Şimdi Ara

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
9
Favori
3.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok detaylı bir konu oluşturmayacağım, çünkü nedense son senelerde bölüm yöneticileri bu tarz konuları sevmiyor herkes orada burada sormasına rağmen.

Koç bilgisayar mühendisliği 2018 mezunuyum, 4 senedir de yazılımcı olarak çalışıyorum, Java backend yazıyorum, biraz da frontend bilgim var, ama javascript kullanmadığım için bu konuda soru sormamanızı tercih ederim.

"Bilgisayar mühendisliği yazacağım, A üniversitesi mi B üniversitesi mi yazayım?" tarzı soru gelirse cevaplamayacağım, çünkü cevabını bilmiyorum. Bunların cevapları hem seneler içerisinde değişiyor, hem de karşılaştırmanın kolay bir yolu yok.

Son olarak, özel mesaj atmak yerine buraya yazın lütfen.

• Şöyle ki hangi üniversiteye gidersen git, buna Amerika'daki MIT gibi ivy league üniversiteleri dahil, verilen bilgiler çok genel. Bize mesela hiçbir framework kullanmadan düz Java öğretmişlerdi. Ama şu an Linkedin'e girip baksan dümdüz Java kullanan hiçbir şirket olmadığını görürsün. Belli başlı frameworkler kullanarak kod yazmak ile sadece dilin base halini kullanmak arasında aşırı fark olabiliyor, direkt yazma şeklin değişiyor. Kısacası okul sizi bir şirkete girip çalışacak hale getirmiyor, en iyi okulda en yüksek notlarla mezun olsanız bile durum böyle.

Bu durumda kendini geliştirmek, öğrendiğiniz bilgilerin üzerine farklı teknolojiler öğrenerek ek yapmak, bu teknolojilerle deneyim kazanmak için boş zamanlarınızda projeler yapıp bunları reponuza (Github) yüklemek oluyor.

Tabi bunun haricinde İngilizce de aşırı önemli. Bundan 15-20 sene önce olduğunun aksine İngilizce şu an bir artı değil, zorunluluk. Çok dürüst bir emin şekilde söylüyorum, mezun olduğunuzda iyi İngilizce bilmiyorsanız iyi bir işte çalışmayı bekleyemezsiniz. İngilizce çalışırken gerekli olacağı gibi kendinizi geliştirirken de önemli, araştırma yaparken de. Hangi sektörde olursanız olun çalışırken pek çok problemle karşılaşacaksınız, ve bu problemleri araştırarak, gerekirse kendiniz stackoverflow gibi sitelerde sorular sorarak bulacaksınız. Filmlerde olanın aksine çatır çutur klavyeyi öttürerek kod yazdığınız zamanlar ciddi azınlıkta olacak, genelde planlama, dizayn ve araştırmayla geçececek zaman, çünkü ne yapacağını bildikten sonra kodu yazmasında bir şey yok. Bu araştırmalar da yalnızca İngilizce bilerek yapılıyor, Türkçe ile bulabileceğiniz şeyler aşırı az, pek çok alanda sıfır.

Yöneleceğin alanı mezuniyete yakın az çok anlayabiliyorsun. Ben machine learning ve frontend istemediğimi biliyordum mesela mezun olduğumda. ML'i o kadar ileri matematik sevmediğim için, frontend'i de html css javascript işleri hoşuma gitmediği için istemedim. Onun dışında C ve C++ da hiç sevmedim ve bunları gerektirecek bir iş istemediğime karar verdim. Bir ara game development'a özendim, ama sonrasında bir şirkette çalışmak yerine onu hobi olarak yapmanın beni daha çok tatmin edeceğini öğrendim. Java yazmayı seviyordum, bir backend işine girince de memnun kaldım ve öyle devam etmeye karar verdim. Android de ilginç gelmişti, ama çevremdeki androidcilerden çok sık UI yenilediklerini, büyük appler ne yaparsa herkesin onlara ayak uydurduğunu öğrendim, bu da hoşuma gitmedi.

