Şimdi Ara

AV TÜFEĞİ İSTİYENLER BURAYA (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
275
Cevap
12
Favori
138.894
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, spor amaçlı, avda kullanılmayacak, tek kurşun, 100-150 m atışların yapılabileceği, şarjörlü/şarjörsüz ortalama bir tüfek tavsiye eden olursa teşekkür ederim.
  • takipteyim
  • Herkese selamlar,

Gördüğüm kadarıyla avcılık dışında atış için tüfek arayanlar çeşitli sorular sormuş kaç kalibre alınmalı falan diye. Avcılık için 12 kalibreden, hedefe tek kurşun atmak için alıyorsanız da 36 kalibreden şaşmayın. Hedefe atış yapmak istiyorsanız öncelikle havalı (özellikle PCP) tüfekleri tavsiye ederim. Zira bu tüfekleri edinmek öncelikle daha kolay (ruhsat, formalite istemiyor). Yivli oldukları için isabet oranları daha iyi, mermileri daha ucuz, atış yaparken sadece güvenli bir mekan bulmanız yeterli, çıkardıkları ses ateşliye göre çok düşük, sesi azalatacak susturucuların kullanımı serbest. Ancak belli bir süre sonra insan barut kokusunu ve hedefte daha fazla tahribatı da aramaya başlıyor, işte bu noktada 36 kalibre ideal. Pipet mermileri saymazsak piyasada satılan en düşük kalibre, tepmesi bir yaylı havalı kadar az, ayrıca diğer kalibre fişeklere göre fiyatı daha uygun. Çeşitli fişek üreticilerinin 36 kalibre tek kurşun modellerini daha fazla bulabiliyorsunuz. Yine bu kalibre avcılık dışında son yıllarda tek kurşun atış için populerleştiğinden piyasada bu kalibrede çok değişik şekillerde alternatif tüfekler de var. Tek kurşun atmak için 12 kalibreyi hiç düşünmeyin, zira hem kendinizi hem de cebinizi boşa yormuş olursunuz. Maksat barut kokusu, ses, ve bir miktar tahribatsa 36 kalibre bunu size en fazla alternatif ve en uygun fiyatla sunacaktır. 20 kalibreyi hiç denemediğimden kullanmadığım bir şey hakkında yorum yapmak istemiyorum, ancak şuanda ne 12 ne de 36 kadar yaygın olmadığını söyleyebilirim. Bunlar sonunda yivsiz tüfekler olduğu için kaç kalibre olursa olsun belli bir mesafeden sonra isabet oranları düşeceğinden daha uzağa atmak için büyük kalibre seçilmesinin de bir anlamı yok. Sadece ulaştığı noktada bırakacağı tahribat artacaktır. Umarım bir miktar yardımcı olabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agust -- 27 Nisan 2017; 10:33:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: agust

Herkese selamlar,

Gördüğüm kadarıyla avcılık dışında atış için tüfek arayanlar çeşitli sorular sormuş kaç kalibre alınmalı falan diye. Avcılık için 12 kalibreden, hedefe tek kurşun atmak için alıyorsanız da 36 kalibreden şaşmayın. Hedefe atış yapmak istiyorsanız öncelikle havalı (özellikle PCP) tüfekleri tavsiye ederim. Zira bu tüfekleri edinmek öncelikle daha kolay (ruhsat, formalite istemiyor). Yivli oldukları için isabet oranları daha iyi, mermileri daha ucuz, atış yaparken sadece güvenli bir mekan bulmanız yeterli, çıkardıkları ses ateşliye göre çok düşük, sesi azalatacak susturucuların kullanımı serbest. Ancak belli bir süre sonra insan barut kokusunu ve hedefte daha fazla tahribatı da aramaya başlıyor, işte bu noktada 36 kalibre ideal. Pipet mermileri saymazsak piyasada satılan en düşük kalibre, tepmesi bir yaylı havalı kadar az, ayrıca diğer kalibre fişeklere göre fiyatı daha uygun. Çeşitli fişek üreticilerinin 36 kalibre tek kurşun modellerini daha fazla bulabiliyorsunuz. Yine bu kalibre avcılık dışında son yıllarda tek kurşun atış için populerleştiğinden piyasada bu kalibrede çok değişik şekillerde alternatif tüfekler de var. Tek kurşun atmak için 12 kalibreyi hiç düşünmeyin, zira hem kendinizi hem de cebinizi boşa yormuş olursunuz. Maksat barut kokusu, ses, ve bir miktar tahribatsa 36 kalibre bunu size en fazla alternatif ve en uygun fiyatla sunacaktır. 20 kalibreyi hiç denemediğimden kullanmadığım bir şey hakkında yorum yapmak istemiyorum, ancak şuanda ne 12 ne de 36 kadar yaygın olmadığını söyleyebilirim. Bunlar sonunda yivsiz tüfekler olduğu için kaç kalibre olursa olsun belli bir mesafeden sonra isabet oranları düşeceğinden daha uzağa atmak için büyük kalibre seçilmesinin de bir anlamı yok. Sadece ulaştığı noktada bırakacağı tahribat artacaktır. Umarım bir miktar yardımcı olabilmişimdir.

