Şimdi Ara

Bakım yapayım/yaptırayım derken cihazınızı pert ettirmeyin. (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
9
Favori
9.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: CSB yazmayan adam

Kardeş ben direk tazyikli suyla yıkıyorum güneşte de kurutuyorum, pek insan cesaret edemez ama bir şey olmuyor. Oksitlenmesi için suda 10 saat beklemesi lazım. Adam gibi kurutursan bişey olmaz.

Tazyikli su ile niye yıkıyorsun o kadar kirleniyor mu?

• hgwxx/7 kullanıcısına yanıt
    Ekran kartlarındaki tüm tozu falan atıyor 30 saniyede temizliyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bunu 10k tl lık kartıma yapmaya cesaret edemem şahsen

• krstarica kullanıcısına yanıt

Saf alkol buharlaşmasa bile, (çözeltisi iyon vermeyen kovalent bağlı) yalıtkan değil miydi?

LCD içine kaçınca sıkıntı yaratıyormuş alkol acaba neden? Bilimsel bir açıklaması var mıdır acaba?

Bakım yapayım/yaptırayım derken cihazınızı pert ettirmeyin.Varieties Teckyoutube
    Pouring Alcohol on Smartphone what will happen?
    https://www.youtube.com/watch?v=65wYCh2qEz4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HighDynamicRange -- 14 Ağustos 2021; 19:25:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

Içerik iyi, ancak bilgilendirme kısmi yetersiz.

Oksidasyon oluşabilmesi için oksitlenecek maddenin oksijenle teması yani suya ihtiyac duyan bir tepkimedir.

Kolonya kullanilmaz. Ancak Tiner ya da (saf) alkolün bir zarari olmaz. Genel temizlik rutininde de bu vardir zaten. Çipin altina kaçsa da sorun olmaz. Kuruduğundan emin olnalisiniz. Zaten saf alkol cok hizli buharlaşir.

Kolonya ile de bir zahmet temizlemeyin. Icerisinde en iyi ihtimal %20 su vardir. Bu da oksitlenme yaptirir.

Işlemci için Işlemciyi soketinden sokup, disarda temizleyin. Soket uzerinde temizlemeyin. GPU Vga cipini de hafif islak alkollü bir bezle silin. Alkolü boca etmeye gerei yok. Etseniz de dedigim gibi bir sorun olmaz. Ama yine de gereksiz.

Pamuk kullanmayin. Kalinti birakir. Sert bir pamuklu bez daha iyidir. Sildikten sonra diş fircasi gibi bir fircayla da fircalarsiniz sonra macun surersiniz. Fazlasina gerek yok.

Elektronikte çogu bilesen ozellikle noteeboklarda, lehim yorgunlugu oluşur. Yani zamanla isinip sogumaktan bu işlem defalarca gerceklestiginde, cip altindaki bacaklarda kopma oluşabiliyor ya da asiri yogun sicak ortamlarda bir de yuklenerek oyun oynaniyorsa, GPU da olur genelde çip altindaki ve çipin çekirdegindeki toplar isidan lehimin yumusamasina sebep olabiliyor. Bu da bozulmasina sebep olur.

Cpu lar bir Pc de en zor bozulacak parçadir. Bozuldugunda da her anliyorum diyen anlayamaz. Sistem calisir, işlem bile yaparsiniz bazen, sistem hiç acilmaz vb bircok degisik anormal sorunlara gebe olur.

Notebook sogutucusu kullanin ancak harici çikisli olsun ya adaptorden ya da sarj aletinden usbyi besleyin. Notebook portlarindan beslenmesin. Usbler Guneykoprusune bagli olduklari icin oradan çekilen akim zamanla kopruyu yorar yüke alir ve isindirir. Noteebooklarda en sik karsilasilan 2. ariza tipi ekran kartlarindan sonra, guneykoprusu arizasidir.

