Şimdi Ara

Aracımı sattım ama alıcı ile problemlerim mevcut (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
142
Cevap
0
Favori
24.750
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: overhead

Toyotanın şanzımanı farklı gelmiştir belki daha önce kullandığı şanzımana göre.O yüzden bozuk diyodur,"beğenmedim ben bunu" dememek için.Ya da ilk arabasıysa 3. şahıslar "geri verebiliyosan ver,biz sana x marka/model buluruz" diye zehirliyolardır.

Hocam olayı özetlemişiniz katılıyorum size

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yillar sonra konuyu hortlattim.
    Gecen hafta 6 aydir bindigim toyota marka aracimi sattim. Alici arkadas geldi bakti tam 1 saate yakin inceledi. Yola cikti test etti. Yil 2020 yaninda kaset calar getirmis ve onu bile kontrol etti calisiyormu diye. Expere sokmak istemedi. Herhangi bir ustayada goturmedi. Teklifimi de yaptim. Notere gittik ve satisini aldi. Aradan 1 hafta gectikten sonra beni arayip motor yatak sardi dedi ve masraflarini benden talep etti. Bende kabul etmedim. Araci sapasaglam verdim. Hic bir sorunuda yoktu. Ustlelik yag bakiminida yeni yaptirmistim. Siz olsaniz napardiniz. Beni mahkemeye verecegini soyluyor..
    Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

• Km düşürme hariç alıcının yapabileceği pek birşey yok numarasını engelleyin geçin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: engbbd87

Yillar sonra konuyu hortlattim.
    Gecen hafta 6 aydir bindigim toyota marka aracimi sattim. Alici arkadas geldi bakti tam 1 saate yakin inceledi. Yola cikti test etti. Yil 2020 yaninda kaset calar getirmis ve onu bile kontrol etti calisiyormu diye. Expere sokmak istemedi. Herhangi bir ustayada goturmedi. Teklifimi de yaptim. Notere gittik ve satisini aldi. Aradan 1 hafta gectikten sonra beni arayip motor yatak sardi dedi ve masraflarini benden talep etti. Bende kabul etmedim. Araci sapasaglam verdim. Hic bir sorunuda yoktu. Ustlelik yag bakiminida yeni yaptirmistim. Siz olsaniz napardiniz. Beni mahkemeye verecegini soyluyor..
    Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.
    bişey yapamaz. hatta dolandırıcı olabilir, motor sağlamdır para koparayım demiştir.

kayın babam aracını sattı samsunlu biri geldi aldı gitti bir ay sonra arıyor ben aracı satarken kapılar boyalı çıktı diyor. kayın babam da ben satarken boya yoktu getir günlük 300 lira kira paranı düşer geri kalan paranı iade ederim diyor. 9000 eksik yani, araç zaten 80-90 bin lira. gelmedi tabi.

dedim samsun varsa işin içinde her türlü tezgah beklenir. ama mesele samsun değil artık, memleketin her yerinde her türlü tezgah var.

• Evet dolandiricida olabilir. Sen bana gorunmez ayipli arac sattin. Masraflarimi karsila. Yoksa mahkemeye vericem diyor. Istanbuldan edirneye goturdu araci. 1 haftadirda orda kullaniyor. Kimbilir nasil kullandi. Arac 15 yasinda ve 240 binde. Dedikleri dogru olsa bile bu araci kendisi begendi bakti kontrol etti ve aldi. Zorla satmadim araci. Belki altini vurdu yagi suyu bosaltti. Belki motoru zorladi.

• Hikmet_19 kullanıcısına yanıt
    Km ile herhangi bir sorun yok. 6 ay evvel ben alirken expertiz yaptirdim. Boya degisen ile alakalida bir durumdan bahsetmiyor. Motor yatak sardi diyor. Araci satarken ilanada yazmistim. Istediginiz ustaya gosterebilirsiniz experede aciktir diye. Benim yaptirmis oldugum exper raporunuda bakti inceledi. 237 binde expere sokmustum 240 binde sattim zaten. 6 ay kaldi bende.

• sizin yerinizde olsam bağımsız bir tamirciye gider, fiyat alır ve ücretin yarısını öderdim.
    bunu neden yapardım.
    1- olayın gerçek olup olmadığını öğrenirdim ve sorunu algılardım.
    2- şimdi bu adamın parası senin cebinde, ve bu adam islami terminolojide hakkını helal etmezse bu para senden bir şekilde çıkar.
    3- aynı şey senin başına gelebilirdi.
    4- bu dünyada kimsenin ahını almaya gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atrix1212 -- 21 Temmuz 2020; 22:45:12 >
  • atrix1212 kullanıcısına yanıt
    Peki benim aracimin hic bir sorunu yokken kendisinden kaynakli bir sorun olusmus ise bunun parasini ben odesem bu hakmidir. Bana herhangi bir servisten hasar tespit raporu gonder dedim gondermedi. Araci istanbula getirelim kendi ustama gosterelim dedim onada yanasmadi.

