Şimdi Ara

Atatürk'e saldırmanın dayanılmaz hafifliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
2.249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu tartışmalar aslında akademik tarihçiler ve meraklılar dışında kalan insanlar için çok da önemi yok. Tüm bunlar maymuna bak oyunundan ve kişisel hırs çabalarından başka bir şey değil.

Bir kesim var ki işleri güçleri Atatürk!
    Önce Vahdettin’in adamı yaparlar, sonra İngiliz ajanlığı gelir, “yaşasaydı benden olurdu” lar dan sonra aslında bir diktatör müydü diye sorarlar, bir bakarsın aslında Saltanat yanlısıdır…uzar gider. Her kesim Atatürk üzerinden oynanan bu oyunda nema peşinde koşar durur! GerçekteTarihçi (bilmini almış kişi) olmayan Büyük Tarihçiler çıkar “ aslında…” diye başlayan sansasyonel açıklamalar yapar, gizli belgelerden, kimsenin görmediği duymadığı tanıklıklardan bahseder, cümbüş yine başlar.

Şimdi şu başlığa bir bakın! (Cumruriyeti kuranlar Anadoluyu bilmiyormuş muş, adama sorarlar sen ne kadar biliyorsun?)
    Atatürk kronolojisine bir bakın!

Ömrünün ne kadarını nerede geçirdiğine bir bakın, başlık anlamsızlaşır
    Sadece 1919-1923 arası bile bizzat savaşın, halkın içindeki bu adam tanıyamamış Anadolyu!
    Bak sen!

Bir bakarsınız bu savı ortaya atan kişi PKK ile de ilgilenmiş, yasasını bile yazmış, Ermeni soykırımı demiş alternatif bilgilere burun kıvırmış subjektif bir yaklaşım sergilemiş biri!
    Bu adamın dediği her şey doğru da bizim Tarihçiler yalan!
    Ne gerek var Şevket Sürreyya’ya, Enver ziya Karal’a, Sina Akşin’e, Niyazi Berkes’e…

“Küfür mü ediyor, aşağılıyor mu, küçük mü görüyor, iftira mı atıyor…İşte büyük tarihçi
    Diğerleri resmi tarih zaten…”

Bir Gayri Resmi Tarih anlayışları da var ki kendi kendini bile yalanlar, kanıtsız savlar, o ona demiş, şu duymuş, öbürü de anılarına yazmış!

Hangi millette kurucusu üzerine bu kadar polemik ve yalana izin verilir, bizzat kendi söylemleri dışlanıp, küskün ve düşmanlarının sözleri daha önemli olur?

Tüm gün forumda durup, farklı niclerle giriş yapan, atılan tekrar başka bir nicle giren kişiler gibi biz de tahminen onlar için değerli olabilecek tarihi figürlere kanıtsız, belgesiz iftiralar atalım da (nette her fikre bir kanıt vardır) forum iyice mi rezilleşsin?

Tarihçiler bilir, tarihimiz bugünün insanına hoş gelmeyen pek çok olayla doludur, birçoğu da hayli ile 600 yıllık İmparatorlukta yaşanmıştır, bunları bir maça çıkarmışcasına buraya taşıyıp, örneğin, “işte bakın bu adam da Almanların parasıyla Cihad ilan etmiş” mi diyelim?

Dert ne?
    Ananın babanın İngiliz, Yunan olması daha mı hoşuna giderdi?
    Önce İnsan olmalı vicdanının sesini yok etmemeli!

Ben tüm gün burada kalamam, işlerim güçlerim var, zamanım değerli, her yazıya, fikir salatasına yanıt vermeye çabalayacağım diye uğraşamam zaten bu da anlamsız ve çocukça olur.

Sözüm Tarihe karşı bilimsel duyarlılıkla yaklaşanlara değildir, bilim şüphe ile başlar

• Olur mu canım moda Atatürk'e çamur atmak!
    Biz zaten Atatürkü putlaştırıyoruz, bazıları gibi hazır sunulan arap putlarını tapmıyoruz ya.

