye bir koşul yok.

1500tl biraz az rakam değil mi hocam? Direk 3000-4000 ile başlayamıyoz mu

• quote:

değişiklik gösterir. 2.500 ile başlayan da var belki de daha yükseği de. 900tl ile başlayan bilgisayar müh. arkadaşım da var. yeni mezuna çok yüksek maaş verilmez. her zaman diyorum ve yine diyorum diplomana değil yaptığın işe göre maaşın yükselir. Yeni mezun işe girenlere junior derler. Senior olana kadar yani şirket için önemli biri olana kadar çok yüksek maaş alamazsın.
  • quote:

quote:

değişiklik gösterir. 2.500 ile başlayan da var belki de daha yükseği de. 900tl ile başlayan bilgisayar müh. arkadaşım da var. yeni mezuna çok yüksek maaş verilmez. her zaman diyorum ve yine diyorum diplomana değil yaptığın işe göre maaşın yükselir. Yeni mezun işe girenlere junior derler. Senior olana kadar yani şirket için önemli biri olana kadar çok yüksek maaş alamazsın.

doğdudur peki biz üni zamanında adam gibi çalışsak kendimi geliştirsek kurslara falan gitsek senior olarak mezun olamıyoz mu

• quote:

doğdudur peki biz üni zamanında adam gibi çalışsak kendimi geliştirsek kurslara falan gitsek senior olarak mezun olamıyoz mu

işte stajı yapmış olmak için değil de birşeyler öğrenmek için yaparsan ve okuyorken part time olarak işe başlarsan veya serbest olarak çalışırsan mezun olduğunda junior muamelesi görmezsin
  • quote:

quote:

işte stajı yapmış olmak için değil de birşeyler öğrenmek için yaparsan ve okuyorken part time olarak işe başlarsan veya serbest olarak çalışırsan mezun olduğunda junior muamelesi görmezsin

ya zaten aklımda var bi yerde part-time yada serbest olarak çalışmak hani küçük programlar yapıp satmak.. Yada yazları kurslara gitmek var yani. Peki ctis'te yapay zeka üstüne yoğunlaşma şansımız var mı?

• quote:

ya zaten aklımda var bi yerde part-time yada serbest olarak çalışmak hani küçük programlar yapıp satmak.. Yada yazları kurslara gitmek var yani. Peki ctis'te yapay zeka üstüne yoğunlaşma şansımız var mı?

CTIS'te yapa zeka dersi yok ancak bilgisayar müh.de seçmeli ders olarak yapay zeka dersi açılıyor. oradan alma şansın olabilir.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.