Şimdi Ara

Ayıplı ürün nasıl iade edilir, para nasıl geri alınır? Detaylar bu videomuzda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
118
Cevap
17
Favori
9.190
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çizgi Elektronik Kurucusu ve Yöneticisi Niyazi Saral ile yeni tüketici kanununu ve ayıplı ürün iade haklarını konuştuk.

2 yıl sonunda telefonunuzun ekranında ölü piksel mi var? 

Artık karşı tarafa ses mi gitmiyor?

Televizyonunuz aldığınızdan beri sorunlar mı yaratıyor?

Üzülmeyin paranızı nasıl geri alabileceğinizi bu videoda anlatıyoruz. İade hakkında bilmeniz gereken her şey bu videoda.

• istanbuldayım ayakkabımdaki ayıbı kabul etmeyen ykm yi hakem heyetine verdim tam tamına 4 ay sürdü paramı almam.Şimdi bir telefon için düşünürsek en az 4 ay telefonsuz ne yapacağız?Sen kalkıp 1100 tl ye almışsın bir telefon ayıplı çıkmış satıcı sallamıyor istersen hakem heyetine git 4 ay bekle diyor.Çünkü onlarda biliyor senin 4 ay telefonsuz sabredemeyeceğini.Tuzun kuruysa başka bir telefon alabilirsen alırsın 4 ay beklersin ya tuzun kuru değilse?4 ay bekleyebilecek misin dandik telefonla?Bu hukukla bu kurallarla her türlü mağdursunuz.Burada hukuk yok maalesef

Cezalar büyük olmadığı sürece hiçbir caydırıcılığı yok.Sen hakem heyetinde kaybettiği her şikayet için karşı şirkete 10.000 lira para cezası kes bakalım bir daha yapıyorlar mı?Caydırıcılık yoksa seni süründürüyorlar işte böyle
  • Teşekkürler Mesut Bey

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorunlu ürün deseydik iyiydi

İyi bir konu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Acaba işe yarıyor mu deyip bütün eşyalarımı iade ettim. Teşekkürler Mesut Bey

• Güzel bilgiler. Tüketici kanunu konusunda bilgilenmesi gerekiyor herkesin.

Ürün ayıplı ise tüketici kanundan doğan 4 seçimlik haklarından birine gidebilir garanti süresi kapsamında.
    Üründeki ayıp üretim kaynaklı gizli ayıp ise veya ayıp hile ile gizlenmişse, bu ayıp garanti süresinden sonra ortaya çıksa bile seçimlik haklar kullanılabilir.

EDİT 1:
    Örneğin çarpıcı olması amacıyla bırakalım televizyonu, telefonu bir kenara, çok daha yüksek fiyatlı olan otomobile bakalım (aynı şey daha düşük fiyatlı olan tüketici ürünlerinde de geçerli tabiki, sadece örnek çarpıcı olsun diye otomobilden bahsediyorum); 2010 model, 6 yıllık (dolayısıyla garanti dışı), 100.000 km kullanmış olduğunuz aracınız motorun iç parçalarından birinin fabrikasyon kusurlu üretilmesi sebebiyle aşırı yağ tüketiyorsa bu gizli ayıp teşkil eder, Tüketici Mahkemesinde açılacak dava ile bilirkişi marifetiyle gizli ayıp tespit edilir ve tüketici kanundan doğan 4 seçimlik hakkından birini seçebilir, 6502 sayılı Tüketici Kanunundaki seçimlik haklar şunlardır:

Tüketicinin seçimlik hakları
    MADDE 11 – (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
    a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
    b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
    c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
    ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

a şıkkında yıllardır kullanmış olduğunuz otomobili geri verip, satın aldığınız gün verdiğiniz parayı geri isteyebilirsiniz, Yargıtay kullanım bedeli veya kaza indirimi gibi indirim yapmamıştır, çünkü otomobil satıcısı da yılları önce sizden almış olduğu parayı kullanmıştır, şirketine değer katmıştır, otomobil üreticileri, satıcıları için yegane amaçlardan biri olan satış rakamını arttırma hususunda artıya geçmiştir, keza servis vs. konularında da aynı şekilde.

