Yüzbaşı
27 Şubat 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme
Toplam: 329 (Bu ay: 2)
Gönderileri

Belli oldu ki ağlama lobileri artık her maçtan sonra devreye girecek. Her sene olduğu gibi algı yaratarak hakemleri manipüle edecekler. Takımın taraftarın ve başkanın bütün algı operasyonlarına karşı tetikte olması gerekiyor. Her maçtan sonra pisliklerini başka takımların nizami durumlarını manipüle ederek sindirmeye çalışacaklar.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, asgari ücrete yapılan zam sonrası 2003 yılı ile kıyaslama yaparak "Asgari ücretli yılbaşından itibaren 468 kg ekmek alabilir. 2003 yılında asgari ücret ile 23 kilo alırken, 2022’de 62 kilo dana eti alacak" dedi.


Asgari ücret 2022 yılı için net 4 bin 253 TL oldu. Asgari ücret artışı yüzde 50.54 seviyesinde gerçekleşti.

2022 yılı asgari ücret brüt 5 bin 4 TL, işverene maliyeti ise 5 bin 879 TL oldu.

“468 KİLO EKMEK ALABİLİR”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, asgari ücrete yapılan zam sonrası 2003 yılı ile kıyaslama yaptı. Bakan Nebati, şunları söyledi:

* Asgari ücrette bir önceki yıla göre yüzde 50.5 net artış yaptık. Asgari ücretin işverene maliyetini yüzde 39.9 artırdık. Asgari ücret 4 bin 253.40 liraya çıktı.

* Asgari ücret 2002-2022 arasında 24.4 kat artarken, enflasyon 6.4 kat arttı. Enflasyon yüzde 538 artarken, asgari ücret yüzde 2 bin 438 arttı. Asgari ücret 2003 yılında 203 kilogram ekmek alırken, bugün 361 kilogram ekmek alabilir. Yılbaşından itibaren 468 kilogram ekmek alabilir.

* 2003 yılında asgari ücret ile 23 kilogram dana eti alırken, 2021 yılında 46 kilogram, 2022'de bu artışla 62 kilogram dana eti alacak. 2003'te 57 kg beyaz peynir alabilirken 2021 yılında 93 kilogram beyaz peynir, 2022 yılında 129 kilogram beyaz peynir alacak.

* 2003 yılında bin 447 kilovatsaat elektrik alabilirken, 20221 yılında 3 bin 317 kilovatsaat elektrik alabiliyor, önümüzdeki ay alacağı artışla 4 bin 637 kilovatsaat elektrik alabilecek. 2003 yılında 614 metreküp doğalgaz alabilirken, bugün 351 metreküp doğalgaz, bin 883 metreküp doğalgaz alabilecek.

“489 LİTRE BENZİN, MOTORİN ALABİLECEK”


* 2003 yılında 11 tüp alınırken, 2021 yılında 22 adet tüp, 2022 yılında alacağı artışla 24 adet tüp alabilecek. 2003 yılında 124 litre benzin alabilirken, 2021 yılında 368 litre, 2022'de 489 litre benzin, motorin alabilecektir.

* 2003 yılında Asgari ücretle 226 litre LPG alınabilirken, şu anda 646 litre, önümüzdeki ayda aynı şekilde artış söz konusu olacak.


Asgari ücrete gelen 4 bin 253 liralık zamma sevinirken bomba patladı. Prof. Dr. Cem Kılıç, yeni asgari ücrette önemli bir ayrıntıyı açıkladı. Buna göre gelir vergisi kalktığı için artık asgari ücretli çalışanlar eş ve çocuk durumuna bakmaksızın AGİ alamayacak. Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak da AGİ'nin kalktığını doğruladı vergi indirimi geldiğini söyledi.


Asgari ücrette Asgari Geçim İndirimi (AGİ) kalkıyor. Prof. Dr. Cem Kılıç, yeni asgari ücrete ilişkin yaptığı değerlendirmede, gelir vergisi kalktığı için asgari ücretli çalışanlarda AGİ'nin de artık ortadan kalktığını açıkladı. Buna göre artık asgari ücretli çalışanlar çocuk ve eş durumuna bağlı olmaksızın AGİ'den yararlanamayacak.

