Şimdi Ara

Apple TV3 Deneyimlerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
124
Cevap
9
Favori
19.976
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam, geçtiğimiz hafta en sonunda apple TV 3 elime geçti. Bu konuda merak edenler varsa diye buraya deneyimlerimi yazayım dedim.

Öncelikle evdeki sistemden başlayım, Apple TV evin salonunda duruyor, optik çıkıştan ses sistemine bağlı, ayrıca ethernet bağlantısıyla da networke bağlı. Wireless var ama mümkün olduğu yerde herzaman ethernet bağlantısını tercih ediyorum. (Malum 1080p film stream ediyor olucam en azından buffering süresini kısaltmış olurum)

Ayrıca bilgisayarımdaki filmleri de Handbrake uygulamasıyla çeviriyorum ve itunes library'e ekliyorum. Bilgisayarım i5 işlemcili 8Gb ram'e sahip, hackintosh kurulu ama genelde windows tarafını kullanıyorum.
    video dönüştürme işlemi flim formatına göre farklı sürelerde bitebiliyor. Bu arada çevirdiğim video dosyaları "m4v" formatında ve altyazılar "hardcoded" değil, mkv dosyalarındaki gibi dil seçeneği ile ekleniyor.
    Çok takip etmediysemde cihazı aldığım gün gece yatmadan bilgisyarımda bulunan bütün videoları çevirmeye başlattım, toplam 20Gb civarı video dosyası yaklaşık 12 saatte tamamlandı (Birçoğu 720p idi).

Öncelikle Gördüğüm Artılar:

1- Görüntü kalitesi aynı dosyayı ev sinema sistemimdeki divx oynatıcıya göre çok çok daha canlı renkler ve daha keskin görüntü olarak gözüme çarptı, sanırım yazılımsal olarak görüntü işleme yöntemi daha kaliteli (Ev sinema sistemim normalde 1080p upscale yapıyor divx dosyalarını). Türkçe karakterlerde doğru encodingi seçerseniz bir sıkıntı yaşanmıyor. (utf8 seçmeyin göstermiyor, iso xxxxx-9 lu bir encoding var onu seçmeniz gerekiyor)

2- Çözünürlüğü ne olursa olsun 1-2 saniyeden fazla sürmeyen bir buffer işlemi oluyor, gerçektne çok hızlı bir şeklide film başlıyor.

3- İleri / Geri sarmalar sırasında herhangi bir donma olmuyor.

4- AirPlay özelliği gerçekten çok eğlenceli ve etkleyici. Evde iphone 4 ve 4s ve ipad2 var. 4s ve ipad2 de mirrorin özelliğini kullandığımda geçişlerde 1 saniyeden kısa gecikmeler olabliiyor (tam emin değilim ama 100-200ms arası). Belki bunun hızında cihazın ethernet üzerinden bağlı olması etkili olmuş olabilir. youtube ta gördüğüm videolarda daha uzun gecikme süreleri gözlemliyordum.

5- Geçen gün keşfettim, itunes store ülkesi olarak "amerika" yı seçtiğimde karşıma bir ton yeni seçenek çıktı (Ben bu özelliğin itunes hesabım türkiyede olduğu için otomatik olarak kapandığını düşünmüştüm). youtube, vizyondaki film fragmanları, internet radyoları, icloud fotoğraf yayını, vs.. gibi. Film ve dizi kiralayabileceğiniz yerler de mevcut ama malesef türkiye şu anda desteklenmiyor bu işlemler için. Destekleniyor olsa digiturk kutusunu bugün iade etmiştim

6- İlginçtir Full HD sinema fragmanlarında hiçbir buffering veya takılmayla karşılaşmadım. Sanırım Apple serverlarının bunda biraz rolü var. (Internet bağlantım ADSL2+ 16mbps sınırsız, fakat Türk Telekom sağolsun hat kopmaları nedeniyle 8Mbps'ye sabitlenmiş durumda hattım)

7- Internet radyolarını müzik tipine göre gruplamışlar ve her birinde yüzlerce kanal var. Gayet başarılı.

