Şimdi Ara

Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
235
Cevap
25
Favori
28.811
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Plex, herhangi bir jailbreak gereksinimine duyulmadan Apple Tv'de çalıştırmanın yolunu paylaştı.
    Windows'ta çalıştırmayı başardım, Mac'te henüz Plex Media Server'ı denemedim, ancak sorun olacağını sanmıyorum.

Forumda bununla ilgili bir başlık göremedim, uzun bir yazı olacak elimden geldiğince anlatmaya çalışayim.

Birkaç SS'le başlayayim.
     Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma  Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma  Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma

Plex Media Server'ı bilgisayara kurmadan önce Python Derleyicisi'ni yüklemek gerekiyor. Yalnız Plex Media Server için Python 2.7.5'i yüklediğinizden emin olun çünkü 3.3.2 versiyonunda çalışmıyor.

Buraya Tıklayarak Python'un indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

Phyton 2.7.5'i kurduktan sonra Plex Media Server'ı Buraya Tıklayarak indirin.

İki programın da kurulumunda herhangi bir zorluk yok.

Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma  Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma
    Finish'e bastığınız zaman Plex Media Server Çalışıyor olacak. Saatin ordaki icona sağ tıklayıp Media Manager'a tıklayın veya tarayıcınızdan http://127.0.0.1:32400/web/ adresine girin.

Kütüphanem'de Bölüm Ekle'ye basın (ben burada sadece filmleri yaptım) Film'i seçin, Klasör Ekle'ye basın, Browse Folders'ı seçin ve Filmlerinizin olduğu klasörü bularak ekleyin.
     Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma  Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma  Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma  Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma

Plex Media Server, filmlerin bilgilerini ve posterlerini otomatik olarak internetten indiriyor, bunun için bir miktar bekleyin. Bu özellik benim çok hoşuma gitti.

Şimdi Apple Tv ile ilgili olan kısma geldik.
    Apple Tv'de Ayarlar > Genel > Ağ'a girin Wireless veya Ethernet hangisiyle bağlanıyorsanız konfigürasyonunda DNS Ayarla'yı Elle'yi seçip, DNS'i Plex Media Server ve Python'u kurduğunuz bilgisayarınızın Local IP'sini yazın. Burada benim için bu 192.168.1.4

Plex Media Server'ı Apple Tv ile kullanabilmek için PlexConnect Dosyasını indirin Buradan direkt indirebilirsiniz, veyahttps://github.com/iBaa/PlexConnect bu adresten sayfaya ulaşıp ZIP'e tıklayarak indirebilirsiniz.

PlexConnect'i zipten çıkarttıktan sonra Settings.py'yi metin editöründe açıp #19. satıra Plex Media Server'ın yüklü olduğu Local Ip'nizi yazın. Burada benim için yine 192.168.1.4

Şimdi de PlexConnect.py'yi metin editöründe açıp #23. satırı yine Plex Media Server'ın yüklü olduğu Local Ip'nizi ve portunu yazın (port 32400 olacak) Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma

Kaydedip kapattıktan sonra,
    PlexConnect'in, Plex Media Server'dan önce başlaması gerekiyor.

Önce Plex Media Server'ın saatin ordaki iconuna sağ tıklayıp Exit yapın.

Sonra PlexConnect.Py'ye çift tıklayın

Ardından Plex Media Server'ı başlatın. Bilgisayar'daki ayarlar bu kadar.

Apple Tv'de Fragmanlar'a girin ve Filmleri izleyin.
    Ayarlarda Altyazı boyutunu ayarlama ve gösterim seçenekleri de mevcut.
    Altyazının film ismiyle aynı olması gerekiyor. Filmlerde çift dil seçeneği varsa da kolaylıkla değiştirilebiliyor

Filmleri izlerken haliyle bilgisayarın ve PlexConnect'in açık olması gerekiyor, bu jailbreak değil ancak yine de bir yöntem.

