Şimdi Ara

Araç Satışı Sonrası Çıkan HGS Cezası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
3
Favori
32.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçen hafta aldığım aracımın HGS borcuna bakmak şimdi aklıma geldi. Sorgulama yaparken ceza olacağına çok ama çok emindim vede çıktı.

Geçen sene 9 tane ceza yemiş hepsinden de cezalı geçmiş toplamda 400 kusur lira borç çıkıyor.

Önceki sahibin yediği cezaların bana gelmemesi gerekir adil olan bu yani. Umarım ben sorumlu değilimdir.

2. SOrum ise babamın satmayı düşündüğü aracındaki HGS yi benim yeni aldığım kendi aracıma aktarmamız mümkünmü çünkü babamın aracının üstündeki HGS de baya bir bakiye var?

Bu 2 konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim...

SY

• 2. soru için hgs iptal edilip içindeki bakiye alınabiliyor. Başkasına devir varmı bilmiyorum ama
    şöyle bir devir var eski aracımdaki hgs yi yeni aracıma aktarmıştım
  • quote:

Orijinalden alıntı: frtmr

2. soru için hgs iptal edilip içindeki bakiye alınabiliyor. Başkasına devir varmı bilmiyorum ama
    şöyle bir devir var eski aracımdaki hgs yi yeni aracıma aktarmıştım

Hızlı cevap için teşekkür ederim. Peki banka iptal edip bakiyeyi geri verirmi yoksa başka yere mi gidiliyor?

Bir de 1. sorumun cevabını bilen arkadaş varsa makbule geçicek.
  • nightbreaker N kullanıcısına yanıt
    1 cisi için önceki arkadaş aklı başında birisiyse, siz ona usulü adabında açıkladığınızda ödemesi gerekir. Yok direnirse her halükarda alırsınız hem de ona fazlasıyla mallolacak şekilde. Adresi vs zaten kayıtlıdır, yani takip edilebilecek bir kişidir. Baştan verin parayı bir icra avukatına, o zaten canını okur adamın. Masraflarınızı da o ödemek zorunda kalacaktır. 400 Tl lik bir masraf için 2000 Tl maliyete katlanmak zorunda kalabileceğini, yukarda dediğim gibi usulü adabında anlatın arkadaşa ve sizin tek yapmanız gereken biraz sabretmektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isnilgiz -- 27 Ocak 2014; 23:54:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: isnilgiz

1 cisi için önceki arkadaş aklı başında birisiyse, siz ona usulü adabında açıkladığınızda ödemesi gerekir. Yok direnirse her halükarda alırsınız hem de ona fazlasıyla mallolacak şekilde. Adresi vs zaten kayıtlıdır, yani takip edilebilecek bir kişidir. Baştan verin parayı bir icra avukatına, o zaten canını okur adamın. Masraflarınızı da o ödemek zorunda kalacaktır. 400 Tl lik bir masraf için 2000 Tl maliyete katlanmak zorunda kalabileceğini, yukarda dediğim gibi usulü adabında anlatın arkadaşa ve sizin tek yapmanız gereken biraz sabretmektir.

Peki ben satıcıya hiç bulaşmadan direkt PTT ye gidipte araba için sıfır bakiyeli yeni bir HGS çıkartamazmıyım?
  • sanırım cezayı siz ödemek zorunda kalacaksınız,devlet ilk sahibini bulamayacağı için cezayı yeni sahibine yani size yollayacak ..
    bende arabayı aldığım gün ceza yemisim kırmızı ışık.
    aldığım günün sabahında kesilmiş ceza yani ilk sahibine ait,adamı aradım izah ettim ,tamam dedi ceza bana ait ödedi sağolsun
    sizde böyle bi yola başvurabilirsiniz belki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserkaan

sanırım cezayı siz ödemek zorunda kalacaksınız,devlet ilk sahibini bulamayacağı için cezayı yeni sahibine yani size yollayacak ..
    aldığım günün sabahında kesilmiş ceza yani ilk sahibine ait,adamı aradım izah ettim ,tamam dedi ceza bana ait ödedi sağolsun