Peki bu cihazın hiç mi eksisi yok? Tabiki var:

1- İllaki benim formatımda videolar olacak, ve illaki itunes üzerinden home sharing yaparak dosyaları paylaştıracaksın dayatması nedeniyle video seyretmek istiyorsanız arka planda bir bilgisayarınızın ve itunes'un çalışıyor olması gerekiyor.

2- Network storage ta bulunan dosyaları yine itunes çalışan bir bilgisayarınızdan paylaştırmadığınız sürece oynatamıyorsunuz. (Bunun için birçok yöntem var aslında, bunlardan birisi ipad'i airplay ile cihaza bağlayıp oplayer gibi network dosyalarını oynatma özelliği olan bir program aracılığıyla ekrana yansıtmak ama ben bunun native olarak olmasını dilerdim.)

3- Cihazı asıl alma amacım XBMC kurmaktı, malesef Apple TV3 için jailbreak yayımlanmadı, ve uzun süre de çıkacağa benzemiyor.

Sonuç olarak benim gibi video'yu indiririm mp4 formatında değilse üşenmeden çeviririm gruplarım diyorsanız, ve de jailbreak için beklerim çıktığında kullanırım diyorsanız bu cihazı kesinlikle öneririm, yok böyle işlerle uğraşmam jailbreak te beklemem diyorsanız western digital live gibi cihazlara yönelebilirsiniz.

Bu cihazı almamdaki en önemli etkenlerden birisi airplay oldu, ikincisi de eninde sonunda apple'ın app store özelliğini bu cihaza ekleyeceğine inanıyor olmam oldu. Sorularınız varsa cevaplayabilirim

• bende aldığımda özellikle filmleri tv ye aktarmak için almıştım, hatta almamdaki en büyük etken mountain lion un mirroring destekleyecek olması olmuştu.. dün mountain lionu kurdum ve mirroring i denedim düşündüğümden daha iyi görüntü kalitesi.. artık pc deki filmleri mirroring yaparak izleyeceğim bende, gerçekten büyük kolaylık oldu

bu arada mp4 dışındaki videoları daha önceden airvideo ile pc den iphonea, iphone üzerinden de apple tv ye mirroring yaparak aktarıyordum.. filmleri çevirmekle uğraşmıyordum (ama tabiki görüntü kalitesi biraz düşük oluyor bu şekilde)
  • quote:

Orijinalden alıntı: bdurmus

bende aldığımda özellikle filmleri tv ye aktarmak için almıştım, hatta almamdaki en büyük etken mountain lion un mirroring destekleyecek olması olmuştu.. dün mountain lionu kurdum ve mirroring i denedim düşündüğümden daha iyi görüntü kalitesi.. artık pc deki filmleri mirroring yaparak izleyeceğim bende, gerçekten büyük kolaylık oldu

bu arada mp4 dışındaki videoları daha önceden airvideo ile pc den iphonea, iphone üzerinden de apple tv ye mirroring yaparak aktarıyordum.. filmleri çevirmekle uğraşmıyordum (ama tabiki görüntü kalitesi biraz düşük oluyor bu şekilde)

Malesef benim laptop mountain lion desteklemiyor (2007 macbook white) ama yakın zamanda hackintosh'uma mountain lion kurup denemeyi düşünüyorum, Ama hala ilk tercihim jailbreak ve sonrasında XBMC gibi bir programla network'e bağlı harddiskim üzerinden filmleri çevirmeye grek duymadan seyredebilmek.

