Şimdi Ara

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları... (63. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.925
Cevap
36
Favori
179.550
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ev 158 metrekare tapuda geçen, ama içerisi net 110 metrekare. Denizlide bu aralar pek soğuk yok ve ev ara kat, gaz beton duvarlar başkada yalıtımı yok. Tüm odalar çalışıyor 7-8 metre petek var birde banyoda havlupan mevcut. Daha ayar aşamasındayım taşınma itibariyle babamlar bizde yakında doğalgazsız çalışacak kombiniz diyor. Sizleri de yanıltmak istemem, şöyle az yandı çok yandı diye muhabbetleri sevmiyorum. Benim için sağlıklı ve doğru yanması önemli hocam, habire dura kalka az yakmış çok önemli değil. Olması gerektiği gibi yaksın istiyorum ben. Mesela şimdi bir ayarı ile oynadım hiç sönmüyor tek çizgi yanıyor 10 dakikadır. Şimdiye çoktan pompa aşırı çalışma deyip durması lazımdı. Doğrusu nasıl olmalı onuda bilmiyorum ya bakalım öğreneceğiz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • x-calibur kullanıcısına yanıt
    Hocam 45 derecede 6 m3 harcıyorsa o.t ile en fazla 2-3 m3 harcar. Geçen kış günlük 8-10 m3 yakarken bu kış o.t ile 4-5 m3 e düştü tüketim, alt katımızdaki ev boş ve en üst kat dubleks dairemiz.

O.t kombiye çalış demediği sürece stanby modunda mavi ışık yanmıyor, mobil sistem bizimkide kombiye yakın petekler kısık mutfakta trv takılı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sevkett67 S kullanıcısına yanıt
    Termoregulasyon parametre ayarından 2. yani oda termostatını seçeceksiniz hocam dediğim şekilde ayarlayın siz şuana kadar termostatın modülasyonundan faydalanamamışsınız

• gktgsyn G kullanıcısına yanıt
    O.T.Oda termostatı olarak Sensys mi kullanıyorsunuz?
  • snepiister S kullanıcısına yanıt
    2.2.0 parametresi nedir?
    Valla maaşallah hocam benimde net 100-110 metrekare arası yaklaşık 10 metre petek var sensy ile 11 metrekupten aşağıya düşmüyor. Ortalama 21.5 ila 22 dere arasında

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam dediğiniz yaptım termogulasyonuda 2 yapmıştım dün akşam dediğiniz gibi. Dün akşam 8den sabah 7bucuga kadar 5 metreküp yakmisim

Birde şeyi nasıl ayarlıyoruz hocam mesela dediğiniz gibi max. Sıcaklığı ayarladım sensy 22 dereceye ayarlı diyelim 22.3 de Kombiyi kapatıyor ama peteklerin sıcaklığıyla ev 23 dereceye kadar çıkıyor tekrar 21.9a düşecege kadar da ev soğuyor yani tam konfor olamıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Sevkett67

Valla maaşallah hocam benimde net 100-110 metrekare arası yaklaşık 10 metre petek var sensy ile 11 metrekupten aşağıya düşmüyor. Ortalama 21.5 ila 22 dere arasında

Allah razı olsun, bu servis ekranında 2.8. servis parametreleri kısmı var dün gece orayı takip ettim. Ayarlanan sıcaklık,Giden su sıcaklığı ve dönen su sıcaklığını gösteriyor. birde bu derece görünen kısmın bir üst menüsünde pompa modülasyonu, anlık KW gibi bilgiler var, Dün baktığımda 45 derece ayarlı 45 gidiş suyu 40 dönüş suyu varken , pompa %50 modülasyonda Anlık Kw da 3 gibi sabitlemişti. Herhalde sabaha kadar bu şekilde çalıştı. Sizde buraya bakabilirsiniz,

Geçenlerde yazmıştım pompa gücü falan diye, kusura bakmayın yanlış bilgi yazmışım. Bu ekranda pompa modülasyonu görünen yerde %100 %50 %90 %20 gibi değerler görünüyor. %90 ve %20 yazan kısımlar bu pompa maksimum ve minimum gücü ayarladığımız yerdeki bilgiler. %100 değerini kullanım suyu çalışıp durduktan sonra gördüm bir ara %90 değerine düştü sonra %50 de sabitledi, minimum değere bir ara düştü ama ondan sonrada kombi durdu zaten :)

Birde şöyle birşey yaptım deneme amaçlı, 2.3.1 ayarının maksimum değeri (ayarlanabilir geçen günkü paylaştığım tabloya göre) %67 benim 24kw ya göre bu değeri aşağıdaki tabloya göre kombi ısıtma sistemi kapasitesini azalttım, yine 45-40 gidiş dönüş suyu ile çalıştı ama gaz tüketimi azaldı anlık KW 2ye geriledi. Ana ekrana dönünce tek çizgi görürüm derken mum gibi şekil komple oluşmuştu 5 çizgi falan vardı herhalde maksimum çizgi sayısı ne ise artık. ama gaz tüketimi azdı. İlginç geldi bana bu durum.

Peki bu Kombi ısıtma sistemi pompasi aşırı çalışması yazmıyor artık dediniz bu ayar hangisi bende de hiç durmuyor Kombi. Sizin ki gibi bende durmasını isterim hatirlayabildinizmi

Ben cosa kullanıyorum, babamlar sensys

Hocam okadar sıcaklık dalgalanması oluyorsa eğimi 1.5, oransal oda etkisini 8, paralel kaydırmadan da kombi ilk çalıştığından 50-55 civarı kazan sıcaklığı olacak şekilde ayarlama yapın.