Bugün HGS müşteri hizmetlerini aradım. Bana en yakın PTT ye araç satış sözleşmesi ile gitmemi söylediler. Aynı zamanda Ankara'da karayollarının telefonunu verdiler orayı arayıp bilgilendirmemi söylediler. Bunları yaptıktan sonra cezalardan sorumlu olmayacağımı söylediler. Fakat eski sahibinin cezaları ödemeden aracın üstüne yeni bir HGS alamayacağımı da söylediler bu da midemi bulandırdı. Cebimde paramla rezil olup köprü geçmek için eski sahibin keyfini bekleyecez yani adalet bukadar saçmalığın daniskası resmen yuh dedim artık

• quote:

Orijinalden alıntı: nightbreaker

quote:

Orijinalden alıntı: isnilgiz

Peki ben satıcıya hiç bulaşmadan direkt PTT ye gidipte araba için sıfır bakiyeli yeni bir HGS çıkartamazmıyım?

Açıkçası bu konuda benim ne bir bilgim ne de bir yaşadığım tecrübem var, ptt ye sormak lazım.

• 1. Araç satışının olduğu gün, yani noter işlemlerinin tamamlandığı günün öncesindeki cezalar size değil bir önceki araç sahibine aittir. Dolayısıyla araç satış sözleşmesi ruhsat fotokopisi ile karayolları ofislerine girmeniz gerekmekte. Karayolları belgelerin fotokopilerini aldıktan sonra belli bir süre içersinde aracın üstündeki cezaları düşürür, plakaya değil eski araç sahibinin adına yazar. Siz hatayınıza devam edersiniz :)

2. HGS taşıma işlemi olmuyor. Gidip babanızın HGS'sini herhangi bir pttye gidip iptal ettireceksiniz. 1 ay içersinde hgsdeki parayı geri alıyorsunuz. 1 ay süresinin mantığı da yemiş olabileceği cezaların hemen sisteme düşmemiş olabileceği ihtimalinden kaynaklanıyor. Bu yapıştırmaları taşıyamama olayı nedeniyle, kart olan HGSyi alabilirsiniz.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sserkaan

sanırım cezayı siz ödemek zorunda kalacaksınız,devlet ilk sahibini bulamayacağı için cezayı yeni sahibine yani size yollayacak ..

Bugün HGS müşteri hizmetlerini aradım. Bana en yakın PTT ye araç satış sözleşmesi ile gitmemi söylediler. Aynı zamanda Ankara'da karayollarının telefonunu verdiler orayı arayıp bilgilendirmemi söylediler. Bunları yaptıktan sonra cezalardan sorumlu olmayacağımı söylediler. Fakat eski sahibinin cezaları ödemeden aracın üstüne yeni bir HGS alamayacağımı da söylediler bu da midemi bulandırdı. Cebimde paramla rezil olup köprü geçmek için eski sahibin keyfini bekleyecez yani adalet bukadar saçmalığın daniskası resmen yuh dedim artık

En mantıklısı eski sahibine ulaşıp cezayı ödemesi geektiğini izah etmeniz.

• Tesekkurler arkadaslar. Ozaman karayollarina kontaga geciyim yarin.
  • quote:

Tesekkurler arkadaslar. Ozaman karayollarina kontaga geciyim yarin.

Sizden önceki HGS cezanız ne oldu hocam ? Aynı durum benimde başımda şu an. Benden önceki sahibi kaçak geçmiş ve plakada ceza gözüküyor. Ne yapmamız gerekiyor ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nk061

quote:

Tesekkurler arkadaslar. Ozaman karayollarina kontaga geciyim yarin.

Sizden önceki HGS cezanız ne oldu hocam ? Aynı durum benimde başımda şu an. Benden önceki sahibi kaçak geçmiş ve plakada ceza gözüküyor. Ne yapmamız gerekiyor ?

