Şimdi Ara

Apple M1 Mac [ANA KONU] (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
8.925
Cevap
235
Favori
395.074
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Eyvallah üstadım valla bnde 20 gündür bekliyorum hocam. Sizinkide hayırlı olsun hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ardamax -- 29 Kasım 2020; 11:27:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LazerBülbül

2 gün önce 16 GB ram'li MBP siparişi verdim ben de. Bakalım ne zaman gelecek. Şu anda Aralık'ın son haftası olarak gösteriyor.

Hocam hayırlı olsun, güle güle kullanın....

• quote:

Orijinalden alıntı: avcı001

Hocam hayırlı olsun, güle güle kullanın....

Alıntıları Göster

Sağ olun hocam. Daha iyileri sizin olsun.

• Bende intel işlemcili MBP siparişimi Ups kargo dolaştırmayı bitirip apple a geri iade ederse bir base model M1 MBA siparişi vermeyi planlıyorum. İade başlatmama rağmen iki kere eve geldi ikisinde de iade olacak diye teslim almadım. Hediye kulaklıkları Tnt ile geri verdim bile ama Ups ısrarla MBP yu getirip duruyor. umarım bu hafta içi hem kulaklıklar hem MBP iade olur ve bende içim rahat şekilde M1 MBA siparişini geçerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: selmand

Arkadaşlar bu makinaların ömrü fazla uzun olmaz gibi geliyor bana. Ssdlerin belli bir yazma okuma ömrü var ve çabuk bozulabiliyorlar. Şimdi normalde ssd bozulsa değiştrebiliyorsun ama bu işlemci, ram ve ssd bir arada hepsini birden değiştireyim desen ciddi masraf olur, komple kaldırıp çöpe atman gerekir. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

SSD islemcinin icinde degil, Storage controller'i icinde diye biliyorum. SSD'lerin anakarta entegre oldugu dogru. Bu da 2016 yilindan beri boyle zaten Apple'in laptoplarinda(birkac istisna disinda).

• quote:

Orijinalden alıntı: selmand

Arkadaşlar bu makinaların ömrü fazla uzun olmaz gibi geliyor bana. Ssdlerin belli bir yazma okuma ömrü var ve çabuk bozulabiliyorlar. Şimdi normalde ssd bozulsa değiştrebiliyorsun ama bu işlemci, ram ve ssd bir arada hepsini birden değiştireyim desen ciddi masraf olur, komple kaldırıp çöpe atman gerekir. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Uzun ömürlü olmaz mı? SSD'lerin okuma/yazma ömrünü doldurmak inanılmaz uzun süre alacak bir süreç. Masaüstü Windows cihazımda SSD 8 yıl önce alındı. Ve hala aynı şekilde çalışıyor. Mac cihazlar ise uzun ömürlü olmalarıyla bilinen cihazlar. Cok çok daha uzun süre problemsiz bir şekilde çalışacaktır emin olun. 10 yıl önce çıkmış MacBook'ların halen daha sorunsuz çalıştığını biliyoruz. Mac'ler zaten en popüler olduğu noktalardan birisi bu.

• 2020 baz model airi satmıştım bu hafta. Bugün m1 baz model aldım bakalım ne zaman gelicek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zorluyu aradım base mba var mı dedim sabahtan bitti diyor. Mağaza zaten 12 de açıldı ne ara geldide ne ara bitti anlamadım gitti. 1-2 tane mi stok veriyorlar acaba anlamadım.

Akasya’yı da aradım orada da yok hayret ya 1-2 tanr mi geliyor bunlara da stoklar bu kadar kısıtlı anlamadım. Akabinde mağazalar fiziki satışa başladıysa neden online store da stok yok onuda hiç anlamış değilim ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ardamax -- 29 Kasım 2020; 12:41:45 >
  • Az önce Aqua Florya Troy mağazasında base model mbp (8 cpu/8 gpu/8 Ram) ve mba (8 cpu/7gpu/8ram) kullandım. İkisinin de neredeyse birbirinden hiç bir farkı yok ve hatta neredeyse mba biraz daha hızlı diyebilirim.

