Şimdi Ara

Asgari ücrete zam isteyenlerin aklından şüphe duyuyorum... (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
363
Cevap
3
Favori
25.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
386 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-2DF0CD106

anladım yani vergilerden

Alıntıları Göster

Hocam yakaladın çok sabırlısın hakikaten saygımı kazandın.

Çok çok dar bir tanıma sığdırdığımızda toplanan vergilerden diyebiliriz

• kesinlikle katılıyorum.
  • Arkadaşlar tükettiğiniz gıdadan tutun kullandığınız ürünlere kadar, zamlar asgari ücret arttı diye değil, tam tersine zamlar geleceği için arttırmak zorunda kalıyorlar. Süt ve süt ürünlerine gelecek zamdan bahsediliyor, asgari ücret artışımı sebebi allah aşkına, sizin yem fiyatılarından, hayvan ilaç ve diğer bakımlarından haberiniz var mı, kaç adet özel süt çiftliği kapatıldı veya satılık bir bakın, bir ürünün tedariği düşerse ve talebi karşılamassa fiyat artar, buda tüketiciye yansıtılır, bunun gibi bütün üreticileri düşünün, üretici kazanmassa kimse kazanamaz arkadaşım, üreticide kazanmazsa üretmez, fiyat artar. Gelelim gıda olmayan hammaddelere, neredeyse tamamı dolar kuru fiyatına geliyor, işlenmeden, buda burda bitti konuşmaya luzum yok. Olayın asgari ücret zammı ile alakası yoktur, olay asgari ücretliyi öldürmemeye çalışmaktır, allah yardımcıları olsun, zaten hayatları çok zor.

• quote:

hocam adamın haklılık payı var

fırıncı çalışanına zam yapınca ekmek fiyatına da zam yapacak. tüm şirketler çalışanına zam yapınca her şeyin fiyatı artacak

Alıntıları Göster

Sadece fırın , ekmek olarak bakmayın olaya.

Paran değer kaybetti ise onu döviz bazında en azından sabit tutmalısın.

Hadi sizin mantığınız ile gidelim...

Paranın değeril kaybı %20 diyelim.Sen asgari ücrete zam yapmadın,ekmeğe de zam gelmedi,firindat çalışan işçinin maaşınada.İyi güzel.Peki teknoloji den tut,araçlara, çamaşır bulaşık makinasına bile zam geldi.Nolcak şimdi ? Adamın maaşına zam yapmadın,ekmeği aynı paraya sattın ama adam bir tek ekmek mi alıyor bütün maaşıyla ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Adam haklı maalesef diyelim asgari ücret 10 bin lira oldu. Ama herşeye %200 zam yapıldı e o para değersiz bir kağıt parçası oldu gitti. Önemli olan paranın değeri değerli 2300 lira değersiz 19 bin TL den çok daha iyidir..

• quote:

Orijinalden alıntı: redbul_540

Sadece fırın , ekmek olarak bakmayın olaya.

Paran değer kaybetti ise onu döviz bazında en azından sabit tutmalısın.

Hadi sizin mantığınız ile gidelim...

Paranın değeril kaybı %20 diyelim.Sen asgari ücrete zam yapmadın,ekmeğe de zam gelmedi,firindat çalışan işçinin maaşınada.İyi güzel.Peki teknoloji den tut,araçlara, çamaşır bulaşık makinasına bile zam geldi.Nolcak şimdi ? Adamın maaşına zam yapmadın,ekmeği aynı paraya sattın ama adam bir tek ekmek mi alıyor bütün maaşıyla ?

Alıntıları Göster
    peki hocam diyelim sen de iş verensin, bu ay yüzde 21 zam mı yapıcan kendine?

• Arkadaşlar yok mu şurda bir ziraatçi arkadaş, tarım ilaçlarına gelen zamdan bir bahsetsinde görün, ben vakıf olsamda tam olarak değilim, fide ücretleri, toprak icar, elektrik, işçi parası, mazot parası, ekmeğe yada diğer gıda ürünlerine nasıl zam gelmeyecek, gelmeyenleri gördük, domates biber ekenlerin bu sene yüzde yetmişi pişman, bu pandemide 30 kuruşa domates sattırıldı zorla çiftçiye, biber sattırıldı 60 kuruşa, Hepsine demiyorum ama yüksek çoğunluğuna. Hani bol arazi görmiycem diye yırtıyordu kendini, kalmadıda ne oldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F92CEA8E2

• Hiç bir işletme asgari ücretle çalıştırdığı personele daha fazla ödediği için iflas etmez edemez iflas etmeye yer arıyordur bahanesi olur
    • Muhahahah bunu çürütmek için bir şeye gerek yok. Basit mantık yeterli.

http://www.makalesistemi.com/panel/files/manuscript_files_publish/e61942b4897972dd6a60f8037db34c7c/495a63d1e14341eef9fec0c856cb5162/bb778505bb07c8e.pdf

oku bakalım etkiliyormuymuş, etkilemiyormuymuş.