b şıkkında aracı kullanmaya devam edip, ayıp oranında bir bedel almış olursunuz

c şıkkında ücretsiz onarımı tercih edebilirsiniz

ç şıkkında yine dediğim gibi 6 yıldır, 100.000km kullandığınız bir aracı (gizli ayıp, hile konusunda) 2015 model sıfırı ile değiştirebilirsiniz (o marka aracın o modeli üretilmeye devam ediyorsa)

EDİT 2:
    11:50'de bahsedilen yanlış malesef, ürünü şahıs veya şirket olarak satın alabilirsiniz ancak kullanım amacınız önemlidir, ticari ve mesleki olmayan amaçlarla kullanıyorsanız, yani şahsi işinizde kullanıyorsanız tüketicisiniz ve tüketici mahkemesine gidebilirsiniz, ancak ürünü ticari işleriniz için kullanıyorsanız tüketici kanunundan faydalanamıyorsunuz, borçlar kanunu genel hükümlere göre genel mahkemelerde dava açabilirsiniz. Örneğin iş için kullanılan şirket telefonu, iş için kullanılan şirket bilgisayarı, iş için kullanılan şirket aracı.
    6502 sayılı Tüketici Kanunu tüketiciyi şu şekilde belirtmektedir:
    Tanımlar
    MADDE 3 – (1) Bu Kanunun uygulanmasında;
    k) Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi,

EDİT 3:
    17:40'ta haksız çıkan taraf ödemez ise veya ödemesini bile beklemeden İcra Takibi yapılabilir, tanıdığınız bir Avukat vasıtasıyla takibi yaparsanız Avukata dosya başına minimum 300 TL icra vekalet ücretini ve icra takibi masraflarını da ödemek zorunda kalır.

EDİT 4:
    2016 yılı İl Tüketici Hakem Heyetleri için 3.480 TL, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için 2.320 TL altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Hakem Heyetine başvurulması zorunludur.
    Bu heyetin vereceği karar tarafları bağlar. Taraflar bu karara karşı 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.
    2016 yılı için değeri 3.480 TL ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemesine başvurulması zorunludur.
    Tüketici Mahkemeleri Ankara, İstanbul, İzmir Adana, Antalya, Bursa, Samsun, Konya, Mersin, Kayseri ve Eskişehir illerinde kurulmuştur.
    Bu iller dışındaki il ve ilçelerde başvurular Tüketici Mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapılmalıdır.
    Bu mahkemelerde açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır.

Bütün bu bilgiler tüketici lehine gözükse de, olaya göre farklılıklar arz edebilir, her durumda herkes için aynı kararlar çıkacak değildir.
    Tüketici hakkaniyete uygun davranmalıdır. Kötü niyet barındırmamalıdır. Yarın öbür gün aynı kanunun tüketici lehine hükümlerinden faydalanmak isteyen tüketici, bugün bu haklarını sebepsiz yere ve kötü niyetle kullanmamalıdır.
    Ayrıca uygulama güçlüğü, maddi kayıp, vakit kaybı, ayıplı ürün Tüketici Hakem Heyetinin veya Tüketici Mahkemesinin elinde iken üründen faydalanamama (örnek: cep telefonu gibi ürünlerden bahsediliyorsa ikinci bir cep telefonu bulunması gerektiği) gibi külfetleri de hesaba katmak gerekir.
    Bu nedenle iyi niyetli olarak değişimi mümkün olan parçalarda arıza varsa ve bu parçalar ürünün bir başka yerine zarar vermeden değişebiliyorsa, üründen elde edilen fayda devam ediyorsa parça değişimi yani tamir gayet yerinde bir talep olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Onur__ -- 8 Mart 2016; 20:14:27 >

• Bu konuda vesteli tebrik etmek lazım. Geçen ay bana yeni bir üst model tv gönderdiler. Eski televizyonumun paneli arızalandı 21 iş günü dolmadan eskisi alınıp yenisi getirildi.