Türbanlı, beyni sulanmış tipler tv'lere çıkıp, ben Atatürk'ü sevmiyorum ve Humeyni'yi seviyorum bu benim özgür tercihim suç mu bu? diye utanmadan konuşacak kadar aşağlıklaşıyorlar.
  • Aslında hala kelimeler arasından saldırabiliyorlar ona, şimdilik çevresi, İnönü, İstiklal Mahkemeleri vs. hedef ve daha moda. Kendisinin ne olduğunu iktidarları iyice yerleşince, asker ve yargıda ellerine geçince açıklarlar artık!
    Yöntemleri de olayları dönem koşulundan soyutlayıp bugünün kavramlarıyla 100 yıl önceki olayları değerlendirip " aaaa ne kötü, bu insan haklarına aykırı " demek. Yetti artık bu cahil-cühela takımı yüzünden insan haklarına küfür eder hale hala gelmemişsem onları az çok tanıyor olmam ve onların benim seviyeme gelmelerinin gerekli olduğunu düşünmemdendir!
  • Bir "sistem", bir ülkenin kurucusu ve bağımsızlığının baş aktörü olan minnet duyulası bir kişiyi "sevmiyorum" diyebilen bireyler yetiştiriyorsa, "bu sistemde" birşeyler ters demektir.

Bunu söyleyerek şimdi Atatürk'e saldırmış mı oldum? Konu kapatılır mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: neverlate
    Bir "sistem", bir ülkenin kurucusu ve bağımsızlığının baş aktörü olan minnet duyulası bir kişiyi "sevmiyorum" diyebilen bireyler yetiştiriyorsa, "bu sistemde" birşeyler ters demektir.
    Bunu söyleyerek şimdi Atatürk'e saldırmış mı oldum? Konu kapatılır mı?

Bilmem kapanır mı?
    Ama çok büyük birşeylerin çok ters ve çok yanlış olduğu ortada! 100 yıl önce cehennemi boyladığı düşünülen birileri son 30 yılda hortlatıldıysa ve ülkeyi tehdit eder hale geldiyse yanlış çok büyük demektir. Mustafa Kemal resmen saldırı altında kendi kurduğu, şekillendirdiği, günümüzde hala şimdilik büyük çoğunluğunda tercihi olduğunu düşündüğüm sistem de saldırı altında.
    Atatürk'ün eleştirilmesi son derece doğal. Canımı sıkan aslında hep tek kaynaklı eleştirilerin gelmesi, o kaynakta eleştirdiğinden 10.000 yıl daha geri bir kaynak, kuracağı düzeninde çok kısa sürede ülkeyi önce bölünmeye, sonra da yok olmaya götüreceğini görmek içinde kahin olmak gerekmiyor. Ardniyet ve kötülük sırıtıyor bence arka fonda. Bundan hoşlanmıyorum!
    Atatürk'ü eleştirenlerin gerçekten daha üstün bir taraflarını göremiyorum ondan herhangi bir konuda. Bugün Avrupa Birliğine girsek, Atatürk'ü eleştiren tayfanın Avrupa vatandaşı kalitesine gelmeleri 100 yıl boyunca kişilikleri üzerinde AİHM kararlarının uygulanmasıyla olabilir!

• @Neverlate, her düşüncenin her zaman mutlaka karşıtları olur. Nasıl ki, dine inanmayanlar var diye din geçersiz hale gelmezse ATATÜRK'ü beğenmeyen meczuplar var diye de büyük önder değer yitirmez. Ancak nankörlük istenmeyen, kötü bir özelliktir. Bu nedenle nankörler ve nankörlük eleştirilmeye, lanetlenmeye devam edilecektir.

