Şimdi Ara

Atmosferik Tam Otomatik vs Tdi Dsg Tüketim Karşılaştırması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
2.795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugün bayram dönüşü iki araç önlü arkalı gittik. Araçlar Skoda Superb Tdi Dsg ve Fiat Egea 1.6 Etorq Otomatik. Yaklaşık 220 km'lik bir yolculuk oldu. Superb hep önde ben hep arkada takip ettim. Tüketimler aşağıdaki gibi oldu. Sizlerle paylaşmak istedim.

Basit bir matematik yaparsak;

Dizel: 2,2 X 7,4 X 5,2 = 84,65 Tl

Benzinli : 2,2 X 7,8 X 6,7 = 114,97 Tl

Egea Lpg 'li ve yolculuktan hemen önce deposunu fullenip öyle yola çıkıldı. Deposunu tekrar doldurunca belki Lpg farkını da yazarım. Ama onu da yaklaşık yazarsak.

Lpg: 2,2 X 4,5 X 6,7 X 1,2(lpg yanma farkı) = 79,59 Tl

• Arkadaş tecrübesini paylaşmış, iki araba da ailesinin anlaşılan, övme yerme durumu yok yani.

benzeri durumda biz boyle yaktık dersin ,ağırlık farkına, arrodinamik farka işaret edersin tamam da armosferikde ayağına kramp girmiştir, yorulursun falan demenin, veya arka arkaya giderken biri cok fren gaz yapmıştır demenin konuya katkısını anlamış değilim.

Superb de babam olduğu için kendisi benden daha sakin gitmiştir işin doğrusu. [:)] Araya araba girince dip gaz yapıp yetiştiğim oldu. Rampalarda kopmamak için gazı sakınmadım. O sebepten diyorum Superb yolculuk boyunca hiç dip gaz yapmadı muhtemelen.

6.7 yakmak için ayağıma kramp girmedi ona eminim. :))

quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Adam diyor ki önlü arkalı gittik önde hep SuperB vardı. Hayatınızda hiç konvoy mu gitmediniz? En öndeki adamın normalden çok yakması doğal tabii ki daha çok fren yapıp, hızlanmak için daha çok gaza basacak ki yolu açsın.

Roller değişseydi eminim Egea 7'nin altına düşemeyecek, SuperB ise 0.3-0.4 Litre daha az yakacaktı.

Arkadaş ile gezmeye konvoy olarak gideriz araba ekranında navigasyon var diye önde de ben olurum. Bahsettiğiniz gibi bir tüketim farkı olmuyor. İki araç aynı marka ve model (1.5 Civic - 1.6 Civic) olmasına rağmen aksine benim araç daha az yakıyor.

Sonuçta otoyolda gidiyorsun öndeki araç buzkıran değil ki.

Adam diyor ki önlü arkalı gittik önde hep SuperB vardı. Hayatınızda hiç konvoy mu gitmediniz? En öndeki adamın normalden çok yakması doğal tabii ki daha çok fren yapıp, hızlanmak için daha çok gaza basacak ki yolu açsın.

Roller değişseydi eminim Egea 7'nin altına düşemeyecek, SuperB ise 0.3-0.4 Litre daha az yakacaktı.

Tüketimler gayet gerçekçi. İlgilenen kişilerin işine yarar.

Forumda;

180 beygir - turbo benzin - cvt- C sınıfı
    Vs
    90 beygir - dizel - dsg - b sınıfı

Kıyası oldu. Dizel 2 litre fazla yakmış. Hemde sehirici yoğun trafikte.

Konu benzinli arac tsi olmayınca forum ahalisi hak verdi ve “tsi aracım yakıt üretiyor” tarzı forum efsanelerine giremedi.

Serin hikaye.
    Önde gitmek ile arkada gitmek arasında radikal bir fark olmayacağını düşünmekle birlikte, önde giden aracın tüketim açısından avantajlı olacağını düşünüyorum. Yolun durumuna göre hızı, tempoyu o belirliyor. Ne zaman ne kadar gaza basılacağına o karar veriyor. Arkadaki ise belki en uygun olmayan zamanlarda öndeki araca yakın olmak için gaza basmak zorunda kalıyor.
    Bu olay bazında bakılırsa bir tarafta en kötü diğer tarafta en iyi denilen kombinasyon ve sonuç da bu. Iyiligi de kötülüğü de abartmaya gerek yok yani.

Hocam bizim gördüğünüz gibi kilometre çok az, alır almaz yetkili serviste lpg yi taktırdık bugüne kadar hiç sıkıntı çıkarmadı bize. Hatta bence lpg ile araba daha sessiz çalışıyor. :) Arabanın performansı gaza basarsanız iyi, alt devirleri de ölü değil atmosferik olmasına rağmen. 2000 dd den itibaren torkunun %70 ini veriyor diye hatırlıyorum turbolu gibi değil ama ölü de değil asla.