Apple TV2 bunu yapabiliyor ama insanlar geçişlerin yavaşlığından şikayetçi, apple TV3 daha hızlı olduğu için üstesinden gelinir diye düşünüyorum. Bakalım jailbreak çıkana kadar yapacak tek şey beklemek ve videoları çevirmeye devam etmek

pc->iphone->appletv olayına çok soğuk bakıyorum, kulağınızı terten tutmaya benziyor, mp4 formatına dönüştürüp seyrederim daha iyi diyorum. Bir film en fazla 1 saat, dizi de 20 dakika sürüyor, zaten arşivde de seyretmediğim birçok film birikmiş hazır onları seyredene kadar yenilerini çeviririm

Bu hafta içerisinde 1080p flim arşivimi dönüştürüp denemeyi düşünüyorum o zaman buraya eklemeler yaparım şimdiye kadar 1080p de sadece film frgmanlarnıı izleyebildim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreampowder -- 31 Temmuz 2012; 18:17:50 >

• Apple TV almak istiyorum arkadaşlar nereden alabilirim bilkom getiriyor mu bunları ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Felix Felicis -- 31 Temmuz 2012; 18:35:29 >
  • ben gittigidiyordan aldım, başka türlü bir yolu yok bildiğim kadarıyla
  • quote:

Orijinalden alıntı: Felix Felicis

Apple TV almak istiyorum arkadaşlar nereden alabilirim bilkom getiriyor mu bunları ?

türkiyede satışı yok, ya gittigidiyordan alacaksınız yada yurtdışından kendiniz veya bi tanıdığınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

Selam, geçtiğimiz hafta en sonunda apple TV 3 elime geçti. Bu konuda merak edenler varsa diye buraya deneyimlerimi yazayım dedim.

Öncelikle evdeki sistemden başlayım, Apple TV evin salonunda duruyor, optik çıkıştan ses sistemine bağlı, ayrıca ethernet bağlantısıyla da networke bağlı. Wireless var ama mümkün olduğu yerde herzaman ethernet bağlantısını tercih ediyorum. (Malum 1080p film stream ediyor olucam en azından buffering süresini kısaltmış olurum)

Ayrıca bilgisayarımdaki filmleri de Handbrake uygulamasıyla çeviriyorum ve itunes library'e ekliyorum. Bilgisayarım i5 işlemcili 8Gb ram'e sahip, hackintosh kurulu ama genelde windows tarafını kullanıyorum.
    video dönüştürme işlemi flim formatına göre farklı sürelerde bitebiliyor. Bu arada çevirdiğim video dosyaları "m4v" formatında ve altyazılar "hardcoded" değil, mkv dosyalarındaki gibi dil seçeneği ile ekleniyor.
    Çok takip etmediysemde cihazı aldığım gün gece yatmadan bilgisyarımda bulunan bütün videoları çevirmeye başlattım, toplam 20Gb civarı video dosyası yaklaşık 12 saatte tamamlandı (Birçoğu 720p idi).

Öncelikle Gördüğüm Artılar:

1- Görüntü kalitesi aynı dosyayı ev sinema sistemimdeki divx oynatıcıya göre çok çok daha canlı renkler ve daha keskin görüntü olarak gözüme çarptı, sanırım yazılımsal olarak görüntü işleme yöntemi daha kaliteli (Ev sinema sistemim normalde 1080p upscale yapıyor divx dosyalarını). Türkçe karakterlerde doğru encodingi seçerseniz bir sıkıntı yaşanmıyor. (utf8 seçmeyin göstermiyor, iso xxxxx-9 lu bir encoding var onu seçmeniz gerekiyor)

2- Çözünürlüğü ne olursa olsun 1-2 saniyeden fazla sürmeyen bir buffer işlemi oluyor, gerçektne çok hızlı bir şeklide film başlıyor.

3- İleri / Geri sarmalar sırasında herhangi bir donma olmuyor.

4- AirPlay özelliği gerçekten çok eğlenceli ve etkleyici. Evde iphone 4 ve 4s ve ipad2 var. 4s ve ipad2 de mirrorin özelliğini kullandığımda geçişlerde 1 saniyeden kısa gecikmeler olabliiyor (tam emin değilim ama 100-200ms arası). Belki bunun hızında cihazın ethernet üzerinden bağlı olması etkili olmuş olabilir. youtube ta gördüğüm videolarda daha uzun gecikme süreleri gözlemliyordum.