Sadece muz cumhuriyeti diktatörlerinin heykelleri, resimleri olduğu söylemi sunturlu bir yalandır. Tüm dünyada toplumlarına değer katmış büyük insanların resimleri ve heykelleri vardır. Bundan hiç rahatsız olmadıkları gibi beğenmeseler de asla terbiyesizlik yapmazlar. Adenauer'i eleştiren hiç bir Alman bulamazsınız, keza Bismarck'ı. Washington'a deccal diyen bir meczup çıkmaz Amerika'da. Lenin'in, Stalin'in heykelleri kimsenin bir yerine batmaz Rusya'da. Hatta geri coğrafya insanı saygı ve değer bilme açısından çağdaş dünya insanından çok daha geridir. Yandaş, yağdanlık, kulruhlu insan en çok geri coğrafyalarda görülür ve bu vasıflara sahip insanlar dönektirler de. Bugün alkışlarlar, yarın kendi elleri ile heykellerini yıkarlar. Saddam'ın heykellerini kendi köleleri yıktılar.

Büyük önder ATATÜRK sadece bizim değil, dünyanın önünde saygı ile eğildiği bir dahidir. İskandinav ülkelerinde çocuklar "ATATÜRK gibi düşünmek" ile onore ve motive edilirler. Karanlık düşünce elbet düşmen görecek, kinini kusacaktır ama bunun hezeyandan öte hiç bir değeri yoktur. Ne mutlu bize ki sarı saçlı mavi gözlü büyük önderimiz var.

• quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

@Neverlate, her düşüncenin her zaman mutlaka karşıtları olur. Nasıl ki, dine inanmayanlar var diye din geçersiz hale gelmezse ATATÜRK'ü beğenmeyen meczuplar var diye de büyük önder değer yitirmez. Ancak nankörlük istenmeyen, kötü bir özelliktir. Bu nedenle nankörler ve nankörlük eleştirilmeye, lanetlenmeye devam edilecektir.

Sadece muz cumhuriyeti diktatörlerinin heykelleri, resimleri olduğu söylemi sunturlu bir yalandır. Tüm dünyada toplumlarına değer katmış büyük insanların resimleri ve heykelleri vardır. Bundan hiç rahatsız olmadıkları gibi beğenmeseler de asla terbiyesizlik yapmazlar. Adenauer'i eleştiren hiç bir Alman bulamazsınız, keza Bismarck'ı. Washington'a deccal diyen bir meczup çıkmaz Amerika'da. Lenin'in, Stalin'in heykelleri kimsenin bir yerine batmaz Rusya'da. Hatta geri coğrafya insanı saygı ve değer bilme açısından çağdaş dünya insanından çok daha geridir. Yandaş, yağdanlık, kulruhlu insan en çok geri coğrafyalarda görülür ve bu vasıflara sahip insanlar dönektirler de. Bugün alkışlarlar, yarın kendi elleri ile heykellerini yıkarlar. Saddam'ın heykellerini kendi köleleri yıktılar.

Büyük önder ATATÜRK sadece bizim değil, dünyanın önünde saygı ile eğildiği bir dahidir. İskandinav ülkelerinde çocuklar "ATATÜRK gibi düşünmek" ile onore ve motive edilirler. Karanlık düşünce elbet düşmen görecek, kinini kusacaktır ama bunun hezeyandan öte hiç bir değeri yoktur. Ne mutlu bize ki sarı saçlı mavi gözlü büyük önderimiz var.

Fakat bir o kadar ne yazık ki nankör insanlarımız var.

• quote:

Orijinalden alıntı: 1881

quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

@Neverlate, her düşüncenin her zaman mutlaka karşıtları olur. Nasıl ki, dine inanmayanlar var diye din geçersiz hale gelmezse ATATÜRK'ü beğenmeyen meczuplar var diye de büyük önder değer yitirmez. Ancak nankörlük istenmeyen, kötü bir özelliktir. Bu nedenle nankörler ve nankörlük eleştirilmeye, lanetlenmeye devam edilecektir.

