Yarbay
17 Ocak 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
153 üye
Görüntülenme
Toplam: 415 (Bu ay: 5)
Gönderileri
Merhabalar, bu sabah çok ilginç bir durumla karşılaştım. 2012'den beridir Apple cihazları kullanan biri olarak ilk kez başıma geldi. Sabah 6 sularında ben uyurken telefon kendi kendine Acil SOS'i etkinleştirdi. O inanılmaz gürültülü acil durum sesi çaldı. Durdurmama bile izin vermedi. Önce 112'yi aradı. Bir şekilde aramayı sonlandırdım. Sonrasında da acil durum kişisi olarak belirlediğim 5 kişiye acil durum mesajı ve anlık konumumu gönderdi. Sabah'ın 6'sında bu acil durum mesajını görenler de ard arda beni aradı bir heyecanla. Cidden saçma sapan bir durum. Açıklaması bie güç bir durum çünkü çoğu kişi Acil SOS'in ne olduğunu bile bilmiyor.

Bugün de akşam 22 sularında konumum değişti bahanesiyle aynı kişilere tekrardan acil durum mesajı göndermiş. Kaldı ki bugün hep evdeydim. Hiç konumum da değişmedi. Aynı şey ikinci kez olunca bu sefer insanlar "Gerçekten başına bir şey gelse umursamayacak millet." demeye başladı. Biraz trajikomik bir durum ama ciddi bir konu bu aslında. İnternetten araştırdığımda bu sorunu yaşayan başka kişilerin de olduğunu ama sorunu yaşayan herkesin Apple Watch'u olduğunu fark ettim. Apple Watch bazen kişiyi yüksek bir yerden düştü gibi algılayarak SOS başlatıyormuş. Ya da crown uzun süre basılı kalınca SOS başlatıyormuş, bu da uyurken çok kolayca olabilecek bir durum. Hatta bir elemanın evine gece 3'te polisler gelmiş. Açıklama falan yapmışlar Apple Watch ayarlarınızı kontrol edin diye. Ancak benim bir Apple Watch'um yok. Bu da mümkün değil.

Biraz daha araştırınca bu linki buldum. Yaşadığım durumun tamamen aynısı. Apple Watch'u da yok arkadaşın.https://www.reddit.com/r/iphone/comments/apd3v7/has_anyones_emergency_sos_ever_gone_off_on_its_own/
Bir sonuç da yok ancak ilgili linkte.

Şu an çözüm olarak otomatik aramayı kapattım ve acil durum kişilerimin hepsini sildim. Ancak bu saçma sapan bir sorun. Daha önce başına gelen var mı? Fikirleriniz nelerdir?
Arkadaşlar sese önem veren üyeler vardır aramızda diye düşünüyorum ve bu kesim için sıcak bir fırsat olduğunu düşünüyorum bu indirimlerin. Genelde normal bir fiyat standardının üstünde olan bu ürünlerde yılın bu zamanları sağlam indirimler oluyor ve çoğu kişi bu high end segmentindeki ürünleri alabilmek için bu zamanı bekliyor.

Hifilife.com üzerinde hepimizin bildiği profesyonel ses markası Sennheiser ve bunun yanında diğer profesyonel hi-fi ses markalarının (AudioEngine, Kef, Bluesound, NAD vb.) ürünlerinde yüzde 60'a varan indirimler olacakmış. Instagram'da sürekli reklamlar çıkıyor ve dikkatimi çekti. Akşam 21.00'da kampanyaları başlayacak. Bu ürünlerin büyük kısmı gerçekten pahalı olan ürünler ve indirimler de gerçekten indirim oluyor açıkçası.

