Şimdi Ara

Asgari ücret artışı, vasıflı insan kaynağının vasıfsızlara peşkeş çektirilmesidir! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
207
Cevap
0
Favori
7.951
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
70 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ahahah şimdi de suçlu asgari ücretliler mi oldu
    Bir kerede ağzınızı açıp yöneticileri eleştirebildinizmi elestiremezsiniz
    Çünkü sabahına kapınıza polis gelebilir
    Korkaksıniz...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu sahibi güzel saçmalamış.Ciddiye almayın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Asgari ücretle enflasyonun bir yere kadar ilgisi yok ancak bu demek değildirki tamamen ilgisizdir. İyi madem o zaman 20 bin yapsınlar asgari ücreti herkes mutlu olsun.

• En düşük asgari ücret maaşı en düşük memur maaşına eşit olmalıdır.

• Arkadasin geldigi nokta dogru ama vardigi sonuc yanlis. Asgari ucretin artmasi ile beraber herhangi birinden odemesi beklenecek asgari masraflar da artacak olup asgari ucrete calismayanin zammi daha dusuk kalacagindan (o da zam varsa) "vasifli" iscinin (burada ozellikle isci diyorum ozel sektorde herkes ne statude calistigini bilmeli zira) maasinin satinalma gucu dusecektir. Bu enflasyonla ayni yere gitnesine ragmen enflasyondan ayri bir durumdur. Dolayli olarak enflasyona etki etnesi de mumkundur ama epey dolayli olmasi lazim o yolun.
    Buradaki esas konu kendisinin asgari ucretlilere kiyasla vasifli oldugunu iddia eden bir arkadasin bu kadar basit bir konuyu anlayamamasi.
    Sasirtici degil ama benim icin, isim geregi bu vasifli beyaz yakalarla sikca beraberim, neler goruyorum bilseniz sasarsiniz.
    Bu arada doktorlardan ornek vermis ya, bir an ya bu arkadas doktorsa duye dusunup korktum, insallah doktor degildir.
    Kardes doktorsan da hangi hastanede calistigini soyle lutfen nereye gitmeyecegimizi bilelim.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Arkadaş maaş dengesinin bozulduğundan bahsediyor. Bozuldu mu evet bozuldu ama çözüm asgari ücrete zam yapmamak değil, vasıflı insanın hakkını vermek.

Şirketin diyelim 100 lira maaş bütçesi var. Habire asgari ücreti üst perdeden zamlarsanız, diğer çalışanlar doğal olarak daha az zam alacak.

Biz iş yerinde bu konuyu son 3-4 yıldır konuşuyoruz. Yakında bizim maaşlar asgari ücretten 500 lira fazla olacak diye.. O duruma doğru gidiyoruz. O zaman değiştirin herşeyi İslamik Bolşevik!? Türk Cumhuriyeti diyin. Doktorundan, kapıcısına, mühendisinden dolmuşçusuna aynı parayı verin, siz de kurtulun biz de..

• Evet serbest piyasa ama ahlaksız serbest piyasa dediğin olayın oranı çok az bu Ülkede sen gerçekten değerli birisiysen kimse Asgari ücret teklif etmizmiş Evet Abd de Kanada da yaşasan öyle doğru Ortadoğuda tam tersi burda herkes kendi tanıdığını işe alıyor binlerce kez örneklerine şait oldum masal anlatma boşuna.Bu Ülkede insanım değeri yok.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • x3x kullanıcısına yanıt

Aynı durumu yaşıyoruz.

Geçen yıl 2800 iken asgari ücret.

Üretimde çalışan kıdemsiz, vasıfsız personelin maaşı en az 3200 - 3250 civarıydı.

5 yıllık kıdemli personel ise 4.000 civarı alıyordu. Şu an bu rakamlar komik geliyor ama 3200 ile 4000 arasındaki 800 liralık far şu anın belki en az 3.000 lirası.

Neyse asgari ücret 4250 oldu.

3200 alan vasıfsızın maaşı asgari ücret oldu.

4.000 civarı maaş alan kıdemli işçinin maaşı 4.500 - 4750 oldu.

Vasıflı işçi ile vasıfsız işçinin arasında 250 liralık fark kaldı.

Şimdi asgari ücret attım 6000 lira oldu.

4250 asgari ücret alan 6000 lira alacak yine asgari ücret.

4.500-4750 alan 6.250 lira alacak. Belki o bile asgari ücret alacak.

Ben beyaz yaka olarak çalışıyorum. Benim anlaşmam var.

Asgari ücrete gelen zam miktarı + Enflasyon vs gibi farklı tam olarak belirtmiyim zam anlaşmam var o şekilde geldim bu iş yerine.

Şimdiden yolunu yapıyor ama zaten yılbaşında sana sözleşmende yazan miktarı hatta üstünü verdik bu ara zam oluyor senin sözleşmeni kapsıyor mu diyor bana?

Çok komik ya :)

Bu devletten mi kaynaklanıyor, hayır.

İşverenden.