Karışık gibi durabilir ancak yaparken 5-10 dakikanızı alır ancak. Takıldığınız yer olursa yardımlaşırız. Mac'e de yakın zamanda yükleyip deneyeceğim. Mantık aynı, programların Mac versiyonunu yükleyip aynı ayarları yapmak gerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakida -- 10 Haziran 2013; 14:08:20 >

• Süpermiş hemen deneyim teşekkürler
  • MAC önemli ondada deneyip açıklarsan seviniriz.Bu tam ne işe yarıyor acaba?
  • WWDC'den dolayı forumda Apple Tv3 biraz gözden düştü

Jailbreak ve XBMC'yi herkes bekliyor ama hala bir ses yok. Plex Media Server tozlanmış Apple Tv'leri ilk alındığı yerine koyabilir.

XBMC kullananlar Navi-Xtreme'i biliyorlardır canlı tv kanallarını izlemek için. Plex Media Server'da Navi-Xtreme'i çalıştırmayı başardım. Yardımlaşarak daha da büyütebiliriz.

Bir video hazırladım. Plex Media Server'ı daha anlaşılır kılacaktır. Menü geçişlerini biraz hızlı yapmışım kusura bakmayın bu yüzden.

• Apple Tv'ye 5.3 güncellemesi geldi.

5 adet yeni App var.
    HBO Go'ya maalesef türk ip'leri üzerinden erişilemiyor. Unblock-us ile içeriği görüntüledim ancak dizi ve filmler için yabancı tv servislerine üyelik varsa izlenebiliyor.
    Watch ESPN'de Spor haberleri videoları izlenebiliyor, 3 ESPN kanalı için Canlı İzle seçeneği de mevcut ancak HBO Go gibi tv servisi üyeliği gerekiyor.
    Sky News'i Canlı olarak izlemek mümkün
    Qello'da 1 haftalık deneme üyeliği kullanabiliyorsunuz, konser videoları, sanatçılarla röportajlar, müzikle ilgili içerikler var.
    Crunchyroll'de japon animeler bulunuyor. Bu da deneme sonrası üyelikli

Detaylı bilgi linkte mevcut.http://www.apple.com/pr/library/2013/06/19HBO-GO-WatchESPN-Come-to-Apple-TV.html

5.3 versiyonunda PlexConnect veya Media Server kullanımında herhangi bir değişiklik veya sıkıntı yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jakida

Apple Tv'ye 5.3 güncellemesi geldi.

5 adet yeni App var.
    HBO Go'ya maalesef türk ip'leri üzerinden erişilemiyor. Unblock-us ile içeriği görüntüledim ancak dizi ve filmler için yabancı tv servislerine üyelik varsa izlenebiliyor.
    Watch ESPN'de Spor haberleri videoları izlenebiliyor, 3 ESPN kanalı için Canlı İzle seçeneği de mevcut ancak HBO Go gibi tv servisi üyeliği gerekiyor.
    Sky News'i Canlı olarak izlemek mümkün
    Qello'da 1 haftalık deneme üyeliği kullanabiliyorsunuz, konser videoları, sanatçılarla röportajlar, müzikle ilgili içerikler var.
    Crunchyroll'de japon animeler bulunuyor. Bu da deneme sonrası üyelikli

Detaylı bilgi linkte mevcut.http://www.apple.com/pr/library/2013/06/19HBO-GO-WatchESPN-Come-to-Apple-TV.html

5.3 versiyonunda PlexConnect veya Media Server kullanımında herhangi bir değişiklik veya sıkıntı yok.

