Şimdi Ara

Bandırma Çözülemeyen Routing Problemi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
173
Cevap
2
Favori
7.423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konuyu hortlatmış gibi olacağım ama Bandırma bölgesinde millenicom dan turknete fiber internette upload yaparken download ve genel olarak tüm internet olumsuz etkilendiği için geçiş yaptım ancak ilk gün için upload sırasında download problemimin devam ettiğini görüyorum Bandırmadaki diğer arkadaşlar upload yaparken download ve internet tecrübesini test edebilir misiniz? Ftth fiberde böyle bir durum yaşamamam gerekiyor ama çözümü millenicom bulamadı sıra turknete geldi @Drahmizm @casper160

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eminjr E kullanıcısına yanıt
    Merhaba, yaşadığınız sorunu teknik uzmanlarımızın kontrol edebilmesi için test sonuçları ile birlikte www.turk.net/oim sayfamızdan destek kaydı oluşturabilir misiniz?
  • Mesajımı görmediniz o yüzden belki şimdi görürsünüz diye tekrar yazayım istedim. Problemin kaynağını buldum aslında ont cihazından kaynaklanıyor ve bana özel bir problem değilmiş. Nokia ont kullananların hepsi bu dertten muzdarip mesajımı görüncehttps://www.waveform.com/tools/bufferbloat?test-id=63ce9469-14a4-48bc-bf3a-65442b61da6f sitesinden siz de test yapabilir misiniz upload sırasında 1000 msye çıkıyor pinglerim ve F grade not veriyor internet bağlantıma. @casper160 @Drahmizm

• quote:

Orijinalden alıntı: eminjr

Mesajımı görmediniz o yüzden belki şimdi görürsünüz diye tekrar yazayım istedim. Problemin kaynağını buldum aslında ont cihazından kaynaklanıyor ve bana özel bir problem değilmiş. Nokia ont kullananların hepsi bu dertten muzdarip mesajımı görüncehttps://www.waveform.com/tools/bufferbloat?test-id=63ce9469-14a4-48bc-bf3a-65442b61da6f sitesinden siz de test yapabilir misiniz upload sırasında 1000 msye çıkıyor pinglerim ve F grade not veriyor internet bağlantıma. @casper160 @Drahmizm

O arkadaş şu an başka yerde, evinde değil o yüzden sezon bitmeden deneyemez.

Türknet Ping testi

Bandırma Çözülemeyen Routing Problemi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 11 Ağustos 2021; 13:16:21 >

• Drahmizm kullanıcısına yanıt

Bu pingler siz upload yaparkenki pingler mi hocam eğer böyleyse sizin ont cihazınızın markası Bedir. Nokia değil sanırım. @Drahmizm

• Bandırma Çözülemeyen Routing Problemi

Bahsettiğim problem özellikle upload sırasında gerçekleşiyor.

Bende fiber yok

Bufferbloat testini alttaki siteden de yapabilirsiniz.

Bandırma Çözülemeyen Routing ProblemiDSL Reports
    Speed test - how fast is your internet? | DSLReports, ISP Information
    http://www.dslreports.com/speedtest

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 11 Ağustos 2021; 17:41:24 >

Problemin kaynağını buldum ancak çözümü o kadar kolay olmayacak sanırım. Tekrar teşekkürler @Drahmizm

• quote:

Orijinalden alıntı: eminjr

Problemin kaynağını buldum ancak çözümü o kadar kolay olmayacak sanırım. Tekrar teşekkürler @Drahmizm

Upload yaparken Download ın azalması aslında bir sorun değil, Asimetrik aboneliklerde olan bir durum.

Upload esnasında downloadın azalması değil tamamen durması ve pingin 1000 mslere varması. Ftth de yaşanmaması gerekiyor ancak turk telekom sağolsun pek çok kullanıcı benim gibi şikayetçi bu durumdan. Şikayetçi olmayanların da farkında olmadığı için şikayetçi olmadığını düşünüyorum hatta.

Siz biriyle görüntülü görüşme yapamıyorsunuz o halde, doğru mudur ?

Eğer bant genişliği 8 mbit uploadın tamamını kullanıyorsa mümkün olacağını sanmıuprım. Zoomda şu ana kadar bir sıkıntı olmadı benim sıkıntım drivea büyük boyutlu dosya atarken başka hiçbir işlem yapamamak ve dosya gönderimi esnasında oluşan bu sıkıntı nedeniyle zaman zaman dosyaların bozuk gitmesi ve çabamın boşa gitmesi: Turk net çözemese qos ayarları ile upload hızını bir miktar kısarak stabil bir bağlantı elde ediyorum: En kötü o şekilde devam edeceğim ama bu problemin olmaması gerekiyor: Şu an fttb bağlantı olan bir yerdeyim. Problem yine var ancak pingler 1000 ms yerine 200 mslere çıkıyor sadece ve internet diğer cihazlar için tamamen felç olmuyor.