Vergide 5004 lira ayrıntısı

Prof. Kılıç, kararın işveren açısından da önemli bir yansımasına dikkat çekti. Yeni asgari ücrette gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırılması sonucu asgari ücret dışında gelire tabi olanların maaşlarından 5004 liranın düşeceğini, geri kalan kısma vergi uygulanacağını belirtti.

Örneğin 10 bin liralık aylık brüt geliri olan bir çalışanın maaşının 5004 TL'lik kısmı vergiden muaf olacak. Kalan tutar olan 4 bin 996 TL'lik kısmı vergiye tabi olacak.


Türk-İş: AGİ kalktı ama vergi indirimi geldi

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, asgari ücretteki vergi kesintileri kaldırıldığı için Asgari Geçim İndirimi (AGİ) uygulamasının da kalktığını söyledi. Kavlak, yıllardır talep ettikleri asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının önemli bir kazanım olduğunu, sadece asgari ücret değil tüm ücretlerde 12 aylık brüt ücrete kadarki kısmın gelir vergisinden muaf olacağını kaydetti.


ınternet haber
Asgari ücretten AGİ kalktı! Artık asgari ücretliler AGİ alamayacak! Kötü haberi Cem Kılıç verdi
https://www.internethaber.com/asgari-ucretten-agi-kalkti-artik-asgari-ucretliler-agi-alamayacak-kotu-haberi-cem-kilic-verdi-2225287h.htm

Cüneyt Özdemir, doların 14.75, euro'nun 16.65 lirayı görmesi sonrası 'tuvalet kağıdı kuru' yayınlamaya başladı.


YouTube kanalından 'Ekonomide Türk modeli: Vatandaş ucuz ekmek kuyruğunda, iş adamı ihracat şampiyonu!' başlığıyla bir canlı yayın yapan Özdemir, ekranlarda görmeye alışkın olunan döviz kurlarının yerine tuvalet kağıdı kurlarını koydu. Son fiyatları "32'li tuvalet kağıdı 131 lira 50 kuruş. 16'lı tuvalet kağıdı 87 lira 50 kuruş. 9'lu tuvalet kağıdı 32 lira 90 kuruş. 4'lü tuvalet kağıdı 11 lira 96 kuruş" diye açıklayan Özdemir "Eskiden buraya dolar yazardık, artık onları yazmaya gerek yok. Bu dursun ekranda, değiştikçe de koyun. " dedi.


Sözlerine devam eden Özdemir "Yakında bunlar da yasaklanır. Yakında ekonomiyi konuşmak yasaklanırsa hiç şaşırmayın. Acaba tuvalet kağıdına mı yatırım yapsak? İzahı olmayan durumların mizahı olur diye yazmışlar. Benim fotoğrafımı koymuşlar. Ben yabancı bir arkadaşıma nasıl anlatayım kardeşim? 'Tuvalet kağıdını sizin kur belirliyor', 'Nasıl yani?', 'Değişiyor yani, akşama kadar değişebiliyor.


ınternet haber
'Artık dolara euroya gerek yok' dedi izleyenler şaştı kaldı! Cüneyt Özdemir: Yasaklanırsa hiç şaşırmayın
https://www.internethaber.com/artik-dolara-euroya-gerek-yok-dedi-izleyenler-sasti-kaldi-cuneyt-ozdemir-yasaklanirsa-hic-sasirmayin-video-galerisi-2224600.htm

İstanbul Sultangazi'de ekmeği 1.25 TL'den satan Halk Ekmek önündeki metrelerce uzunluktaki kuyruğun görüntüsü sosyal medyanın gündemine oturdu.

Neredeyse hemen her gün İstanbul'un çeşitli ilçelerinden Halk Ekmek kuyruğu görüntüleri gelmeye devam ediyor. Sosyal medyaya düşen son görüntü ise İstanbul'un Sultangazi ilçesinde kaydedildi.