Her türden var. Hatta yakın zamana kadar sadece yarımız bilgisayar mühendisliği mezunuydu, şimdi birazcık daha arttı. İTÜ elektronik haberleşme, Ankara'da pek bilmediğim bilgisayar mühendislikleri, Sabancı EE, İTÜ gemi inşaatı tarzı bir şey, harita mühendisliği var mesela. Biraz Koç bilgisayar yoğunluğu var, ama bunun sebebi takım liderinin Koç bilgisayarlı olması olabilir  

Ama mesela Koç bilgisayardan birinin reddedilip ismi az bilinen yerlerden gelenlerin mülakatı geçtiği de oldu. Sırf iyi okul diye kimsenin girdiğini görmedim. İyi okullar, özellikle az deneyimliler arasında, mülakata çağrılma oranınızı artırır. Mülakata çağırdıktan sonra bir işe yaramaz, o noktadan sonra geçmek kişisel beceriyle ilgili.

Ya keşke bazı ülkelerdeki gibi bizim liselere de yazılım dersi diyorum bazen. Öyle çok ayrıntılı bir şeye gerek yok, haftada 1 ders olur, öyle ucundan herkes görür, güzel olur. Neden bunu diyorum? Çünkü bana kalırsa ideali herkesin önden nasıl bir şeye girdiğini görmesi.

Genelde bu soruya çok iyi matematik tarzı cevaplar geliyor, ama bununla çok alakası yok aslında. Türev integral vs. konularda iyi olmanıza gerek yok çünkü.

İş bitirici ve problem çözücü bir kişiliğe sahip olmak çok önemli yazılımda.

Mesela benim yıllar içinde gördüğüm şöyle bir durum var. Bilgisayarında bir problem çıktı, bunu çözene kadar gerekirse saatlerce araştırıp, onlarca site okuyup uğraşıyor musun? Konuyla alakasız gelebilir ama yazılım tam böyle bir şey. Bazen çok ufak bir problem oluyor ve bunu bulana kadar saatlerini vermen, aynı şeye tekrar bakman, bunalıp etrafta bir dolaşıp çay vs. içip tekrar bakman gerekiyor. Bu tarz durumlarda pes eden, çok bunalan, etraftan yardım isteyen, tamirciye giden insanların bu alanda çok başarılı olamadığını görüyorum, bizzat kendi gözlemlerim. Tam tersine iş bitirici olan arkadaşlardan da hukuk gibi alakasız alanda olanını bile yazılıma döndürdüğüm oldu senden gerçekten iyi yazılımcı olur diyip.

Bu problem çözmenin yanı sıra hiçbir zaman öğrenciliğinizin tamamen bitmeyeceğini de hesaba katmalısınız. Pek çok meslekte belki yeni şeyler öğrenilir yıllar içinde, ama bunun maksimum olduğu alan yazılım. Devamlı yeni bir şeyler çıkıyor, eskileri popüleritesini yitiriyor. 2 sene bir işte kalıyorsun, yeni iş aradığında bir bakıyorsun piyasa değişmiş, yeni bir şeyler arıyorlar. Mevcut işinde bu yeni aranan şeyler yoksa akşam gelip tamamen kendi kendine plan program yapıp bunları öğrenmen gerekiyor.

Yani kısacası yüksek mantık gerektiren, her türlü çaresizlik hissine karşı gelip ortadaki sorunu çözmek için uğraşmayı gerektiren, devamlı kendini geliştirmeni gerektiren bir alan bu. Özellikle biraz zor bir işte çalışıyorsan, otomatiğe bağlayamıyorsun asla, devamlı kendini sınayan bir şeyler çıkıyor karşına.

Kişinin kendine karşı dürüst olup bunu yapıp yapamayacağını iyi sorgulaması gerekiyor.

