Şimdi Ara

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları... (62. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.925
Cevap
36
Favori
179.551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2.3.1 den 2.3.9 a kadar ki parametreler sizde nasıl ayarlı?
    Birde kaçlık kombi 24 30 vb

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x-calibur -- 14 Şubat 2018; 0:38:01 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • x-calibur kullanıcısına yanıt
    Pompa sıcaklık ayar farkı dediğiniz gibi çalışıyor olabilir ama sadece bu ayarla pompa çalışma hızı max-min olarak değişmiyor, mesela ısıtma sistemi maks oranı-min oran-ısıtma sistemi kapasitesi ayarları direk pompanın çalışma hızını etkiliyor. Pompa sıcaklık ayar farkı, auto modu devredeyken işe yarıyor gibi çünkü ilk ateşlemeden sonra gidiş-dönüş suyu arasındaki sıcaklık farkını 20 derece(fabrika ayarı 20) olacak şekilde sabit tutuyor, ayarlanan kazan sıcaklığına ulaşana kadar. Auto modu devrede değilken ilk ateşlemeden itibaren ayarlanan kazan sıcaklığına ulaşmak için ısıtma sist. max oranı-min oran ve kapasitesi parametrelerindeki ayarlara göre kombi max güçte çalışıyor.

Bu arada parametre ayarları kombinin kw gücüne göre değişiklik gösteriyormuş 24kw genus premium evo da ısıtma sist. max oranı 67 iken 30kw lıkta 76.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sevkett67 S kullanıcısına yanıt
    Hocam kombi dönüş suyu ile gidiş suyu arasında 5 dereceye kadar sıcaklık farkı kalırsa kombi duruyor, çünkü yoğuşma verimi düşüyor.

Petek metrajınız, ev yalıtımınız, kombinin balkon veya içerde olması gibi durumlar dönüş suyunu etkileyen faktörler.

Bu kombiler yüksek alev modülasyonu ve pompa modülasyonu yaparak durmadan çalışacak şekilde tasarlanmış ki yeni çıkan yoğuşmalı kombilerin çoğu bu şekilde çünkü her dur-kalk fazladan gaz harcamak demek.

Gaz tüketiminizin azalması için oda termostatı taktırmalısınız, kombinin 5 dk da bir durup durup çalışması tüketimi düşürmez. İyi günler...

• gktgsyn G kullanıcısına yanıt
    Aynen dediğiniz gibi

Aşağıdaki tabloda G20 yazan Doğal Gaz, G31 Propan oluyor.
    Ayarlanması gereken değerleri vermişler kombi türüne göre. Parametre dedikleri kısım bizim ayarlarda girdiğimiz yerler, buradan ne nerede görülebilir.
    Delta T auto modla alakalı değil hocam,Normal kalorifer tesisatlarında da bu şekilde düzenek vardır. Dönüş suyu belli bir derece altına düşünce pompa tam hızda çalışır. Bizde bu Delta T ye göre Maksimum ve Minimum ayarlanan hızlarda çalışıyor. Zaten Otomatik pompa seçili değilse 2 kademe var ya tam hız maksimum yada minimumda çalıştırma gibi.

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x-calibur -- 14 Şubat 2018; 10:45:9 >

Peki auto modu devredeyken ilk ateşlemede pompa hızı ve gaz gücü neden yavaş yavaş yükseliyor, dönüş suyunun ısınmasını bekliyor?

Auto modu devre dışıyken tam güçte çalışmaya başladığı için öyle düşünmüştüm.

Ustadim merhaba. Bende zaten sensys mevcut lakin yinede 11-12 metrekupten aşağıya düşemiyorum. Sıcaklık 21.5 dereceye ayarlı 49 derecede yakiyorum. Ev içten yalıtımı Kombi 30 kw.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam Kombi 30 kw. Parametreleri tam hatırlamıyorum akşam atarım olur mu

Hocam o zaman sensys ayarlarını düzgün bir şekilde ayarlamanız gerekiyordur çünkü ev set değerinin 0.3 derece üzerine çıkınca sensys kombiyi standby moduna alıyor yani durduruyor.