Yakıt tüketimi özellikle şehir için yüksek, dur kalklı trafiklerde 10-12 gösteriyor yol bilgisayarı. Lpg li olduğu için dokunmuyor açıkcası dikkat etmeden kullanılıyor. Uzun yolda da 7 civarı yakar dikkat etmeden, turbo benzinlilerden 1 lt dizellerden 2lt fazla yakıyor diyebiliriz.

Corolla da kullandım bir önceki kasa, tabi ki Corolla fersah fersah iyi ama insan bu arabanın şurası çok kalitesiz demiyor asla. Reno symbol gibi, 301 gibi değil insan içinde güvende hissediyor. Biz memnunuz işin özeti. :)

Edit: Tabi mümkünse 1.6 Multijet alın hocam, dizele alıştıysanız ilk başta zor olur. Gaza bastığınızda performans aynı hatta 1 tık daha iyi olabilir 1.3 multijetten ama o akıcılık yok tabi. :)

• Çok faydalı bir konu.
  • Farkın daha az olmasını beklerdim ama yine de normal. Egea hafif değil ve tam otomatik şanzıman. Egea yerine cvt corolla falan olsa muhtemelen 6-6.2 falan olurdu.

Yük durumu nasıldı?

• commandx C kullanıcısına yanıt

Egea bagajı tam dolu tek kişi, Superb bagaj boş 3 kişi yolculuk yapıldı. Genel olarak 110-120 bandında gidildi. Tabi biraz trafik vardı yollarda.

• Egea'nın motoru çok verimli olmamasına rağmen dizel ile arasında 1.5 litre fark oluşmuş.

Benim denememde de şehiriçi yoğun trafikte dizel benzin arasında %15 tüketim farkı olmuştu. Hadi ekran sapmasını da ekleyelim fark %20 olsun.

Turbo benzinliler atmosferik motordan %30 az yakıyor, dizel ise yarı yarıya yakıyor diye hayal aleminde gezinenler vardı. Konuyu okuyup bu hayallerden uyanırlar umarım.
  • Adam diyor ki önlü arkalı gittik önde hep SuperB vardı. Hayatınızda hiç konvoy mu gitmediniz? En öndeki adamın normalden çok yakması doğal tabii ki daha çok fren yapıp, hızlanmak için daha çok gaza basacak ki yolu açsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 23 Temmuz 2021; 12:33:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Arkadaş ile gezmeye konvoy olarak gideriz araba ekranında navigasyon var diye önde de ben olurum. Bahsettiğiniz gibi bir tüketim farkı olmuyor. İki araç aynı marka ve model (1.5 Civic - 1.6 Civic) olmasına rağmen aksine benim araç daha az yakıyor.

Sonuçta otoyolda gidiyorsun öndeki araç buzkıran değil ki.

• TheCaliph_ kullanıcısına yanıt

Aynısı benim de aklımdan geçti ancak Superb 'in de önünde araba vardı genelde. Bayram trafiği yollar bomboş değil neticede.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan7

Aynısı benim de aklımdan geçti ancak Superb 'in de önünde araba vardı genelde. Bayram trafiği yollar bomboş değil neticede.

Tamam onu diyorum zaten bayram zamanı yollar boş değil. Sen takip mesafeni koruduğun için hızını öndeki arkadaşına göre ayarlıyorsun belki hiç fren kullanmadın bile ama SuperB için olay öyle olmuyor. Önde olduğu için yolu açacak Hızı düşük olan adam olursa da frene basmak zorunda. Sonra tekrar hızlanacak.

Roller değişseydi Egea hep önde olsaydı, SuperB'in 5 i geçmesi imkansızı başarmak gibi olurdu bana kalırsa.

• superb egeadan çok daha ağır bir araç. ayrıca egeanın bagajı eğer suyla dolu değilse her türlü 2 kişiden daha az ağırlık var egeada. ayrıca superb öndeydi diyorsunuz. muhtemelen daha agresif bir sürüşle yol aldı diye tahmin ediyorum. arayı açıp yavaşlayıp arkadaki aracı bekleyip sonra tekrar arayı açtıysa ve sürüş karakteri bu şekilde devam ettiyse, egea ise daha sabit hızlarda gittiyse bu da önemli bir etken. hatta sürüş karakteri ağırlıktan bile önemli bir faktör yakıt tüketimi için.
  • Tüketimler gayet gerçekçi. İlgilenen kişilerin işine yarar.