Fakat bir o kadar ne yazık ki nankör insanlarımız var.

Her ne kadar sayıları arttı ise de ATATÜRK'ün değerini bilen ve sayan insan sayımızın çeyreği bile olacak sayıya ulaşamadılar. Bizim çocukluğumuzda cihan harbi felaketine tanık olmuş, dönemi bizzat yaşamış insan sayısı çoktu. Bunlar ne kadar cahil olsalar da ATATÜRK'ün ulusumuza yaptığı büyük iyiliklerin canlı tanıklarıydılar ve genç nesillere anlatarak aktarırlardı. İnsanların marazlı kafalar tarafından yanlış bilgilendirmelerine uygun ortam yoktu. Fakat süreç içinde bunlar birer birer aramızdan ayrılınca karanlık düşünce sahibine gün doğdu. İçine din sosu da katarak zehirlerini gerçek diye yutturmaya başladılar. Bugünkü tablo budur ancak bizler ATATÜRK'ü doğru anlatmaya devam edersek başarılı olmaları mümkün olmayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 7 Mart 2010; 10:26:34 >

• Atatürk'e gerçekten zarar vermek için saldıranlar olabilir, bunları tasvip etmem.
    Ancak bir de Atatürk'e dair herhangi bir şeyi konuşan eleştiren bir kişiye hemen "Atatürk düşmanı, bak nasıl saldırıyor" denilmesini de kabul etmem.
  • Atatürke saldıranlar onu anlayamayan insanlardır.Bir insan düşünün neredeyse bütün dünyaya karşı savaşmış ve bir ülkeyi dünyaya kabul ettirmiş.
    Şimdi Atatürke saldıran bizler ise ülkeyi bir arada tutmakta dahi zorlanıyoruz.Her an bölünme korkusuyla yaşıyoruz.
    Kendimizi bir parça onun yerine koyabilsek onun neler yaşadığını anlamaya çalışsak ortada sorun kalmayacak.
  • Tarih, 18 Mayis 2002... Yer, Italya'nin Perugia kenti...

Genç Türk işadamı Utku Oguz, bilgisayarında kayıtlı son Atatürk fotoğrafını projeksiyon makinesinin aydınlattığı duvara yansıtıp sözlerini tamamladı:

- İşte, Anadolu aydınlanmasının temeli olan Türk Devrimi budur...

Perugia'nin önde gelen kişilerinin oluşturduğu Felsefe ve Tarih Kulübü'nün üyeleri ve konuklar büyük bir coşkuyla alkışladılar genç adamı.
    Genç adam da bir saatlik ''1918 - 1939 arasi Türkiye ve Atatürk Reformlari'' konferansının gördüğü ilgiden mutlu, biraz da saşkındı!..

Kulübün Baskan Yardımcısı İtalyan dostu bir süre önce, ''Su hayranı olduğun ve her karşılaşmamızda bana anlatıp durduğun Atatürk'ü bizim kulüp üyelerine de anlatır mısın?''dediğinde hiç tereddütsüz kabul etmiş, ama böylesine yoğun bir ilgi ve heyecanla karşılanacağını düsünmemişti...

Ama Utku Oguz için o 18 Mayis gecesini asla unutulmayacak kılan yorum, orada konuk! olarak bulunan yasli bir Norveçliden geldi:
    - Norveç dilinde ''Mustafa Kemal gibi düsünmek'' diye bir deyim vardır...Herhangi bir problem karşısında, çözümü imkânsız oldugu düşüncesiyle hemen kestirmeden teslim olma eğiliminde olan, ne yapıp edip bir çözüm üretmek için yaratıcılığını zorlama zahmetine katlanmak istemeyen ruh ve zihin tembeli kişilere söylenir bu söz... Bu tip insanlara derhal, ''Hayır, yanılıyorsun bu problemin mutlaka bir çözümü olmalı, biraz da Mustafa Kemal gibi düşün'' deriz... Ancak sizin bu geceki sunuşunuzdan sonra bu sözün arkasındakı anlamı çok daha derin bir sekilde kavramis durumdayım; bu güzel fotograflar eşliginde yaptiğınız sunumunuz bana bu yaşımda bir sey daha öğretti; yani benim anadilim olan Norveççeye yerleşmiş olan eski bir deyimin arkasındaki gerçek ve derin anlamı!.. Size bunun için minnettarım...

