Şimdi Ara

[ASUS ROG Swift PG278Q] Kişisel İnceleme/Deneyim - Sorun/Cevap (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.337
Cevap
13
Favori
53.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gonuldagi

Sadece ekran kartı değişimi yeter Gücün neye yetiyorsa GTX 660Ti de
    hafife alınacak bir kart değil ama belleği 2 den aşağı olmaması gerekiyor.
    2k 4K da ekran kartı hızıda önemli fakat bellek daha önemli kanaatindeyim.

1000 tl ekran kartı desek,400 tlde işlemciye yatırsam, PSU 600W belki yetmez onu da arttırırsam 2K monitör bu sene için yalan gözüküyor. 2 sene sonra galiba. O vakite kadar ucuzlar herhalde.

Ya da PS4 alırım.
  • @rezes

Recep Baltaş'ın olduğu yerde, ASUS'un öncelikli olması gayet normal bence :)
  • Selamlar herkese. Arkadaslar bir sorum olucakti. Bu monitoru ciktigi gibi almayi dusunuyorum. Nvidia nin 800 serisini beklemedeyim ekran karti icin. Suan sistemimde gecici olarak 8800 gts :) ( Efsane kartdir kendisi ) kullanmaktayim. Bildiginiz gibi monitor sadece display port baglanti iceriyor. Sormak istedigim dvi to display port gibi bir baglanti sekli yapabilirmiyim gecici olarak bilginiz var mi? Iyi forumlar
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    İşin orası öyle tabi
  • Konu'yu biraz inceledim de monitör benimde kafama yattı. Türkiye'ye ne zaman gireceği hakkında yeni bir bilgi bulunuyor mu acaba ? 2,000TL civarında olur ise bende almayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZiveR -- 24 Ağustos 2014; 20:32:05 >
  • Samsungun cevabını beklemeden almayın derim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: awaqado

Samsungun cevabını beklemeden almayın derim

Samsung ve LG nin adı bile geçmiyor bu konuda sanırım konu dışı takılıyorlar, sebebide belli ticari açıdan üretikleri panelin yanına Nvidia nın üretiği
    G-SYNC yi koymak prestij olarak tuhaf durur zaten ileride kendileri yapıcak bu işi.

Asus 2K ACER 2K BenQ 1080P Phillips 1080p AOC 1080P 5-10 gün kaldı sabreyleyin dervişler 5 eylül sonrası hepisi satışta
  • quote:

quote:

Samsung ve LG nin adı bile geçmiyor bu konuda sanırım konu dışı takılıyorlar, sebebide belli ticari açıdan üretikleri panelin yanına Nvidia nın üretiği
    G-SYNC yi koymak prestij olarak tuhaf durur zaten ileride kendileri yapıcak bu işi.

Asus 2K ACER 2K BenQ 1080P Phillips 1080p AOC 1080P 5-10 gün kaldı sabreyleyin dervişler 5 eylül sonrası hepisi satışta

5 Eylül sağlam bilgi mi Kaynak alabilir miyiz ?

• quote:

quote:

ASUS ROG Swift
    27"
    2560*1440
    144Hz
    8 bit TN panel
    1000:1 contrast
    1ms GTG

ACER XB280HK
    28"
    3840*2160
    60Hz

AOC q2460Pg
    24"
    1920*1080
    144Hz
    6 bit TN panel
    1ms GTG

BenQ XL2420G
    24"
    1920*1080
    144Hz
    6 bit TN panel
    1ms GTG

BenQ XL2720G
    27"
    1920*1080
    144Hz
    6 bit TN panel
    1ms GTG

Cikacak gsync monitorler bunlar, oyun odakli kullanilacagi icin ACER in 60Hz'lik monitorunu direk eliyorum kusura bakmayin, digerlerinin yaninda 60Hz'lik monitorun esamesi okunmaz konu oyun oldugunda.

Oncelikle tum bu monitorlerin surucusunun nvidia gsync oldugunu tekrar hatirlayalim, o yuzden arada zaten hicbir fark olmuyor surucu bazinda. Esas belirleyici unsur PANEL'in kalitesi ve ozellikleri oluyor bu monitorlerde, tabi marka guvencesi gibi minor unsurlarda mevcut.

Monitorleri 24" ve 27" diye de ayri kategorileyelim, keza elma ile armut kiyaslanmaz.