• dionysos_07 kullanıcısına yanıt
    Yoghhh mına

• quote:

Orijinalden alıntı: engbbd87

Peki benim aracimin hic bir sorunu yokken kendisinden kaynakli bir sorun olusmus ise bunun parasini ben odesem bu hakmidir. Bana herhangi bir servisten hasar tespit raporu gonder dedim gondermedi. Araci istanbula getirelim kendi ustama gosterelim dedim onada yanasmadi.
    araçta bir problem bir anda çıkmaz. bir hortum veya bir kayış bir anda kopmaz. zamanla sıyır sıyıra sıyıra bir noktada kullanılmaz hale gelir. şunu anlatmaya çalışıyorum. 200 olmasa da 500 km'de sizde benzer bir sorun yaşanacaktı. (eğer söylediği gibi kullanıma bağlı otomatik şanzıman arızısı varsa)

siz gerekenı yapmışsınız. art niyetlide olabilir.
  • Tabiki bianda degil zaman icerisinde yiprananan parcalar olacaktir. Ancak takdir edersinizki sifir araba veya garantili galeri arabasi satmiyorum. Malum sitede ilana verip kendi kullandigim sahsi aracimi satiyorum. Bugun bayiden sifir arac alindiginda bile sorunlar yasaniyor. Demek istedigim mekanik parcalarin nerde ne zaman bozulacagini bilemiyoruz. 2. El alicisi da bunu bilerek ve gozeterek aliyor. 3 gun sonra sanzimanda bozuldu bunuda karsila demiyecegi ne malum. Oldu olacak benzini bittikcede eski sahibini arasin..

• Bu korktugum bir durum. Ben de eşimin 3 yildir kullandigi 2004 model araci 10 gun once sattim. Ben de kuzenimden almistim, o da 4 yil kullanmis. Arac 7 yilda ne ariza verdi, ne bir kere yolda kaldi. 7 yil boyunca sadece bakimi yapildi, canavar gibi gitti yasina ragmen. Araci benden alan arkadas bakti, surdu, cok anlamayacagi icin kendi sectigi bir ekspertize goturdu. Ekspertiz arac guzel, sanzimanin altinda bir yag birikintisi var ama yeni degil, yillar boyunca birikmis olabilir, cok da degil zaten, sanziman da gayet iyi duruyor, al bin ama bir baktir aklinda olsun dedi. Arkadas da hic agzini acmadan hayirli olsun dedi aldi. Gercekten de sanzimanda kullanim olarak bir sorun yoktu. Ama insan ister istemez ya bir sey olursa diye tedirgin oluyor. 16 yasinda arac, 7 yildir ariza yapmadi, ertesi gun belki 1km kullanimda ariza cikartabilir. Bunu ben bilemem, alici da bilemez. Benim dusuncem eger satarken ben durustsem, bir sey gizlemiyorsam, sonrasinda olabilecek bir ariza artik sans isidir. Sahsen satici olarak sorumlu tutulmak istemem. Boyle bir durumda nasil bir yol izlenir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Öyle keyfi bir dünya yok. Araç ortadan ekli çıktı dese neyse.
    Hadi farzı muhal geri aldınız. Sonra satmak istediniz. Yakın zamanda satıp geri aldığınızı gören hiç kimse bu araca yanaşmaz. Bu durumda zararınızı tazmin edecek mi bu şahıs? Telefonu bile açmaz. O zaman siz de açmayacaksınız demektir

• rkursada R kullanıcısına yanıt
    Aslinda tamamen vicdani bir durum. Ben satarken boyle bir ariza olmadigindan biliyodum. Diyelim ki gozden kacirdim dedikleri dogru ise bile ben bile isteye boyle bir arac satmadim. Kalben cok rahatim. Belkide dolandirilmak isteniyorum. 3 5 birsey koparmaya calisiyor olabilir. Oyleyse Allaha havale ediyorum.

• engbbd87 E kullanıcısına yanıt
    Şimdi diyelim ki ikinci el bir arac satiyorsunuz ve 3. Sahibisiniz. Bugune kadar 3 kisi o araci kullanip, yipratip eskittiniz. Yarin obur gun eskiyen bir hotrum yirtildiginda, yipranan bir parca bozuldugunda aslinda eski 3 kullanicisi da sorumli, onlar kullandi, onlar eskitti, onlar yipratti. Ama zaten satarken kullandiginizin degerid dusulerek satiliyor. Yani piyasanin durumundan bagimsiz olarak enflasyonu dusunmezseniz, araci siz atiyorum 80 bine satiyorsaniz o arac sifir olsaydi, bu yil uretilmis ve hic kullanilmamis olsaydi 80 den fazla edecekti. Zaten satan kisi bunu yipranmanin payini dogal olarak duserek satiyor. Hal boyle olunca satici durustse, beyan disi bir durum yoksa, olusacak bir arizanin sorumlusu araci satan kisi ya da daha once satmis ve kullanmis kisiler olmamali. Cunku zaten o insanlar satisi yaparken o kullanma, yipratma bedelini duserek satiyor. Alici da bu sekilde aliyor. Ortada bir kandirma , gizleme yoksa masraf alicinin olmali.

• turkeril kullanıcısına yanıt
    Ben zaten kabul etmedim. Boyle birsey olduguna emin olmak icin farkli sehirlerde ikamet ediyoruz aracin ariza tespit raporunu istedim gondermedi. Getir istanbula burda ustama gosterelim dedim getirmiyor.. ogrenmek istedigim hukuki yoldan benden ne talep edebilir. Kimseye silah zoruyla araba satmadim.

Cevaplariniz icin tesekkur ederim. Siz olaya genellikle vicdanen baktiniz. O kisimdan icim cok rahat. Ogrenmek istedigim hukuki boyutlari.

İşin asli ben de bilmiyorum ve merak ediyorum. Bu gibi beyan disi bir sorun olmazsa yasal olarak satici/alici nasil bir seyle karsilasacak. Yarin obur gun hepimizin basina gelebilir. Tamamen sorunsuz bir arac satisin ertesi gunu ariza verebilir. Bilen arkadaslar bizi aydinlatirsa cok guzel olur.

Isimizi hukukcu bir arkadas cozebilir yanitlayabilir. En azindan aydinlanmis oluruz. Yada basindan boyle bir durum gecen tecrube edinen arkadaslarimizda vardir..

Yerinde olsam git ver mahkemeye derim. Haklı olduğunu düşünmüyorum. Haklı olsa senin tekliflerini değerlendirirdi.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.