Başta da dediğim gibi keşke sınav sonrası tercih sonuna gelene kadar herkes biraz yazılım öğrenmeye çalışsa, yardım almadan ve kopya çekmeden birkaç problem çözse ve bu hissiyatı sevip sevmediğini anlasa. Bana kalırsa uygunluğunuzu ölçmenin en iyi yolu bu olurdu.

• Şuan hangi şirkette çalışıyorsunuz?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • İsim vermem doğru olmaz, burada maaş bilgileri paylaşıyorum sonuçta. 30-40 kişilik bir yazılım firmasında çalışıyorum İstanbul'da.

• Faydalı konu up

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kendini geliştirmek ne demek, hangi alana yöneleceğinize nasıl karar verdiniz?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Kitap öneriniz var mı?
    Konusu fark etmez. Paylaşmak istediğiniz her kitap olur. (Tabii bilgisayar mühendisliği/yazılım ile ilgili olan kitaplardan)

• Time Does Not Heal kullanıcısına yanıt

Şöyle ki hangi üniversiteye gidersen git, buna Amerika'daki MIT gibi ivy league üniversiteleri dahil, verilen bilgiler çok genel. Bize mesela hiçbir framework kullanmadan düz Java öğretmişlerdi. Ama şu an Linkedin'e girip baksan dümdüz Java kullanan hiçbir şirket olmadığını görürsün. Belli başlı frameworkler kullanarak kod yazmak ile sadece dilin base halini kullanmak arasında aşırı fark olabiliyor, direkt yazma şeklin değişiyor. Kısacası okul sizi bir şirkete girip çalışacak hale getirmiyor, en iyi okulda en yüksek notlarla mezun olsanız bile durum böyle.

Bu durumda kendini geliştirmek, öğrendiğiniz bilgilerin üzerine farklı teknolojiler öğrenerek ek yapmak, bu teknolojilerle deneyim kazanmak için boş zamanlarınızda projeler yapıp bunları reponuza (Github) yüklemek oluyor.

Tabi bunun haricinde İngilizce de aşırı önemli. Bundan 15-20 sene önce olduğunun aksine İngilizce şu an bir artı değil, zorunluluk. Çok dürüst bir emin şekilde söylüyorum, mezun olduğunuzda iyi İngilizce bilmiyorsanız iyi bir işte çalışmayı bekleyemezsiniz. İngilizce çalışırken gerekli olacağı gibi kendinizi geliştirirken de önemli, araştırma yaparken de. Hangi sektörde olursanız olun çalışırken pek çok problemle karşılaşacaksınız, ve bu problemleri araştırarak, gerekirse kendiniz stackoverflow gibi sitelerde sorular sorarak bulacaksınız. Filmlerde olanın aksine çatır çutur klavyeyi öttürerek kod yazdığınız zamanlar ciddi azınlıkta olacak, genelde planlama, dizayn ve araştırmayla geçececek zaman, çünkü ne yapacağını bildikten sonra kodu yazmasında bir şey yok. Bu araştırmalar da yalnızca İngilizce bilerek yapılıyor, Türkçe ile bulabileceğiniz şeyler aşırı az, pek çok alanda sıfır.

Yöneleceğin alanı mezuniyete yakın az çok anlayabiliyorsun. Ben machine learning ve frontend istemediğimi biliyordum mesela mezun olduğumda. ML'i o kadar ileri matematik sevmediğim için, frontend'i de html css javascript işleri hoşuma gitmediği için istemedim. Onun dışında C ve C++ da hiç sevmedim ve bunları gerektirecek bir iş istemediğime karar verdim. Bir ara game development'a özendim, ama sonrasında bir şirkette çalışmak yerine onu hobi olarak yapmanın beni daha çok tatmin edeceğini öğrendim. Java yazmayı seviyordum, bir backend işine girince de memnun kaldım ve öyle devam etmeye karar verdim. Android de ilginç gelmişti, ama çevremdeki androidcilerden çok sık UI yenilediklerini, büyük appler ne yaparsa herkesin onlara ayak uydurduğunu öğrendim, bu da hoşuma gitmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yirikalische -- 30 Temmuz 2022; 18:3:51 >

