Şimdi Ara

Asgari ücret artışı, vasıflı insan kaynağının vasıfsızlara peşkeş çektirilmesidir! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
207
Cevap
0
Favori
7.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
70 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • doktorluk para kazanma mesleği değildir sen bunu öğrenememişsin hala ve bu ülkede eğitim yuvalarına ticarethane gözüyle bakılıyor hatta çoğuda zaten ticarethane. zihniyet bozuk.

ayrıca ne kurumlar var günlük 1 milyon tl ciro yapıp aylık personeline 4250tlyi reva görüyorlar. gerçekten yazık. ama yeni gelen nesil çok uyanık bunun hesabını fitil fitil soruyor. boomerlara fırsat vermiyorlar artık.

ayrıca dünyada eğitim yuvalarına girişler beceri ile yapılır Türkiyede becerenin işi yok beceremeyeninde işi var. 3 - 5 matematik sorusu ezberleyipte insanları sınıflandıramazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nexus can -- 30 Haziran 2022; 11:54:3 >
  • Rhodium kullanıcısına yanıt

Aynen katılıyorum.

İşverene olan bu asgari ücret yükü artık ortadan kaldırılmalıdır. Asgari ücrete gelen her zam, nitelikli iş gücünün kaynaklarının transfer edilmesini sağlıyor. Tam liberal politikada asgari ücretin varlığı bile söz edilmemeli.

• Zexeriya kullanıcısına yanıt

Aynen. Gereksiz yere yapılan bu popülist yaklaşımlar yüzünden her seferinde olan nitelikli insanlara oluyor. Asgari ücret popülasyonu yüzünden bu ülkede beyaz yakalının kendini geliştirme sebebi kalmadı.

• kabakara61 kullanıcısına yanıt

Asgari ücretin altında çalışan milyonlarca insan var. "Sigortamı yapın, maaş vermeseniz de olur..." diyenler var.

• NumberOfPi kullanıcısına yanıt

2016 yılından bu yana asgari ücret üzerinden yapılan popülist yaklaşımlardan ötürü 6 yılda dolar kuru 3 liradan 18 liraya kadar yükseldi. 1,000 TL olan asgari ücret 4,250 TL ile enflasyonu arttırdı. 2016 yılındaki 300 liralık artış bile enflasyonu arttırmıştı.

• Rajeesh kullanıcısına yanıt

Beğenmiyorlarsa çalışmasınlar o zaman. Zaten bu popülist yaklaşımlar yüzünden döviz bazında daha da değersiz bir para için çaba harcıyorlar.

Kısa vadede asgari ücretin 150 dolara kadar gerilmesini öngörüyorum.

• mgora kullanıcısına yanıt

Vasıflı olan herkes gayet iyi zam alıyor. Hiçbir işveren vasıflı işçiye az para ödemez. Her şeyden önce ödeyemez.

Şu an alım gücünün düşük oluşundan yana şikayet eden çoğu kişinin işine olan hakimiyeti ve öz güveni son derece düşük.

• JaReD22 kullanıcısına yanıt

Asgari ücretliler yüzünden bu ülkedeki alım gücü düşüyor. Her şeyden önce, asgari ücretliler yüzünden nitelikli işçi sayısı azalıyor ve alım gücü daralıyor.

• karagece25 kullanıcısına yanıt

Mantıklı argümanlarınız varsa konusunu siz açın sizden okuyalım.  

• Sinirli ve Süratli kullanıcısına yanıt

Aynen öyle. Ekmeği 15 liradan alınca anlamaya başlarlar.

• asau kullanıcısına yanıt

Memurun maaşı ile asgari ücret bir tutulamaz. Memur asildir. İşçiyle aynı kefeye konamaz.

• AREryilmaz kullanıcısına yanıt

Siz dalga geçemeye devam edin, alaya aldığınız doktorların aylığı 1000 dolar etmezken sizi kim tedavi edecek o zaman görürsünüz.

Hoş gerçi, o duruma gelebilmeniz için ekmeğe de 20 lira vermeniz gerekecek, bakalım özel sektörde size kim ekmek verecek...

• x3x kullanıcısına yanıt

Şu an mavi yakalıların büyük çoğunluğu beyaz yakalılardan daha iyi kazanç sağlıyor zaten. Son 5-6 yıldır oraya doğru gidiyoruz.

• aykut291 A kullanıcısına yanıt

Ülkenin şartları böyle maalesef. Hak veriyorum.

