Şimdi Ara

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları... (60. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.926
Cevap
36
Favori
179.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar şaşırtıcı bir şekilde bu akşam kombinin önünden geçerken bi bismillah getirip çalıştırdım ve sorunsuz çalıştı manyakmı bu kombi ne oluyor buna böyle :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunucuhane -- 4 Aralık 2017; 0:21:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sunucuhane

arkadaşlar şaşırtıcı bir şekilde bu akşam kombinin önünden geçerken bi bismillah getirip çalıştırdım ve sorunsuz çalıştı manyakmı bu kombi ne oluyor buna böyle :)

Servis ilk açılışta gaz ayarı yapıyor acaba o yüksek kalmış olabilir mi ?

Şebekedeki gaz basıncı düşüncede ateşleme yapamamıştır diye aklıma geliyor.
  • halils2 H kullanıcısına yanıt
    s.a halil kardeş ariton evo kombi kullanıyorum 100m2 ev 10 mt petek var yalıtım çok iyi sadece oda termostadı var 22.5 ayarlı tüketiğm 10m3 sıkıntım peteklerin altının soğuk olması min pompa 65 de ayarlı teğimilasyon 2 sadece termostad olduğu için ıstma sistem kapasitesi diye bi ayar var o neişe yarıyor anlamıyorum 75 ayarlı kombi ısısı ayarı 52 ama sistem akış suyu 35 vya 40 larda termostad kapatıyor standby ğeçiyor ama pompada kapanıyor pompa standby da bir iki dakikadaha nasıl çalıştırabilirim pompa kapanmasa petekler ısınır birde sadece oda termostadıyla aut modda çalışırmı yardımcı olursan seninirim iy,i akşamlar
  • RAHİİMM R kullanıcısına yanıt
    Tüketiminiz çok fazla fabrika ayarlarına geri dönüp tüketimi tekrar kontrol edin. Fabrika ayarları ile kombi çalışırken kombi parametreleri-servis parametreleri altında kombi gidiş dönüş su sıcaklığını kontrol ederek, evinizin ısınma hızına göre dönüş suyunu 40-45 derece arasına getiren kazan sıcaklığını ayarlayın, aynı menü içinde kombi gaz gücü ve pompa modülasyon oranınıda takip edebilirsiniz.

Eğer kazan sıcaklığı 55 derece(bu ayar dönüş suyuna göre ayarlanmalı yoğuşma verimi için) ayarlanmış ve ev set değerine ulaşmakta zorlanıyorsa o zaman min pompa değerini yükseltin aksi halde fazla tüketime sebep olacaktır.

Bu arada on/off ot kullandığınızı düşünerek yazdım, Halil Beyinde cevabını alırsanız tüketim miktarınızda düşüş olacaktır muhakkak. Evinizin petek metrajı tam olması gereken gibi 5-6 m3 ten fazla tüketim olmaması gerekiyor o yüzden dayanamayıp yazdım iyi günler...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• gktgsyn G kullanıcısına yanıt
    s.a ya ben bir türlü çözemedim bu kombiyi şimdi ben 50c derecede ayarlı ama ğeri dönüş sıcakjlığı 30 33 ğibi oluyor termostad kombiyi kapatıor yapamam ğerken 40 veya 45 ğğibimi yakmak birde bu oransal bant ne işe yarıyor benim kombide 10 da ayarlı bunu düşürmemmi ğerekiyor ısıtma kapasitesimax bende 65 de ayarlı min 70 birde ayar noktası diye bir parametre var +14 -14 diye bu neişe yarıyor pompa modülasyonu min 55 de artı komdi durduktan sonra 8 dakika daha pompa çalışıyor sürküğlasyon yapıyor yardımcı olursanız sevinirim aut mod dahamı verimli çalışır
    30-35 derece geri dönüş suyunda ot kapatıyorsa kazan sıcaklığını 45 e kadar düşürün bu kombi gidişle dönüş arasında 3-4 derece fark kalana kadar modülasyon yapıp alev boyunu düşürüyor ve dur kalk yapmadan sabit çalışıyor. Sizin petek metrajınız çok iyi dönüş suyu 45-50 olana kadar yoğuşma yüksek oluyor çünkü.

