Şimdi Ara

Bilim dogmatiktir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
220
Cevap
1
Favori
5.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

"Eğer yanılıyorsam yani eğer bir ilah varsa ve ben bunu anlayamıyorsam sorun delillerde olmamalı." Çünkü Allah'ın varlığı konusu öyle sadece felsefecileri, profesörleri falan değil anadoludaki okuma, yazma bilmeyen bir teyzeyi de doğrudan ilgilendiren temel bir konu ise deliller çok açık, aşikar ve herkes tarafından kolayca görülüp, anlaşılabilir şekilde olması lazım. Son birkaç yüzyıldır ateistlerin ve hatta bizim de kafamızda kutsal halde duran bir kavram var. Allah'ın varlığı ile ilgili ne zaman mantıklı bir delil getirmeye kalksak kafamıza vurulan bir sopa bu,
    “Bilimsellik.”
    Bakın bu kelime hiçbir kutsal kavramın sahip olmadığı inanılmaz bir karizmaya ve sorgulanamazlığa sahiptir.
    Evrensel bir tanrı gibidir. Sizin bir dini inancınız varsa bile önce bu evrensel tanrıya itaat etmeli onunla uyumlu olmalıdır.
    İşte bu yüzden günümüz bilim insanlarının çalışmalarında Allah'a atıf yaptığını asla göremezsiniz. Bilimsellik Tanrısı buna çok kızar çünkü.
    Bu tabi son birkaç yüzyıl için geçerli olan bir şey.
    Daha önceki bilim adamları Newton'un falan kitapları tanrıya atıflarla doludur.

Buna "Naturalizm" deniliyor aslında felsefede ve bilimsellik kavramının içine çok iyi kamufle olmuş durumda. Şu anda ve ateizm için çok temel bir inançtır bu. Evet bir inançtır bir ideolojidir.Ama şu anki bilim ve mevcut fen kitapları da maalesef bu ideoloji üzerine kurulu. Bu gördüğünüz gibi hiç objektif bir şey değil. Yani belli bir felsefeyi size dikta edip bununla düşünmeye zorluyorlar. Ve bu bir dogmadır.
    Yani bunu sorgulayamazsın bile.

Kaynak:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FF1B88FA0 -- 1 Mart 2019; 19:19:20 >

• Öncelikle ben inançsız bir insanım...O bahsettiğin neo-ateizm ve türevleri de umurumda değil.Kendime has bir düşüncem var.İstersen biraz bunu açayım.Dinlerin mantıksız olduğunu düşünüyorum.Daha çok deist düşünceye yakınımdır.Tanrı vardır ya da yoktur fakat gerçek şu ki varsa bile Dünya üzerinde yaşanılan olaylar onun umurunda değil.En azından öyle bir izlenimim var.Umurunda olsaydı bu Dünya üzerinde dahası evrende büyük bir kaos olmazdı.Bugün Dünya üzerinde her saniye başı vahşet yaşanıyor.Doğada hayvanlar hayatta kalabilmek için yavru hayvanları dahi acımasızca parçalayarak yiyor,yaşamın devam etmesi için bir canlının ölmesi ilaki şart.Biz İnsanlar dahi hayatta kalabilmek için milyonlarca hayvanı üretiyoruz sonrada öldürüyoruz.Dahası kendimizi de öldürüyoruz.Tarih boyunca insanlar daha iyi beslenmek için komşu ülkeleri yağmaladı,su kaynakları için mücadele etti,şimdi ise genel olarak enerji savaşları yaşanıyor.Bunların dışında sürekli depremler,sel felaketleri ve salgın hastalıklarla yüz binlerce canlı yok oluyor.Dahası genetik bozukluklar yüzünden her yıl milyonlarca engelli insan doğuyor.Evrende her saniye başı bizim güneşimiz gibi yıldızlar ölüyor.Çevresinde bulunan bütün gezegenleri içine çekerek yok ediyor.Daha sonra kara deliklere dönüşüyor.Buna rağmen birçok yerde yeni yıldızlar doğuyor,yeni gezegenler ortaya çıkıyor.Dahası evrende sürekli ama sürekli genişliyor...Gördünüz ya öyle dinlerin ileri sürdüğü üzere bir ''düzen'' yok.Yani ben o ballandıra ballandıra anlatılan düzeni göremiyorum bilakis çok büyük bir kaos,yok olma ve doğma olayı var.Bu da yaratıcı varsa bile Dünya ve evren ile ilgilenmediğini açıkçası bana gösteriyor.Bu kadar koca evreni yaratıpta Türkiye'de bir şehirde bilgisayar başında bu yazıyı yazan beni düşündüğünü sanmıyorum...