Bizim işverenimiz bu kadar para göz olursa dahada beteri olacak.

Geçen sene aralık ayında asgari ücret açıklanmadan patron-müdür yalakası 3-5 kişi vardı.

Yahu 2800 den 4250 çıkarırlarsa işverenede yazık nasıl ödeyecek diyorlardı..

Sanane kardeşim hayırdır sen işveren misin sabah gel akşam git ne düşünüyorsun bunları demiştim.

Hepsi işi bıraktı. Niye? Maaş yetmediği için.

Ee hani büyük zamdı? Hani işveren bu parayı veremezdi.

Dolayısıyla işverenen üzülmekten vazgeçin artık.

Sene başında asgari ücrete %50 zam geldi evet.

Ama sana başından beri gıda sektöründeyim bizim ürünlere en az %200'e yakın zam geldi.

O yüzden işverenler ağlamasın durum yok nasıl ödeyeceğim diye.

Ödeyeceksiniz kardeşim, seve seve.

Ödeyemiyorsan kapat, hadi yallah.

Zaten asgari ücret veriyorsunuz millete, gider başka yerde çalışır eleman.

Sende iş yerini kapatmakla uğraşırsın.

Para yok dedi geçen sana zam yapmadı millete güzelce.

Ertesi gün A6 gitti S350 geldi.

Muhteşem.

• Merhaba hocam;

Öncelikle bu kafa yapısından cikmanizi öneririm. Zira asgarî ucretlilere tepeden bakip üst perdeden yaziyorsunuz. Vasifsiz veya niteliksiz diye tanımladığıniz insanlar (ki olabilir) hayvan gibi gibi çalışıyor. Aldigi para alnının teridir. Tabandaki insanlara yaklasiminiz hoş degil, bu yaptiginizi yıllarca anamuhalefet partilileri yapti ve su an hic bir şekilde tabanin destegini alamıyor veya alsa da iş işten geçmiş oluyor.

Calistiginiz iş dali/sirket ne bilmiyorum ancak asgarî ücrete yapılan zam orani kadar sabit maasiniza da zam yapmali sirket. Ben pazarlama sektorundeyim örneğin. Sabit maas üzerinden gelen zam yüzdesi kadar hesaplanıp karşılığı verilir bu gibi donemlerde.

Sizde nasıl bilmiyorum, aksi varsa sikinti şirket öncelikle, is arkadaşlarinizla örgütlenip dile getirin.

Kamuda calistiginizi farz edersek bugun bir aile hekiminin aldığı maaş içler acısı. Muhendissiniz diyelim; su an ulkede mühendis olmak kolay. Haliyle fakülte mezunu da bir hayli fazla. Sizin tabirinizle 'niteliksiz' mühendisler maalesef su an asgari ucretle işe başlıyor. Sebebe gelelim; ulkede içi bos bir suru üniversite açıldı. Kamu çalışanları ozelinde ise bu maaşları düzenleyecek olan devlettir, yani hükümetin kendisi. Buyrun, hükümete yazin buradan.

Kusura bakmayin; hükümete bir sey diyemeyip "ya nalet kanser hamam bocegi lagim faresi niteliksiz asgari ucretliler" ile bir yere varamazsiniz. Hedef sasirtmaya gerek yok.

Madende essek gibi çalışsın cani pahasına, fabrikada calissin, hamallık yapsın, otellerde İngiliz'in bokunu temizlesin ama yuksek maas almasin. Hayat standardı yukselmesin, çünkü bunlar ise yaramaz niteliksiz cahil sürüsü, dimi hocam? Asgari ücretli taş yese de olur yani... Eğitimsiz cahil pislikler...

Muhtemelen bunlari okuduktan sonra ilk akliniza gelen cümle "ya ben öyle demek istemedim". Aslında ayni taraftayiz sizinle, temelde haklısınız fakat dedigim gibi, siz hedef sasirtiyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Joya20 -- 30 Haziran 2022; 11:20:50 >

• O zaman emeklilerede zam yapılmasın. Hatta maaşta verilmesin. Unlarını eleyip eleklerini asmışlar. Vasıfsızlar.

• Ülke nüfusunun %60'ı asgari ücretli. Siyasi partiler popülizm yapmazsa bu %60'lık kesimden oy alamazlar.

1950'den beri partiler oy alma uğruna popülist politikalarla kitleleri önce fakirleştirip sonra ellerine lütufmuş gibi ekmek verdiler. Kimse insanların refah ve mutluluk standardını yükseltmedi.

Gelinen süreçte siyasi partiler popülist politikalar yapmak zorundalar çünkü insanları buna alıştırdılar.

• Ben Asgari ücrete zam istemiyorum valla bak yemin ederimki 2.850 tliken Yaşadıgım Hayati özlüyorum.

4250 tl ile 2850 lirayken yasadıgım hayatı yasayamıyorum..Hayat standardım yedklerim ictiklerim cok dandikleşti.

