Şimdi Ara

Aracın önceki sahiplerini bulma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
1
Favori
3.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Galeriden araç bakıyoruz. 2. sahibinden aldığını söyledi. Bakımlarını düzenli yaptığını söyledi.

Polis ya da sigortacıdan önceki sahiplerini öğrenebilir miyiz?

• Ben araba yenilerken veya değiştirirken aracımı takasa veriyorum, sırf alıcılar veya alan kişiyle muhatap olmamak için.

Bu yüzden tavsiyem eski sahipleri ile iletişime geçmeyin. KVKK çok sıkı, size iletişim bilgilerini veren kişinin başı yanar.

Kaç defa el değiştirdiğini öğrenmek istiyorsanız, tanıdık polis görebilir. Sigortacılar artık görebiliyorlar mı bilmiyorum, sistemleri değişti galiba.

• eskiden öğrenirdin şimdi kvkk var suç teşkil eder

• Sigortacı kaç kez el değiştirdiğini söyleyebilir diye biliyorum.

• Kaç kez el değiştiği mesaj yoluyla da öğrenilebiliyor sanırım. Ama son aracımı bir polise satmıştım, bana aracın 5. Sahibi olduğumu söylemişti. Yani polis tanıdık varsa öğrenebilir.
  • Önceki sahibinde ne kadar süre kalmış tarzı bilgilere polis bakabiliyor, tanıdık ise söyler.

Arayıp sorma işine ise girmez, karşı taraf polisi şikayet ederse başı ağrır. Şikayet edilme riski de düşük değil, vatandaş müşteri ile uğraşmamak için galeriye verip geçmiş.

Neticede alış verişi galeri ile yapıyorsunuz, gidip kendi güvendiğiniz yere inceleteceksiniz, triger vb. bakımların evrakı yok ise değişmemiş gibi kabul edeceksiniz. Fren diski, lastik gibi parçaların durumu zaten gözle görülüyor.
  • Eskiden tramer sitesi vardı ve orada plaka ya da sahiplik bilgisi ile trafik sigorta poliçe bilgilerine ulaşılıyordu. Şimdi o site kullanılmıyor muhtemelen sigorta acentaları farklı ekranlardan aracın sigorta kayıtlarına ve sahiplerine ulaşabiliyordur.

Yaklaşık 10 yıl önce satın aldığım bi aracın kaçıncı sahibi olduğumu o şekilde bulmuş ve ekran görüntüsünü de almıştım...

Aracın önceki sahiplerini bulma

• Ben araba yenilerken veya değiştirirken aracımı takasa veriyorum, sırf alıcılar veya alan kişiyle muhatap olmamak için.

Bu yüzden tavsiyem eski sahipleri ile iletişime geçmeyin. KVKK çok sıkı, size iletişim bilgilerini veren kişinin başı yanar.

Kaç defa el değiştirdiğini öğrenmek istiyorsanız, tanıdık polis görebilir. Sigortacılar artık görebiliyorlar mı bilmiyorum, sistemleri değişti galiba.

• 1996 yılında ilk defa ehliyeti alınca araba sürme sevdası başladı, ancak ailem almak istemiyordu.

Ben de gaste ilanından bulduğum en ucuz araba için bilgisayarımı satıp arkadaştan da borç alarak 67.500.000 TL' ye 1964 model Opel Record satın aldım.

Alırken ruhsat devri vs hiç ilgilenmedim, emlakçı olan satıcı ile basit bir sözleşme imzaladık, zira ruhsat devir işlemeri bütçemi aşıyordu.

Arabayı 6 ay çile çeke çeke kullandım, sürekli arıza yapıyor yolda bırakıyorku. Mahalleli arabayı itmekten sıkılmış "Bu arabanın son sahibi oldun" derlerdi.

6 ay sonra satmaya karar verdim ve gasteye ilana koydum. Haftanın her gününe ilan verdiğim halde arayan olmadı.

Haftanın son günü olan pazar gününe ilan verince ilk gün 60 kişi arayıp sordu ertesi gün 35 kişi arayıp sordu.

İlk gün arabaya bakmaya 2 kişi gelmişti, onlardan biri ile 125.000.000 TL' ye anlaştık. Ama alıcı "Ben ruhsat devri isterim" deyince ruhsat sahibini bulma macerasına girdim.

Satın aldığım emlakçı "Ben başkasından aldım" deyip diğer satıcının adresini verdi. O satıcıyı bulduğumda o da bir başkasını adres verdi. Bu şekilde 3 farklı satıcı dolaştıktan sonra nihayet ruhsat sahibini Fikirtepe' de bulduk.

Yanımda babam da vardı ama ruhsat sahibi kadın "Bu arabayı satarken kazık yedim, acısını çıkaracağım" diyordu.

"Şimdi polise ihbar etsem gelip arabayı bağlarlar" diyerek tehdit ediyordu.

Babam yanıma gelerek "Sen buna 20.000.000 TL ver anca bu şekilde çözülür" dedi ve kadın 20.000.000 TL avantayı kabul etti.

Ruhsat sahibini alıcı ile buluşturup arabadan kurtuldum...

• Benim 2 tane enişte polis memuru.

Birisi trafik şubede masa başı olarak çalışıyor o bakabiliyor.

Diğeri yine masa başı ama birimi farklı geçenlerde artık bakamıyoruz yetkileri kıstılar demişti.

Bir düzenleme olmuş ama Türkiye geneli mi yoksa şehirle mi alakalı tam olarak bilmiyorum.

Eski sahipleri, hgs geçişleri, muayene her şeyini görebiliyor trafikçi olan.

• Çok zor
  • Konuyu açan trol olabilir mi? Bi konu açmış 10 yorum gelmiş ancak kendisi ortalıkta yok.

Yok ben de yorum yapacaktım ancak bir trole yorum yapıyormuş gibi düşledim kendimi.
  • BenjaminGreen kullanıcısına yanıt
    Bir plakayı sorgulattığında eksiği varsa ceza kesmesi de gerekiyor mu?
  • Önceki sahiplerini öğrenip ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Bakımlarını zamanında yaptın mı diye sormayı mı? Vereceği cevaba kesin inanacak mısınız? Servis bakımlı araç dışında istediği kadar düzenli bakım yapılmış densin hep soru işareti kalır. Buna benim aracım da dahil.

Ben ilk bakımını serviste yaptırdım sadece. Ondan sonraki bakımlarını hep kendim filtreleri ve yağı alıp işçilik vererek yaptırdım. Aldığım filtre ve yağların faturaları dursa da yaptığım bakım tarihleri ile bir değil. Ben geçen sene ekim ayında dolar uçuşa geçince 1 bakımlık mann filtre alıp koydum kenara ama bu ay sonunda bakım yapacağım. Trigerini km dolmamasına rağmen yıl olarak doldurduğu için serviste değiştirdim sadece.

Kaçıncı sahibi olduğunuz çok da önemli değil bir yerde. 6600km'de aldığım aracımın 5. sahibiyim. 2018'de sigortacılar görebiliyordu kaç el değiştirdiğini. 5. sahibi olduğumu öğrenince şaşırmıştım. 1. sahibi bayi, kendine almış (istanbul). 2. sahibi galeri (Bursa) 3. sahibi kullanıcısı 4. sahibi 5 günlük al-satçı 5. sahibi de benim.

Araca düzgün bir yerde baktırın yeterli. Gerisi boşuna uğraşmak olur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.