O ayarlar senseys termostat veya dış hava sensörü varsa işe yarar ve auto modu aktif edilirse devreye girer sizin o.t nedir? Ona göre yazayım o ayarları.

honweyl csm 727 termostad yine bu özellikler ne işe yarıyor yazarsanız sevinirim
    Eğer Honeywell modülasyonlu ve kombiye uyumluysa auto modu aktifken eğim: kazan sıcaklığının hangi oranda modülasyon yapıp kazan ısısını düşüreceğini, oransal oda etkisi o.t nin kombiye evin ısı artışına göre vereceği tepkiyi, paralel kaydırma(+,- ile) kazan sıcaklığının başlayacağı dereceyi ayarlıyor. Dış hava sensörü yoksa paralel kaydırmayı havanın durumuna göre siz seçeceksiniz mesela soğuklarda 60 tan başlayıp ev ısındıkça aşağıya doğru düşecek kazan sıcaklığı veya iyi havada paralel kaydırmadan azaltıcaksınız 52 den başlayıp düşecek. Max sıcaklığı 60 yapın daha yükseğe gerek yok sizin eviniz için, benim bildiklerim bu şekilde Halis Beyde cevap verse daha iyi olur O sensys ve dış hava sensörü kullanıyordu yanılmıyorsam.

kusura bakmayın ama oransal oda etkisini biraz açarmısnız birde paralel kaydırma dedğiniz hanği parametre ve onuda açarsanız sevinirim
    Oransal oda etkisi oda termostatının hissettiği sıcaklık artışına göre kombinin kazan sıcaklığını değiştirmesine vereceği tepki hızı( sensys kullanma kılavuzunda 0 etkisiz-20 en etkili yazar)

Paralel kaydırma parametre ayarlarına girmeden +- tuşları ile ayarlanıyor zaten ama siz parametre ayarları içinde ayar noktası diye görüyorsunuz herhalde +7,-7 ayarlanıyor diye hatırlıyorum.

Eğer Honeywell uyumluysa sensys kullanma kılavuzuna göz atın orda parametre ayarlarıyla ilgili bilgiler var, anlayamadığınız yerde yardımcı olurum bildiğim kadarıyla. Bu arada ben cosa, babam sensys kullanıyor ikimizdede bu kombiden var sensys hakketen çok iyimiş sırf kablolu diye almamıştım

Sensys akıllı telefondanda kontrol ediliyor çok güzel yapmışlar Ariston teknolojiyi iyi kullanıyor

oransal 0da etkisini 10 ayarlı kazan sıcaklı 45 diyelim bunu 55 mi yükseltiyor birde paralel kaydırma menüsünü +14 -14 diye ğösteriyo +14 doğru yükselttiğimizde ne oluyor -14 döğru düşürünce ne oluyor kusura bakamyın ğeceyarısı kafanızı şişrdim hakkınını helal edin
    Paralel kaydırma +14 e doğru yükseltildiğinde kazan sıcaklığını yükseltmiş oluyorsunuz mesela 0 ken 50-40 arası arası çalışır, + 8 ken 58-48 arası( rakamlar tahmini). Oransal oda etkisini yükseltirseniz ev ısındıkça kombi daha hızlı modülasyona geçer yani kazan ısısını düşürür ama bunun ayarını siz bulacaksınız evin ısınma hızına göre, çokta hızlı kazan ısısı düşerse set değerine ulaşmayabilir. Yalnız Honeywell bu ayarları destekliyormu ki takip ettinizmi set değerine yaklaştıkça kazan sıcaklığı kademeli olarak düşüyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: gktgsyn

Paralel kaydırma +14 e doğru yükseltildiğinde kazan sıcaklığını yükseltmiş oluyorsunuz mesela 0 ken 50-40 arası arası çalışır, + 8 ken 58-48 arası( rakamlar tahmini). Oransal oda etkisini yükseltirseniz ev ısındıkça kombi daha hızlı modülasyona geçer yani kazan ısısını düşürür ama bunun ayarını siz bulacaksınız evin ısınma hızına göre, çokta hızlı kazan ısısı düşerse set değerine ulaşmayabilir. Yalnız Honeywell bu ayarları destekliyormu ki takip ettinizmi set değerine yaklaştıkça kazan sıcaklığı kademeli olarak düşüyor mu?

Merhabalar hocam size birkaç sorum olacak 2 aydır Yen’i yaptığım evde oturuyorum evim iki katlı 100 m2 alt 100m2 üst kat dubleks olarak kullanıyorum yerden ısıtma yaptım koridorlar ve mutfak taş diğer odalar laminat yapıldı kombim genius premium evo 35 bin lik doğalgaz cımın tavsiyesi ile aldım 40 derece de yakıyorum adapazarınnda yaşıyorum ev 21 derece civarı oluyor yoğuşma kaçta oluyor eski evimde kablolu termostat general mobil markaydı kullanıyordum bu evde de böyle birşey kullanmalımıyım ısı arttırmak faturayı azaltmak için ne yapmalıyım hocam sizden tavsiye bekliyorum hayırlı günler.