• baslik sakat

• istanbuldayım ayakkabımdaki ayıbı kabul etmeyen ykm yi hakem heyetine verdim tam tamına 4 ay sürdü paramı almam.Şimdi bir telefon için düşünürsek en az 4 ay telefonsuz ne yapacağız?Sen kalkıp 1100 tl ye almışsın bir telefon ayıplı çıkmış satıcı sallamıyor istersen hakem heyetine git 4 ay bekle diyor.Çünkü onlarda biliyor senin 4 ay telefonsuz sabredemeyeceğini.Tuzun kuruysa başka bir telefon alabilirsen alırsın 4 ay beklersin ya tuzun kuru değilse?4 ay bekleyebilecek misin dandik telefonla?Bu hukukla bu kurallarla her türlü mağdursunuz.Burada hukuk yok maalesef

Cezalar büyük olmadığı sürece hiçbir caydırıcılığı yok.Sen hakem heyetinde kaybettiği her şikayet için karşı şirkete 10.000 lira para cezası kes bakalım bir daha yapıyorlar mı?Caydırıcılık yoksa seni süründürüyorlar işte böyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caneycaney -- 8 Mart 2016; 16:40:35 >
  • ürünü kusuruyla kabul ederseniz aldığınız fiyattan %25 para iadesi hakkınız yasal olarak var

• Asus Zenfone 5 telefonu tam 4 kere garantiye gönderdim. Tamir istemediğimi değişim yada para iadesi istediğimi söylememe rağmen cihazın neredeyse her parçasını değiştirip geri gönderdiler. Arayıp sorduğumda ise böyle bir talebimin olmadığını söylediler.
  • Bunlara hiç gerek yok. Yırtık, pişkin, arsız, küfürbaz, tehtidkar ve yer basma. Bu özelliklere sahip bir müşteriyseniz. İstediğiniz zaman iadeniz yapılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Final Getsuga Tenshou

Asus Zenfone 5 telefonu tam 4 kere garantiye gönderdim. Tamir istemediğimi değişim yada para iadesi istediğimi söylememe rağmen cihazın neredeyse her parçasını değiştirip geri gönderdiler. Arayıp sorduğumda ise böyle bir talebimin olmadığını söylediler.

Valla başkan burada asusun hakkını yedirmem. Sebebi ise Zenfone 6 telefonum benim hatamdan dolayı elimden düştü. Telefon açılmadı. Ekran tepki vermedi. Dilekçeye elimden düşürdüm dediğim halde. Adamlar ekranı içindeki ana kartı (kaldı ki ana kart demek yeni telefon demek) değiştirip bana gönderdiler. İsteseler beni uğraştırırlardı. Sizin hatanız dese ayvayı yedik çünkü benim hatamdı.

• Ayakkabılarla ilgili düzenleme şart. Eğer ayıplı bir ayakkabıyı anlık bile giymiş olsanız tüketici hakem heyeti satıcıyı haklı buluyor.

FLO ile dockers marka ayakkabıyla başımıza geldi. Bizim gibi bir çok kişi de aynı duruma geldi ama sonuç sıfır.

• Unutmadan Asus marka netbook problemli olmasına rağmen 2 kere sorun yok diyerek geri yollandı. Çizgi elektronik hariç hiç bir asus getiren firmaya bulaşılmaz.

• Şimdi benim g2 telefonumda ekran sararması var o zaman ben bu telefonun para iadesini talep edeceğim.
    Telefonu bizdeuygun.comdan aldım, delta servis garantili.
    Şimdi ben para iadesini bizdeuygundan mı talep edeceğim delta servisten mi?

• Onur__ kullanıcısına yanıt
    Niyazi saralin bir roportajini da teknoseyirde izlemistim ve hic ama hic begenmedim fikirlerini. Orada da hepsiburada, kliksa vs gibi internetten satis yapan tum siteleri dolandirici adledmisti.