Memleketin yarısı vasıfsız

Alıntıları Göster

Verdiğiniz kaynakta geleneksel modern iktisat teorilerini test etmişler demekki ben modern iktisat teorisyenlerine daha yakınım..

Şimdi basit mantıkla gidersek bir işletme ürettiği ürün veya hizmeti maliyet+kar ile satmak zorundadır.

Ücret hemde bir maliyet kalemidir.

Satışı/Karlılığı arttıramıyorsa maliyeti kısar hepsi o...

İşletmelerin ürettikleri mal ve hizmetlere talep oluşması için piyasada paranın olması şarttır yani asgari ücret barınma ve karın doyurmaktan başka bir talebe yetmezse bu insanlar işletmelerin ürettikleri ürün ve hizmetlere talep oluşturamazlar.

Herkes ilk baktığında itici geliyor ama bu asgari ücret seviyesinde işletmeler ürettikleri mal ve hizmetleri satmak için memur maaşına muhtaçlar

Türkiye de sorunumuz bu hususta işletme yapısı ve işletilme amacı zaten. İşletmenin sahibi veya ortaklarına daha refah ortam sağlamak için sömürdüğü bir kaynak olarak faaliyet sürdürdüğü sürece kaçınılmaz son iflas..

Vasıfsız diye genel bir tanım yok aslında yeteneği veya donanımına uygun olmayan işte çalışan herkes vasıfsızdır o iş kolu veya sadece o işletme için... Bir mühendisin mühendislik okuduğu için övünüp maliyet muhasebesi yaptığı işi ile ekonomiden anladığını idda etmesi mesela iyi bir örnek kendi içinde...

• quote:

peki hocam diyelim sen de iş verensin, bu ay yüzde 21 zam mı yapıcan kendine?

Alıntıları Göster

Sanayiciyim.Biz zaten TL nin durumuna bağlı her değer kaybını az miktarda yansıtıyoruz,yansıtmakta zorundayız,bizde fiyat,zam yıl başında değil ticaretin her gününde aktif olarak değişir.Yıl başından maaşlı çalışan enflasyona göre zam alır yıl boyu aynı devam eder(oda yanlıştır) insanlar aslinda enflasyon zammının 3 ayda bir olması gerektiğini söylemek yerine hiç zam yapılmasın diyor o komik.Enflasyon kadar zam alamamak demek fakirleşmek demek.Tüm dünyada böyle.

• quote:

Sanayiciyim.Biz zaten TL nin durumuna bağlı her değer kaybını az miktarda yansıtıyoruz,yansıtmakta zorundayız,bizde fiyat,zam yıl başında değil ticaretin her gününde aktif olarak değişir.Yıl başından maaşlı çalışan enflasyona göre zam alır yıl boyu aynı devam eder(oda yanlıştır) insanlar aslinda enflasyon zammının 3 ayda bir olması gerektiğini söylemek yerine hiç zam yapılmasın diyor o komik.Enflasyon kadar zam alamamak demek fakirleşmek demek.Tüm dünyada böyle.

Alıntıları Göster
    yani her ay zam almalı diyorsunuz

• quote:

Orijinalden alıntı: genelkurmay89

Arkadaşın bahsettiği şuna benziyor.

Kirada oturuyorsun ve ev sahibine diyorsun ki bu sene benim kirama zam yapma.

Kabul ev sahibi kirama zam yapmayacaksa asgari ücrette aynı kalabilir.

Aynı şekilde market , elektrik , doğalgaz ,internet fiyatlarıda aynı kalıcaksa neden olmasın...

Ama kalmıyor işte market fiyatları sürekli artıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: cagdasblt

Arkadaşlar yok mu şurda bir ziraatçi arkadaş, tarım ilaçlarına gelen zamdan bir bahsetsinde görün, ben vakıf olsamda tam olarak değilim, fide ücretleri, toprak icar, elektrik, işçi parası, mazot parası, ekmeğe yada diğer gıda ürünlerine nasıl zam gelmeyecek, gelmeyenleri gördük, domates biber ekenlerin bu sene yüzde yetmişi pişman, bu pandemide 30 kuruşa domates sattırıldı zorla çiftçiye, biber sattırıldı 60 kuruşa, Hepsine demiyorum ama yüksek çoğunluğuna. Hani bol arazi görmiycem diye yırtıyordu kendini, kalmadıda ne oldu

Bu çok doğru bir yorum resmen üreticiyi çiftçiyi cezalandırdık bu sene...

• quote:

yani her ay zam almalı diyorsunuz

Alıntıları Göster

Bana kalsa TL de enflasyon olduğu için Euro ile maaş veririm tüm ülkeye.