• nuri1979 N kullanıcısına yanıt
    Yerden ısıtmada enfazla 45 derece kazan sıcaklığı tavsiye ediliyor sizin ayarınız gayet iyi, yoğuşmada en üst verimlilikte oluyordur. Eğer kazan sıcaklığı sabit 40 derecede evi 21 derecelerde tutuyorsa yani sizi terletecek düzeye erişmiyorsa evin ısısı, tüketim olarakta memnunsanız oda termostatına gerek yok bence. Ama sabit 40 derece kazan sıcaklığında eviniz istenilenden daha fazla ısınıyorsa gereksiz tüketime neden olur ozaman sizin kazan sıcaklığına müdahale etmeniz gerekir böyle bir surumda ya sensys modülasyonlu o.t yada öğrenme modlu bir o.t almanızı tavsiye ederim. Aslında o.t olmadan sadece dış hava sensörüyle de bu kombi kullanılabiliyor belki yerden ısıtmada dış hava sensörlü kullanım daha çok işe yarayabilir(hava ısısına göre kazan sıcaklığını otomatik ayarlıyor).

Yerden ısıtmada kombinin dur kalk şeklinde çalışması fazla tükettirir o.t li kullanımda o yüzden modülasyonlu o.t(sensys) ve dış hava sensörü almanız en fazla konfor en az tüketim sağlayacaktır.

• Hocam geçen ay 320 lira gelmişti bu ay sanırım 400 lira gelecek birde kombi olan kat yani 1 kat iyi ısınıyor üst katta yerler biraz daha ılık gibi bunun için yapılacak birşey varmı peki kombim sizce iyi mi hocam ayarlarda yerden ısıtma diye birşey seçmek gerekirmi hocam.

Yerden ısıtma ayarının seçilmesi min-max sıcaklık değerlerini aşağı çekiyor ve parametre ayarlarında eğimi daha düşük aralığa indiriyor. Bu ayarlar sensys o.t ile auto modu aktifken devreye girer yani şuan yerden ısıtma modunu seçseniz bile bir işe yaramaz sadece min kazan sıcaklığını 20 ye kadar azaltabilirsiniz(bu ayar parametrelerden düşük sıcaklık moduyla aktif oluyor).

Üst katın daha ılık olmasının sebebi yukarıya ulaşana kadar su ısı kaybediyordur belki min pompa hızını yükseltirseniz daha iyi olabilir yalnız tüketimi düşürmez bu işlem. Tüketim için sensys o.t ve dış hava sensörü alın ayarlarını o zaman anlatırım yaparız birlikte ve eminim daha iyi ısınıp daha az fatura ödersiniz o zaman. Bu kombinin en verimli çalışma şekli bence yerden ısıtma sistemi ile çünkü kazan sıcaklığını 20 dereceye kadar düşürebiliyor alev modülasyonu çok yüksek, yalıtım iyi tesisat iyi ise çok tasarruf sağalabilecek bir sistemi var.

s.a bendeki termostad modülasyonlu değil baktığım kadarıyla bu ayarlar modülasyon olmayınca bi işe yaramıyormu birde şimdi modülasyon olmayınca 4.2.1 parametresindeki ayarda ben 1 basit termilasyonumu 2 oda termostadı yımı seçmem mantıklı olur birde dijital bi derece var evde bu derce 21.5 ğösterirken termostad 22.5 ğösteriyor neden olabilir oransal oda etkisi düşükmü tutmam mantıklı yüksekmi aut modda 421 parametresinde 1 basit termiğilasyonda çalışıyor 2 oda termostadında aut mod hata veriyor
    Hocam evin yalıtımı çok iyi 5cm baumit köpük kullandık iç dış kaba sıva yaptım Alman malı mineral şova ve harcı kullandık camları kendim penciyim özel seri ve camları argon gazlı yaptım daha iyi si olmazdı yani bu dediğiniz sensörleri nerden alabilirim hocam bu işten hiç anlamıyorum verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim size sağolun varolun hocam

s.a kardeş şimdi sensy termostad olmadan bu ayarlar devreye ğirmez demişsiniz ama kombi parametrelerinde sensyle çalışabilecek özellikler elde edilemez diyor ama eğim düşürdüğünüzde veye yükselttğinizde bu sensy olmadanda çalışıyor yani sensy ben kullanmadım ama on of termostadlada bu özellikler çalışıyor sadece dış sensör olamadığında n randımanlı çalışmıyor ğibi ğeldi bana
    nuri karde benim kardeşeminde evi alttan ısıtma ev 130 m2 yakıt ortalama ilk ay 290 ikinci ay 270 ğeldi kombi aynı alttan ıstmanın mantığı bence düşük yakıyorsunuz 45c nin üstüne çıktığında sağlıklı değil diyorlar ama bu dönüş suyunda dönüş suyunuz kaç birde alt kar az ısınıyor demişsiniz pompa ayarını yükseltin birde kombi sdnby modunda pompa duruyor ise onu 5 dakika daha çalış duruma ğetirin sürkülasyan duruyor ise üst kat bu yüzden az ısınıyor ola bilir parametrelerden bu ayarları bulabilirsin
  • 
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.