Bu arada siz herhalde ateizmi,deizmi,agnostisizmi bir din sanıyorsunuz.Böyle inançsız insanların toplanıp ayinler yaptığını,peygamberimiz olduğunu vs her halde hayal ediyorsunuz.Öyle olmasa ''Daha mensup olduğun inancı bilmiyorsun'' demezdiniz...Sanırım bizlere ''Özgür düşünün'' derken sizin kalıplaşmış dini algılardan çıkıp inanmayan insanların bir inancı olmadığını önce anlamanız gerekiyor.Baksanıza kendiniz gibi bizlerinde bir inancı olduğunu sanıyorsunuz...Bizlere hitap edebilmeniz için öncelikle sizin inandığınız inançtan bağımsız olup her şeye eşit mesafede bakmanız gerekir.Açıkçası bunu yapamıyorsunuz.Biz inançsızlara kendi inancınızın penceresinden bakıyorsunuz.Sonrada anlaşamayınca ''senin gibi anlamadı'' deyip işin içinden çıkıyorsunuz.Gerçekten tuhaf...

Ayrıca burada demogoji yapan ben değilim.Videoda açık açık ''Deliller aksini söylese bile dur düşün belki bilemediğin bir durum vardır'' deniliyor.Kısacası laf ebeliği yapılıyor.Sanki mantıklı bir şey söyleniyormuş gibi bir hava yaratılıyor.Bilim tanrıyı bilinen kanunlar çerçevesinde tespit edememiştir.Eğer sizin alternatif bir fizik-matematik vs bir kanununuz varsa buyrun ortaya çıkın konuşun.Ama yok...Olmadığı halde çıkıp ''Deliller aksini söylese bile dur düşün belki bilmediğin bir durum vardır'' demenin bir mantığı yok.Çünkü videonun ileri sürdüğü fikri esas alırsak o zaman güneş'in de eski Mısır dinine göre tanrı ''Ra'' olması gerekmez mi?Belki de dogmatik (!) bilimsel düşünce güneşi yanlış anlamamıza yol açtı.Olamaz mı yani?

Hem bunu bir dine inanan birisinin söylemesi de absürt.Zira sizin ileri sürdüğünüz bu düşünceler deistler tarafından da dile getirilir.Zaten genel olarak inançısız insanlara ileri sürdüğünüz her şey deist felsefeye dayanıyor. Müslüman,hrıstiyan farketmiyor iki tarafta büyük bir çabayla ''Tanrının var olduğunu'' ispat etme gayretinde...Şimdi şöyle düşün bu videonuzu izledim,mantık ve aklı rehber edindim düşündüm düşündüm bir tanrının var olduğuna kanaat getirdim.Fakat bunun İsa mesih olduğunu düşünüyorum yani videoda ısrarla ön plana tuttuğunuz İslam inancını değil de Hrıstiyan inancı doğru kabul ettim o zaman ne olacak?

Günümüz bilimsel bakış açımıza bir eleştiri getirmek istemiş olabilirsiniz fakat samimiyetiniz videonuzda belli bir inancın imgelerini göze sokmak suretiyle kendiniz sabote etmişsiniz.Kanalınızın öteki videolarına da baktım.Açıkçası nasıl bir kanal olduğunuz ortada.Doğal olarak böyle bir kanalın bilime bakış açımıza objektif yorum getirebileceğini düşünmüyorum ki zaten videonuzda da getirmemişsiniz.Hem aklı ve mantığı esas al diyorsunuz hem de bilimsel düşüncenin dogmatikliğinden kurtul diyorsunuz.Böyle birşey olabilir mi?Zaten akıl ve mantık bilimsel düşünceyi doğurmuştur.Var olan sonucu hiçe sayarak akıl ve mantığı esas al diyorsunuz.Bunun neresi mantıklı...