5- Geçen gün keşfettim, itunes store ülkesi olarak "amerika" yı seçtiğimde karşıma bir ton yeni seçenek çıktı (Ben bu özelliğin itunes hesabım türkiyede olduğu için otomatik olarak kapandığını düşünmüştüm). youtube, vizyondaki film fragmanları, internet radyoları, icloud fotoğraf yayını, vs.. gibi. Film ve dizi kiralayabileceğiniz yerler de mevcut ama malesef türkiye şu anda desteklenmiyor bu işlemler için. Destekleniyor olsa digiturk kutusunu bugün iade etmiştim

6- İlginçtir Full HD sinema fragmanlarında hiçbir buffering veya takılmayla karşılaşmadım. Sanırım Apple serverlarının bunda biraz rolü var. (Internet bağlantım ADSL2+ 16mbps sınırsız, fakat Türk Telekom sağolsun hat kopmaları nedeniyle 8Mbps'ye sabitlenmiş durumda hattım)

7- Internet radyolarını müzik tipine göre gruplamışlar ve her birinde yüzlerce kanal var. Gayet başarılı.

Peki bu cihazın hiç mi eksisi yok? Tabiki var:

1- İllaki benim formatımda videolar olacak, ve illaki itunes üzerinden home sharing yaparak dosyaları paylaştıracaksın dayatması nedeniyle video seyretmek istiyorsanız arka planda bir bilgisayarınızın ve itunes'un çalışıyor olması gerekiyor.

2- Network storage ta bulunan dosyaları yine itunes çalışan bir bilgisayarınızdan paylaştırmadığınız sürece oynatamıyorsunuz. (Bunun için birçok yöntem var aslında, bunlardan birisi ipad'i airplay ile cihaza bağlayıp oplayer gibi network dosyalarını oynatma özelliği olan bir program aracılığıyla ekrana yansıtmak ama ben bunun native olarak olmasını dilerdim.)

3- Cihazı asıl alma amacım XBMC kurmaktı, malesef Apple TV3 için jailbreak yayımlanmadı, ve uzun süre de çıkacağa benzemiyor.

Sonuç olarak benim gibi video'yu indiririm mp4 formatında değilse üşenmeden çeviririm gruplarım diyorsanız, ve de jailbreak için beklerim çıktığında kullanırım diyorsanız bu cihazı kesinlikle öneririm, yok böyle işlerle uğraşmam jailbreak te beklemem diyorsanız western digital live gibi cihazlara yönelebilirsiniz.

Bu cihazı almamdaki en önemli etkenlerden birisi airplay oldu, ikincisi de eninde sonunda apple'ın app store özelliğini bu cihaza ekleyeceğine inanıyor olmam oldu. Sorularınız varsa cevaplayabilirim
    Hocam bir şey soracağım.
    Yeni nesil Apple TV'yi kurduğumda sadece Ev Ağı ve Seçenekler Menüsü geliyor.
    Apple TV2 de böyle değildi. (Youtube ve bir kaç Menü daha vardı.)
    Sanırım siz itunes store ülkesi olarak Amerika yı seçtiğinizde bu menüler geldi.
    Peki itunes hesabınız Türkiyede mi hala?, değiştirmediniz değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arunsal -- 3 Ağustos 2012; 13:04:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: arunsal

Hocam bir şey soracağım.
    Sanırım siz itunes store ülkesi olarak Amerika yı seçtiğinizde bu menüler geldi.

Hayır değiştirmedim sadece itunes store ülkesi olarak amerikayı seçtim, hesabım hala türkiyeye ayarlı
  • quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

quote:

Orijinalden alıntı: arunsal

Hocam bir şey soracağım.

Hayır değiştirmedim sadece itunes store ülkesi olarak amerikayı seçtim, hesabım hala türkiyeye ayarlı

Teşekkürler, eve gidince deneyeceğim.