Siz kombi parametrelerinden menü reset yapın fabrika ayarlarına dönsün sonra sensys ayarlarını birlikte yaparız sensys üzerinden

Tamam hocam. Siz söyleyin ben yaparım ona göre. Reset atarım su anda.

• Aslında ariston Kombi kullananlar olarak whatsapp grubu veya facebook grubu kursak güzel olur bence. Yardıma ihtiyacı olana destek olur

Auto modunu hiç kullanmadım hocam bende termostat vb şeyler yok maalesef.
    Reset işleminden sonra sensys üzerinden bölge 1 parametrelerine girip eğimi 1.3 ayarlayın, oransal oda etkisini 5 ayarlayın, max sıcaklığı 65 yapın sonra kombi üzerinden + tuşuyla paralel kaydırmayı yükseltin en sona kadar ve kombiyi kapatıp açın.

Bu ayarlardan sonra takip edeceksiniz set sıcaklığına ulaşma süresini ve kombi durduktan sonraki sıcaklık dalgalanmasını. Eğer ev ısınız set ettiğiniz ayarın 0.3 derece üzerinden de fazla çıkarsa paralel kaydırmayı 2 kere - tuşuna basarak düşürün(bu ayar kombinin kazan sıcaklığını belirliyor ilk ateşlemede).

Oransal oda etkisi ev ısısı yükseldikçe kazan sıcaklığının düşme hızını belirliyor.

Eğim ise kazan sıcaklığının düşüş derecesini ve aralığını belirliyor.

Bu ayarları deneyerek ev durumunuza göre tespit edeceksiniz.

Auto modu devredeyken ayarlamalar çalışır aktif etmeyi unutmayın.

Termostatsızda auto modu çalışıyor hocam sadece modülasyonu kafasına göre yapıyor ve kazan sıcaklığını kademeli olarak düşüreceğine yükseltiyor belli aralıklarla(termostattan bilgi alamadığı için napsın:) )

• quote:

Orijinalden alıntı: gktgsyn

Termostatsızda auto modu çalışıyor hocam sadece modülasyonu kafasına göre yapıyor ve kazan sıcaklığını kademeli olarak düşüreceğine yükseltiyor belli aralıklarla(termostattan bilgi alamadığı için napsın:) )

Teşekkürler,
    Ayarlar kısmından Thermoregulation kısmını 0 yaptığımız halde de AUTO tuşu çalışıyor demek ki.
    Çok ilginç değişik özellikleri mevcut, ama şu var İngilizce bilgisi varsa yada başka yabancı dil, Türkçe menülerden daha anlaşılır seviyede.

Size şunu sormak istiyorum,
    1. Sıcak suyun bağlı olduğu herhangi bir musluk sıcak su kullanımı dışında sıcak su kullanımında iken açılınca 3-5 saniye bile hemen DHW kullanım suyu aktif deyip ateşlemeye geçiyor, bunun bir yerde ayarı var mı? Yani ufak tefek su açmalarında direk kombi çalışmasın, bir yerde ayarını buldum gibi ama tam emin olamadım, tam test edemedim, saniye sandığım değerler milisaniye çıktı, 200 e falan dayamam lazım herhalde.
    2. olarak düşük sıcaklıkta mesela 40 derece gibi ayarlanınca ortam sıcak ise belli bir çalışma sonrası pompa aşırı çalışma idi herhalde türkçesi CH pump Overrun yazıp mavi ışık kapanıyor. bu normal bir durum diye okudum konu içerisinde ama sanki bana çokta normal gibi gelmedi. Sonuç olarak sıfır bir kombi değil,evi aldığımda üstünde mevcuttu.

Rica ederim

1. Dediğiniz şekilde ordan ayarlanıyor ama 3 yollu vana için fayda sağlamıyor bende denemiştim sonra yine 5 e ayarladım. Her musluk açıp kapamaya devreye girecek malesef yalnız ısıtma sistemine dönüş süresi var onu ben 3 dk ayarladım 3 yollu vana için daha faydalı oldu

2. Aşırı çalışma uyarısını dönüş suyu, ayarlamış olduğunuz 40 derece gidiş suyuna yaklaşıyor onun için alıyorsunuz bu da demek oluyorki petek metrajınız az, 40 la giden su ısısını tam veremeyip kombiye dönüyor yoğuşmada minimuma kadar azalıyor. Aslında bu kombi için normal bir durum değil çalışma mantığına ters düşüyor o yüzdende öyle bir uyarı yapıyor.