Dahası Albert Einstein ve Stephen Hawking gibi ünlü fizikçiler mevcut bilimsel düşünce ve kanunların dışına çıkarak zaten her şeyi açıklayabilecek kusursuz bir kanun bulmaya hayatlarını vermişlerdi.Hatta Stephen Hawking sanırım buna en çok yaklaşan bilim adamı olmuştu.Yani öyle videoda ileri sürdüğünüz gibi mevcut bilimsel düşünce bir inanç değil.Bugün birçok bilim adamı da mevcut kanunların dışına çıkarak evreni anlama çabası içerisinde...Kimi kara deliklerin içinin sırrını çözmeye çalışırken kimi de bu genişleyen evrenden başka evrenlerin de var olup olamayacağını hesaplamaya çalışıyor.Kimi de evrende var olan,somut olarak kesin bir şekilde tespit edilememiş fakat diğer maddeler üzerindeki kütle çekimlerine yaptığı etkiden var olduğunu bildiğimiz karanlık maddeyi anlamaya çalışıyor vs.Yani videoda tuval sahnesinde gösterildiği gibi klasikleşmiş düşünceler içerisinde değil bilim adamları...Mesela Albert Einsteinin önemi Newtonun ortaya koyduğu fizik kanunlarının yanlışlığını ve eksikliğini ispat etmesinden geliyordu.Demek ki bilimsel düşünce hiçte dogmatik ve farklı düşünceye kapalı değil, değil mi?
    Bu konunun altında bulunma nedenim sizin direk ''Bilim dogmatik'' diyerek başlık atmanız.Ben klasik felsefi bir tartışma bulacağımı umarken hazırlanan videoda felsefenin arkasına gizlenerek yapılan islam propagandasını buldum.Ee doğal olarak bir iki kelam yazdım neden bu kadar sıkıntı içine girdin ki?

En sonunda da patlamışsın zaten fakat kusura bakma zerre felsefi ve Dünya dinlerinden bir gram alt yapısı olmayan biz değil sizsiniz.Zaten o nedenle gelip hazırladığınız videoda sözde bilimsel metodlar kullandığınızı iddia ederek bir dini ileri sürüyorsunuz.Halbuki bu sadece müslümana müslüman propagandasından başka birşey değil diyorum cevap vermek yerine topu taça atıyorsunuz.Söylesene ciddi ciddi ''Kırmızı Asa'' videoları kime hangi kesime hitaben hazırlandı?Videoların ön tarafı bilimsel gibi kurgulanmış lakin arka tarafta asıl vermek istenen mesaj çok açık.Neden bunu farketmem ve dile getirmemden dolayı bu kadar rahatsız oluyorsun ki?

Açık açık inançsız insanları hedef alıyorsunuz,videolarınızın arka tarafından bir dinin propagandasını yapıyorsunuz sonrada bunu farkedip eleştiren birisi çıkınca da asabileşiyor sanki videonun amacı direk felsefeymiş gibi bir savunma metoduna giriyorsunuz.Neden yani?Amaç ne?Neden kandırmaya çalışıyorsunuz ki açık açık deyin işte ''Efe Aydal'ın hazırladığı dini ve dinleri eleştirdiği, tanrı kavramını eleştirdiği ''Kırmızı Hap'' serisine cevap vermek için bu seriyi hazırladık.İslamın gerçek olduğunu ispat etmek gayemiz'' deyin daha samimi bulurdum.Zaten gerek kurgu sitili olsun,gerek serinin adı olsun direk neyi hedeflediğiniz ortada...Eee ben bunu eleştirince mi sıkıntı oldu yani?

Ha eğer maksat inançsız insanları hedef almak değildi ise orasını bilemem.Belki de ''Kırmızı Asa'' serisi ile ''Kırmızı Hap'' serisini izleyip kafası karışan teistleri ''İşte bakın Kırmızı hap serisini bilimsel bakış açısıyla çürüttük'' diyerek inancınızda tutma gayretindesinizdir bilemem orasını...Lakin şu üslubun ile bu videoları ''müslümana müslüman propagandası'' olduğunu ispat ettiniz.

Sağlıcakla kalın ....
  • Arkadaşa bir doz saf aklın eleştirisi yazıyorum günde üç kere okusun
  • Dogmatik olan bilim değil benimsenen bilim metodolojisidir.Mevcut anlayış bilincin seriminde sadece niceliksel tavra dikkat ettiğinden.Oysa nicelikten kalkılarak yapılan koyutlar da niceliğin bir parçasıyken bunu yapanların epistemeojik kaygılarından şüphe ederim