• Merhaba,

Altyazı konusu nasıl hallediliyor, yazdığınızdan sanki video dosyasının içine gömülmediğini anlıyorum. Srt ya da sub uzantılı dosyalar gibi ayrı bir dosyayı altyazı olarak oynatabiliyor mu ATV?
  • quote:

Orijinalden alıntı: highsane

Merhaba,

Altyazı konusu nasıl hallediliyor, yazdığınızdan sanki video dosyasının içine gömülmediğini anlıyorum. Srt ya da sub uzantılı dosyalar gibi ayrı bir dosyayı altyazı olarak oynatabiliyor mu ATV?

Handbrake probramını kullanıyorum. Bu programda mp4 içerisine altyazı ekleme seçeneği var (srt, vs..).

AppleTV oynattığı format m4v, özellikler olarak MKV ile aynı, çoklu dil dosyaları, çoklu altyazı seçenekleri vb gibi bütün mkv özelliklerini kullanabiliyorsunuz

Altyazı ekleme işlemi de öyle direkt filme gömme şeklinde değil, her dil için farklı altyazılar ekleyebiliyorsunuz. AppleTV filmleri oynatırken kumandadan ortadaki yuvarlak tuşa basılı tutunca altyazı dil seçeneği geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreampowder -- 4 Ağustos 2012; 10:34:39 >

• Arkadaşlar ben bilgisayarımdaki herhangi bir formattaki videoyu apple tv aktarabiliyor muyum? Yoksa apple tv sadece belli bir kaç video formatını mı destekliyor?Desteklediği video formatları nelerdir?
    Ayrıca mirroring olayı ile her türlü görüntüyü aktarabiliyormuyuz?Yoksa sadece belirli programlardaki görüntülerimi mirror yapıyor?

Çok soru sordum ama umarım cevaplanır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: komserkemal

Arkadaşlar ben bilgisayarımdaki herhangi bir formattaki videoyu apple tv aktarabiliyor muyum? Yoksa apple tv sadece belli bir kaç video formatını mı destekliyor?Desteklediği video formatları nelerdir?
    Ayrıca mirroring olayı ile her türlü görüntüyü aktarabiliyormuyuz?Yoksa sadece belirli programlardaki görüntülerimi mirror yapıyor?

Çok soru sordum ama umarım cevaplanır...

Merhaba,

1- Kullandığınız işletim sistemine bağlı. Eğer Mac sahibiyseniz ve Mountain Lion yüklemşi iseniz ekranınızı direkt mirroring ile televizyona ansıtabiliyorsunuz. hiç deneme fırsatım olmadı ama sonuçta bu yöntem ile bilgisayarınızda ne oynatabiliyorsanız otomatik olarak ekranda da o oynamış oluyor.
    Eğer kullandığınız işletim sistemi windows ise, tek yöntem videoları mp4 formatına çevinirp itunes ile paylaşmak. (mac yöntemi de zaten mountain lion dan önce bu şekilde çalışıyordu)

2- Apple TV sadece MP4 formatını (ve M4V formatı. Bu formata mkv nin apple versiyonu diyebiliriz, aynı şekilde çoklu ses, çoklu dil vs.. özellikler oluyor) destekler. ATV3 için jailbreak çıkmadı ama Apple TV2 lerde jailbreak yapıldıktan sonra bütün formatları oynatabiliyor.

3- Mirroring te mirroring yaptığınız cihaza göre değişiyor. Eğer iphone 4s, iphone5, ipad2, ipad3 'ünüz varsa ekranlarında ne varsa birebir yansıtılyor, ayrıca isterseniz uygulamalarda mevcut varsa oradan da mirroring kullanabiliyorsunuz (fotoğrafları ekrana göndermek gibi..). Diğer apple cihazlarında ise sadece uygulamaların izin verdiği miktarda bir aktarım var sadece.

• Cevaplarınız için teşekkürler.Şu aşamada atv3 almalımıyım diye düşünüyorum. Halen kararsızım.
    Bu arada apple neden bütün formatları açan bir yazılımı yapıpta müşteri memnuniyeti sağlamıyo ki...
  • quote:

Orijinalden alıntı: komserkemal

Cevaplarınız için teşekkürler.Şu aşamada atv3 almalımıyım diye düşünüyorum. Halen kararsızım.
    Bu arada apple neden bütün formatları açan bir yazılımı yapıpta müşteri memnuniyeti sağlamıyo ki...

