Şimdi Ara

Aracım yağ eksiltmiş. 1 litre yağ ile kullanmışım. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
1.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Viskozite yağın numarası ile belli olur. 20-50 yarı sentetik yağ ile 20-50 tam sentetik yağın viskozitesi aynıdır.
    Yüksek viskoziteli yağı yaşlı bir araçta kullanmak (örn 10-40 alan bir araca 20-50 gibi)demek yağ kaçaklarını gizlemek demektir. Hiçbir sorunu çözmez. Aksine daha az akışkan olduğu için(yapıya göre) motorda ulaşması gereken noktaya hemen ulaşamaz ve özellikle cold start durumunda aşınmanın çok daha artmasına neden olur.

Yaklaşık 7 yıl 94 model bir skodaya bindim. Motorunu kendim toplattım. Binimum her noktasıyla da tek tek uğraştım.Fabrika değerinde tam sentetik dışında yağ da kullanmadım ve aracımın hiçbiryerden yağ sızdırdığını da görmedim.Bir araçta fazlaca yağ kaçakları varsa, o araçta fazlaca kompresyon kaçağı vardır. Doğru şekilde rektefe edilmesi mekanikte sekman vs sarf tarafında tüm conta ve civata tertibatının yenilenmesi gerekir.Yağ ile bunu gizlemek doğru olmaz.

• Alisilin07 kullanıcısına yanıt

Matematik hesabım var sağol, soru şu sen arabayı 25 sene tutacak misin ?

Hadi sen çeyrek asır tuttun diyelim, arabayı kaç kişi bukadar uzun süre tutar, özellikle Corolla gibi aracı (o zamanın lineasi gibi düşün)

2 senelik araba sahibi olup genelleme yapman da abes.

Şimdi bana ahırda 50yillik araba buldu haberleri atarsın.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NextMove -- 8 Nisan 2021; 7:28:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NextMove

Matematik hesabım var sağol, soru şu sen arabayı 25 sene tutacak misin ?

Hadi sen çeyrek asır tuttun diyelim, arabayı kaç kişi bukadar uzun süre tutar, özellikle Corolla gibi aracı (o zamanın lineasi gibi düşün)

2 senelik araba sahibi olup genelleme yapman da abes.

Şimdi bana ahırda 50yillik araba buldu haberleri atarsın.

.

Gereksiz alinganlik yapmissiniz. Istrmeden kirdiysam ozur dilerim.

2 sene degil ustad. 20 senedir aracim var. Suan elimde olanlari yazdim.

93 model kamyonetim var sifirdan beri bizde. Amcamdan 2007 yilinda aldim. 142 bin km.de.

Bu araci alacak olsaniz hayatta inanmazsiniz km.ye.

2006 da sifir aldigim motosikletim 37 binde.

Senelik 15- 20 bin km yapiyorum arac bikac tane olunca paylasiyor km.ler.

Demek istedigim herkes kendi penceresinden bakiyor hayata.

Yasli arabanin km.ye degil genel kondisyonuna bakacaksin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: TEPEE PREMİUM PACK

tam sentetik yağlar daha ince yapıdadırlar vizkozite olarak ve yüksek km li ve yüksek modelli araçlarda tercih edilmezler

kaçaklar ve sızdırma eğilimlidirler.ve sekman ve piston kenari gibi bölgelerde yanmak için yanıp tutuşurlar..

bu tip araçlarda yarı sentetik yağ konulur

daha düşük akışkanlık değeri ile kaçak ve sızıntıları kurtarır bu durum.

Alıntıları Göster

Yağ yakan arabalarda yarı sentetik yağ mı tercih edilmeli?

• zotacing kullanıcısına yanıt

Bagajında bidinla yag taşıyan 2-3 senelik tsi araclarin yanında 96 model japonun yag eksiltmesi insanın yemek yiyip boşaltım yapması kadar doğal

• Az bile eksiltmiş. Dandik 10w-40 yağ o kadar km dayanmaz. Bakım aralığını 10 bine düşür.

1.3 E5 için konuşacak olursak 3 tane kronik problemi var hocam:

1- EGR sürekli tıkanıp rölanti dalgalanması yaptırıyor

2- Kızdırma bujileri doğru düzgün randıman vermiyor

3- Bazı partilerde Turbo erkenden su koyveriyor diye yazılar ve yaşanmışlıklar duydum.

• quote:

Orijinalden alıntı: GünahÇıkartanİmam

1.3 E5 için konuşacak olursak 3 tane kronik problemi var hocam:

1- EGR sürekli tıkanıp rölanti dalgalanması yaptırıyor

2- Kızdırma bujileri doğru düzgün randıman vermiyor

3- Bazı partilerde Turbo erkenden su koyveriyor diye yazılar ve yaşanmışlıklar duydum.

1.6 trigerler çok maliyetli bir değişim süreci var.

ayrıca kesinlikle tasarruflu bir motor değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: atrix1212

1.6 trigerler çok maliyetli bir değişim süreci var.

ayrıca kesinlikle tasarruflu bir motor değil.

Alıntıları Göster

Duydum hocam ustam 1.6 aldırmadı zaten ama iyi gidiyor namussuz 

Küçük hacim turbolarin genel olarak yag eksilttigi söylentisi var .tsi ya da başkası farketmeksizin

Tabi teknik bir dayanağı var mi orası şüpheli

• quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster

Ne yazık ki haklısınız hocam ustam aslen VW ustası olduğundan dolayı ne kadar haşat araba var görüyorum

• 96 model corolla 1.6 xli yaklaşık 16 senedir bizde de var. araç yaklaşık 200 bin km de . Gram yağ eksiltmediği gibi yağın rengide kömür rengine dönmüyor, kararmıyor. Sizdeki araçta sorun var mı yok mu siz karar verin artık. Ayrıca 96 model yeni aldığınız araca 15 bin km yağına bakmadan binmek büyük cesaret. ben 2018 sıfır aldığım araca bile uzun yola çıkmadan yağı suyu tam mı bakmaya çalışırım .

Bizdeki corolla evin 3. aracı konumunda senede taş çatlasa 5 bin km yapıyor haliyle 7-8 bin km de bir bakıma giriyor yağı değişiyor... Bakım önemli...

• 307 2006 makyajı kasa 1.6 hdi ilk sahibiyim 10.40 yağ kullanıyorum aracımda 3000kmde yağ eksiltme oluyor muayene yağ kaçağı şanzıman yağı kaçağı hafif kusurlu çıktı sinir bozucu durum sanayi ustasına kapılmak istemiyorum servis de şu yoklukta sıkıntı acaba arabam yağ mi yakıyor dur?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 15.000 Km yol yapmışsınız bakımdan sonra.Arada kaputu açıp motora vede yağ çubuğuna bakmadınız mı.?

• quote:

Orijinalden alıntı: bamorex

15.000 Km yol yapmışsınız bakımdan sonra.Arada kaputu açıp motora vede yağ çubuğuna bakmadınız mı.?

Ya akıl tutulması gibi bir şey yaşadım. Aracı ilk aldığımda bakımını yaptırmıştım. Ardından bin km yol yaptım. Ustaya tekrar kontrol ettirdim. Usta 150 ml kadar eksiltmiş sıkıntı yok dedi. Ben de iyi iyi dedim. Çünkü bu arabayı almadan önce yumurta kasa accent bakmıştım, adam 1000km’de 1 litre eksiltiyor demişti. Ona bakaraktan bu araba hiç eksiltmiyor gibisinden aklıma kodlamışım. Hani düşünsem 15 bin km’de 2 litreden fazla yağ eksiltiyor. Ders oldu bize.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.