merhabalar ben plex server ı kurmaya çalıştım ama beceremedim macbook air kullanıyorum ve lokal ip mi nerden bulacağımı bile yeni öğrendim okadar bilgisiizim bu konuda yukarıda anlattığınız gibi yaptım fakat apple tv de fragmanlara girdiğimde şuanlık kullanılmıyor gibi bir uyarı çıkıyor. nerde sorun yapıyorum fikrim yok sizden rica etsem mac os içinde bu şekilde anlatabilirmisiniz ? çok ihtiyacım var 2 gündür yapamadım resmen inat ettim.
  • Selam,
    Plex Media Server ve Navi X-Treme'i Mac'e nasıl kuracağımızı ve Apple Tv3'de çalıştıracağımızı anlatacağım. Mac'imizde çalıştıracağımız 2 Temel unsur var. İlki Plex Media Server (Film, Müzik, Resim içeriğinin olduğu), diğeri de Plex Media Server ile Apple Tv3'ü birbirine bağlayan PlexConnect. (İngilizce Mountain Lion'a göre anlatıyorum Türkçe'de veya diğer sürümlerde ufak farklılıklar olabilir)

Öncelikle Mac'imizin modemden aldığı iç ip adresini öğrenelim. Ağ ayarlarından ulaşabilirsiniz.

Şimdihttp://www.plexapp.com/getplex/ adresinden Mac versiyonunu indirin.

75 MB'lık .dmg dosyasını indirip açın ve çıkan Plex Media Server app'ini Applications'ın içine atın.

Plex Media Server App'ini çalıştırdığınızda karşınıza böyle bir ekran gelecek.

Kabul edip geçtikten sonra Start'a basın biraz ilerleyerek Film, Müzik ve Resim'lerin olduğu Klasörü seçin. (Mac'e şuan sadece 1 bölüm Arrow dizisi yükledim, dizi içeriğinin yüklenmesi kısa sürdü, dizinin küçük resim ve bilgilerini Plex Media Server internetten otomatik alıyor)
     Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma  Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma  Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma

Plex Media Server'la ilgili ayarların da yapılabildiği bu ekrana tekrar dönmek için desktopta sağ yukardaki icon'una tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Hazır Plex Media Server'ı da yüklemişken, .m3u8 ve .mp4 uzantılı canlı yayınların da izlenebildiği Navi X-Treme'i de kanalların içine yükleyelim.
    https://www.dropbox.com/s/o77cjaagevge8pc/navix.bundle.zip
    Linkteki dosyayı indirin ve .zip'ten çıkarın. Bu Plug-in'i Plex Media Server'a yükleyeceğiz.
    Finder'da Go'ya gelin ve Go To Folder'a tıklayın.

~/Library yazın Ok'e basıp Application Support > Plex Media Server > Plug-ins klasörünü açın ve navix.bundle'ı oraya atın

Plex Media Server'ın Mac'teki web içeriğini tekrar görüntüleyip Channels'ta Navi-Xtreme'in bulunduğunu doğrulayın

Şimdi Plex Media Server ile işimiz bitti. Sıra PlexConnect'e geldi.
    https://github.com/iBaa/PlexConnect/archive/XML_templates.zip Linke tıklayarak PlexConnect'i indirin ve klasöre çıkarın.
    Klasörün içindeki PlexConnect.py dosyasında metin editörüyle #23. satırı Mac'in iç ip'si ve portuyla değiştirin ve kaydedin

Benzer işlemi Settings.py için de yapıyoruz. Burada #19. ve #20. Satırları değiştiriyoruz.

Bu işlemler bittikten sonra Terminal'de PlexConnect'in olduğu klasöre gidin.
    Kolay olarak ulaşmak için PlexConnect'in klasörüne sağ tıklayın ve New Terminal at Folder'ı tıklayın
     Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma  Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma

sudo ./PlexConnect.py yazın, Mac'inizde kullandığınız şifreyi girin ve Enter'a basın.
    Ekranda kırmızıyla işaretlediğim yere kadar olan kısım çıkacak. Plex Media Server ve PlexConnect'i kapamayın. (Apple Tv'de işlem yaptıkça terminalde de yukarıdaki diğer kısım gibi yazılar çıkacak)

Mac'teki işimiz bitti, Apple Tv'yi açın ve yukarıdaki mesajda var DNS'i Mac'in (Plex Media Server'ın yüklü olduğu) iç ip'sini yazın.
    Fragmanlara girince Plex Media Server'ın içeriğine ulaşabilirsiniz.