Örnek takip şeklinide şöyle yazayım,

Set değeriniz 22 olsun sensys 21.9 a düşünce kombi ateşledi sizde gidip kazan sıcaklığına baktınız 55 ten fazlaysa düşürün, 50 den azsa arttırın, -,+ tuşlarına bastıktan 5-10 sn sonra kazan sıcaklığının değiltiğini göreceksiniz bikere basıp bekleyin art arda basmayın

• quote:

Orijinalden alıntı: x-calibur

quote:

Orijinalden alıntı: Sevkett67

Allah razı olsun, bu servis ekranında 2.8. servis parametreleri kısmı var dün gece orayı takip ettim. Ayarlanan sıcaklık,Giden su sıcaklığı ve dönen su sıcaklığını gösteriyor. birde bu derece görünen kısmın bir üst menüsünde pompa modülasyonu, anlık KW gibi bilgiler var, Dün baktığımda 45 derece ayarlı 45 gidiş suyu 40 dönüş suyu varken , pompa %50 modülasyonda Anlık Kw da 3 gibi sabitlemişti. Herhalde sabaha kadar bu şekilde çalıştı. Sizde buraya bakabilirsiniz,

Geçenlerde yazmıştım pompa gücü falan diye, kusura bakmayın yanlış bilgi yazmışım. Bu ekranda pompa modülasyonu görünen yerde %100 %50 %90 %20 gibi değerler görünüyor. %90 ve %20 yazan kısımlar bu pompa maksimum ve minimum gücü ayarladığımız yerdeki bilgiler. %100 değerini kullanım suyu çalışıp durduktan sonra gördüm bir ara %90 değerine düştü sonra %50 de sabitledi, minimum değere bir ara düştü ama ondan sonrada kombi durdu zaten :)

Birde şöyle birşey yaptım deneme amaçlı, 2.3.1 ayarının maksimum değeri (ayarlanabilir geçen günkü paylaştığım tabloya göre) %67 benim 24kw ya göre bu değeri aşağıdaki tabloya göre kombi ısıtma sistemi kapasitesini azalttım, yine 45-40 gidiş dönüş suyu ile çalıştı ama gaz tüketimi azaldı anlık KW 2ye geriledi. Ana ekrana dönünce tek çizgi görürüm derken mum gibi şekil komple oluşmuştu 5 çizgi falan vardı herhalde maksimum çizgi sayısı ne ise artık. ama gaz tüketimi azdı. İlginç geldi bana bu durum.

Denediklerinizi bende denemiştim zamanında gaz tüketiminde fark eden birşey olmuyor, o ayarlar kombinin gaz gözleri, gaz basıncı vs. ile ilgili büyük ihtimalle yani kombi kapasitesini düşürünce bu sefer daha az gaz gözü-valfi (neyse artık) çalışıyor ama daha fazla alev boyu oluyor. Şöyle düşünebiliriz mesela; ocaktaki bütün gözleri kısıkta çalıştırmak ile tek gözü tam açarak çalıştırmak aynı gaz sarfiyatı yapacaktır

2.3.7 1 falan yapın,0 devamlı sirkülasyon.
  • Almayı düşünen, konuyu takip eden varsa tavsiyem kesinlikle akıllarından çıkarsınlar.

Babamların bosch kombi 12 yılı geçti tık yok ne bir arıza ne de başka bişey.

Benim dünya para yığdığım Ariston Genus premium 1 yıl olmadan yalan oldu. Servis bir türlü konuyu çözemiyor, parça bekliyoruz depodan parça çıkmıyor rezalet bir hizmet yani.

Evde eşim hasta oldu, 2 hafta oldu sıcak su yok evi ısıtamıyoruz.

Aklıma tüküreyim, bosch, baymak, demirdöküm, eca varken fonksiyonlarını kanıp niye aldım ki kombiyi, alev boyutu ayarlıyormuş otomatiki çalışmadıktan sonra lanet olsun alev boyutuna
    Deneyeceğim hocam

Tamam bakalım hemen deneyecegim

Hocam sizde sensys var, kombiye sensys dur demedikçe yani set edilen sıcaklığa ev ulaşmadıysa kombi durmaz, modülasyon yaparak çalışır bu çalışma süresi gözünüzü korkutmasın eğer modülasyonu evinize uygun şekilde ayarlarsanız çok çok az gaz harcayacaktır. Yalnız evin ısı kaybı, cephesi, dış sıcaklık, rüzgar, termostatın konumu, tesisatın ve peteklerin durumu gibi faktörler çok etkili gaz tüketiminde bunların yanında kombinin tasarruf etkisi son sırada kalıyor. Siz doğru ayarları yaptığınızı, kazan sıcaklığının başlangıç ve kapanış ısılarını kontrol ederek ve sensys üzerinden de set ettiğiniz değeri nekadar geçtiğini gözlemleyerek anlayabilirsiniz gaz tüketimi yanıltıcı olabilir.

hocam bu satırda ısıtma sistemi pompa gecikmeli durması diyor 3 min falan yazıyor
    hocam dediginiz ayarları yaptım ama halen daha fena yakıyor. ev içten yalıtımlı her şey yeni yapıldı tesisat petekler falan. petekler eca marka duvarları komple alçıpan yaptırdım laminant altında da yalıtım var. anlamadım ne eksik.
  • 
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.