• quote:

Bana kalsa TL de enflasyon olduğu için Euro ile maaş veririm tüm ülkeye.

Alıntıları Göster
    euroyu nerden bulcan?
  • wehrmacht kullanıcısına yanıt
    Benim başka hesabım yok. Sen baya rahatsızsin
  • Doğru söylüyorsun ama söylediklerinin bir yerinde yanlışlık var. Asgari ücret arttıkça zamlarda artacak ve bu zam bir işe yaramayacak. Önemli olan eldeki paranın alım gücü bunlar son derece doğru. Yanlış olan kısım ise son yıllardaki enflasyon ve ürünlere gelen zamların sebebi maaşlara gelen zamlar değil ülkenin ekonomisinin kötü olmasından doların bu kadar yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Şimdi 01/01/2021 ile 31/12/2021 arasında hiç zam olmayacak mı ki yılbaşından sonra ürünlere gelen zamları buralarda görürsünüz. E şimdi suçu olmayan bu insanlar ne yapsın. Zam almasa da ürünler zamlanacak. O yüzden bu kadar zam istemek aklında şüphe duyuyorum cümlesi çok geçerli... Asgari ücrete bu sene zam yapılmasın ama hiç bir ürüne hiç bir harcamaya da zam yapılmayacak desen bu şekilde olacağına inanıyormusun. Kiralar artmasa benzin fiyatları artmasa gıda fiyatları artmasa bütün fiyatlar 1 sene boyunca sabit kalacak dense o zaman dersinki zam istemeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F92CEA8E2

• Hiç bir işletme asgari ücretle çalıştırdığı personele daha fazla ödediği için iflas etmez edemez iflas etmeye yer arıyordur bahanesi olur
    • Muhahahah bunu çürütmek için bir şeye gerek yok. Basit mantık yeterli.

http://www.makalesistemi.com/panel/files/manuscript_files_publish/e61942b4897972dd6a60f8037db34c7c/495a63d1e14341eef9fec0c856cb5162/bb778505bb07c8e.pdf

oku bakalım etkiliyormuymuş, etkilemiyormuymuş.

Memleketin yarısı vasıfsız

Alıntıları Göster

Sizin mantığınıza göre fabrikada çalışıp belli bir seviyede makine kullanmayı bilen belli bir iş disiplini olan insan, youtube de twitch de oyun oynayıp öğüren insanlardan daha vasıfsız. Sonuçta o insan asgari ücret almıyor. Anladım hocam.

Bu memlekette demek ki azıcık cesaret ve özgüveni olup saçmalayabilen her insan vasıflı. Bunun adını da insanları eğlendirmek olarak değiştirelim öyle daha hoşunuza gider sizin. Gayet vasıflı oldu bu insan şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4BB9945F7 -- 28 Aralık 2020; 14:6:4 >

• Arkadaşlar yaklaşık 10 yıldır amerika merkez bankası durmadan dolar basıyordu, böylece bizim ülkemizde dolar her zaman düşük kaldı, çünkü yatırımcı bulunabiliyordu, ülkemizde döviz yeterince vardı, ve çoğu sanayicimizde bunu inşaat sektöründe değerlendirdi başta onlar olmak üzere, burayı hepimiz kaçırıyoruz, amerika merkez bankası artık doları o derecede basmıyor ve pandemi ilede üretim azaldığı için dünya çapında, döviz değerlendi ve özellikle ülkemizde herşeyin artmasının sebepleridir, baştaki hükümette geldi dediki biz yaptık, hepsi birer yalandı yani, bizlik bir şey değildi, bunu çok ama çok kaçırıyoruz, yurt dışı satış yapan şirketlerimiz dolar olarak borçlu,düşürmek için de doları faiz arttırıyorlar, %15-%17 arası yıllık iken, değişim yapmayıp, hoşgeldin faizini de (ilk 3 ay) %15-%17 ye çıkardılar, halkın kısa sürede dolarını bozsun istiyorlar, yani piyasada para dönmeyecek her iki şekildede, noldu şimdi insanlar dükkan satıyorlar, faiz daha karlı diye, 450 bin tl param vardı, dükkan alalım dedik, karı 2k, işletirsen belki 4 k, e banka zaten her aya 5 k para veriyor, yani kısacası artık ne piyasada para dönüyor, ne dolar istenilen fiyata düşüyor, bozanda faize geçiyor, borsada yalandan yükseliş var, halk güvensiz, yabancı yatırımcı güvensiz, üretici üretimi durdurdu gibi birşey, zam olmak ZORUNDAAA. Asgari ücretle alakası yoktur. Evet fazla pararının zararı vardır katılıyorum ancak halkada bi yerde yalandan moral vermek gerekiyor ve asgari ücret zammı yaşam için gerekli halde, zamlar zaten olacaktı, malesef.

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.