Peki siz hangi ürünleri almayı planlardınız? Kablosuz kafa üstü bir kulaklık düşünüyorum, bu konuda sizin bir tavsiyeniz veya almayı düşündüğünüz farklı ürünler varsa paylaşırsanız güzel bir bilgi alışverişi olabilir. Bu arada Hifilife.com, Sennheiser'ın Türkiye distribütörü olan Bircom Telekomünikasyon'un sitesi.
Arkadaşlar bilgisayarın kasasını temizlerken böyle bir parça buldum ama ne olduğuna anlam veremedim. Üstünde AMD 1 0 1 0 V yazmakta. Bilgisayarımda hiçbir AMD ürünü bulunmamakta. Eski ekran kartım 560 Ti. Birkaç hafta önce 1060 aldım. Onlardan birine ait gibi gözüküyor ama anakart parçası olması daha mantıklı gözüküyor. Bunun ne olduğunu bilen biri varsa çok iyi olur. Bilgisayarın çalışmasında hiçbir sorun yok gibi gözüküyor.

Sistem ve Tercihlerim bölümü resmen işlevsiz hale gelmiş. Bir düzenleme yapayım dedim ama düzenlemenin ardından sistemim forumda gözükmemeye başladı. Yani özellikleri vs. yazmamız şu an bir işe yaramıyor. Ne zaman düzeltilir acaba?
.
Bildiğimiz gibi Apple Music dün itibariyle Türkiye'de hizmete açıldı. Tabi en çok tartışılan şeylerden birisi de Spotify mı Apple Music mi konusu oldu. Ben de uzun süredir Spotify kullanan biri olarak bir kullanıcı gözüyle iki programı karşılaştırdım hem de Apple Music'i de detaylıca incelemiş oldum. Dün gece uyumadım desem yeridir. Baya bir kurcaladım hatmettim Apple Music'i.

Buyurun 40 dakikalık karşılaştırma videosu. İyi seyirler, beğeneceğiniz umuyorum.
Bu da yazılı olarak kısa bir + - değerlendirmesi.

Apple Music + ları

+ İndirdiğiniz bir şarkıyı sildiğinizde gerçekten silmesi, telefonda yer açılması
+ Tek bir şarkıyı indirmek için herhangi bir listeye ekleme zorunluluğunuz olmaması, tek bir şarkıyı indirdiğinizde single indirmiş gibi telefonun albüm oluşturması.
+ Spotify'daki gibi şarkı indirirken saçma sapan bir şekilde sürekli uygulama açık ve ekran açık bekleme zorunluluğu olmaması.
+ Daha ekonomik. (Enpara ile aylık 5 liraya geliyor. Aile üyeliği 6 kişi 15 lira. Enpara Card ile 7.5 lira. Bir kişiye 1 lira anca düşüyor.
+ Müzik arşivi daha geniş. Özellikle Türkçe müzik arşivi. Türk bir sanatçının albümü anında Apple'a eklenirken Spotify'a birkaç gün sonra gelebiliyor, veya hiç gelmeyebiliyor.
+ Video klipleri de içermesi ve indirebilmeniz. Youtube'a gerek kalmaması.
+ Akıllı liste olayı.
+ Şarkı önerme sisteminin olağanüstü olması. tam beğeneceğiniz listeleri oluşturup önünüze koyması.
+ Çoğunu dinlemeyeceğin boş beleş bir milyon tane listedense orijinal fikirler sonucu oluşmuş kapsamlı özgün listeler.
+ Direkt iOS entegresi, dolayısıyla stabilite.
+ Arayüz, tasarım kesinlikle daha hoş ve kullanışlı.
+ Beats 1 Radyo ile pek çok ünlü sanatçı hakkında röportajdır şudur budur her şeye erişebilmeniz ve radyonun kalitesi.
+ Sanatçılarla yapılan anlaşmalar ve buna bağlı olarak gittikçe genişleyen müzik arşivi. Apple Music 38 milyon Spotify 29 milyon müzik.

Apple Music - leri

- Bir sanatçının sayfasında Albümleri kısmına geldiğinizde karman çoman bir sayfa olması. Konuk olduğu ne kadar şarkı veya albüm varsa hepsinin o sayfada gözükmesi. Spotify'daki gibi Albümler ve Bulunduğu Albümler şeklinde iki farklı bir kısım olmaması.
- Radyolarda bazen çok alakasız şarkılar çalması.
- Billboard listesi olmaması.
- Apple tarafından oluşturulan default listelerin azlığı.