Elektronik cihazlarin tamiriyle ugrasan biri olarak, nacizane tavsiyelerimdir.
    Hocam verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler. Son paragrafla ilgili, bildiğim kadarıyla güney köprüsü yaklaşık son 10-11 yıldır çoğu anakarta socket ve mimariye bağlı olarak ana yongaya ve bazı platformlarda direkt işlemciye gömülü halde üretiliyor. Yani ayrı bir yonga olarak ortalıkta durmuyor. Intel PCH (Platform Controller Hub) ve AMD'de de benzer teknoloji vardı. Katkı sunmak istedim. Selamlar.

• quote:

Mnyağın biri dener içinden geçer sistemin yazmayın şöyle şeyler. Normal suyu geçtim bir de tazyikli. En son da hava kompresörü tutun bir de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Forum1th kullanıcısına yanıt

Saf alkolle temizlemeniz en dogru olandir. Dezenfrktanlar, saf alkol ıcermez icerisinde cogu zaman, renklendirici, viskozite arttirici ek maddeler bulunur.

• hgwxx/7 kullanıcısına yanıt

Evet, uyan kartlarin yapıyorum ancak, su anki bazi kartlarin mevcut Stencil dedikleri kalıp setleri yok. Elimde olanlar uyarsa yapıyorum. Her çip grubunun farklı sonuçta.

• quote:

Saf alkolle temizlemeniz en dogru olandir. Dezenfrktanlar, saf alkol ıcermez icerisinde cogu zaman, renklendirici, viskozite arttirici ek maddeler bulunur.

Tam içeriği yazdım. Bakarım izopropil alkol almaya çalışırım yine de, sağolun.

• quote:

Evet, uyan kartlarin yapıyorum ancak, su anki bazi kartlarin mevcut Stencil dedikleri kalıp setleri yok. Elimde olanlar uyarsa yapıyorum. Her çip grubunun farklı sonuçta.

Hocam yeri gelmişken bir şey danışmak istiyorum müsaadenizle; Laptoplarda bulunan AMD 7650m (216-0833002) kronik sorunlu mu?

• 20 lira ucuz olacak diye neydiği belirsiz yerlerde yaptırılan işlemler benimde çok sık karşılaştığım problem. Başka yere gidiyor, cihaz susuyor, sonra bana geri geliyor. Evde kendi bakım yapacak arkadaşlar için nacizane tavsiyem;

• Cihazınız ne olursa olsun, gidip 5 liralık termal macun almayın. Hele hele o gold diye tabir edilen altın renkli ve beyaz macunlardan uzak durun. Arctic, Thermal Grizzly, Noctua gibi markalara yönelin. Bunları alırken de yine güvenilir kaynaklardan satın alın. Zira Arctic MX-4 modelinin 20 liraya satılan çakmaları mevcut. 50 lira pahalı olur, ama sağlam olur. (Ben şahsen teknik servisimde MX4 kullanıyorum.)
    • CPU, GPU, Chipset üzerindeki eski macunları temizlerken eliniz çok yatkın değilse, işe kulak pamuğu ile başlamak sizin yararınıza olacaktır. Eğer macun sertleşmiş ve çıkmıyorsa, mümkün oldukça metal cisimler ile kazımaktan kaçının. Kazıma işinden komple kaçının. İlla gerekliyse plastik gitar penası tarzında cisimler kullanın, ama CPU ve GPU üzerindeki komponentlere temastan kaçının.
    • Sıvı ile temizlik yapmanız gerekiyorsa izopropil alkol ya da selülozik tiner kullanın. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka CMOS pilini çıkarın. Tam kurutma gerçekleştirmeden de tekrar takmayın.
    • Sertleşen eski macunları temizlemek amacıyla soğutucu blokları zımparalanmış bir çok cihaz geliyor. Bu çok yanlış bir yöntem. Derin çizikler oluşturmak ısı iletimini kötü yönde etkiler. Zımpara kullanmayın.
    • Soğutucu bloğu ayırdığınızda nerede ne varsa ona göre işlem yapın. Termal pad olan yere termal macun sürmeyin. Termal pad ile soğutulan bölgeler çoğu zaman çip üzerine sıfıra sıfır oturmaz. 0.5mm, 1.0mm, 1.5mm gibi termal pad kalınlıkları vardır, bu kalınlık kadar da boşluk mevcuttur. Siz pad yerine macun kullanırsanız yüzeyler tam olarak temas etmediğinde ısı iletimi çok zayıf olacaktır. Bu da ilgili çipin yanmasına kadar gidebilecek bir serüven başlatabilir. Ayrıca termal padin altına üstüne termal macun sürünce daha iyi soğutmaz. Bu da yapılmaması gereken bir işlemdir.
    • Son olarak sıkça karşılaştığım başka bir problem GPU reballing yapılması gereken cihazlara, yetersiz bilgiye sahip kişiler tarafından rastgele dereceler ile flux eşliğinde ısı verilmesidir. Her anakartın, her pcbnin ısı eşiği, kullanılan lehim türü farklı olabilmektedir. Kafanıza göre kalkıp 2 dakika boyunca GPU'ya 400 derece ısı verirseniz pcb ya da çip üzerinde kavlama oluşabilir, kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Çipin kenarlarından altına 1 kilo flux da basılmaz. Böyle bir arıza ile karşılaşırsanız yeterli deneyime sahip, BGA cihazı ile çalışıp reballing yapabilen bir yere gidin. Eğer yapamıyorsanız, teknik servisten ısı basmak yerine, (her cihazda olmaz) mümkünse UMA yapılmasını talep edin. En azından arızalı olan ekran kartınız iptal edilir, varsa CPU üzerindeki birincil kart çalışır, cihazın tamamen çöp olmasından daha iyidir.