Nolur Asgari ücrete ZAM yapilmasın Maaşlar Sabit kalsın valla bak. AMAAAAA diğer herşeyinde fiyatının sabit kalmasını rica edecegim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GenqhisKhaan89 -- 30 Haziran 2022; 10:40:35 >
  • Ülkenin yaklaşık yarısına kanser dedin

• Asgari ücret teklif etmiyor ama 7-8 bin teklif ediyor 450 dolar para. Nitelikli elemansın. Ama Emin ol Türkiyede milyonlarca "Nitelikli" insan var.

Ve sen ben nitelikliyim diye 7500 tl yani 450 doları kabul edemem diyorsun. Ama başka bir Nitelikli eleman Ben ederim diyor ve işi kapıyor..

Asgari ücretli çalışanların abartmıyorum %80'i VASIFLI Nitelikli ve EĞİTİMLİ insanlar.. Küçük bir kısmı sadece eğitimsiz ilkögretım mezunu falan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GenqhisKhaan89 -- 30 Haziran 2022; 10:49:48 >
  • İşveren asgari ücreti mecburen uygulamak zorunda ama üstünde maaş alanlar maalesef aynı yüzdeyle zam alamıyor, belki de yarısını alıyor.

Asgari ücretle çalışan genelde üretimde çalışan emekçilerdir. Ve bu sınıfta çalışan eleman bulmak zorlaşıyor. Ve çöüm Suriyelilerde bulunuyor veya asgari ücretin bile üzerine çıkmak zorunda kalıyor. Neden ? Çünkü üretim durmamak zorunda ve işçi bulma sorunu var.

Asgari ücret üzerinde çalışan, eğitim görmüş, iş kariyeri olan idari kısım elemanları ise asla asgari ücret yüzdesinde zam alamaz. Neden ? Çünkü üretimde çalışan eleman bulma sıkıntısı burada yok ! Herkes masa başı iş sevdasında ve işi bıraktığında onlarca kişiyi o pozisyona istihdam için anında bulabilir.

• Açtığın bu konu ile düşuncelerinin ne kadar aptalca oldugunu baģira bağira herkeze ifşa etmişsin resmen.Ulan markete giriyosun 3 parça şey alıyorsun 150 lira tutuyor.Asgari ucretli adama zam yapmazsan ne yiyecek bu adam b.k mu yesin.Nasil yaşaycak kiralar olmuş en az 3 bin.Yani hangi kafayla bu kadar zır cahil olabilmişsin anlaşılir şey değil.Daha önce mars da falan mı yaşıyordun?

• Asgari ücret bir ülkede verilebilecek "en düşük ücret" anlamına gelir.

Profesör ile gündelikçi aynı paraya yada küçük makas aralığında maaş alırsa(örtülü komunizm) , yetişmiş elemanı ülkede tutamazsın. Sonrada 3 ay sonraya randevu almaya başlarsın

AKP'nin en az oy aldığı eğitim seviyesi yüksek beyaz yakalı kesim olduğu bilinen gerçek.

Bu nedenle beyin göçü kavramı siyasal islamcılar için desteklenen birşey çünkü muhalif oylar azalıyor, çıkarımları bu.

Yukarıdaki por favor denen şahıs" işçi bulma sorunu var" diye ayak yapıyor. Bu şahıs bana işçi aradığını ve maaşını belirtsin anında kendisine 2 kişi göndereceğim.

Allah hiçkimseyi karakterini paspas edecek kadar insanlıktan çıkarmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Richard Parker -- 30 Haziran 2022; 11:14:22 >
  • Öncelikle asgari ücretteki artış enflasyonu artıyor demişsin zaten bu akıl dışı cahilce yorumun yüzünden cevap verip vermemek konusunda kısasa olsa bir düşündüm. Tayyip ne kadar ekonomi biliyorsa sende o kadar biliyorsun. Ben asgari ücret ile çalışmıyorum ama umarım 7 sülalen asgari ücrete mahkum olur o zaman gelir burada ağlarsın aldığım maaş hiç bir şeye yetmiyor diye umarım gerçekten olur bu ve gerçekten asgari ücrete muhtaç kalırsınız tüm ailenle birlikte.

• Asgari ücret artıyor diye mi enflasyon yükseliyor?
    Yoksa enflasyon yükseldiği için mi alım gücü düştüğü için zam yapılıyor? Bence bunu biraz karistirmissin.

Açlık sınırı bilmem kaç bin TL olmuş asgari ücreti 4200 den düz 3000 TL'ye indirelim de ekonomi düzelsin bari.
    Patronlar da melekya hemen fiyatları indirir.

Bence onları bu kadar düşünmeyin onlar sizi bukadar düşünmüyor çevremde 20..30 kisiye iş verip en çok aglayanin altında bile en az cayman var.

Enflasyon uctugunda asgari ücrete yüzde 50 zam gelince kimse batmadiusa simdi de batmaz merak etmeyin. Aldığı mala gelen zamdan çok cok daha fazlasını sırf piyasaya uyuyoruz mantığıyla önceden geçirdikleri için sıkıntı olmuyor

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.