Uzun bir yazı oldu :) Kolay gelsin herkese
  • Hocam çok ama çok teşekkür ederim allah razı olsn sorun benim mac deymiş format attım rahat şekilde yaptım. Hiç sorun cıkmadı fakat apple tv de film izlerken bazen takılmalar oluyor fragmanlarda settings bölümünde bilmeden oynadım ama birşey olurmu ? bilgisayar odamada apple tv ile arasında raha 5mt var bu uzaklık özemlimi 50 mbps fiber var
  • Fragmanları açıp çıkan menüdeki Settings'e girince orda Transcoder Quality var. Onu biraz daha düşür (mesela izlemek istediğin film 720p ise Transcoder Quality'nin 1080-40mbps olması pek işine yaramaz ve takılmalara neden olabilir).
    İnternet hızın önemli değil bunun için ama routerının, modeminin de ne kadar performansı yüksekse o kadar iyi sonuç alırsın. Uzaklık da önemli ancak 5 metre fazla bir mesafe değil. Apple Tv'yi kablo ile modeme bağlama şansın varsa etki edecektir.
    Birkaç ipucu daha vereyim.
    Altyazı kullanıyorsan türkçe karakterlerin gösteriminde sorun varsa metin editörüyle açıp kodlamasını UTF-8'e dönüştür.
    Arşivde .mp4 uzantılı film varsa Apple Tv onu kendi codecleriyle çözdüğü için altyazı göstermez. Settings'de "Force Transcode" var, onu TRUE yaparsan .mp4'lerde de altyazıları görüntüleyebilirsin.
  • çok teşkkür ederim bilgileriniz icin.
    @jakida
  • merhaba bende Western Digital HD TV mevcut bu Plex Media Server apple TV yi bilgisayar veya HDD içindeki filmleri oynatmayamı yarıyor media player gibi benim amacım sadece kablosuz ekran aktarımı için apple tv almak ama bunları yapmasam çok şey kaybedermiyim
  • Evet Plex Media Server bilgisayara kurulan bir yazılım. Bilgisayardaki veya bilgisayara bağlı hard diskindeki filmleri izleyebilirsin. Apple Tv 3'te hala jailbreak olmadığı için Itunes üzerinden mp4, mov gibi formatları izleyebiliyorsun. Plex Media Server kurduğun zaman mkv, avi gibi uzantılı filmleri izleyebilirsin. Mac mi yoksa Pc mi kullanıyorsun? Kablosuz ekran aktarımında Apple Tv'yi bilgisayara ayrı bir monitör gibi gösteremiyorsun. Mac'te ekranı klonluyor. Windows'ta da AirParrot programını kullanman gerek ama pek tatmin etmeyebilir. Mac kullanıyorsan bir miktar daha fazla seçeneğe sahipsin Beamer programı gibi. Mavericks'in tanıtımında bazı yenilikler de gösterildi, tam ekran çalışırken Dock'u ve Desktop'ı taşıyıp kullanabilme gibi, bekliyoruz.
  • Merak ettiğim şu, Airplay ozelliği olan media player uygulamaliri ile,her formattaki film yada dizi yi, ipad yad yada iphone dan apple tv aracaliği ile televizyon atabilirmiyorum atamiyormuyum ? İpad im de nasıl her turlu formattaki filmi oynatiyorsa, airplay ile bunu LCD ye atamazmiyim APPLE tv ile ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: matt3627

Merak ettiğim şu, Airplay ozelliği olan media player uygulamaliri ile,her formattaki film yada dizi yi, ipad yad yada iphone dan apple tv aracaliği ile televizyon atabilirmiyorum atamiyormuyum ? İpad im de nasıl her turlu formattaki filmi oynatiyorsa, airplay ile bunu LCD ye atamazmiyim APPLE tv ile ?