Forumda;

180 beygir - turbo benzin - cvt- C sınıfı
    Vs
    90 beygir - dizel - dsg - b sınıfı

Kıyası oldu. Dizel 2 litre fazla yakmış. Hemde sehirici yoğun trafikte.

Konu benzinli arac tsi olmayınca forum ahalisi hak verdi ve “tsi aracım yakıt üretiyor” tarzı forum efsanelerine giremedi.

Serin hikaye.
  • Vallahi çok iyi değerler bana göre bunlar. Yakın zamanda 1.4 tjet punto ile toplam 800 km yol yaptım gidiş geliş giderken 1000 rakım indim 103km ortalama ile 6.2 litre dönerken aynı yolu döndüm 105 ortalama ile 7.2 litre ile geldim. Tek kişi ve yüksüz Güzergahımda 8-9 ilçeden geçiyorum baya da ışık vardı. Işıklar olmasa ortalama hızım muhtemelen 125-130 arası olurdu. Ben 1100 kilo araba ile bu şekilde yakıyorum siz bedavaya gidiyorsunuz bana göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖlüyenYörüler -- 23 Temmuz 2021; 14:31:8 >

Superb i 40.000 km'dir kullanıyoruz. Herhalde 35k'sını tek başıma ben yapmışımdır. Sıfır yükle 110-120 arası 4.8-5 civarı biter. Biraz trafik vardı yavaşlama hızlanma oldu, 0.2-0.3 o farketmiş o kadar. Öyle agrasif bir sürüş tarzı da yoktu açıkcası.

100-110 arası CC ve sıfır fren ile 4.4 yakmıştı. Gerçekten dikkat ederek. Bunun altı mümkün değil benim gördüğüm. 90 sabit gitmek de öyle aman aman farketmiyor belki 4.2 olur o kadar. Araba ağır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan7

Superb i 40.000 km'dir kullanıyoruz. Herhalde 35k'sını tek başıma ben yapmışımdır. Sıfır yükle 110-120 arası 4.8-5 civarı biter. Biraz trafik vardı yavaşlama hızlanma oldu, 0.2-0.3 o farketmiş o kadar. Öyle agrasif bir sürüş tarzı da yoktu açıkcası.

100-110 arası CC ve sıfır fren ile 4.4 yakmıştı. Gerçekten dikkat ederek. Bunun altı mümkün değil benim gördüğüm. 90 sabit gitmek de öyle aman aman farketmiyor belki 4.2 olur o kadar. Araba ağır.

Aracın yakıt tüketiminde etkisi olan en önemli 2 kuvvet, ivmelenme ve eğimdir. Eğimi düz kabul edersek hız da sabit ise aracın ağırlığının çok önemi yok şehir dışında. Yolcu + yük ile 2.9 tona yaklaşan 2.7 dizel Range 7 litreye düşüyor ama şehir içinde tek kişi istediğin kadar sakin kullan 11.5 altı çok zor.

Şimdi siz nasıl kullanıyorsunuz bilemem. Babamın mesela bir sakin kullanışı var indiğinizde Allah kurtarsın dersiniz. Ona göre onunki de sakin mesela :)

Ben hala dediğimin arkasındayım öndeki EGEA olsaydı yolu o açıp dursaydı, bu fark 1.5 litreden çok rahat 2 litreye çıkardı. Ha çok önemli mi ? Bence değil ama SuperB sürekli ivmelenme yaparken siz belki de frene dokunmadan onu takip ettiniz.

• Arkadaş tecrübesini paylaşmış, iki araba da ailesinin anlaşılan, övme yerme durumu yok yani.

benzeri durumda biz boyle yaktık dersin ,ağırlık farkına, arrodinamik farka işaret edersin tamam da armosferikde ayağına kramp girmiştir, yorulursun falan demenin, veya arka arkaya giderken biri cok fren gaz yapmıştır demenin konuya katkısını anlamış değilim.

Superb de babam olduğu için kendisi benden daha sakin gitmiştir işin doğrusu. [:)] Araya araba girince dip gaz yapıp yetiştiğim oldu. Rampalarda kopmamak için gazı sakınmadım. O sebepten diyorum Superb yolculuk boyunca hiç dip gaz yapmadı muhtemelen.

6.7 yakmak için ayağıma kramp girmedi ona eminim. :))

Gören de önde tır vardı da türbülansdan faydalanmış sanacak

• quote:

Orijinalden alıntı: Ussuz

Gören de önde tır vardı da türbülansdan faydalanmış sanacak

Rüzgar tüneli ile ilgili bir şey yazdım mı? Türkçe yazıyoruz yok yine anlatamıyoruz derdimizi. :) Olay hızlanıp yavaşlama ile alakalı. Konvoy gitmeyen insanlara bunu anlatmak zor. O yüzden uzatmaya gerek yok.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.