GÖRÜNTÜ CEP TELEFONU KAMERASINA SANİYE SANİYE YANSIDI

İstanbul'da 3,5 TL'yi bulan ekmek fiyatını pahalı bularak soluğu İBB'nin Halk Ekmek büfelerinde alan vatandaşların oluşturduğu metrelerce kuyruk cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.


MEGAKENTTE BİRÇOK FIRIN EKMEĞİ 3.5 LİRADAN SATIYOR

İstanbul Ticaret Odası kararıyla 230 gram ekmeğin fiyatı geçen ay 2,5 TL yapılmıştı. Ancak ekmeğe zam gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta gramajı 210'a düşürülüp 3 liraya satılan ekmeğe yine zam geldi. Kentte birçok fırınekmeği 3,5 liraya satmaya başladı.


sondakika.com
İstanbul Sultangazi’den, Halk Ekmek kuyruğu Oluşan metrelerce sıra telefon kamerasına kaydedildi - Son Dakika
https://www.sondakika.com/haber/haber-istanbul-sultangazi-den-halk-ekmek-kuyrugu-14593191/

İstanbul Fırıncılar Odası'nın 230 gram olan ekmek fiyatının 2 TL'den 2,5 liraya çıkarılmasını içeren talebi İstanbul Ticaret Odası'nca 10 Kasım'da kabul edilmişti. Ancak fırınlar aradan 1 ay geçmesine rağmen yeni zam yaptı. Geçtiğimiz hafta gramajı 210'a düşürülüp 3 liraya satılan ekmeğe yine zam geldi. Kentte birçok fırın ekmeği 3,5 liraya satmaya başladı. Kadıköy'de fırın işleten Vedat Yılmaz, "Geçen sene 106 liraya aldığım un bu sene 320 lira. Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor" dedi.

İstanbul Fırıncılar Odası'nın İstanbul'da ekmek fiyatlarının 2 TL'den 2.5 TL'ye çıkmasını öngören ağustos ayındaki zam talebi, İstanbul Ticaret Odası'nca (İTO) 10 Kasım'da kabul edildi. Kararın üzerinden 1 ay bile geçmemesine rağmen birçok fırın ekmeğe zam yaptı. Geçtiğimiz hafta gramajı 210'a düşürülüp 3 liraya satılan ekmek, yeni bir zamla 3.5 TL'den satılmaya başlandı. Ekmeğin 3.5 liradan satıldığı ilçeler arasında Kadıköy ve Ataşehir de bulunuyor. Fırıncılar ise ekmeğe artan girdi maliyetlerinden dolayı zam yaptıklarını belirtti.


Ataşehir'de fırın işleten Alper Sandıkçı girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı zam yaptıklarını belirterek, "Bizim için bu fiyatlarda ilerde çok ucuz olacak. Fiyatların artması bizi olumsuz etkiliyor. Hem vatandaşa karşı mahcubiyet yaşıyoruz. Bu durumun en mağdurları bizleriz. Un maliyetleri 1 yıl içerisinde yüzde 300 arttı. Yılbaşından sonra fiyatlar artarsa 4-5 lira olabilir. Bu şartlarda giderse birçok fırıncı yakında olmayacak" dedi. Kadıköy'de fırın işleten Vedat Yılmaz ise "Geçen sene 106 liraya aldığım un bu sene 320 lira. Artık un fiyatları 2 ayda bir artıyor. Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor. Maalesef müşteriler haklı olarak çok tepki gösteriyor. Elimizde değil artık üretim yapamama durumuna geldik" diye konuştu.


ınternet haber
Ekmeğe bir zam daha geldi durdurulamıyor! Fırıncılar 6 olsun diyor!
https://www.internethaber.com/ekmege-bir-zam-daha-geldi-durdurulamiyor-firincilar-6-olsun-diyor-2224239h.htm

TGRT ana haber bültenini sunan Ekrem Açıkel, dolar arttığı zaman Türkiye'de işçiliğin ucuzlayacağını, bu sayede de üretimin Türkiye'ye kayacağını söyledi.


akp li ucuz işçilere selam olsun işte size gördükleri reva...