• Hocam hangi üniversite daha iyi diye sormayacağım ama mesela bu 40 kişinin içinde her türden üniversiteden mezun cengaver var mı yoksa hepsi ilk 5'teki ünilerden mi toplanmış

• Yirikalische kullanıcısına yanıt

Hocanın yazdığı her şey doğru. ML kısmı da buna benzer. Bilgisayar mühendisliği yazacak tüm arkadaşlar dikkat kesilsin ve mümkün olduğu kadar faydalansın.

• YaralıPanda kullanıcısına yanıt

Yok ne yazık ki, kitaptan çalışma olayını ben hiçbir zaman sevemedim. Bir ara gerekecek 1-2 kitap almam, ama bunlar da System Design ve Object Oriented Design kitapları olacak, çünkü Türkiye'deki şirketlerde bu konuda yetersiz kalabiliyorsun, yurt dışındaki büyük şirketlere başvuruna kadar ne kadar eksik olduğunu anlamıyorsun bile.

Onun dışında düz programlama öğrenme ve framework öğrenme konusunda internet üzerinden daha interaktif şekillerde öğrenmeni öneririm.

Mesela Java için bu Finlandiyalıların yaptığı site çok önerilir, interaktif ve örnekler çöze çöze ilerletiyor. bu iki partı bitirip üstüne birkaç örnek proje yapıp alakalı bölüm okumadan iş bulanlar mevcut:

java-programming.mooc.fi
    About the course - Java Programming
    https://java-programming.mooc.fi

• faydalı konu, up

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Ryan Howard aka Moana kullanıcısına yanıt

Her türden var. Hatta yakın zamana kadar sadece yarımız bilgisayar mühendisliği mezunuydu, şimdi birazcık daha arttı. İTÜ elektronik haberleşme, Ankara'da pek bilmediğim bilgisayar mühendislikleri, Sabancı EE, İTÜ gemi inşaatı tarzı bir şey, harita mühendisliği var mesela. Biraz Koç bilgisayar yoğunluğu var, ama bunun sebebi takım liderinin Koç bilgisayarlı olması olabilir  

Ama mesela Koç bilgisayardan birinin reddedilip ismi az bilinen yerlerden gelenlerin mülakatı geçtiği de oldu. Sırf iyi okul diye kimsenin girdiğini görmedim. İyi okullar, özellikle az deneyimliler arasında, mülakata çağrılma oranınızı artırır. Mülakata çağırdıktan sonra bir işe yaramaz, o noktadan sonra geçmek kişisel beceriyle ilgili.

• 1) Akademide kalmayı düşünmüyorum.Sizce not ortalamasının önemi var mı? Özellikle yurt dışındaki firmalar bilgisayar mühendisliği dışındaki bölümlerden mezun olanları bile alıyor iş ilanlarında görüyorum.Düşük ortalam(2.5 vs) ile mezun olup part-time iş,staj vs bulmaya mı çalışmak en iyisi yoksa not ortlaması kasmak mı?

2)Master yapmanın veya yapmamanın özel sektörde artı ve eksileri neler? Master için not ortalaması kasmak mı iyi yoksa dediğiniz gibi okulda iş hayatında işe yarayacak şeyler öğretilmiyor diyerek part-time iş bulup çalışmak mı?

3)Ben bu sene 2.sınıfa başlayacağım.Leetcode'den sorular çözüyorum.Bunun faydalı olduğunu düşünüyor musunuz,tüm günümü buna ve İngilizceye harcıyorum başka neler önerirsiniz? Sadece python ve java biliyorum onlardan da çok iyi seviyede değilim.C++,HTML.MySQL vs neler öğrenmem gerekiyor,ne yapmalıyım pek bir fikrim yok.