Spotify + ları

+ Bir sanatçının sayfasına girdiğinizde Albüm ve Bulunduğu Albüm şeklinde iki kısım olması sağlanan düzen.
+ Default listelerin çokluğu. Pek çok ülkenin Top 50 listesini bile göstermesi.
+ Billboard listelerini içermesi.
+ Radyoların kalitesi.

Spotify - leri


- İndirilen albümleri, şarkıları sildiğinizde telefon hafızasından yer açılmaması. Özellikle benim gibi çevrimdışı dinleme özelliğini çok kullanan insanlar için bu olayın tam bir kabusa dönüşmesi. Atıyorum 4 albüm indirdiniz 1 GB tuttu, 2'sini beğenmediniz sildiniz, yer açılmıyor. Üstüne üstlük tekrar indireyim dediğinizde tekrardan yer kaplıyor. Tek başına Apple Music'e geçmek için yeterli bir sebep benim için.
- Şarkı inerken programın sürekli açık kalma zorunluluğu ve ekranın da sürekli açık kalma zorunluluğu.
- Arayüz ve tasarım çok sönük kalıyor. Kullanışlılık açısından da daha vasat.
- Özellikle Türkçe müzik arşivinin Apple Music yanında çok sönük kalması.
- Stabilite sorunları. Bazen açılmama, çökme, çok geç açılma gibi sorunlar yaşatması.
- Şarkı öneri sisteminin berbat çalışması. Keşfet kısmı ve size önerilen şarkılar aşırı derecede saçma. Deezer bu konuda çok iyi, keza Apple Music de öyle.
Arkadaşlar iOS 8.4'ten sonra Apple dosya sistemine erişimi engelledi, ve iTools, Tongbu gibi programlar bile erişemiyor. Bir uygulamayı yedeklemem gerekiyor. Bu işlemi nasıl yapacağımı bilen var mı?

iTunes, iCloud yedeğinden bahsetmeyin o tarz bir şey değil yaşadığım sorun.
Ciddi manada biktirdiniz kapatin gitsin bence forumu, bu nedir Allah askina her gün bir sorun her gün bir sorun yahu, ya bir gün su forumu sorunsuz göremeyecek miyiz? Surada 1 gündür Apple bölümüne mesaj bile atamiyorum insanlarin yazdigi seylere cevap bile atamiyorum bir konudan 2 tane açiliyor mesaj sayilari sürekli degisiyor forum gidiyor kaçiyor bilmem ne, yemin ederim gina getirdiniz, sitenin her yerine reklam koymasini biliyorsunuz, ama verdiginiz hizmet de bir halta benzese! Siz ki burada Türkiye'nin en büyük forumlarindansiniz, hatta belki de osunuz, ama verdiginiz hizmet yerlerde. 10 yil öncesinin altyapisiyla 1 milyon üyeye ve onun bilmem kaç kati misafir üyeye hizmet vermeye çalismak nedir saka mi bu? Hayir bir de su son birkaç yildaki saçma sapan ceza sisteminiz de takdire sayan. Verdiginiz kesintisiz sorunsuz hizli hizmet (!) yetmezmis gibi bir de her halta aninda ceza vermeniz, gereksiz seylere saçma sapan abartili cezalar veriyorsunuz. Cidden yeter be. Gidin programcinizi degistirin adam gibi birini ise alin altyapiyi degistirin ne yapiyorsaniz yapin, bu sekilde gittikçe sogutuyorsunuz insanlari. Ve su saçma sapan ceza sisteminizi de bir gözden geçirin yanlis yere konu açmaya 15 gün veren siz, küfür edenlere 4-7 gün veriyorsunuz bazen hafif argo kelimelere bile saçma sapan cezalar veriyorsunuz. Mobil sürüme bile her yere reklam tikistirdiniz gözünüz doysun be.

Ayip cidden ayip, tomarla parasini kaldiriyorsunuz ama hizmet sifir. Gram umurlarinizda degiliz. Sorunlari düzeltin dedigimizde umrunuzda degil. Nasilsa parayi götürüyorsunuz. Illa forumu topluca boykot edip girmememiz falan mi lazim, millet illa hack saldirisi mi yapsin birkaç yil önce oldugu gibi. Yani ben anlamiyorum siz yöneticilerin bizi takmasi için ne yapmamiz gerekiyor? Para mi verelim ne yapalim siz söyleyin. Ayip be ayip neredeyse 10 yildir kullaniyorum kullandigim günden beri sorunlar artarak devam etti azalmadi bile.