ınternet haber
Ekrem Açıkel doların artışını savundu Twitter yıkıldı: 'Çok çok ucuz' dedi 'bekliyoruz' çağrısı Haber Yorumları
https://www.internethaber.com/ekrem-acikel-dolarin-artisini-savundu-twitter-yikildi-cok-cok-ucuz-dedi-bekliyoruz-cagrisi-video-galerisi-2221027-yorumlari.htm

SAMSUN'da ekmeğe gramaj zammı yapıldı. 230 gramdan 200 grama düşürülen ekmeğin fiyatı 2 TL'de kaldı. Ayrıca ekmek fiyat tarifesinin yılbaşında görüşülerek o günkü un fiyatından tekrar belirlenmesine karar verildi. Samsun'un ekmek fiyatında Türkiye'de İstanbul’un ardından en pahalı illerden biri olduğu açıklandı.


Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Yönetim Kurulu ekmek fiyat tarifesini belirlemek için toplantı. Yönetim kurulu üyeleri ve fırıncılar daha önceden görüşülen ve talep ettikleri fiyatı tartıştı. Fırıncılar talep ettikleri fiyatın ardından da una büyük bir zam geldiğini ifade ederek, ekmeğin alınan karardan daha da pahalı olmasını talep etti.


SESOB Başkanı Eyüp Güler, fiyat tarifesi belirlemek için kurul kurulması, kuruldan çıkacak kararın da bakanlık ve federasyon tarafından onaylanması gerektiğini, bunun da uzun bir süre aldığını dile getirdi. Samsun’da yılbaşında tekrar fiyat tarifesi belirlemek için toplanma kararı alan yönetim, ekmeği 30 gram düşürdü ancak fiyatını değiştirmedi. Yönetim, 230 gram olan ekmeği 200 grama indirdi, fiyatın ise 2 TL olarak kalmasına karar verdi.


“Her gün kurul kurup döviz ve altın gibi ekmek fiyatı verme mecburiyetinde kalacağız”

Ekmek fiyatlarının da döviz ve altın kuru gibi günlük belirlenebileceğine dikkat çeken Eyüb Güler, “Burada toplanmamızın amacı, ekmek fiyatına yetişemiyoruz. Ekmek fiyatına değil, ekmek zammı değil, un fiyatlarına yetişemiyoruz. Şu anda unun çuvalı 300 TL. Yarın kaç TL olacağı belli değil. Ben fırıncıların yanında olmak mecburiyetindeyim. Un fiyatları her gün artıyor. Her gün bir kurul kurup, nasıl dolar kuru altın kuru artıyorsa biz de ona göre fiyat verme mecburiyetinde kalacağız gibi görünüyor. Bu işi körükleyen taraf biz değiliz. ‘Bir ekmeğimiz var onunla mı oynuyorsunuz’ gibi algı var. Ne yapalım ekmeği bedava verecek halimiz yok. Son zammımızda 140 TL olan un fiyatı 300 TL’ye çıktı. Bu bizim fırıncı esnafının günahı değil. Biz de zam almak istiyoruz. Un fiyatı ve diğer maliyetler artıyor. Bu maliyetler arttıkça biz ekmeğe zam yapmak mecburiyetindeyiz. Bizi bu zamma mecbur kılan un fiyatlarının artışıdır. Un fiyatı düşerse biz de ekmeğin fiyatını düşürürüz. Un fiyatı artınca da kimse bize kızmasın, ekmeğin fiyatı ile oynamak mecburiyetindeyiz” dedi.


“Şu anda Türkiye’de kilosu 10 TL üzerinde ekmek satan yok(İstanbul hariç)”