İşte bu bir problem değil, simetrik internet isteyip fttb/ftth ile kısyaslama yapıyorsunuz. Bunların 3 ü de çok farklı şeyler. Asimetrik aboneliklerde uploadın tam kullanımı downloadı tamamen sıfırlar ancak router yeteneklerine göre kendinize özel kullanım esnekliği mümkün. Operatörlerin kiralık verdiği Routerlar bu konuda çok yetenekli değil. Kullandığınız ONT cihazları 8-10 Mbps lik uploadlarda sıkıntı oluşturacak cihazlar değil çünkü evrensel cihazlar. Sadece üzerine ekstradan marka basılıyor. Başka ülkelerde 1000/1000 gibi paketleri bu cihazlarla zaten kullanıyorlar. Diğer yandan operatörün size verdiği paket hızı için ekstra bir optimizasyon eksikliği varsa bu ayrı bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 26 Ağustos 2021; 1:44:47 >
    Merhaba, yaşadığınız sorunun çözüm sürecinin uzaması üzerine önceliğini teknik uzmanlarımıza ilettim. Arkadaşlarım ekiplerden güncel bilgi alarak sizinle iletişime geçecektir.
    Bandırma Çözülemeyen Routing Problemiwww.hizliresim.com
    920cxap.jpg
    https://www.hizliresim.com/920cxap
    smhjkwr.jpg
    https://www.hizliresim.com/smhjkwr

Hocam buradaki mevzu ölçeklendirme ile ilgili mevzu ben qos ayarları üzerinden uploadı 7.9 mbps yapınca bufferbloat problemim upload sırasında tamamen çözülüyor. Yukarıda da gözüküyor bu. qos ayarını default olarak 1000 mbpsye çektiğimde sıkıntı ortaya çıkıyor. Aşağıda gözüktüğü gibi. Problem dediğiniz gibi optimizasyonda ama bunu teknik ekibe anlatmak çok zor. Hat değerleriniz çok güzel internet var problem çözüldü.

2sd6yh5.jpg
    https://www.hizliresim.com/2sd6yh5
    dzyqp9u.jpg
    https://www.hizliresim.com/dzyqp9u

Ve bütün bunları forumları karıştırıp ben bulmak zorunda kalıyorum. Problem devam ederken problem çözüldü diyerek destek kaydını kapatmaya çalıştı turk.net destek. Biraz da turk telekom arıza bulunamadı şeklinde cevap verdiği için turk.net in elinden başka bir şey gelmedi diyeyim.

Edit: resim linkleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eminjr -- 30 Ağustos 2021; 22:15:18 >

Çözemezler çünkü ortada bir problem yok, bu senin kullanım senaryonla ilgili bir şey. Bu konuda ne Türknet ne de altyapı sahibi bir şey yapamaz. Evinize gelen teknik ekibin yapabileceği en fazla cihazlarını değiştirmek ve değiştirseler yine aynı şey ile karşılaşırsın çünkü kullanan aynı :) Günler öncesinde yazdığım gibi siz profesyonel kullanımını bireysel kullanımda istiyorsunuz. Uploada tam yükleme yapmak bireysel kullanım senaryosu olmaz. Bunu bilerek bu şekilde kullanmak isteyen de Qos yapılandırma ile indirme ve yüklemeye daha düşük öncelik vermesi gerektiğini bilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 30 Ağustos 2021; 23:15:42 >
  • Google servisleri arasında ipv4 ile ipv6 arasında çok büyük ping farkı var. ipv4 50-60 ms ping alırken ipv6 20 ms ping alıyor.

tracert v6

tracert v4

Ping Testleri

v6

v4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 5 Eylül 2021; 14:6:27 >

• Türk Telekom fiber test sonuçlarım. Türknet'e geçiş yaptığımda onun sonuçlarını da eklerim.

• loper343 L kullanıcısına yanıt

Geçişim tamamlandı bunlar da Türknet sonuçlarım:

Hız, ping ve bufferbloat sorunlarından dolayı destek kaydı açtım. Hattınızda kopma görünüyor Telekom ekiplerine bildirdik dediler. Çözüm bulunacağını sanmıyorum. Çözülürse mesajı düzenlerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loper343 -- 11 Eylül 2021; 20:6:25 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.