İzlenimlerime göre, Microsoft office programlarını açma süreleri neredeyse ikisininde aynı, final cut pro da editleyip dışarı çıkarma sürelerinde mba mbp den bir tık daha hızlı. Mba de ses gr yok mükemmel sessizlikte. Parlaklıkları arasında 100 nit fark var demişlerdi ama bence hiç fark yok. Mba da klavye aydınlatma tuşlarını kaldırmışlar nasıl arttırılıp nasıl kısılacağını göremedim. Geekbench 5 testide yptım mbp mba dan daha iyi scorelara sahip gibi duruyor ama mba nın performans konusunda mbp nin gerisinde kalacağına cidden inanmıyorum.

Velhasıl kelam, aradaki 3 küsür bin lira fark sadece ekstra bir fan ve touch bar için gibi duruyor. Keyif tabikide sizlerin şahsi görüşlerim bu yönde

Bu arada sadece demo ürün var iki modelde de stok yok bilginize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ardamax -- 29 Kasım 2020; 16:43:31 >

• Ardamax kullanıcısına yanıt

Klavye control center üzerinden berbat bir sekilde ayarlaniyor malesef. Bu degisim ayni zamanda gelecek dokunmatik ekranli Macbooklarin gostergesi niteliginde.

Performans olarak da MBA ile MBP arasindaki fark 10 dakikalik yüksek yüklü is sonrasi ortaya cikmaya basliyor. Türkiye gibi sicak iklimli bölgelerde ortam sicakligiyla bu durum MBP lehine degisebilir tabi.

MBP icin su an bu ekstra ücretleri vermek kesinlikle degmiyor bana sorarsaniz. Bunu hem mbp hem de mba almis biri olarak soyleyebilirim. MBP'yi geri yollamayi dusunuyorum. Seneye gelismis SoC'li MBP'ler gelsin o zaman MBP icin ekstra vermek mantikli olacaktir.

• Godvater kullanıcısına yanıt
    Ortam sıcaklığı 32 derece olunca sistemi soğutmak zorlaşabilir.
    M1 işlemcili MBA ve MBP seneye mevcut tasarımlar yenilendiğinde farklışacaktır, o nedenle tavsiyemi tekrarlıyorum: (eğer ihtiyacınız acil değilse ve yenice bir Macbook sahibiyseniz) M1 işlemciye geçiş için yeni kasaları beklemek yerinde olabilir
    Kesinlikle katılıyorum
  • selmand kullanıcısına yanıt
    Sanmam 32 derecede zaten klimalı bir ortamda olursunuz zaten olmadığınız sürece sizde rahatsız olacaksınız. Keza klimasız bir ortamda olmanız haline zaten o derece sıcaklılgaki güneş ışığından da ekranı göremeyeceğiniz için efektif kullanım sağlayamazsınız
  • pasificici P kullanıcısına yanıt
    Godvater kullanıcısına yanıt
    Tasarımların sabit gideceğini okumuştum. Değişen bir tek işlemciler olur ki keza aldığını ülkede karlı bir fiyata satıp yenisini alırsın (2015 model mbp retina 15 inch laptopu 4000 küsüre alıp geçen Haziran’da 7500 e satmıştım, Apple lar hiç bir zaman değer kaybetmiyor bu bir kesin). Şuan için mba ile devam edilip @godvater arkadaşımızın dediği gibi ilerleyen zamanda gelişen silikon işlemciler ile birlikte mbp ye geçilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ardamax -- 29 Kasım 2020; 21:34:48 >
  • Son haftaya girdik hayırlısıyla cuma ya kadar küçük canavarı teslim alırım inşallah. Teslim tarihi 4 Aralık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ardamax

Sanmam 32 derecede zaten klimalı bir ortamda olursunuz zaten olmadığınız sürece sizde rahatsız olacaksınız. Keza klimasız bir ortamda olmanız haline zaten o derece sıcaklılgaki güneş ışığından da ekranı göremeyeceğiniz için efektif kullanım sağlayamazsınız

Bizim ev çatı katı klimasız, güneş evin içinde değil ve 32 derece oluyor.  

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.