Şimdi Ara

ASUS Z170-A HDD'yi Görmüyor | Çözüldü.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
9.852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kısa süre önce Inventus ve Sinerji'den bilgisayar toplamıştım.
    Parçaların hepsi geldikten sonra montajını kendim yapıp (Hobi olarak sevdiğim bir iş) kuruluma geçtim.

Fakat Anakart BIOS'u hiçbir şekilde HDD'i görmüyor. Kablolarda herhangi bir sıkıntı da yok. Farklı HDD denedim ama sonuç yine aynı.
    Bu yüzden işletim sistemini bilgisayara kuramadım. Doğal olarak bilgisayarı açtığım an sadece BIOS ekranı geliyor.

Sizce sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

Sistemim şu şekilde;

Asus Z170-A
    Intel i7 6700K
    Gigabyte GTX970 G1 Gaming
    Kingston 8GB DDR4 2666MHz
    Western Digital Blue 1TB HDD
    Corsair H80i GT
    Silverstone Strider Plus 700W

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaybridX -- 6 Eylül 2015; 1:49:55 >

• anakartı servise gonder istersen,eger farklı hdd deneysine ve daha once sistem kuran biriysen
  • quote:

Orijinalden alıntı: wascure

anakartı servise gonder istersen,eger farklı hdd deneysine ve daha once sistem kuran biriysen
    Herhangi bir arıza olduğunu düşünmüyorum şimdilik. Mutlaka gözümden kaçan bir şeyler var veya BIOS'da herhangi bir ayar yapılıyor olabilir.
  • Sata configurationdan ayar yapman lazım sata modunu ide'ye al dene birde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fatih211

Sata configurationdan ayar yapman lazım sata modunu ide'ye al dene birde
    Deneyeyim. Mesela HDD takılı olduğu halde BIOS ekranında F8'e basıp Boot Menu'ye girdiğimde herhangi bir aygıt bulunamadı diyor.
  • O SİSTEMİ ALIP BİR SSD ALAMADINIZMI HOCAM BENCE O SİSTEME HAKARET OLMUŞ SSD SİZLİK :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HaybridX

Herkese merhaba.

Kısa süre önce Inventus ve Sinerji'den bilgisayar toplamıştım.
    Parçaların hepsi geldikten sonra montajını kendim yapıp (Hobi olarak sevdiğim bir iş) kuruluma geçtim.

Fakat Anakart BIOS'u hiçbir şekilde HDD'i görmüyor. Kablolarda herhangi bir sıkıntı da yok. Farklı HDD denedim ama sonuç yine aynı.
    Bu yüzden işletim sistemini bilgisayara kuramadım. Doğal olarak bilgisayarı açtığım an sadece BIOS ekranı geliyor.

Sizce sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

Sistemim şu şekilde;

Asus Z170-A
    Intel i7 6700K
    Gigabyte GTX970 G1 Gaming
    Kingston 8GB DDR4 2666MHz
    Western Digital Blue 1TB HDD
    Corsair H80i GT
    Silverstone Strider Plus 700W
    Harddiski başka bir bilgisayarda denedim ve çalışıyor.
    Problem Anakartta. Servise yollamak dışında bir çözüm yok sanırım :(

Aklımı kurcalayan ise BIOS'da herhangi bir ayar mı kapalı bilmiyorum. Normalde Herşey Default iken HDD'i görmesi lazımdı.

• Asus bios çok bilmiyorum ama ilk girdiğinizde storage kısmında yada sata information kısmında hiçbirşey çıkmıyo mu,ahci mod açıp kapayıp bi deneyin isterseniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellteam

Asus bios çok bilmiyorum ama ilk girdiğinizde storage kısmında yada sata information kısmında hiçbirşey çıkmıyo mu,ahci mod açıp kapayıp bi deneyin isterseniz
    O modu denemedim.

BIOS ekranında 6 tane SATA Portu görünüyor ve HDD takılı olmasına rağmen hepsi N/A yani takılı değilmiş gibi görüyor.
    Flash bellek ile format atmayı denedim, format ekranında bana herhangi bir depolama aygıtı bulunamadı vs. diyor. Yani ha PC'yi HDD takıp çalıştırmışım ha takmamışım. Her iki türlü de aynı.

SATA portları hariç anakart tıkır tıkır çalışıyor. Bütün fonksiyonlar tamam. Bana ilginç gelen de diğer bütün aygıtları görüp SATA porlarına takılan herhangi bir aygıtı görmemesi.
  • Değişik sata portlarını denedin mi?

En soldaki çift katlıyı dene.
  • Siz bi ahci olayına bakın birde 4 tane sata olan yere taktınız heralde hdd yi.sata express e takmamışsınızdır diye düşünüyorum.Tabi en kısa sürede sonuca kavuşturup varsa sıkıntı kartı değiştirmek gerekir kolay gelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: habedon

Değişik sata portlarını denedin mi?

En soldaki çift katlıyı dene.
    SATA portlarının hepsini denedim. Hiçbir şekilde görmüyor Anakart. Hani sorun HDD'de desem değil, başka bir bilgisayarda çalışıyor.

Şimdi Sinerjiye yollasam o da servise yollasa kim bilir kaç günde gelir. Tamir mi edilir, aynen geri mi gelir yoksa ürün yenisiyle mi değiştirilir bilmiyorum.
    Anakartı alalı 8 gün oldu, işlerimin yoğunluğundan ve PSU'yu geç aldığımdan daha yeni yeni kurulum yaptım. Gerçekten çok sinir bozucu.