Dipnot olarak eklemeden geçemeyeceğim. GPU arızaları %90 oranında ihmalsizlikten meydana gelmektedir. Ana sebebi ise yüksek ısıdır. Notebook, cep telefonu gibi satın alıp, yıllarca sadece şarja takıp kullanabileceğiniz bir cihaz değil. O çok temiz gördüğünüz evinizde bile halıdan kalkan tozlar neticesinde 6 ayda fan çıkışınız tıkanabilmektedir. Periyodik aralıklarla fan bakımınızı yaptırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CNDMN -- 14 Ağustos 2021; 23:29:52 >

• millet cahil cahil konuşuyor gene. temizlik için zaten izopropil alkol veya selülozik tiner kullanıyoruz. bunlar oksidasyon yapmaz. oksidi temizler.

• quote:

Orijinalden alıntı: CNDMN

20 lira ucuz olacak diye neydiği belirsiz yerlerde yaptırılan işlemler benimde çok sık karşılaştığım problem. Başka yere gidiyor, cihaz susuyor, sonra bana geri geliyor. Evde kendi bakım yapacak arkadaşlar için nacizane tavsiyem;

• Cihazınız ne olursa olsun, gidip 5 liralık termal macun almayın. Hele hele o gold diye tabir edilen altın renkli ve beyaz macunlardan uzak durun. Arctic, Thermal Grizzly, Noctua gibi markalara yönelin. Bunları alırken de yine güvenilir kaynaklardan satın alın. Zira Arctic MX-4 modelinin 20 liraya satılan çakmaları mevcut. 50 lira pahalı olur, ama sağlam olur. (Ben şahsen teknik servisimde MX4 kullanıyorum.)
    • CPU, GPU, Chipset üzerindeki eski macunları temizlerken eliniz çok yatkın değilse, işe kulak pamuğu ile başlamak sizin yararınıza olacaktır. Eğer macun sertleşmiş ve çıkmıyorsa, mümkün oldukça metal cisimler ile kazımaktan kaçının. Kazıma işinden komple kaçının. İlla gerekliyse plastik gitar penası tarzında cisimler kullanın, ama CPU ve GPU üzerindeki komponentlere temastan kaçının.
    • Sıvı ile temizlik yapmanız gerekiyorsa izopropil alkol ya da selülozik tiner kullanın. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka CMOS pilini çıkarın. Tam kurutma gerçekleştirmeden de tekrar takmayın.
    • Sertleşen eski macunları temizlemek amacıyla soğutucu blokları zımparalanmış bir çok cihaz geliyor. Bu çok yanlış bir yöntem. Derin çizikler oluşturmak ısı iletimini kötü yönde etkiler. Zımpara kullanmayın.
    • Soğutucu bloğu ayırdığınızda nerede ne varsa ona göre işlem yapın. Termal pad olan yere termal macun sürmeyin. Termal pad ile soğutulan bölgeler çoğu zaman çip üzerine sıfıra sıfır oturmaz. 0.5mm, 1.0mm, 1.5mm gibi termal pad kalınlıkları vardır, bu kalınlık kadar da boşluk mevcuttur. Siz pad yerine macun kullanırsanız yüzeyler tam olarak temas etmediğinde ısı iletimi çok zayıf olacaktır. Bu da ilgili çipin yanmasına kadar gidebilecek bir serüven başlatabilir. Ayrıca termal padin altına üstüne termal macun sürünce daha iyi soğutmaz. Bu da yapılmaması gereken bir işlemdir.