Genç Türk'ün gözleri yaşardı... Dünyanın bir başka ucundaki ülkenin anadiline bir deyim olarak yerlesmis büyük devrimciyi bir kez daha minnet ve özlemle andı...Yalnızca bir saatlik bir konferans olarak planlanan gece ancak 19 Mayis'ın ilk saatlerinde sona erebildi. Saatlerce süren tartışma ve yorumlar ise şu ortak yargıyla sonuçlandı:

- Atatürk Devrimleri bütün ülkelere uygulanabilecek evrensel bir reçetedir... Zira din ve etnik ayrim temellerine dayanmayan çagdas devlet modeli ne kadar çok ülkede uygulanirsa, dünya o kadar daha huzur ve barış içinde bir yer olacaktır...

Genç adam gecenin sessizliğinde yürürken büyük bir iç sızısıyla ''Türk Devrimi'ni yıkmak için yola çıkan karşı devrimciliğin ülkeyi sürüklediği bataklığı, baska çare yok diyerek IMF'nin önünde boyun büken siyasetçileri'' düşündü....

Sonra büyük bir heyecan ve coşkuyla yaşlı Norveçlinin bu kölelik zincirini kırmak için müthiş bir formül sunduğunu anımsadı: Mustafa Kemal gibi düşünmek!..

• Norveç dilinde ''Mustafa Kemal gibi düsünmek'' diye bir deyim vardır
    Bu cümleyi çözerseniz Atatürkün nasıl bir deha olduğunu ve dünyanın bunun farkına vardığını anlarsınız.
  • Sevilmesi hazmedilemiyor. Çünkü çok seviliyor. Bazı taraflarda en ufak açığını arıyor ve kötü yönde eleştiriyor sonra. Yok sigarası, yok içkisi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ottoman_PoweR

Sevilmesi hazmedilemiyor. Çünkü çok seviliyor. Bazı taraflarda en ufak açığını arıyor ve kötü yönde eleştiriyor sonra. Yok sigarası, yok içkisi.

Mesajlarım şikayet edilmiş kaynak verdik yalanmı Seviliyor hemde çok seviliyor bu konuda çok haklısınız ben yukarıda Atatürk ile ilgili mesajların silinmesini istiyorum özellikle olumsuz olanların Nasılki Din konusunda yazamıyoruz onuda yazamamalıyız çifte standart olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: KızıL_Shaman

quote:

Sevilmesi hazmedilemiyor. Çünkü çok seviliyor. Bazı taraflarda en ufak açığını arıyor ve kötü yönde eleştiriyor sonra. Yok sigarası, yok içkisi.

Mesajlarım şikayet edilmiş kaynak verdik yalanmı Seviliyor hemde çok seviliyor bu konuda çok haklısınız ben yukarıda Atatürk ile ilgili mesajların silinmesini istiyorum özellikle olumsuz olanların Nasılki Din konusunda yazamıyoruz onuda yazamamalıyız çifte standart olur

Hayır Atatürk üzerinden siyaset engellenmiş olur.

Atatürkçüyüm deyip de kıyafet inkılabına rağmen çarşaflılara rozet takan bir zihniyeti babam da olsa oğlum da olsa tasvip etmiyor şiddetle kınıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: döküntü

quote:

quote:

Hayır Atatürk üzerinden siyaset engellenmiş olur.