Niyazi bey ne piyasa analisti ne de hukukcu. Bilmedigi konularda nasil bu kadar fikir beyan edebiliyor saskinim. Allahtan forumda hukukcular varda sozkonusu yanlislari ortaya cikariyorlar.

Edit: niyazi beyin teknoseyir roprotaji. Alttaki yorumlarda piyasayi bilen arkadaslar, tipki buradaki gibi yanlislari duzeltiyor.

https://teknoseyir.com/e/niyazi-saral

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0173FC748 -- 8 Mart 2016; 13:56:53 >
  • HEPSİBURADA dan telefon aldım alırken ürün sayfasında resmi distribütör garantili yazıyordu kocaman elime ulaşınca ithalatçı firma garantisinde olduğunu öğrendim 50 defa telefon ettim çeşitli şikayetlerde bulundum tamam ürün hatalı vs değildi ama garanti şartları beyan edildiği gibi değildi iade edebilirsiniz dediler en sonunda ama o an ödemiş olduğum karta hem 12 ay taksitle para iadesi tamamlanması hemde anlık indirim ve kartıma tanımlanmış bir takım avantajları kaybedeceğimden üstelik kartımın limiti söz konusu olduğundan yeni bir cihaz almamın da önüne geçeceğinden bu tekliflerini kabul etmedim. Yani anlayacağınız bir güzel kazık yemiş olduk hakem heyetlerinin üst sınırını aştığı içinde başvuru yapamadım mahkeme yoluna gitmem gerekiyordu öylece kaldı. İki senelik garanti dolmasına yakın cihazın ekranı arıza yaptı tabi ki garanti şartları kabul edilmediğinden cihaz bir haftalık seyahatin ardından onarılmadan elime geldi hala bu alış verişimden sonra ara ara sayarım ilgili firmaya beni ve çevremi kaybettiler bazen ürün değil ama satıcı ayıplı vurdum duymaz ve işgüzar olabiliyor maalesef prosedürler tüketicinin lehine ve kolaylaştırıcı olmayabiliyor. Neticesinde aylarca uğraştığımla kaldım ne garantili bir cihaz alıp bu tür durumlarla karşılaşmak nede bilindik firmalara körü körüne güvenmek gelmiyor artık içimden.

• quote:

Orijinalden alıntı: prodigy842

quote:

Orijinalden alıntı: Final Getsuga Tenshou

Asus Zenfone 5 telefonu tam 4 kere garantiye gönderdim. Tamir istemediğimi değişim yada para iadesi istediğimi söylememe rağmen cihazın neredeyse her parçasını değiştirip geri gönderdiler. Arayıp sorduğumda ise böyle bir talebimin olmadığını söylediler.

Valla başkan burada asusun hakkını yedirmem. Sebebi ise Zenfone 6 telefonum benim hatamdan dolayı elimden düştü. Telefon açılmadı. Ekran tepki vermedi. Dilekçeye elimden düşürdüm dediğim halde. Adamlar ekranı içindeki ana kartı (kaldı ki ana kart demek yeni telefon demek) değiştirip bana gönderdiler. İsteseler beni uğraştırırlardı. Sizin hatanız dese ayvayı yedik çünkü benim hatamdı.

Hocam benim telefonunda değiştirmedik yerini bırakmadılar. Fakat belli ki düzeltilemeyen bir problem var yada servis kalitesi yeterli değil. Her servisten geldiğinde yeni bir sorun çıkıyor. Hadi bu model sorunlu desem aynı modelden 2 adet almıştım aynı zaman içinde. Ama diğerinde hiç bir sorun yokken bu telefonu 4. kez servise göndermem beni bezdirdi artık. Az önce yine aradım müşteri hizmetlerini ve tepkimi dile getirdim. Telefon bana aynı şekilde gelir ise tüketici heyetine başvuracağım.

• Mesut bey geri iade olmaz ya iade olur ya da geri verilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marcus83 -- 8 Mart 2016; 14:03:05 >
  • Pek alışveriş yapan biri değilim yanı tabirlere hakim değilim. Kondom sandım.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.