AV Player, Ace Player ve OPlayer'da mkv ve avi gibi formatları oynatırken programlar Airplay icon'u çıksa bile sadece ses'i Tv'ye verir.
    Ancak Iphone ve Ipad'ten Screen Mirror yaparsanız(Iphone veya Ipad'in ekranını tümüyle yansıtmak oluyor, sadece video değil) elbette izlersiniz ancak bu hoşunuza gitmez. Iphone 4s ve Ipad'de yatay konuma aldığınızda Screen Mirror'ı seçmiş iseniz, LCD'de tam ekran olmuyor yan sütunlar oluyor. Bunu da jailbreakte store'da bir programla halledilebiliyomuş ama denemedim. Screen Mirror ile Airplay ile aynı şey değil yani. Araya bilgisayar koyarsanız, iş başka, bilgisayar yardımıyla mkv, avi filmleri Apple Tv'ye uygun formatta canlı transcode ederek Tv'ye aktarıyorsunuz vs. o zaman Airplay kullanılabiliyor.
  • quote:

quote:

Merak ettiğim şu, Airplay ozelliği olan media player uygulamaliri ile,her formattaki film yada dizi yi, ipad yad yada iphone dan apple tv aracaliği ile televizyon atabilirmiyorum atamiyormuyum ? İpad im de nasıl her turlu formattaki filmi oynatiyorsa, airplay ile bunu LCD ye atamazmiyim APPLE tv ile ?

AV Player, Ace Player ve OPlayer'da mkv ve avi gibi formatları oynatırken programlar Airplay icon'u çıksa bile sadece ses'i Tv'ye verir.
    Ancak Iphone ve Ipad'ten Screen Mirror yaparsanız(Iphone veya Ipad'in ekranını tümüyle yansıtmak oluyor, sadece video değil) elbette izlersiniz ancak bu hoşunuza gitmez. Iphone 4s ve Ipad'de yatay konuma aldığınızda Screen Mirror'ı seçmiş iseniz, LCD'de tam ekran olmuyor yan sütunlar oluyor. Bunu da jailbreakte store'da bir programla halledilebiliyomuş ama denemedim. Screen Mirror ile Airplay ile aynı şey değil yani. Araya bilgisayar koyarsanız, iş başka, bilgisayar yardımıyla mkv, avi filmleri Apple Tv'ye uygun formatta canlı transcode ederek Tv'ye aktarıyorsunuz vs. o zaman Airplay kullanılabiliyor.

Teşekkurler.. ancak kullananlar Oplayer ile sorunsuz biçimde airplay yaptığını, sizin dediğiniz gibi mirror değili,birebir airplay yaptıklarini soyluyorlar..
    birde canli transcode etmek ne gerekli ? h
  • quote:

quote:

quote:

Teşekkurler.. ancak kullananlar Oplayer ile sorunsuz biçimde airplay yaptığını, sizin dediğiniz gibi mirror değili,birebir airplay yaptıklarini soyluyorlar..
    birde canli transcode etmek ne gerekli ? h

Alıntıları Göster
    O Player'ın menü resmini çektim.

.mkv video oynatırken menüde 2 tane Airplay iconu beliriyor. En sağdaki yani orjinal olanı kullanırsanız sadece sesi Tv'ye veriyor.
    Kendi Airplay iconunu açarsanız da aşağıdaki resimdeki gibi bir menü çıkıyor. O da size mirroringi açmanızı söylüyor.

Ayarlardan mirrorı açıp Oplayer'ın kendi Airplay'ini çalıştırınca Iphone ekranı siyah ancak mkv'ye entegre altyazı varsa o da görünüyor ve çözünürlük problemi var Tv ekranında pillar vs oluşuyor, bu kadar zor olmamalıydı yani bence de ama durum böyle. Bu şekilde ne kadar içine siner bilmiyorum, ben böyle kullanmıyorum. Iphone'un pilini ne kadar kullanıyor bir fikrim yok. Dizimag'ten Airplay ile dizi izlerken 40-45 dakikada %1 gidiyor. Airplay'de sanırım videonun tam linkini Apple Tv'nin açmasını sağlıyor, telefona da yük bindirmeden videoyu kontrol etme şansı veriyor.