hocam merhaba, 12 ile 36 arasında isabet oranı olarak fark var mı yoksa 12'nin geri tepmesi ağırlığı vs. sebebiyle mi 36 öneriyorsunuz ?
  • GörünmezAdam kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

Bende 12 de var 36 da var ancak 12'yi hedefe atış yapmak için hiç düşünmedim bile, bunu sadece kişisel güvenlik için bulunduruyorum. Bu tip tüfekler için isabet oranı karşılaştırması yapmak bence pek mantıklı değil zira bunlar belirttiğim gibi yivsiz silahlar ve isabet tutarlılığı çok büyük ölçüde kullanılan fişek kalitesiyle doğru orantılı. Ben amaç hedefe tek kurşun atmak ise kullanılacak fişeğin daha ucuza gelmesi ve geri tepmesinin az olması nedeniyle 36'yı öneriyorum.
  • quote:

Merhabalar,

Bende 12 de var 36 da var ancak 12'yi hedefe atış yapmak için hiç düşünmedim bile, bunu sadece kişisel güvenlik için bulunduruyorum. Bu tip tüfekler için isabet oranı karşılaştırması yapmak bence pek mantıklı değil zira bunlar belirttiğim gibi yivsiz silahlar ve isabet tutarlılığı çok büyük ölçüde kullanılan fişek kalitesiyle doğru orantılı. Ben amaç hedefe tek kurşun atmak ise kullanılacak fişeğin daha ucuza gelmesi ve geri tepmesinin az olması nedeniyle 36'yı öneriyorum.

ilk başlarda yerli 36'lara bakıyordum, sonradan tam alayım bir sefer alayım diye düşünüp benelli supernova tactical aldım hocam.
    Maksat güvelik ve ayda yılda bir stres atmak için hedefe sıkmak. İthal 36 pek yok zaten, hem tepen silah daha zevkli olur diye düşündüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GörünmezAdam -- 12 Mayıs 2017; 16:55:4 >
  • GörünmezAdam kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun hocam, güzel bir makine. İnşallah sadece keyif için kullanırsınız, bol eğlenceli atışlar yaparsınız. Ben de başta sizin gibi düşünmüştüm, elde hiçbir şey yokken güvenlik için 12lik taktik pompalı ile başlamıştım gerekirse atış ta yaparım demiştim. Ama insanların 36 lık ile leblebi gibi saydırdığını görünce atış zevki için 36 da almadan edemedim. Güvenlik için otomatik olayına hiç girmemek ve 12 den şaşmamak doğru geliyor. Kırk yılda bir işiniz düştüğünde fişek dikti, tahliye edemedi, şarjör sıkıştı filan ile uğraşmak zorunda kalmak çok can sıkıcı olabilir. Böyle bir durumda çifte veya süperpozeden atılacak iki fişek ile canınızı kurtarabilecekken otomatik sevdasına kapılıp daha ikinci fişeği bile atamadan ortada kalma riski var.

Yılda birkaç kez 3-5 atış yapılacaksa 12 liğin tepmesine katlanabilirsiniz. Ancak sürekli ve adetli atış yapılacaksa 12 lik 36 lıkların yanında bazuka gibi kalıyor :)
  • quote:

Hayırlı olsun hocam, güzel bir makine. İnşallah sadece keyif için kullanırsınız, bol eğlenceli atışlar yaparsınız. Ben de başta sizin gibi düşünmüştüm, elde hiçbir şey yokken güvenlik için 12lik taktik pompalı ile başlamıştım gerekirse atış ta yaparım demiştim. Ama insanların 36 lık ile leblebi gibi saydırdığını görünce atış zevki için 36 da almadan edemedim. Güvenlik için otomatik olayına hiç girmemek ve 12 den şaşmamak doğru geliyor. Kırk yılda bir işiniz düştüğünde fişek dikti, tahliye edemedi, şarjör sıkıştı filan ile uğraşmak zorunda kalmak çok can sıkıcı olabilir. Böyle bir durumda çifte veya süperpozeden atılacak iki fişek ile canınızı kurtarabilecekken otomatik sevdasına kapılıp daha ikinci fişeği bile atamadan ortada kalma riski var.