24" te iki secenek var. AOC ve BenQ.
    Acikcasi hangisi daha iyi olacak kestiremiyorum, keza benim su an ki monitorum 22" samsung 226BW oldugu icin 24" leri pekte incelemiyorum, o yuzden bir yorumda bulunamayacagim. Ayrica bu segmentte philips ve viewsonic'inde calismalari var diye hatirliyorum. 24" almayi planlayanlar detaylari kendileri arastirir artik :)

27" e gelindiginde secmek cokta zor olmuyor. Keza Asus diger 27"lere saka yaparak 8 bit TN panel kullaniyor, ustelik 27" benq 1920x1080 cozunurluk sunarken Asus'un 2560*1440 cozunurluk sunuyor olmasi Asus Swift'i hemen iki adim one geciriyor.

Bu arada su 8 bit konusunda da aciklik kazandirayim. 8 bit denilen kanal basina dusen renk sayisi. r/g/b yani kirmizi yesil mavi olan bu kanallar pixel basina 3er adet oluyor toplamda. Yani pixel basina 24 bit'lik bir renk derinligini native olarak sunabiliyor. 24bit renk derinligi demek, 2^24 renk eder, yani 16.777 milyon renk demek.

Simdi bakiyoruz diger 6 bit kullanan panellerde de 16.7M renk sunuluyor. Peki matematiksel olarak 6 bit panel 2^18 rengi *(262bin renk eder) native olarak gosterebilirken nasil oluyorda 16.7milyon renk gosterildigi iddia ediliyor?

Basit. Dithering.

Dithering yillardir kullanilan bir teknoloji. Basite indirgendiginde, renk gecislerinde 262bin renk kullanildiginda arada ciddi farklar olusacagi icin bunu olabildigince minimize etmek adina araya benzer ve yakin renkler sokusturularak iki ton arasindaki gecisin daha az rahatsiz ederek ekranda gosterilmesini saglamaktir.

Resimli ornekle daha net anlasilacagini dusunuyorum:
    />

Resmi incelediginizde, 6 bit ekranda dithering yapilarak nasil 16.7M renk sunulmaya calisildigini goreceksiniz. Esasinda 262bin renk gosterebilen 6 bit bir panel asla 16.7M renk gosteremez, sadece gosteriyormus gibi yapabilir.

Yine baska bir ornek verelim:
     [ASUS ROG Swift PG278Q] Kişisel İnceleme/Deneyim - Sorun/Cevap

Alttaki yazilara takilmayin, resimde gormeniz gereken soldaki dusuk bit bir gradient pattern'in dither kullanilarak nasil yuksek bir olana benzetildigi.

Tebrikler, artik esasinda 6 bit olan ve teknik olarak en fazla 262bin renk gosterebilen bir panele, ureticiler tarafindan nasil yuzsuzce 16.7M renk gosterir dendigini biliyorsunuz.

Donelim konuya:
    BenQ'in panelini kim uretiyor bilemiyorum ama Asus'un panelini AU Optronics uretiyor, ve rahtalikla AU Optronics'in dunyanin en kaliteli generic panellerinin ureticilerinden biri (belkide en iyisi) oldugunu soyleyebilirim. Samsung'un 226BW monitorlerinde de yine bu ureticinin urettigi panelleri test etmistik, gerek AG olsun gerek backlighting olsun cok kaliteli sonuclar verdigini gormustuk, Swift'te de yine ayni cizgiyi korumuslar gibi gozukuyor. Bu da Swift icin eder 3. adim.

Fiyat konusunda BenQ ile Asus'un arasinda fiyat farki olacagini hic sanmiyorum, belki minimal bir fark olabilir ama aradaki farklari kapatmaya kesinlikle yetmeyecektir diye dusunuyorum.

Gonul isterdi ki BenQ'te 8 bit hatta 10 bit TN panel kullansin, 2560x1440 cozunurluk sunsun ki piyasada secenek olsun, ama gorunen o ki uzunca bir sure 27" gaming monitorleri Asus Swift ile domine edecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheLawMan -- 25 Ağustos 2014; 11:52:20 >

• TheLawMan kullanıcısına yanıt
    Renk derinliği ile ilgili bilgilendirme için teşekkürler..

Kullanmakta olduğum Samsung U28D590D 4K monitör, CHIMEI nin "INNOLUX M280DGJ-L30" TN paneli.http://www.panelook.com/M280DGJ-L30_Innolux_28.0_LCM_overview_20029.html

10Bit panel ve oyundaki renk derinliğini çok seviyorum. Asus VG248QE de bu renkleri görmek mümkün değil. 16.7 million (6-bits per subpixel plus dithering) Özelikle metro LL oyununda bu farkı daha iyi gördüm.