Hem dogmatiklik de neymiş
  • Zodion Z kullanıcısına yanıt
    zaten bilimsel metodolojinin dogmatikliğinden bahsediyor. kantın eseriyle burada anlatılan ne alaka ben ilişki kuramadım. kantı çok iyi anladığımı iddia etmeyeceğim ama kant metafiziği yoksayan biri değil ki zaten? ayrıca bahsettiğin niceliği biraz daha açarmısın anlayamadım
  • Mainstream sanat yapayım, efekt kullanayım çabası çok emanet durmuş. Hayatımda gördüğüm en cringe kanal.
  • konu burada efekt miydi acaba?
    kaldı ki bu işler biraz sizin bakış açınıza da bakıyor. konu efe aydal olsa mesela amatör yapımlarına "minimal bir çalışma olmuş çok iyi ya" diyecek kafada olduğunuz için çok kaale alınabilecek bi yorum değil bence bu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FF1B88FA0

zaten bilimsel metodolojinin dogmatikliğinden bahsediyor. kantın eseriyle burada anlatılan ne alaka ben ilişki kuramadım. kantı çok iyi anladığımı iddia etmeyeceğim ama kant metafiziği yoksayan biri değil ki zaten? ayrıca bahsettiğin niceliği biraz daha açarmısın anlayamadım
    Söylemsel pratiklerden neyin ne olduğunun anladığım kanaatiydeyim

Onlara göre bilim=ateizm=poppercılık.Bunda ateist tayfa da suçlu o ayrı

Evren,ruh misali saf aklın ideleri görgül alana dahil edilemez.Levhi mahfuz bunun için var.Dolayısıyla bilimin tanrıya atıf yapmasının da bir gereği yok.Bilimsel çalışmalar yanlışlanınca bu tanrının da yanıldığı anlamına gelmez mi ?

Niye kantla akala kurulamasın ?

Nicelik şudur:01001110 01101001 01100011 01100101 01101100 01101001 01101011 00100000 01011111 01110101 01100100 01110101 01110010

• Efe Aydal'ın çalışmalarında da eksikler var ama tabii ki bu arkadaşların kanalı kadar korkunç değil.

ee öyle değil mi zaten?

Evren,ruh misali saf aklın ideleri görgül alana dahil edilemez.Levhi mahfuz bunun için var.Dolayısıyla bilimin tanrıya atıf yapmasının da bir gereği yok.Bilimsel çalışmalar yanlışlanınca bu tanrının da yanıldığı anlamına gelmez mi ?

hayır eğerki tanrıyı bilim ekseninde anlamaya çalışırsan tanrının yanıldığı sonucuna varırsın ama bilgiyi veya bilimi tanrı ekseninde anlamaya çalışırsan ozaman tanrı yanılmış olmaz.

kant zaten ampirizm eleştirisi yapmıyor mu oyüzden ben ilişki kuramadım.

arkadaşların yaptığı önermenin de niceliksel olduğundan bahsetmiyormusun? bu önermeyi niceliksel ve nitekliksel ayrımla genellemek, buna indirgemek doğru olduğunu sanmıyorum. nitekim niceliğinde içinde ayrıştığı durumlar var. mesela senin ve onların yaptığı sembolik mantık ne kadar nicelse bulanık mantık da bi okadar nicel ama bi okadarda uzaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FF1B88FA0 -- 1 Mart 2019; 20:39:16 >

• quote:

ee öyle değil mi zaten?

hayır eğerki tanrıyı bilim ekseninde anlamaya çalışırsan tanrının yanıldığı sonucuna varırsın ama bilgiyi veya bilimi tanrı ekseninde anlamaya çalışırsan ozaman tanrı yanılmış olmaz.

kant zaten ampirizm eleştirisi yapmıyor mu oyüzden ben ilişki kuramadım.

arkadaşların yaptığı önermenin de niceliksel olduğundan bahsetmiyormusun? bu önermeyi niceliksel ve nitekliksel ayrımla genellemek, buna indirgemek doğru olduğunu sanmıyorum. nitekim niceliğinde içinde ayrıştığı durumlar var. mesela senin ve onların yaptığı sembolik mantık ne kadar nicelse bulanık mantık da bi okadar nicel ama bi okadarda uzaklar.
    Öyle değil.Kendim çok okumamakla birlikte post-popper literatür var.Gene aynı gelenekten çıkan epistemik anarşizme falan hiç girmiyorum.Aristotales=skolastik devir,kant=post-kant olmadığından bunları yok sayamayız

