Şimdi Ara

## Batarya Kalibre Yöntemi Ve Şarj Döngüsü ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
6
Favori
2.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Iphone Bataryanızı kalibre etmek ve şarj döngüsü için herkes bir yol söylüyor bende birkaç arkadaş uyguladığımız benim yolu anlatayım elbette kafanıza yatmayan şeylerde olabilir;

Kalibre:

1. Şarjı tamamen bitirin.
    2. Kapanınca da açmaya çalışın 15-20 dakika son demlerini de bitirin.
    3. İkinci işlemide yaptıktan sonra 1 saat telefonla uğraşmayın batarya dinlensin.
    4. Üçüncü işlemden sonra şarja takın ilkten açılmaz direk açıldığı zamanda telefonu tekrar kapatın.
    5. Kapalı halde şarjı fullendikten sonrada 1 saat daha şarjda tutun.
    7. Bu şarjı kullanıp tamamen bitirince tekrar %100'e kadar doldurup 1 saat daha bekleyin.
    6. Kalibre batarya hayırlı olsun artık %10-7-8 gibi kapanmalara bay bay :D

Bu işlemi 2 ayda bir tekrarlamakta fayda var gerçekten kullanım süresini arttırıyor, ama her haftada yapmamak lazım, hep pili tamamen bitirmekte iyi değil çünkü 2 ayda bir kalibre iyi gelir.

Şarj Döngüsü:

Şarj döngüsü ise li-ion bataryalar sık şarjı sever ama sürekli aynı yüzdelere denk gelmeyecek şekilde olmalı örneğin,
    İlk şarjı %11 kala taktınız yüzde 60'da çıkardınız.
    İkinci şarjda %11 de takmayın artık 6 da takın 15'de takın ve %60'da geri almayın 55 de alın 70 de alın.
    Mantığını anladınız zaten sanırım kafanıza göre bu şekilde yüzde belirleyin demek istediğim, Hep %1'de Takıp %100'de Almayın, %100'de alıcaksanız bile hep %1 i beklemeyin şarj için.

Bu şekilde kullanınca gerçekten bataryanın baya verimli yaşadığı görülüyor...

Seçim sizin bataryayı öldürüp ankesörlü telefon gibi priz yanında da dolaşabilirsiniz, yada kabul edilebilir sürelerde giden bir şarjınız olur.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, Donanım Haber Iphone Forumu için tamamen kendim hazırladım kopyala yapıştır hiçbir şey yok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soyturk58 -- 19 Eylül 2014; 9:17:10 >

• Ah ios 7in be sarji

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • soyturk58 kullanıcısına yanıt
    Emeğine sağlık deneyeceğim hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • güzel yaklaşım fakat;
    şarjın tamamen bitmesi bataryanın hammaddesi açısından kendisine zarar veriyormuş bir kaç ay önce buna benzer birşey okumuştum. bir arkadaşımız bu konuda detaylı bir açıklama yapmıştı eğer bulabilirsem eklerim. yaptığınız şey hata olabilir. yinede en doğru bilgi apple dan alınabilir. keşke hayırsever bir arkadaşımız çıksada bu soruyu müşteri hizmetlerine yöneltse. bende sabit hat yok malesef arayamıyorum...

edit:http://forum.donanimhaber.com/m_82973038/tm.htm

gameover arkadaşımızın yazısını okursanız birnebze de olsa yardımcı olacaktır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albaypasa -- 18 Aralık 2013; 0:42:09 >
  • Ne halt yersek yiyelim bu meretlerin bataryalari ne kadar fazla sarj edersek o kadar cabuk hapi yutuyor. O nedenle cok kurcalayinca daha fazla dolum yapip daha fazla eskitiyoruz.

Apple'in degisebilir bataryali cihaz yapmasi gerek ki bu dertle ugrasmayalim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler anlatımın için deneyeceğim dostum
  • Şarj döngüsü kafama yatmadı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • kalibre için tamammen bitirmek şart görünüyor
  • iBackupBot for iTunes

telefonunuzu bilgisayarbağlayıp programı açın
    sol alttan telefonunuzu seçin sonra more informationa basın

bataryanızı aktif kapasitesini örenebilirsiniz.

benim telefonum bugün geldi.

tam doldurduktan sonra baktım

1553mah gözüküyor.
  • Ever ibackupbot ile batarya değerleri görülebilir ama oda kafasına göre değişik değerler veriyor arada

• bakınız örnek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 5kursun -- 9 Haziran 2014; 10:21:33 >
    sağlam hort olacak ama sinirden kafayı yedim..

bu kısım beni delirtti.. toplamda 1 saat boyunca açmaya çalıştım (açma tuşu bozulacak diye korkuyorum)..yetmedi yaklaşık 20 saat kapalı kaldı ama nafile..cihazın pili tamamen bitmiyor..hala açmaya çalıştığımda pil uyarısı veriyor..

bu kısmı nasıl geçebilirim?? etkili bir yöntemi varmı??
  • quote:

Orijinalden alıntı: SdRYmZ

sağlam hort olacak ama sinirden kafayı yedim..

bu kısım beni delirtti.. toplamda 1 saat boyunca açmaya çalıştım (açma tuşu bozulacak diye korkuyorum)..yetmedi yaklaşık 20 saat kapalı kaldı ama nafile..cihazın pili tamamen bitmiyor..hala açmaya çalıştığımda pil uyarısı veriyor..

bu kısmı nasıl geçebilirim?? etkili bir yöntemi varmı??

Hocam bitmediyse zorlamayın15-20 dakika açmaya çalıştıysanız işaret gelip gittyse bitirmesenizde olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soyturk58 -- 26 Temmuz 2015; 9:59:49 >
    zaten sabrım tukendi taktım gitti..
    ama yine anormallik devam ediyor..
    iphone 5ler için ücretsiz pil değiştirme programından benim cihaz yararlanıyor ama sanırım sadece istanbulda geçerli.
    Antalyada oturuyorum..sırf pil değiştirmek için istanbula göndermeye değer mi?
    yoksa burdan 80-100 liraya kaliteli pil taktırmak mı mantıklı??
  • Bataryam öldü galiba ya

• quote:

Orijinalden alıntı: SdRYmZ

zaten sabrım tukendi taktım gitti..
    ama yine anormallik devam ediyor..
    iphone 5ler için ücretsiz pil değiştirme programından benim cihaz yararlanıyor ama sanırım sadece istanbulda geçerli.
    Antalyada oturuyorum..sırf pil değiştirmek için istanbula göndermeye değer mi?
    yoksa burdan 80-100 liraya kaliteli pil taktırmak mı mantıklı??

80-100 liraya yan sanayi yerine yerine, o değişim kampanyası devam ediosa istanbulda birini bulup ona telefonu gönderseniz çok daha iyi hocam.
  • Teşekkürler,çok sorulan bir konu forumda.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • iphone sarjı iyi zaten. Arka planı komple kapatın bi whatsapp kalsın yeter

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.