Yani Harici diske bile kurabiliyorum Windows'u ama HDD'ye gelince yok, olmuyor.

Bu arada belirteyim Anakart sorunlu olmasına rağmen üzerinde Boot Devices Led ışığı kırmızı yanıyor. Hata olduğunu biliyor sorunun kendisinde olduğunun farkında değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaybridX -- 4 Eylül 2015; 1:07:13 >

• Güç kablosunda sorun olmasın, iyi inceledin mi güç kablosunu? Modülerse psu kablonu bir değiştir istersen, modüler değilse de değişik güç kablolarıyla dene.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellteam

Siz bi ahci olayına bakın birde 4 tane sata olan yere taktınız heralde hdd yi.sata express e takmamışsınızdır diye düşünüyorum.Tabi en kısa sürede sonuca kavuşturup varsa sıkıntı kartı değiştirmek gerekir kolay gelsin

Hocam o sata express m2 satalar için miydi, yeri gelmişken sorayım. Ben hdd ile denemiştim ve sorun yaşamıştım diye hatırlar gibiyim. Teşekkürler.
  • quote:

Güç kablosunda sorun olmasın, iyi inceledin mi güç kablosunu? Modülerse psu kablonu bir değiştir istersen, modüler değilse de değişik güç kablolarıyla dene.
    Güç kaynağı Full Modüler, içerisinden çıkan 2 kabloyu da (Kablolar: 8 x SATA connector("600mm / 150mm / 150mm /150mm" x 2) denedim. İki kabloyla beraber 6 tane uç var hepsi denendi.
    Malesef sonuç aynı. :(
  • quote:

SATA portlarının hepsini denedim. Hiçbir şekilde görmüyor Anakart. Hani sorun HDD'de desem değil, başka bir bilgisayarda çalışıyor.

Şimdi Sinerjiye yollasam o da servise yollasa kim bilir kaç günde gelir. Tamir mi edilir, aynen geri mi gelir yoksa ürün yenisiyle mi değiştirilir bilmiyorum.
    Anakartı alalı 8 gün oldu, işlerimin yoğunluğundan ve PSU'yu geç aldığımdan daha yeni yeni kurulum yaptım. Gerçekten çok sinir bozucu.

Bu arada belirteyim Anakart sorunlu olmasına rağmen üzerinde Boot Devices Led ışığı kırmızı yanıyor. Hata olduğunu biliyor sorunun kendisinde olduğunun farkında değil

Boot devices ledi bende de kırmızı yanmıştı diye hatırlıyorum. Orada basabileceğin bir düğme olması lazım, ona bastın mı. Ona basınca kart kendi kendine ayar yapıyordu sanırım.

• quote:

quote:

Boot devices ledi bende de kırmızı yanmıştı diye hatırlıyorum. Orada basabileceğin bir düğme olması lazım, ona bastın mı. Ona basınca kart kendi kendine ayar yapıyordu sanırım.

Alıntıları Göster
    Hocam işlevini bilmediğim birkaç düğme var, cesaret edip de kurcalamadım. Ama sanmıyorum HDD ile alakalı olacağını. Fotoğrafını çekip mesaja ekledim.

https://store.donanimhaber.com/58/73/f8/5873f8ae4e651ae1bb71fd03d10cba42.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaybridX -- 4 Eylül 2015; 1:29:10 >

• Boşa yeni anakartı servisi gönderip oralarda surundurme.Bios ayarıyla duzeliyor bir turlu hatırlayamadım nasıl çözdugumu bende de olmuştu ayardan sonra duzelmişti.
  • Hocam resmine ulaşım sağlayamıyorum ama ben bulduğum tüm düğmelere basmıştım ve sorun çıkmamıştı.

Sen kullanma klavuzunda sorun giderme ile ilgili düğmeleri öğren, 3 ya da 4 tane olması lazım.Kırmızının yandığı yerdeki düğmeye bas.

Ben kasayı kuralı birkaç hafta olduğu için tabi tam hatırlamıyorum, o yüzden klavuzun ilgili kısmını oku ve sorun giderici düğmeyse bas ve sorunun çözülsün.
  • quote:

Hocam resmine ulaşım sağlayamıyorum ama ben bulduğum tüm düğmelere basmıştım ve sorun çıkmamıştı.

Sen kullanma klavuzunda sorun giderme ile ilgili düğmeleri öğren, 3 ya da 4 tane olması lazım.Kırmızının yandığı yerdeki düğmeye bas.

Ben kasayı kuralı birkaç hafta olduğu için tabi tam hatırlamıyorum, o yüzden klavuzun ilgili kısmını oku ve sorun giderici düğmeyse bas ve sorunun çözülsün.
    Forum resmi neden yüklemiyor anlamıyorum.

https://store.donanimhaber.com/58/73/f8/5873f8ae4e651ae1bb71fd03d10cba42.jpg Link olarak atıyorum.

BIOS ile ilgili neredeyse hiçbir bilgim yok fakat BIOS güncelleme yapılıyor menüden, onu deneyebilirim.
    Küçük bir şehirde olduğumdan çevremde de anlayan yok sayılır. Bilgisayar dükkanlarına götürsem anlayacaklarını sanmıyorum. Çok alakasız olacak ama en yakın Vatan'a götürebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaybridX -- 4 Eylül 2015; 1:42:05 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.