Bilimi tanrı ekseninde anlamak için a posteriori akıl yürütmeyi kullanırsın.Doğal teolojinin yanıldığını söylemiştim tabi benden takriben bin yıl önce birileri;bir selçuklu feylesofu daha söylemişti

Kantın emprizme ettiği eleştiri matematikle ilgili.Matematik sentetik a prioridir.Kant görgül nedenselliği kabul eder.Hatta kantın bağıntı kategorisi bunla alakalıdır

Ben sadece nicelci değilim ama onların sanıldığı kadar uzak olmadığı kanısındayım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 1 Mart 2019; 21:0:43 >

• Arkadaş gödelin s4 aksiyomunu sonsuz gerileme zannetmiş

Çiçek analojisini beğendim.Her ne kadar analojinin gerekliliklerine uyulmasa da/temelsiz olsa da mesaj güzel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 1 Mart 2019; 21:15:57 >
    öncelikle sana teşekkür ediyorum bu platformda gördüğüm nadide kaliteli insanlardan birisin. sanırım kantı biraz daha okumam gerekiyor bunu anladım. bu nicel konusu üzerine hala kafam yatmadı ama sanırım o konuda da bi eksikliğim olabilir onun üzerine de biraz düşüneceğim. değerli yorumun için teşekkürler
  • quote:

öncelikle sana teşekkür ediyorum bu platformda gördüğüm nadide kaliteli insanlardan birisin. sanırım kantı biraz daha okumam gerekiyor bunu anladım. bu nicel konusu üzerine hala kafam yatmadı ama sanırım o konuda da bi eksikliğim olabilir onun üzerine de biraz düşüneceğim. değerli yorumun için teşekkürler
    Önemli değil.Her zaman beklerim
  • Videoda haklı kısımlar da var, çok yanlış anlaşılan şeyler de. Bir ateist olarak bunları açıklamak istedim. Naturalizm=mantıksal pozitivizm havası verilmeye çalışılmış. Bunun kasıtlı olarak yapıldığını sanmıyorum tamamen bilgisizlikten. Kabaca pozitivist ve naturalist arasındaki fark şu olacaktır: Pozitivistler bilim dışı şeylerin anlamsız olduğunu yani doğrulanabilir olmadığını söyler. Naturalistler ise bilim dışı önermelerin "mümkün" olduğunu ama varolmadığını söyleyecektir. Sıradan naturalistler bilgisiz oldukları için akademiye bakmanı öneririm. Hiçbir ateist filozoftan böyle bir şey duymayacaksındır. Mantıksal pozitivizm eleştirim için buraya bakabilirsiniz:https://forum.donanimhaber.com/bilim-tek-gercektir--137113992

Tanrı konusunda yeni ateistlere karşı doğru bir eleştiri yapılmış oraya lafım yok. Bilimin metodları zaten metafizikseldir.(Bknz: tümevarım, tümdengelim, nedensellik) Fakat bu naturalizm değildir. İlk paragrafta farkı açıkladım sanırım yeterince anlaşılmıştır. Bilim kitapları naturalizm üzerine kurulu değil. Bilim bu konularla ilgilenmez çünkü. Aristoteles'ten örnek vermek gerekirse: Bir şeyin 4 ana nedeni vardır. Bunlar; gayî, formel, maddî ve fail nedendir. Formel ve maddî neden ile bilim ilgilenir. Yani bir şeyin hangi maddeden yapıldığı ve neyden-nasıl üretildiği formel ve maddî neden kapsamına girer. Bir şeyin amacı var mı yok mu ve bunun ana faili (yapıcısı) kim, bunlarla felsefe ilgilenir bu da gayî ve fail neden kapsamına girer.

• hocam mantıksal pozitivizm, naturalizm ve klasik pozitivizm arasında bazı nüanslar var doğru ama genel tabloda tekabül ettiği değer hepsinin benzer değil midir? yani demek istediğim naturalizm fiziksel dünyada herşeyin doğal nedenlerle oluştuğunu savunur ve doğal nedenlerle açıklamaya çalışır. yani olayları, varsayımları açıklamakta doğalcılığı zorunlu kılıyor. burada mantıksal pozitivizmden farkı nedir? yani mantıksal pozitivizm bütünüyle metafiziği reddetmiş diğeri ise en fazla yöntemsel, kavramı açıklamakta metafiziğe başvuruyor fakat gerçeklikte ikiside aynı. yani natüralizm aynı zamanda materyalistik değildir diyebilir miyiz? pozitivistte aynı konumda değil midir? yani bunlar metafiziki sorular sorabilirler ama verecekleri cevaplar hepsinin tabiatın sınırları içerisinde kalmayacak mıdır?

