Şimdi Ara

arduino mega 2560 chipine bootloader yüklemek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.680
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar, 16u2 usb chipi olmadan, kullanılmamış yeni satın alınmış boş mega2560 cihipine
    bootloader yüklememiz gerekiyor. arduinoculardan yardım bekliyorum. gerekli rx tx pinlerini
    biliyoruz 2560 cihi çalışacak şekilde besleme, kristal vs gerekli bağlantıları yaptık.
    usb'den rx tx dönüştürü dongle da elimizde mevcut, 2560 chipinin rx ve tx pinleri üzerinden
    bu usb dönüştürücü aparat ile pc ile bağlantı kurabiliyoruz.
    bootloader dosyasının bulunduğu konum
    Arduino\hardware\arduino\avr\bootloaders\ stk500v2/stk500boot_v2_mega2560.hex mıdır?
    buradaki bu .hex dosyasını mı yükleyeceğiz bootloader olarak biz mega 2560 chipinin içine?
    eğer doğruysa, bu .hex dosyasını hangi loadar program ile ve nasıl mega2560 cihipinin içerisine
    yazabiliriz başarıyla? gerekli program isimleri, ve yükleme işlemini adım adım anlatabilecek bir
    yardımsever arkadaşımız var mıdır? bir proje için gerekmekte. şimdiden teşekkürler.

• O şekilde atamazsın. Rx Tx pinlerinin çalışması için içinde halihazırda bootloader olması gerekli. Buna yazılımsal yükleme deniyor.

Boş olan atmel çipe program atmak için isp protokolü kullanılıyor, yani donanımsal. Aslında bu iş harici programlayıcı ile yapılıyor ama arduinoya gerekli program yüklendiği takdirde harici programlayıcı gibi çalışıp boş çipe program yükleyebilir.

https://www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoISP

Burada anlatılmış. Önce arduinonun kendisine ArduinoISP isimli firmware yükleyeceksin. Böylece arduino harici programlayıcı gibi çalışacak. Sonra arduino ile bootloder atmak istediğin çipi SPI arayüzü ile bağlayacaksın. Bağlantı şu şekilde olmalı.

MOSI -> MISO
    MISO -> MOSI
    SCK -> SCK

Bunun dışında bazı pasif elemanlar da gerekli. Bir de arduinoya 10uf kapasitör falan yazmış ekstra olarak. İşte bağlantıları yaptıktan sonra ArduinoIsp seçip burn bootloder seçiyormuşsun. Atmel çipi hakkında bilgim var ama arduino konusunda tecrübesizim. Sadece yazanları okudum. Kolay gelsin.

• bu şekilde bir bir cihazla bootloader atılabilir.

• Uygun maliyetli bir çözüm olarak bunlar kullanılabilir.
    https://www.direnc.net/usbasp-atmel-programlayici

Daha profesyonel bir iş yapıyorsanız PICkit4 ya da PICkit5 alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 26 Mart 2024; 11:19:13 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.