Canlı Yayın
Apple yeni iPad’leri tanıtıyor - Türkçe Simultane Çeviri ile Canlı Yayın
Şimdi Ara

ASUS Sahte(?) Nvidia Geforce GTX 950M

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
2.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, yaklaşık 11 ay önce aldığım 2. el ASUS notebookumda sürekli olarak kapanma sorunları yaşıyordum. Genelde oyun oynatmıyor, kısa süre sonra kapanmaya başlıyordu(ısınmaya bağlı olduğunu düşünüyorum, altında 4 fanlı soğutucusu var ve oda sıcaklığı da çok yüksek değil). Yıllardır tanıdığım bilgisayarcıda fan temizliği ve termal macun yenilemesi de yaptırdım. Aldığım kişi 2016 yılında notebookun anakartının değiştiğini söyledi, Asus'un sitesinde de cihazın servise gittiği bilgisi var. Aida64 ve türevi programlar kullanarak biraz incelediğimde Görüntü Bağdaştırıcısı [FAKE] nVIDIA GeForce GTX 950M (Asus) ibaresiyle karşılaştım. Bu konuda bilgisi olan var mı, kapanma sebebinin bununla alakası olabilir mi?
    Edit: Windows 10 Pro işletim sistemi kullanıyorum ve sürücülerimin tamamı güncel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MKürşad -- 17 Ağustos 2019; 20:15:8 >

• Başlat çalıştıra dxdiag yaz ve entere bas açılan pencerede yükleme bitince Ekran sekmesine gelin bakın orda ekran kartınızla ilgili ne yazıyor ve sonra alt tarafında "Notlar" kısmına ne yazdığına bakın. Kapanma sorunları ram ile de ilgili olabilir. Windows 8.1 mi yüklü? öyleyse Windows 10 deneyin. Nvidia sürücünüzü yeniden temiz kurulum yaparak yükleyin imzasız sürücü gibi algılamışta olabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 9 Aralık 2018; 23:14:29 >
  • Ekrandaki görüntü donuyor ve yeşilimsi bir şekle girip dalgalanmalar halinde ekranda kalıyor, sesler birbirine karışıyor ve "dırrrrrrr" olarak tarif edebileceğim ses geliyor. Öncelerde direkt olarak kapanıyordu, epey uzun zamandır böyle oluyor, güç düğmesinden kapatıyorum ekran kartını yakmamak için. Cihaza sürekli olarak yüksek ısı hakim, CPU ve GPU ısıları boştayken de yüksek. Virüs yok, temiz kurulum yaptıktan sonra da aynı sorunla karşılaştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MKürşad -- 9 Aralık 2018; 23:19:29 >
  • ekran kartı fake 950 hocam sanırım. ismi 950 olabilir ama kendisi değildir. cls500'un icinde 1.6 motor var gibi dusunun motorunda disi orji gibi ama ici dandik

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ilk defa böyle bir şey gördüm valla.
  • Gpu z ile fake olup olmadığını anlayabilirsiniz

• sürücüyü güncelleyip proğrama full key girmeden aldığın bilgilere güvenme..
  • GPU-Z ile de böyle bir çıktı alıyorum;

• Gpu-Z'ye göre sahte gibi durmuyor.

Örnek olsun diye atıyorum bu resmi de

Ekleme: Sizin kart pcie x8 1.1'de çalışıyor. Bu resimdeki x16 3.0'da çalışıyor. Fark olur mu bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mugetsuga -- 10 Aralık 2018; 21:14:25 >
  • Bu pc ile hangi oyunları hangi kalitede açıyorsunuz ?
    Dirrr sesi ve kilitlenme ekran kartı zayifligindan dolayi zorlandiginda kilitlenir ondan dolayi da olur.

Mesela gta 5 i mediumda rahat acabilmeniz lazim ?
    Hatta gpu test yapın cikan sonuç gtx950m ile alakasiz bile olabilir. Tabi testde kart cortlamazsa.

• Şimdi genelde oyun oyun oynatmiyor ibaresini gordum. Hocam servisde orjinal kart çalınmış yerine nasil uydurdularsa dandik bir sey takmislar

• quote:

Orijinalden alıntı: general4242

Bu pc ile hangi oyunları hangi kalitede açıyorsunuz ?
    Dirrr sesi ve kilitlenme ekran kartı zayifligindan dolayi zorlandiginda kilitlenir ondan dolayi da olur.

Mesela gta 5 i mediumda rahat acabilmeniz lazim ?
    Hatta gpu test yapın cikan sonuç gtx950m ile alakasiz bile olabilir. Tabi testde kart cortlamazsa.
    Hocam oyunları açıyor sıkıntı yok, açma-kapatma değil olay. Bazen on dakika sonra bazen iki saat sonra oluyor, mutlaka bi korkuyla oyuna giriyorum. Rust, CS-GO vesaire oynuyorum, eskiden CS-GO da olmazdı son güncellemelerle başladı. Rust'ta mutlaka oluyor, sisteme çok yük bindirdiği için diye düşünüyorum. Ancak böyle bir sorun olmamalı, sonuçta çok iyi ekipmanlarla soğutmaya çalışıyorum neden ekran yeşil şekilde donup sesler birbirine giriyor ve hiç bir tepki vermiyor bunu anlamıyorum. Sahte olduğundan şüphelendim bu programda da görünce, o yüzden buraya yazmak istedim.

• MKürşad kullanıcısına yanıt
    İste o ekran yesile donme olayi kart kaldiramiyor yuku intihar ediyor yakinda geri donulemez bir yola girecek.

• quote:

İste o ekran yesile donme olayi kart kaldiramiyor yuku intihar ediyor yakinda geri donulemez bir yola girecek.
    Bu sorunu nasıl çözebileceğime dair bir fikriniz var mı? Ekran kartını ısıtmayı önerdi birisi fakat yanaşmadım, bir de üzerindeki çipleri yerine oturtalım çözülür, ondan kısa devre yapıyor diyen oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MKürşad -- 17 Ağustos 2019; 20:16:8 >
    Sizin yapabilceginiz bir is değil. İsitma chipset arizalarinda önerilir kalici bir çözüm değil en iyisi güvenilir bir bilgisayarciya götürün kasa olsa ugrasirdiniz ama laptopda kendiniz girismeyin bir seylere

• quote:

Sizin yapabilceginiz bir is değil. İsitma chipset arizalarinda önerilir kalici bir çözüm değil en iyisi güvenilir bir bilgisayarciya götürün kasa olsa ugrasirdiniz ama laptopda kendiniz girismeyin bir seylere
    Teşekkür ederim, sorunu yüksek ihtimalle çözer diyebileceğimiz bir uygulama var mı?
    Siz yazilimsal olduguna inaniyosaniz temiz bir format ve en guncel olmayan saglam bir driver.

• ddu ile temizle önce intel hd graphicsi sonra nvidia 399.24ü yükle
  • Teşekkürler geri dönüşleriniz için fakat yazılımsal olduğunu düşünmüyorum, daha önce DDU ile ikisini de kaldırıp temiz kurulum yaptım, bir problem kısa devre yapmasına neden oluyor onu çözmeye çalışıyorum.
  • Aida neden fake ibaresi kullandı bilmiyorum ( tahminim anakart değişim sonrası olduğu yönünde çünkü 950m mobil kart anakarta gömülü vaziyettedir.

gpuz verileri doğru gösteriyor fakat performans düşüklüğünün nedeni x8 hızında çalışması sorun değişen anakartta buda haliyle grafik birimini etkiliyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.