Yılda birkaç kez 3-5 atış yapılacaksa 12 liğin tepmesine katlanabilirsiniz. Ancak sürekli ve adetli atış yapılacaksa 12 lik 36 lıkların yanında bazuka gibi kalıyor :)

Çok teşekkürler hocam daha iyisi size olsun :)

Av bayiden aldım tüfeği kutusunu elime aldım arabaya taşıyana kadar kutusu çok ağırdır ondan falan dedim

Evde çıkardım elime aldım. Haftaya fitness'a yazılmaya karar verdim 75 kiloyum biraz destek lazım buna

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GörünmezAdam -- 19 Mayıs 2017; 11:48:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ruhsat sahibi olmak için gereken yaş 18 mi yoksa 19 mu ? 18 yaşına geçen birisi ruhsat almak için başvuru yapabilir mi ? Yoksa 18 yaşı doldurup 19'a girince mi veriliyor ?
  • Arkadaşlar güvenlik amaçlı bir pompalı alacağım.Hatsan ile Kral ın bir modeli arasında kaldım.Hangisini önerirsiniz ?
  • mert.e M kullanıcısına yanıt
    18 yeterli,reşit olmak yani.
  • Ucuz pipet tüfeklerden almak istiyorum 6mm veya 9mm karar veremedim elimde kalmayacak tüfek önerebilirmisiniz??

Birazda korkuyorum ateşli silah sonuçta 500 liralık tüfekler kesin elimde kalır paramda yok fazla en azından idare eder bir tüfeğim olsun diye 9mm istiyorum çok güçlü değil saçmaları elimde patlamaz diye düşünüyorum.

Bulabildiğim linkler hepsi eski:

http://www.avagidelim.com/index.php?route=product/product&product_id=3106

http://avtufeginiz.com/genel/derya-9mm-pipet-tek-kirma-av-tufegi.html

http://www.yabanavstore.com/urunler/derya_9_mm_pIpet_av_tufegI/2464/

• quote:

Orijinalden alıntı: alperxemre

Ucuz pipet tüfeklerden almak istiyorum 6mm veya 9mm karar veremedim elimde kalmayacak tüfek önerebilirmisiniz??

Birazda korkuyorum ateşli silah sonuçta 500 liralık tüfekler kesin elimde kalır paramda yok fazla en azından idare eder bir tüfeğim olsun diye 9mm istiyorum çok güçlü değil saçmaları elimde patlamaz diye düşünüyorum.

Bulabildiğim linkler hepsi eski:

http://www.avagidelim.com/index.php?route=product/product&product_id=3106

http://avtufeginiz.com/genel/derya-9mm-pipet-tek-kirma-av-tufegi.html

http://www.yabanavstore.com/urunler/derya_9_mm_pIpet_av_tufegI/2464/

Havali al daha iyi hocam bu paraya. Youtubeda 6mm olaninin videosunu izledim 5 mtden cam kiramiyordu. Muhtemelen ruhsat vsde istiyordur bilmiyorumda. Onun yerine yayli havali alin daha mutlu eder sizi.

• Havalı geçtiğimiz günlerde aldım hocam hatsanın turcar modelini bende videolarını izledim dediğiniz gibi camdan ses geliyor kırılmıyordu ama bunun avantajı şu alacağım tüfek dandik olacağı için güçlü saçmalar mekanizmayı dağıtabilir o yüzden buna yöneldim maksat tüfeğim olsun :)

• Merhaba arkadaslar

bır tufek almak ıstıyorum lakın cok kararsız kaldım. guvenlık ve atıs ıcın kullanacagım 3 model arasında karasız kaldım

BORA BR12
    DERYA MK12
    UTAŞ XTR12

SİZCE HANGISI??
  • Hatsan PS Slugger Tactical PG Otomatik Av Tüfeği

http://www.bozkurtav.com/hatsan-ps-slugger-tactical-pg-otomatik-av-tufegi-pmu7819

Silah hakkinda bilgisi olan varmi

• Merhaba arkadaşlar. İlk defa tüfek alıcam. Domuz için yivsiz hangi marka/model önerirsiniz. Bir de tüfeği şehirden şehire yanımda taşımam gerekiyor. Onun ruhsatı nasıl oluyor?
  • Buda benim Husan 20 cal.

• ben de ilk defa tüfek alacağım. anladığım kadarıyla önümde 12, 20 ve 36 kalibre seçenekleri var. öncelikle amacım avcılık değil. maksat güvenlik için ve arada poligon dağ tepe olursa deneme ve hobi atışları. araştırdığım kadarıyla husan ın 20 calibresi ve catus gl502 36 kalibre aklıma yatan iki tüfek. 12 calibrelerin fiyatları daha iyi ve çok fazla seçenek var. öncelikle anladığım kadarıyla yarı otomatiklerde 1000 tl altında bir model bulmak mümkün değil. reklamlarda dönenlerde muhtemelen 100 atışa bile dayanamayacak modeller.

benim belirlediğim modeller yeni başlayan birisi için uygun mudur? bu iki tüfekten tavsiyeniz hangi yönde olur.

Son olarak merak ettiğim poligonlarda atışa izin veriliyor mu bu silahlar ile. İstanbul'da Yakacık'da bir poligon gördüm atışta genelde bu tüfekler var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: acar54

Arkadaşlar, spor amaçlı, avda kullanılmayacak, tek kurşun, 100-150 m atışların yapılabileceği, şarjörlü/şarjörsüz ortalama bir tüfek tavsiye eden olursa teşekkür ederim.

Tek kurşun için baikal kırma yada poze alabilirsin yada hatsan supreme max
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.