Eğer amacınız her formatı oynatacak bir ürün ise Western Digital Live var, ne koyarsanız oynatıyor

Malesef Apple TV3 için jailbreak çıkmadan bunu yapmak pek mümkün gözükmüyor, ayrıca bu cihazdan film oynatmak için itunes çalıştıran bir bilgisayara da ihtiyacınız var unutmayın

Apple neden bütün formatları desteklesin? aslında bu cihazın asıl amacı, insanların itunes üzerinden aldıkları yada kiraladıkları film/dizi içeriğini internet üzerinden stream ederek seyretmelerini sağlamak.Bilgisayardaki Itunes da bulunan filmlerin seyredilebilmesindeki amaç ise yine itunes üzerinden satın almış olduğunuz filmleri internet bağlantısına gerek kalmadan da seyredebilmek için. Yani bu cihaz tamamen bir itunes uzantısı gibi bu konuda.

Bu cihazın tasarımında "divx oynatıcı" olması gibi bir amaç kesinlikle yok.

Ayrıca mp4 formatına, işlemci üzerinden donanımsal destek veriyor cihaz, bu sayede mp4 formatındaki filmleri oynatırken sadece 2 watt gibi bir güç harcıyor.

Bana kalırsa bu işlerle uğraşmayı sevmeyen biriyseniz apple tv almak size çok birşey kazandırmayacak, aksine gereksiz bir ek iş yaratacak bir cihaz

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmtclk

bu cihaz jailbreakli bir ipad üzerinden izlediğimiz herhangi bir formattaki video + altyazıyı airplay vasıtası tv ekranından izlememize olanak sağlıyor mu?

jailbreak'e gerek yok, zaten airplay mirroring üzerinden ekranı birebir aktarabiliyorsunuz.
  • Çinli arkadaşlar Apple TV3 ü kırmasalar da çatlattılar.

Buldukları yöntem sayesinde, fragmanlar menüsü bambaşka bir içeriğe kavuşuyor. Bu menü içine stream adreslerini (m3u8) bulduğunuz TV kanallarınızın listesini girerek tüm dünyadan televizyon yayınlarını izleyebiliyorsunuz. Ayrıca Çin internet sitelerinde bulunan binlerce filme ulaşmak da mümkün. Türkiyeye uyarlamak için çalışıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turuncum

Çinli arkadaşlar Apple TV3 ü kırmasalar da çatlattılar.

Buldukları yöntem sayesinde, fragmanlar menüsü bambaşka bir içeriğe kavuşuyor. Bu menü içine stream adreslerini (m3u8) bulduğunuz TV kanallarınızın listesini girerek tüm dünyadan televizyon yayınlarını izleyebiliyorsunuz. Ayrıca Çin internet sitelerinde bulunan binlerce filme ulaşmak da mümkün. Türkiyeye uyarlamak için çalışıyoruz.

Süper bir gelişme, geçen gün ben de inceledim söylenen yöntemi, dns değişikliği ile yapılıyor anladığm kadarıyla.

Çinlilerin kullandığı server altyapısını biryerden elde etmek mümkün müdür? benim ilk düşüncem local olarak test etmek idi, belki bu sayede video formatı engelini de aşmış oluruz

• Arkadaşlar bende sadece ayarlar ve bilgisayarım menusu çıkıyor bunun sebebi nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sejder

Arkadaşlar bende sadece ayarlar ve bilgisayarım menusu çıkıyor bunun sebebi nedir?
    @sejder: iTunes store konumu olarak US seçin.

@Dreampowder: Yerelde video format kısıtlamasının bu yöntemle aşılabileceğini sanmıyorum. Sadece kendi oynatabildiği mp4, m4v (ve stream'de m3u8) formatlarını oynatabilecek bildiğim kadarıyla.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.