• Zaten bu ülkede nitelikli insan sayisi cok cok azdır.Onlar bir sekilde yolunu buluyor.Sorun geri kalan çoğunun kendini nitelikli zannetmesinde..Adı üstünde asgari en alt sınır demek.Bir şeylerin hep sınırı olur.Sen şimdi diyorsun ki bu sınır hiç artmasın.Bunun yüzünden kendini nitelikli sanan elemanlar kendilerini geliştirmek için bahane bulamiyorlar diyorsun.Kendini geliştirmek isteyen hele ki bu bilgi çağinda her turlu gelistirir bunun için sebep aramaz.Beyaz yakalı beceriksiz insanlarin yükünü asgari ucretli vatandaşlar çekmek zorunda deģil.Bence kendini daha fazla güldürmemelisin.Bu kadar ah vah ettiğine göre bu işin ucu sana dokunmuş belli.Ama bu kimin umrunda.Sen mi veriyorsun milyonlarca insanin fahiş kirasini sen mi öduyorsun faturalarini sen mi gecindiriyorsun onlarin ailelerini.Şimdi nazikçe poponun üstüne otur ve kendi içindeki travmayı kendince yaşa 😉

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cloud Nine kullanıcısına yanıt

Bu mesajı başka bir konuda da okumuştum sanki...

• İşte bu yüzdende her sene Asgarı ücrete zam geliyor işte İşverenler ellerini taşın altına atmıyorlar hiçbirşekilde banane beni ilgilendirmez ben parama bakarım adam çalışıyorsa çalışır çalışmassa bana eleman çok kapı orda diyir.Ama Asgarı ücretin artmasıda çözüm değil tabiki Keşke Asgarı ücret die birşey olmasa İşvereneler çalışanları hak ettikleri ücreti ödeseler çözüm bu aslında yani Amerikada Asgarı ücret saatlik en son 8 dolarmış şimdi nekadar bilmiyorum.Benim bir arkadaş gitti Benzin istasyonun market bölümünde çalıştığını söyledi bana.Orda 13 dolar veriyor diyor yani Asgarı ücret almıyorum diyor ben örnek bu. Burda Ülkenin yarısında fazlası asgarı ücret alıyor.Bu oran orda baya düşükmüş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aykut291 -- 30 Haziran 2022; 13:12:59 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GenqhisKhaan89

Asgari ücret teklif etmiyor ama 7-8 bin teklif ediyor 450 dolar para. Nitelikli elemansın. Ama Emin ol Türkiyede milyonlarca "Nitelikli" insan var.

Ve sen ben nitelikliyim diye 7500 tl yani 450 doları kabul edemem diyorsun. Ama başka bir Nitelikli eleman Ben ederim diyor ve işi kapıyor..

Asgari ücretli çalışanların abartmıyorum %80'i VASIFLI Nitelikli ve EĞİTİMLİ insanlar.. Küçük bir kısmı sadece eğitimsiz ilkögretım mezunu falan.

İlköğretim mezunu olması o kişiyi vasıfsız yapmaz... Elinde bir mesleği varsa vasıflı bir insandır eğitimi önemli değildir. Benim iş yerinde 2 adet üniversite okumuş ama kendini geliştirememiş eleman var 30 yaşlarında asgari ücret alıyorlar yine ilkokul mezunu bir eleman var 8 bin TL alıyor. Patronlar diplomaya değil yaptığın işe göre para veriyorlar.

Bu ülkenin sorunu herkesi üniversite mezunu yaptılar millet kpssde birşeyler yapıp masa başı iş istiyor tüm sorun bu...

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Asgari ücretlilerin enflasyona etkisi, seçim zamanı attıkları oy kadar olabilir...

Başka da bir alakası olamaz.

Asgari ücretliler sebep değil sonuçtur. 😏

Konu sahibi de engelliymis bende zaten. 😂 Hiç şaşırmadım...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • GenqhisKhaan89 kullanıcısına yanıt

Her okul okumuş adam, nitelikli sayılmaz.

Her ilkokul mezunu adamda, niteliksiz sayılmaz.

Şu an çalıştığım fabrikadan hemen sana örnek veriyorum;

Üretimde bir usta 9400 lira şu an maaşı var. Temmuz zammında 12.000 civar olur.

Aynı zamanda üretimde sorumlu yönetici pozisyonunda Gıda Mühedisi var.

Gıda Mühendisinin ise maaşı 6500 lira. Temmuz zammında 8.500 civarı olur.

Usta, ilkokul mezunu.

Gıda mühendisi Süleyman Demirel üniversitesi mezunu.

Gıda mühendisi, ustanın yaptığı işin 4te 1ini yapamaz.

Ama usta, gıda mühendisinin yaptığı işin 4te 2 sini yapabilir. Bilgisayar işleri hariç.

İşveren şu kafada haksızta sayılmaz;

Usta işi bıraksa yerine yetiştiremem üretimim durur.

Ama mühendis bıraksa 1 hafta sonra aynı maaşa yada biraz üstüne anında birini bulurum...

6 ay önce alındı gıda mühendisi, 2 adet var.

1 kişilik ilan için 120 kişi başvurdu.

Bunların 50'si boşta diğerleri mevcut işlerini değiştirmek isteyenler.

Aynı anda Elektrik meslek lisesi mezunu bakımcı ilanı verildi 10 kişi başvurdu.

Bu demek oluyor ki, ülkede adımı atsan mühendise rastlıyorsun.

Nitelikli eleman yetişmiyor, diplomalı ama işten anlamayan eleman yetişiyor.

O yüzden nitelik, nicelik çok geniş kapsamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 30 Haziran 2022; 13:49:28 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.