Yapmanız gereken petek metrajınızı arttırmak, havlupan varsa kapamak veya kısmak ve en önemlisi o.t kullanımına geçip kazan sıcaklığını yüksekte kullanmanız o zaman hiç aşırı çalışma uyarısı çıkmayacaktır

Teşekkürler, 1. dediğinizi bende yapayım inşallah.

2. kısma gelirsek, mobil sistem var evde (kollektörlü sistem tüm vanalar sonuna kadar açık) kalorifer petekli yerden ısıtma değil. Sizin dediğiniz yoldan gidersek eğer şu şekilde bir çözüm olabilir mi? Dediğinizin mantığı kombi ısıtma kapasitesi mevcut kalorifer petek kapasitesine göre büyük geliyor. Çünkü siz petek arttırma önerisinde bulundunuz, şimdi ayarlarda 24 kw kısmını arttırma ve azaltma olayı mevcuti kombi 24 kw lik, bunu azaltırsam acaba faydası olur mu ki?

Ekleme: 2.3.1 menüsünden 67 değerini azaltırsam da kapasitesi düşecek galiba, buradan da azaltma ile bu çözülebilir muhtemelen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x-calibur -- 15 Şubat 2018; 15:38:51 >
    Hocam yalnız o ayarlar birbirleriyle ilişkili mesela kapasiteyi düşürünce max kapasiteyi ve yumuşak ateşlemeyi, kombi gücünü yani gaz ile ilgili her ayarı tekrar ayarlamanız gerekebilir tabi bunların birbiri ile oranlarınıda hesap etmek gerekiyor bence bu bizi aşar kurcalamayın derim. Bende o.t almadan önce denemeler yaptım bu ayarlarla ama gaz sarfiyatını düşüremedim sonra farbrika ayarlarına döndüm. Karar sizin ama o.t olmadan tüketimi düşüreceğinizi zannetmiyorum

Reglaj yapmayı denediniz mi? Kombi ayarlarından önce, denemediyseniz reglaj ayarı yapın kombiye yakın petekleri çok çok az açın.
    Bunlar işe yarasa bile kombi devamlı çalışacağı için tüketim düşmeyecektir hocam.
    Ben de o.t den önce kombi aşırı çalışma versede dursa diye istiyordum sonra anladımki o.t şart:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gktgsyn -- 15 Şubat 2018; 19:29:3 >
    Teşekkürler hocam, sarfiyat şükür sanki fazla değil 45 derecede çalıştırıyorum 6 m3 harcamış. Uzun zaman sonra ilk defa kombi kullanıyoruz, üniversite yıllarında kombiliydi kaldığımız ev alarko vardı Manuel di, bunlar teknolojik olmuş 96 lı yıllardan baya değişmiş kömürlü merkezi kalorifer di buradaki evimiz. 100 er TL den 2 tüpten kurtulunca kombili doğalgaz bana büyük nimet şu an için. Benimkisi merak biraz, kurcalayayım bakalım sağını solunu elimizde kalmasın da bu arada kapanma olayı sağlıklı mı yani? Şu anda sizde kapanıyor mu kombi mavi ışık sönüyor mu?
    Kollektörlü sistemlerde reglaj pek tavsiye edilmiyor diye okudum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x-calibur -- 15 Şubat 2018; 19:38:52 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam yalnız şey soracağım. Bende dış hava sensöru yok auto modu nasıl çalışacak max.65 serçe demişsiniz direk öyle yanacak o zaman. Ben sensyi 21.5 a ayarlıyorum 21.8 de standbya geçiyor ama petek isisiyla 22.5 e falan çıkıyor ve 21.4 e geleceğe kadar da ev soğuyor. Sonra da tam gaz la yakmaya başlıyor tekrar

Hocam ev kaç metre kare ne kadar petek var 45de nasıl 6 metreküp yakiyorsunuz anlamıyorum :-)

• 
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.