    • Son olarak sıkça karşılaştığım başka bir problem GPU reballing yapılması gereken cihazlara, yetersiz bilgiye sahip kişiler tarafından rastgele dereceler ile flux eşliğinde ısı verilmesidir. Her anakartın, her pcbnin ısı eşiği, kullanılan lehim türü farklı olabilmektedir. Kafanıza göre kalkıp 2 dakika boyunca GPU'ya 400 derece ısı verirseniz pcb ya da çip üzerinde kavlama oluşabilir, kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Çipin kenarlarından altına 1 kilo flux da basılmaz. Böyle bir arıza ile karşılaşırsanız yeterli deneyime sahip, BGA cihazı ile çalışıp reballing yapabilen bir yere gidin. Eğer yapamıyorsanız, teknik servisten ısı basmak yerine, (her cihazda olmaz) mümkünse UMA yapılmasını talep edin. En azından arızalı olan ekran kartınız iptal edilir, varsa CPU üzerindeki birincil kart çalışır, cihazın tamamen çöp olmasından daha iyidir.

Dipnot olarak eklemeden geçemeyeceğim. GPU arızaları %90 oranında ihmalsizlikten meydana gelmektedir. Ana sebebi ise yüksek ısıdır. Notebook, cep telefonu gibi satın alıp, yıllarca sadece şarja takıp kullanabileceğiniz bir cihaz değil. O çok temiz gördüğünüz evinizde bile halıdan kalkan tozlar neticesinde 6 ayda fan çıkışınız tıkanabilmektedir. Periyodik aralıklarla fan bakımınızı yaptırın.

hocam masaüstü ekran kartı laptop ekran kartına göre daha mı uzun ömürlü sizce?

• Kullanım şartlarını baz alıp genellemeye vurursak masaüstü kartları daha uzun ömürlü, evet. Ama tamamen kullanım odaklı bir çok etken var. Masaüstü tarafında soğutma daha güçlü, kasa için komplike değil, kart çok daha az ısınıyor, taşıma yapmıyorsun, sarsıntı ve fiziksel etkene daha az maruz kalıyor, Notebook tarafı ise tam tersi. Zamanında bakımı yapılan çok az makina var. Fanlar tıkanıyor, kullanıcı farkına varmıyor, yüksek ısından neticesinde soğuk - sıcak geçilerinden lehimlerde çatlaklar ve sonucunda da bırakma durumu söz konusu oluyor. AMD grubunda ısı daha yüksek olduğu için bir tık fazla karşılaşılıyor. Bakım olduğu sürece problem yok, 10 yıldır tık demeden çalışan notebooklar var, 3 yılda GPU eline alanda..

• quote:

Kardeş ben direk tazyikli suyla yıkıyorum güneşte de kurutuyorum, pek insan cesaret edemez ama bir şey olmuyor. Oksitlenmesi için suda 10 saat beklemesi lazım. Adam gibi kurutursan bişey olmaz.

Öyle olmaz hocam, suya az sirke ile arap sabunu da atacaksın. Hem mikrobu da ölüyor Bakım yapayım/yaptırayım derken cihazınızı pert ettirmeyin. Bakım yapayım/yaptırayım derken cihazınızı pert ettirmeyin. 