Transcode için bilgisayar gerekli. Plex Media Server, Airvideo Server veya Mac varsa Beamer programlarıyla oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakida -- 9 Temmuz 2013; 12:58:40 >
  • quote:

O Player'ın menü resmini çektim.

.mkv video oynatırken menüde 2 tane Airplay iconu beliriyor. En sağdaki yani orjinal olanı kullanırsanız sadece sesi Tv'ye veriyor.
    Kendi Airplay iconunu açarsanız da aşağıdaki resimdeki gibi bir menü çıkıyor. O da size mirroringi açmanızı söylüyor.

Ayarlardan mirrorı açıp Oplayer'ın kendi Airplay'ini çalıştırınca Iphone ekranı siyah ancak mkv'ye entegre altyazı varsa o da görünüyor ve çözünürlük problemi var Tv ekranında pillar vs oluşuyor, bu kadar zor olmamalıydı yani bence de ama durum böyle. Bu şekilde ne kadar içine siner bilmiyorum, ben böyle kullanmıyorum. Iphone'un pilini ne kadar kullanıyor bir fikrim yok. Dizimag'ten Airplay ile dizi izlerken 40-45 dakikada %1 gidiyor. Airplay'de sanırım videonun tam linkini Apple Tv'nin açmasını sağlıyor, telefona da yük bindirmeden videoyu kontrol etme şansı veriyor.

Transcode için bilgisayar gerekli. Plex Media Server, Airvideo Server veya Mac varsa Beamer programlarıyla oluyor

Detayli anlatiminiz için teşekkur ederim... sanırım omedia yi deneyip mennuz kalmaz isem, airplay kesin çözüm olucak..
  • jakida J kullanıcısına yanıt
    Geç de olsa dreampowder sayesinde konunuzdan haberim oldu. İlgi duyacak arkadaşlara haber verdim. Yarın biraz kalabalıklaşır buralar.

Teşekkürler
  • Cok tesekkurler arkadaşım uzun zamandır cinliler DNS değiştirme ile yapmışlarsa bizde bizim pc deki filmleri bu yöntemle çalıştırmamız gerekiyor diyip duruyordum ki Turuncum nickli arkadaşım sayesınde bu konudan haberdar oldum.. ve akşma ilk denememde canavar gibi calisti.. çok çok teşekkürler.. pc nin sürekli acık kalması biraz sorun ama artık yapacak bişiy yok. acaba bendeki Raspberry Pi ile bu pc nin işini halledebilirmiyim ki diye düşünmeye başladım... en azından raspberrynini acık kalması daha iyi olur gibi... neyse şimdilik bu yöntem ile süper oldu... yanlız altayazı olayında türkçe karakter sorunu var gibi geldi akşam cok fazla kurcalamadım ama onunda cozumu varmıdır kı ?

bunların dışında bir sorum daha var. iphone 5 den internetten açmış oldugum bir filmi Apple tv3 uzerınden yansıtarak sorunsuz ızlıyorum yanlız bu ızleme esnasında iphone5s ın ekranın kapanmaması gerekıyor veya fılmı ızledıgım programdan cıkmam gerekıyor aksı halde fılm yansıtması appletv3 de son buluyor buna biz cözümünüz var mı ? tşkler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ender -- 11 Temmuz 2013; 11:07:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elinize sağlık.
    süper özellik.

Bu arada qnap yada synlogy gibi nas cihazlarda linux çekirdek var ve bunlarda hem plex server hem phyton kurulabiliyor.
    Eksik kalan tek kısım bahsettiğiniz connect programı.

Bu konuyla ilgili fikriniz varmı ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.