4)Yurt dışında pek çok iş ilanı görüyorum ancak çoğu çalışma izni gerektiriyor.Çalışma izni almak çok zor mu,yurt dışında iş bulan arkadaşlarınız çok zorlandı mı?

5)Son olarak ekleme yapmak istiyorum.Büyük ihtimal sorunun cevabı hayır zaten ancak boun,koç,odtü gibi okulların hem yurt içinde hem yurt dışında iş ararken artısı var mı? Yurt içinde belki biraz evet olabilir sorunun cevabı ama asıl yurt dışı için merak ediyorum.Gerçekten mezun olunan okula veya buradaki hocalardan aldığımız referanslara bakan şirketler oluyor mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-735801DAD -- 30 Temmuz 2022; 18:34:11 >

• kodAdıYassuo31 K kullanıcısına yanıt

Bu ay %30 zam ile net 20.000'den 26.000 e yükseldi. Son zam aralıkta yapılmıştı ve açıkçası beklentimin altında bir enflasyon zammı oldu, enflasyon daha yüksek çünkü. Bu ay başında bu zamlı maaşı alacağımızın haberi verildiğinde yeni maaş 1500 dolara denk geliyordu, dün aldım maaşı, 1450 dolara denk geliyor :)

Onun dışında yol parası 1000 liradan 1750 liraya yükseldi, Ticket (yemek kartı) parası da 1200 den 2000'e yükseldi. Sene sonunda da 2-2.5 maaş arası bir bonus var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yirikalische -- 30 Temmuz 2022; 18:31:42 >
  • Yirikalische kullanıcısına yanıt

hocam umut serptiniz sağ olun   

• Sektörün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Şu an bilgisayar bölümlerinin fazla talep ediliyor olması gelecekte sıkıntı çıkaracak mıdır sizce özellikle şu an başlayıp 5 yıl sonra mezun olacak birisi için?

• 1) Akademide kalmayı düşünmüyorum.Sizce not ortalamasının önemi var mı? Özellikle yurt dışındaki firmalar bilgisayar mühendisliği dışındaki bölümlerden mezun olanları bile alıyor iş ilanlarında görüyorum.Düşük ortalam(2.5 vs) ile mezun olup part-time iş,staj vs bulmaya mı çalışmak en iyisi yoksa not ortlaması kasmak mı?

Önemi neredeyse hiç yok, akademiden tiksinen bana hiç problem olmadı, şuanki işimde sormadılar bile. 2.6 ile mezun oldum ben de bu arada. Part time iş ve staj çok ama çok daha önemli. Genelde kesin cevaplar vermemeye çalışırım ama bu konuda kesinim. Bilgi ve deneyim iş hayatında her şeyin üstünde.

2)Master yapmanın veya yapmamanın özel sektörde artı ve eksileri neler? Master için not ortalaması kasmak mı iyi yoksa dediğiniz gibi okulda iş hayatında işe yarayacak şeyler öğretilmiyor diyerek part-time iş bulup çalışmak mı?

Bazı büyük firmalar cüzzi zamlar yapabiliyor, ama değcek miktarda değil. O master yerine ekstradan 2-3 sene deneyimin olsa daha fazlasını alırsın zaten, ki tüm o süre boyunca da zam alacağını düşünürsen maddi olarak bir yarar sağlaması çok zor. Master olayı AI gibi spesifik alanlara yönelmek istiyorsan ancak faydalı. Ha bir de yurt dışına gitmeyi daha basit bir hale getiriyor, ama bence değmez. Bu arada dediğim yanlış anlaşılmasın, okulda pek çok şeyler öğretiliyor ve bunlar bir temel oluşturuyor, o temelin üstüne istediğiniz ekleri yapmak da size düşüyor. İnternette saçma bir şekilde dalga geçiliyor ama Udemy courseları alıp onları kullanarak projeler yapmak çok yararlı.