Atatürkçüyüm deyip de kıyafet inkılabına rağmen çarşaflılara rozet takan bir zihniyeti babam da olsa oğlum da olsa tasvip etmiyor şiddetle kınıyorum.

Ya hepsi açık olmalı yada hepsi kapalı İnsanlar inciniyo diye ona sınır buna sınır olmaz forum bu ya Altı üstü

• http://www.facebook.com/video/video.php?v=1335396825531&ref=nf

Konu ile Kapalı bir Bayandan anlatımlar madem bu kadar kaydı ama kesin onlar yanlış yönlendiriyorlardır Dini Diyorum bazen kendi kendime !!!!Sitem ediyorum : ''Atam Neden bu kadar Özgürlük verdin bu İnsanlara neden ? İnsan oldun Neden Cumhuriyeti verdin Zorun neydi Hayvan gibi davransa idin ya nasıl olsa güç elinde idi. ''
  • quote:

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1335396825531&ref=nf

Konu ile Kapalı bir Bayandan anlatımlar madem bu kadar kaydı ama kesin onlar yanlış yönlendiriyorlardır Dini Diyorum bazen kendi kendime !!!!Sitem ediyorum : ''Atam Neden bu kadar Özgürlük verdin bu İnsanlara neden ? İnsan oldun Neden Cumhuriyeti verdin Zorun neydi Hayvan gibi davransa idin ya nasıl olsa güç elinde idi. ''

O zaman adı Atatürk olmazdı ve bu gün iyi anılmazdı.

• Günümüzde yaşananlar ve öncesinde olan biten herşeyi öngörmüştü zaten. (sözleri, fikirleri, kısmi bilgilerle nutuk..vs bunu ispatlar) Cumhuriyetin başına gelenler umulmayacak şeyler değil. Atatürk milletini çok iyi analiz etmiş bir liderdi.Osmanlıdaki gericilik, dış güçlerle işbirliği, karaktersiz insanların iltimasla, parayla belirli mevkilere gelmesi Osmanlıdan sonra aynı topraklarda kurulan bir devlet için muhtemel sorunlardı ki yaklaşık 60 yıldır bizde bu sorunları yaşıyoruz.

Atatürk e saldırmaya gelince, bir liderin varlığını yok etmek için onun fikirlerine, eserlerine saldırılmazsa nasıl yıkılabilir? Saldırma son yıllarda boyut değiştirdi tabii artık daha fazla göze batıyor.Çünkü yapanlar ve yöntemleri artık aleni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Réplika -- 8 Mart 2010; 0:15:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: chakra

Atatürk'e gerçekten zarar vermek için saldıranlar olabilir, bunları tasvip etmem.
    Ancak bir de Atatürk'e dair herhangi bir şeyi konuşan eleştiren bir kişiye hemen "Atatürk düşmanı, bak nasıl saldırıyor" denilmesini de kabul etmem.

Tamam, gayet guzel ancak "Atatürk'e dair herhangi bir şeyi konuşan eleştiren bir kişi" dediginiz insanlar da o yukardaki satirda kategorize ettiginiz insanlardandir. Herkesin yanlisi olur, tamam konusuruz dogrusu budur demek için ugrasiriz.

Ancak bazi insanlar vardir ki her yapilan yeniligin, devrimin karsisindadirlar... Forumda boyle bi sahsiyet vardi, sapka devriminden, harf devrimine, ordan laiklige, milliyetçilige, Osmanli yerine Turkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmasina bile karsiydi. Simdi ben bu adama "Sen Ataturk dusmanisin" desem direk bana dedigi sizin soylediginiz laf oluyor: "Siz de hemen Ataturk dusmani yapiyorsunuz"

Nerdeyse 100yil geçmis bir tarihe , bu ulkenin bagimsizligi için hayatini vermis birine, MUSTAFA KEMAL ATATURK'E bu kadar nefretle yaklasmak dusmanca bir hareket degil midir?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.