Alınan zamla birlikte ekmeğin kilo fiyatının 10 TL’ye çıktığını ve İstanbul’un ardından en pahalı illerden biri olduklarına da değinen Güler, “230 gram 2 TL olan ekmeğin 30 gram düşürülerek, 200 gramı 2 TL satılsın teklifi geldi. Biz bunu 20 gün önce almıştık. Bu zammın da yeterli olmayacağı kaygısındayız. Bugün 3 TL olarak da karar olsak yarın ne olacağı belli değil. Türkiye’nin durumu da ortada. Yılbaşına 1 ay kaldı. 200 gram 2 TL olsun diyoruz. Yılbaşında tekrar toplanalım, yeniden karar alalım. O zaman un fiyatları da belli olur. Bu artık bizim ya da fırıncıların derdi değil. Bu artık devletin bir derdi. Yılbaşında tekrar fiyat belirleyelim. Şu dakikadan sonra ekmeğin fiyatı Samsun’da 200 gram ekmeğin 2 TL olması kararını huzurunuzda imzalıyorum. Şu anda Türkiye’de kilosu 10 TL üzerinde ekmek satan yok(İstanbul hariç). Bu 10 TL ile 1 sene idare edelim demiyoruz. 1 ay sonra tekrar bir araya gelip, 2,5 ya da 3 TL’yse ona göre fiyat belirleyelim” diye konuştu. Toplantıda konuşan Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit ise artan un maliyetleri nedeniyle bakkal ve marketlere verilen iskontoda azaltmaya gideceklerini, un fiyatları artarsa da bakkallara ekmek vermekte zorlanacaklarını dile getirdi.


Vatandaş ekmek zammına tepkili

Ekmeğe yapılan zamma tepki gösteren vatandaşlar ise “Her şeye zam geliyor. Un fiyatlarını ve doları bahane ediyorlar. Bu yüzden her şeye zam geliyor. Vatandaş olarak ekmeğin 1,5 ya da 2 TL olması gerekiyor. Az da zam yapsan çok da zam yapsan bazı insanlar doymuyor. Vatandaş zaten ekmek ile karnını doyuruyor. Ekmeğe de zam gelince millet ne yapacak. Allah sonumuzu hayır etsin.” dedi.


ınternet haber
Samsun'da ekmeğe çifte zam! İstanbul'a yetişti: Bedava verecek halimiz yok
https://www.internethaber.com/samsunda-ekmege-cifte-zam-istanbula-yetisti-bedava-verecek-halimiz-yok-2220890h.htm

Erzurum'da ekmek kuyrukları yaşandı. Fırıncılar un ve diğer giderlere gelen zamlar nedeniyle ekmek üretimini durdurdu.


milli gazete
Erzurum'da ekmek kuyrukları: Fırıncılar ekmek üretimini durdurdu
https://www.milligazete.com.tr/haber/8304849/erzurumda-ekmek-kuyruklari-firincilar-ekmek-uretimini-durdurdu

Ülkenin şartları malum burada onu anlatmaya ve tartışmaya gerek yok. Benim tavsiyem eğer iyi bir üniversiteye ki zaten 4-5 tane var gidemiyorsanız veya daha orta düzey üniversitelerin bölümlerinde sınıf 1. 2. gibi bir hayaliniz veya durumunuz yoksa hiç üniversiteye gitmenize gerek yok. Hem vakit hem para kaybı. Yapacağınız en iyi hamle ilk olarak ingilizceyi öğrenmek ve gelecek vaat eden meslekler için şimdiden çalışmaya başlamanız mesela en basit örneği yazılım programlama sektöründe her zaman bir alternatif olacaktır. Bunun için üniversitelerin eğitim bölümlerinede gidebilirsiniz yani gitmeyin dedim ama bu tip bölümler için gidilebilir. Çünkü bu tip meslekler eğitim yerinden daha çok kendinizi geliştirmek ile odaklı. Bir mühendis dışarıdan kendini mühendis yapamaz teknik konuları illaki bir yerden alması lazım ama bir yazılımcı başlangıç için eğitimini alsa gerisini kendisi devam ettirebilir. Tabii zor kolay değil ama her yıl obinlerce mezun veren bir inşaat makine v.b mühendisinden mezun olup asgari ücret ile iş aramaktansa bu tip koşullar daha mantıklı geliyor bana. Bunlar benim düşüncelerim katılan olur katılmayan olur.

Hakkında
Konum: İstanbul, Pendik
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Efsane Sistem(Eski)
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 10 sa.
Mesaj Sayısı: 369
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.996
İkinci El Bölümü Mesajları: 142
Konularının görüntülenme sayısı: 28.116 (Bu ay: 368)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.617 (Bu hafta: 5)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Spor
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.