3)Ben bu sene 2.sınıfa başlayacağım.Leetcode'den sorular çözüyorum.Bunun faydalı olduğunu düşünüyor musunuz,tüm günümü buna ve İngilizceye harcıyorum başka neler önerirsiniz? Sadece python ve java biliyorum onlardan da çok iyi seviyede değilim.C++,HTML.MySQL vs neler öğrenmem gerekiyor,ne yapmalıyım pek bir fikrim yok.

Leetcode bazı mülakatlarda çok işe yarayacakken bazılarında hiç işe yaramaz. Yapmak önemli ama tek başına yeterli değil. Mesela yurtdışında Microsoft'a başvurdum, başta bi online algoritma sınavı vardı, onu rahatlıkla geçtim, sonra 4 saatlik mülakat vardı, orada algoritma kısımlarını geçtim ama System Design ve Object Oriented Design kısımlarında batırdım. Hayatımda hiç system design gibi bir şey karşıma çıkmamıştı bile o mülakata girene kadar  OOP olayında da sorun yaşamam sanıyordum senelerdir Java yazdığım için, ama 15 dakikan var, bize şöyle bir sistem oluştur bakalım diyince anlıyor insan yetersizliğini.

Python ve Java biliyorsan ve onların gerektirdiği alanlarda iş yapmak istiyorsan C++ öğrenmenin bir esprisi yok. Şöyle 1-2 hafta bakabilirsin pointer nedir, adres nedir falan anlamak için, çünkü Java ve Python otomatik handle ediyor öyle şeyleri, ama onun dışında detaylı öğrenmene gerek yok. MySQL ve seçtiğinde dilde birkaç popüler framework öğrenmelisin ama. Mesela Java ile devam edeceksen Spring öğrenip 1-2 proje yapmalısın.

4)Yurt dışında pek çok iş ilanı görüyorum ancak çoğu çalışma izni gerektiriyor.Çalışma izni almak çok zor mu,yurt dışında iş bulan arkadaşlarınız çok zorlandı mı?

Şirketler sizi kabul ederse çalışma iznini kendileri alıyor, vize almanıza yardımcı oluyor, hatta kalacak yer bulmanıza ve eşyaları taşımanıza bile yardımcı olabiliyorlar. Zorlanmadı arkadaşlar. Zor kısım daha çok psikolojik, birkaç sene sonra sen de anlarsın. Senin yaşındayken ben mezun olup Amerika'ya gitmeyi planlıyordum, ama sevgilimi, arkadaşlarımı vs. bırakma fikri hoşuma gitmedi, ki ülkeye hiç bağlılığı olan bir insan bile değilim.

5)Son olarak ekleme yapmak istiyorum.Büyük ihtimal sorunun cevabı hayır zaten ancak boun,koç,odtü gibi okulların hem yurt içinde hem yurt dışında iş ararken artısı var mı? Yurt içinde belki biraz evet olabilir sorunun cevabı ama asıl yurt dışı için merak ediyorum.Gerçekten mezun olunan okula veya buradaki hocalardan aldığımız referanslara bakan şirketler oluyor mu

Yurt içinde mülakata çağrılma oranını başlarda artırıyor, ama aşırı önemli değil. Yurt dışında önemi sıfıra yakın. Anca top okullardan yurt dışına gidecek beceride insan daha çok olduğu için gideceğiniz firmada halihazırda o okul mezunu insanlar olursa bir gıdım işe yarayabilir, özellikle seni refere ederlerse, ama üzerinde düşünmeye değmeyecek bir şey bu. Bir şirket seni yurt dışından ülkesine getirttirip çalıştıracaksa tamamen neler bildiğine ve becerine bakıyor, buna değeceğine ve işi yapabileceğine emin oluyor, okul bu kısımda önemsiz oluyor.

• nopervA kullanıcısına yanıt

Sıkıntı çıkarmaz, sektör de büyüyor zaten ve yurt dışına baya göç var. Talep ve eleman bulma zorunluluğu arttı ben mezun olduğumdan beri, azalmadı.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.