Aynen belirttiğim gibi karayollarına telefon açtım önce. Sonra da işi garantiye almak için noter satış sözleşmesini kimliğimi kendilerine email atıp emailde aracın benim aldığım tarihten önce bir sürü ceza yediğini ve benim bu cezalardan sorumlu olmadığımı belirttim.
    Bu arada karayollarına ayrıca telefon açıp emaili alıp almadıklarını da konfirme ettim...Telefonda benim cezalardan sorumlu olmadığımı vede yakında tebligatı önceki sahibinde göndereceklerini de söylemişlerdi. Sonuç...Üzerinden 1 ay zaman geçti...Tekrar hgs ihlali sorgulaması yaptım ve hiç borç kalmadığını gördüm...
    Yani eski sahibi it gibi ödemiş cezaları anlaşılan=)

Hgs ye ek olarak benden 3 önceki sahibinin de OGS ve tonla ISPARK cezası olduğunu da bulup. OGS ve ISPARK a da aynı karayollarını aradığım gibi ulaşıp durumu hem telefon hem email de belirttim. Üzerinden birkaç ay geçti yine sonuç aynı...asıl cezayı yiyen eski sahibi it gibi ödedi heralde ki 2 sininde sorgulamasında borc yoktur yazısını gördüm.

Şuan banka hesabımın Faturalar Ödeme / Cezalar linkinde plakamı girince yine benden 3 eski sahibinin radar cezası görülüyor. Tabi cezanın sorumlusu olarak benim değil herifin adı çıkıyor ondan hiç trafiği aramakla falan uğraşmıyorum ödemesse ödemesin.

Uzun lafın kısası aracınızı satsanızda sakın noter satış sözleşmenizi atmayın kaybetmeyin. Eğer aracı satarken alıcı eski noter satış sözleşmesini isterse kopyasını verirsiniz. Sonuçta alıcıya lazım olan kendi noter satış sözleşmesi eski borçlardan muaf olabilmesi için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightbreaker -- 11 Nisan 2015; 5:23:34 >

• biraz eskimiş konu ama 1 ay önce bir arac aldım 145 tl otoyol geçiş cezası var 2010 yılına ait . bir tane de 420 tl trafik cezası var buda 2012 yılı ve baskası ismine ve tcsine ait . şimdi bu cezalar kimden çıkacak anlamadıgım aracı satış yapılırken bu cezalar neden çıkmadı
  • 2013 te alip yine ayni sene icinde sattigim aracin o yila ait birkac tane hgs cezasi vardi. Ben aldiktan sonra kontrol etmistim ceza cikmisti. Ceza bana ait olmadigi icin hic de onemsemedim.Ceza varken hgs cikartilir mi bilmiyorum ama benim araba birkac ayligina bende kaldigi icin hgs cikartmamistim. Araci oylece de sattim. Plakayi sorgulattim hala ceza cikiyor.

Cezanin sizi baglayip baglamadigini soyle ogrenebilirsiniz; artik hgs cezalari odenmedigi takdirde arac muayeneye alinmiyor sanirim. Yani ben oyle biliyorum en azindan. Tuvturk un sitesine girip arac icin randevu almaya calisin . Eger ceza sizi bagliyorsa tuv size randevu vermeyecektir. Odenmemis cezaniz-borcunuz vardir diye uyari verecektir.
    Kolay gelsin.

Edit: @yscyln hocam siz de anlattigim yontemi deneyebilirsiniz. Tabi size ait ceza/borc yoksa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ingeniarius -- 28 Ağustos 2015; 21:57:33 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 14 TEMMUZ 2017 de aydın dan arac satın aldım aracı noterde satısı aldıktan sonra aracın 2. sahıbı 1.sahıbınden hgs oldugunu ıcınde 35 tl bulundugunu belırttı acıl tatıl ıcın ugrasmadan kusadasına tatıle gıttım be gerı dondum ıstanbul a. totalde 40-50 tl lık hgs den gectık aracın camında atomık oldugu ıcın hgs yı zaten okumadı sureklı plaka okudu sımdıben hgs cıkaracagım 3 gun oldu alalı bankadan hgs cıkarmaya gıdıyorum ama plaka degısıkoıgı olmadı acaba ılk sahıbı 35 tl kesılıp 15 tl ona mı kalır ceza ısler cunku oda benı ılerde etkıleyebılır yoksa yenı hgs mden mı kesılır
  • cahilliğimi mazur görün, hgs cezalarını da edevletten mi görüyoruz? hgs ile pek işim olmadığım için bilmiyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.