• Mesajınızdaki termal macun ve alkolle ilgili kısma katılmıyorum. Fabrika çıkışı, termal macun birçok chipte üzerine yayılır, üzerindeki kondansatörler bu macuna bulanır ve bu şekilde çalışmaya devam eder. Yalıtkan madde %100 yalıtkan olmasa da elektriği geçirmesi için gereken gerilim yüksektir. Yeri gelir yüksek voltajda bile hava iletken olabilir. Anakart çok tozluysa hava tabancısıyla temizlenmeden doğrudan alkol dökülürse tozlar chipin altında birikebilir. Bu şekilde sorun çıkma ihtimali olasıdır.

Mesajdaki resimde görülen chip renginden ve kenar yapıştırıcılarının yokluğundan anlaşılacağı üzere işlem görmüş gibi.

Cihazın bakım sonrasında arıza yapmasının nedenlerinden biri de bga işlemcilerin henüz sıcak olduğu halde soğutucusunun üzerinden kaldırılmak istenmesidir. Lehim 220 derecede erir ama 90-100 derecede yumuşayabilir. Yapışık soğutucunun kaldırılması esnasında sıcak chip in lehim topları zarar görebilir.

İşlemci dışında bakım yapan kişinin ellerini topraklamaması da arıza sebeplerinden biridir. Ayrıca kasayı açarken anakartı çatlatan da gördüm.

Ayrıca musluk suyu kullanırsanız - ki bunu şaka olarak yazılmış sayıyorum kurutsanız bile iletken tortusu kalacak ve kısa sürede cihaz kısa devre yapacaktır. Sadece saf su bazen kullanılabilir, o da iyi bir kurutma ister, oksidasyon olmaması için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmypc -- 15 Ağustos 2021; 1:32:40 >

• kadir_150 kullanıcısına yanıt
    Haa tazyikli suyu ekran kartının ızgarasına tutuyorum. İyi temizliyor. Anakarta gere yok. Evde denemeyin.

• Kaçınci yuzyilda yasiyorsunuz ?
    Bakım yapayım/yaptırayım derken cihazınızı pert ettirmeyin.

• krstarica kullanıcısına yanıt

Valla ben soğutucu kullanıyordum. USB-A - USB-A çıkışlı. 7/24 soğutucuya bağlıydı. En sonunda sağ taraftaki USB-A bozuldu. USB takıyorum algılamıyor artık.

Güney köprüsü mü Kuzey köprüsü mü bilemem.

Ama ayrı olarak OEM parça olarak satın alabiliyorum. 200-300tl . Şimdi ne kadar bilmiyorum.

Ondan sonra anladım powerbank ile soğutucuyu bağlıyorum. Ya da 3lu prizde USB-A girişi varsa ona takıyorum.

Bataryası da eskidi. 8000bin mahlik batarya 5bine düştü. Bataryanın da değişmesi gerekiyor.

İşlemciye de macun atılması gerekiyor. Aldığımdan beri atılmadı 4 seneyi geçti. Chromeda bir sayfa açtığımda 70 dereceyi geçiyor.

Başka da bir sorunu yok.

Yalnız şöyle bir sorunum var. Bataryalı kullandığımda bir müddet sonra 2 saat ya da 4 saat sonra kendi kafasına göre USB leri okumuyor. Mausu bile tanımıyor. Sağ sol farketmiyor. Bataryayı tak çıkar yaptığımda düzeliyor. Batarya da ana karta Flex ile bağlı. Bataryanın Flex kablosunda 2 3 kablonun asindigini görüyorum. Acaba bununla bir ilgisi var mı. Yoksa başka bir problem mi var. Bende bataryayı çıkarıyorum sadece şarj aleti ile kullanıyorum. Öyle bir sıkıntı yaratır mı

Bu arada şarj adaptörünün kablosu da temassizlik yapıyor. Onun da değişmesi gerekiyor.

3 4 masrafı var laptopun.

• Benim merak ettiğim bakım için verilen bilgisayarcılar bu konuyu okuyor mu

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.