Şimdi bu farkı gördükten sonra ASUS ROG Swift PG278Q e temkinli yaklaşıyorum. Gerçi 16.7m (8-bit) ama!! AU Optronics M270Q002 V0

"4K gibi yüksek çözünürlükten" ve "renk derinliğini" bir kenara bırakarak "144Hz ve gsync" e geçip geçmeme konusun ikilem yaratıyor bende.

ACER 4K olan XB280HK panelini merak ediyorum. 5ms ve 10bit olursa neden olmasın diyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 25 Ağustos 2014; 19:20:39 >

• yuksek hz > renk
  • Philips i unutmuşsunuz

272G5DJEB/00
    27"
    1920*1080p
    60*120*144hz
    1ms GTG

BENQ ile herşeyleri neredeyse aynı buda kumandalı.
    24" modelini daha önce G-SYNC olmadan çıkardı aynı
    modelin G-SYNC olan modelide çıkar.

Birde 10 bit panelin rakamsal olarak farkını parlaklıkta görünüyor 24" 350cd/m2 iken 27"ler 300cd/m2
    fakat Asus 10 bit 27" te 350cd/m2 ... Kullanmadığımız için renk derinliğini falan bilemeyiz onu gören bilir.
  • quote:

Philips i unutmuşsunuz

272G5DJEB/00
    27"
    1920*1080p
    60*120*144hz
    1ms GTG

BENQ ile herşeyleri neredeyse aynı buda kumandalı.
    24" modelini daha önce G-SYNC olmadan çıkardı aynı
    modelin G-SYNC olan modelide çıkar.

Birde 10 bit panelin rakamsal olarak farkını parlaklıkta görünüyor 24" 350cd/m2 iken 27"ler 300cd/m2
    fakat Asus 10 bit 27" te 350cd/m2 ... Kullanmadığımız için renk derinliğini falan bilemeyiz onu gören bilir.

G-sync olmayan monitorleri yazmadim, unutmak degil bu
  • Hadi hayırlı olsun arkadaşlar. Ürün Nova'nın stoklarına girmiş bulunmakda ;

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=10010 -- 1.722 TL
  • ZiveR kullanıcısına yanıt
    Sandığım fiyatın altında listelenmiş. 2500 TL'ler konuşuluyordu başta.

1 ay evvel önceki sayfada "1600 TL'den bir kuruş fazlasını hak etmiyor." diye yazmıştım. Bu sözümün arkasındayım. Ki açıkçası bu rakam bile gözü kapalı alınabilir rakam değil. İdeali 1300, hadi 1400 lirayı geçmemeli bence. Bunun için de acele etmeyip, sabretmek gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 26 Ağustos 2014; 12:08:43 >
  • Bende 2,100TL civarında bekliyordum fiyatı zira yurt dışında bile şuanda ürün 900$ civarında satılıyor. Beklediğimizden uygun oldu. Senin monitör hakkında ki yorumunu bilmek isterim açıkcası, avantajı dezavantajı nedir ?

@bocekgrafik
  • quote:

Orijinalden alıntı: rezes

Diyeceğim o ki olay ithalatçı firma ve satış kanallarına bağlı. isterlerse tıpkı Samsung ta olduğu gibi Asus u da pek ala 799$ KDV dahil satabilirler. Bizde 1800TL ya bu monitörün tadını çıkarırız. Lakin böyle olacağını sanmıyorum, umarım samsung gibi bizi şaşırtırlar.

Dualar kabul oldu. Evet fiyat hayırlı olsun! Şükür ki bizi bu monitörle de yolunacak kaz olarak görmediler.

[ASUS ROG Swift PG278Q] Kişisel İnceleme/Deneyim - Sorun/Cevap

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 26 Ağustos 2014; 13:13:00 >

• ZiveR kullanıcısına yanıt
    Ürünle ilgili birkaç sitenin incelemesi yayınlandı ama kullanıcı yorumları için biraz beklemek lazım bence.
  • yaklaşık 799$ dan kdv dahil satılıyor iyi fiyat çıkış için.
    1200$ demişti asus türkiye fiyatı yanlış yazmasın Nova 2700 olmasın o
    G-SYNC siz 6bit panelli BenQ 1600 e satılıyor bu fiyatta bi tuhaflık var...

Temmenni ederimki yoktur

Biriside philips yok demiş philips i geçtim viewsonic bile var.
    ilk duyurulan mönitörler Asus Philips BenQ

http://www.geforce.com/whats-new/articles/nvidia-g-sync-monitors-unveiled-shipping-soon-worldwide

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.