Naturalistler ise bilim dışı önermelerin "mümkün" olduğunu ama varolmadığını söyleyecektir.

şu ifadeyi bana açar mısın? birşey mümkün ise var olmadığını nasıl söyleyebiliriz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FF1B88FA0 -- 2 Mart 2019; 16:46:56 >

• Mantıksal pozitivistler metafiziğin anlamsız olduğunu söylüyor biz öyle mi söylüyoruz? Nasıl benzer olsun? Mantıksal pozitivizmden farkını açıkladım yukarıda naturalistler metafiziği falan reddetmezler. Mesela bir pozitivist gelse sana tümevarımın dolayısıyla da bilimin anlamsız olduğunu söyleyecektir. Fakat bir naturalist bunu yapmayacaktır naturalist metafiziğin geçerli olduğunu doğaüstü varlıkların olmadığını söyleyecektir sadece. Ama onlara dair başarılı bir argüman var ise o zaman naturalizm orada çökecektir.

Mümkünlük varolma veya varolmama durumumun olması kabaca. Pozitivistler tanrı'nın anlamsız olduğunu söyler, bir naturalist ise tanrı'nın mümkün olduğunu fakat; tanrıya dair argümanlar başarısız olduğu için onun varolmadığına inanmamız daha rasyoneldir dolayısıyla doğalcılık teizmden daha rasyoneldir gibi bir sonuç ortaya çıkacaktır.
  • bilim direk yöntemsel natüralizmi kullanır fakat bilim natüralizm üzerine kurulu değil dedin. şimdi de pozitivizmin öncülleri tümevarıma başvurmadığını söylüyorsun. cidden kafamı karıştırdın hocam. karl popperla felan mı karıştırıyoruz acaba hocam?

örnek üzerinden yürürsek daha iyi olur bence. örneğin;
    ateş ile pamuğu birbirine yaklaştırdığını düşünelim ve pamuk yansın. bu akımların hepsine göre pamuğun yanmasının sebebi ateş değil midir?
  • Bilim bu konularla ilgilenmez ki. Örneğin bilime göre cin, tanrı var mıdır sorusunun bir değeri yoktur. Bilim bu soruya ben ilgilenmiyorum diyecektir sadece. Natüralizm ise böyle varlıkların sağlam dayanakları olmadığını, sezgilerimizin de onları reddettiğini öne sürerek o varlıkların olmadığı sonucuna ulaşacaktır. Yani bilim natüralist bir pozisyon takınmaz bilim burada tarafsızdır. Bilim adamları yüzünden böyle yanlış bir algı var. Pozitivistlerin öncüllerinin de metafizik olduğunu söylüyorum ben örneğin "olgusal olmayan önermeler anlamsızdır" önermesi pozitivistlerin temel bir önermesidir ve bu önerme metafizik bir önermedir. Bu önermenin kendisi olgusal olmadığı için pozitivizm kendi kendini çürütmüş olacaktır.
  • Videoyu hazırlayan ekiptensin sanıyorum. Eğer değilsen yazacaklarım için özür dilerim.

Bu adam kafanızı daha çok karıştırır Eğer felsefe konusunda bilgili değilseniz felsefi akımlara laf sokmadan video yapın. Bu adam burada İslamı düzgün eleştirmediği için ateisti eleştirip İslam savunusu bile yapıyor ki siz onun alanında yanlış söz söylüyorsunuz.

Bir Müslüman olarak eleştiri hakkımı saklı tutuyorum gelecekteki videolarınızı bekleyeceğim. İlginç bir şey yapıyorsunuz henüz başlangıç aşamasında ileride neye dönüşecek görmeden eleştirmiyorum şimdilik.
  • torlofan T kullanıcısına yanıt
    bu video da görev almayı bırak, ne gerçek hayatta tanıyorum, ne sosyal medyadan tanımışlığım var. bu adamların videolarını paylaşmamın sebebi kendi görüşüme yakın görmem. yani bende neden bilimin kutsandığını ve neden dindarlarında bilime yanaşmaya çalıştığını anlam verememenden kaynaklı videolarını paylaşma gereği duydum. nitekim böyle de daha çok dikkat çekebildim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FF1B88FA0 -- 2 Mart 2019; 17:56:49 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.