Edit: Şimdi de turkce karakterler yok ortada. Yemin ederim saka gibi. Actigimiz konuda bile hata olusuyor.


Arkadaşlar yarın kız arkadaşımla Adalar'a gitmeyi düşünüyoruz ama bir türlü karar veremedik, hava 24 derece ve parçalı bulutlu gözüküyor sıcaklık fena değil gibi ama denizin durumu nedir, girilir mi falan hiçbir fikrimiz yok. Sizlerin fikirlerinizi almak istedim. Ne yapmalıyız sizce?
Şu konuya bir açıklık getirmek istedim. Millet Apple Türkiye'ye 3. sınıf ülke muamelesi yapıyor falan deyip duruyor. Apple Music'in Türkiye'ye gelmeme sebebi Apple değil. Ülkemizdeki kuruluşların saçma sapan zorluklar çıkarması. Ülkemizde sanatçıların haklarını koruyan MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve MSG’nin (Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği) Apple ile henüz anlaşamamasından dolayı Apple Music servisi Türkiye’de kullanılamıyor. Sorunları çözmüşlerdi normalde ama 3 gün önce yine Apple'a zorluk çıkarmışlar. Apple Music’in resmi Türkiye sayfasına giriş yaptığımızda “Çok yakında” ibaresine yer verildiğini görüyoruz. Şu an Apple Music servisinin nimetlerinden faydalanmak ve kullanıcı adı edinmek mümkün değil. Beklemekten başka da çaremiz yok. Twitter'da da zaten MESAM ve MSG boykot ediliyor çeşitli tweetlerle.

Zamanında değerli rap sanatçısı Ceza da bunlarla anlaşmazlık yaşamıştı. MUYAP ile pek çok sorun yaşadı, yargıya kadar taşınmıştı olay. Yani bu ilk değil, son da olmayacak. Kısacası bekleyeceğiz. Sorunun Apple ile ilgili olmadığını bilin istedim. Twitter'dan ilgili kuruluşların hesaplarına tweetler atarak baskı yaratabiliriz.


https://twitter.com/MESAM_KURUMSAL
https://twitter.com/msg_online

Ayrıca Apple Music'in gelmediği başka ülkeler de var. Mesela Çin. 8-10 küsür ülkede daha hizmet vermiyor şu an.

Şimdi neden böyle bir şey oluyor diyenler var. Spotify sanatçılara çok az para veriyor sanatçıya destek konusunda kötü durumda, zaten kendileri adam akıllı kazanamıyor. Bu aylardır haber oluyor ve halen olmakta. Her gün bir haber daha geliyor. Adamlar sürekli zarar ediyor. Kulanıcıların yarısından çoğu para bile vermiyor. Doğal olarak sanatçılara verdiği paraları kısıyorlar. Ve zaten bu yüzden sanatçılar bir bir çekiyor müziklerini. Taylor Swift olayı çok meşhurdur zaten. Ve yeni çıkan TIDAL'in de en önemli farkı sanatçılara daha fazla destek olmasıydı. Aynı şeyi Apple Music de yapıyor şu an. Sanatçılara hak ettiğini verebilmek için zorluyor ama Türkiye'deki kurumlar da zorluk çıkarıyor. Anlatabildim umarım. Zamanında benzer sorunları başta Ceza olmak üzere başka sanatçılar da çekti. İlk kez olmuyor yani bunlar. Bu telif hakkı sorunları hep oldu, olmaya da devam edecek gibi.

Bu da TMC Başkanı Mustafa Karahan beyin bir tweeti:

https://twitter.com/karahantmc/status/614519283306098689
Hakkında
Konum: İstanbul, Üsküdar
Meslek: Ürün ve Pazarlama Yöneticisi
İlgi Alanları: İçerik Yazarlığı, E-Ticaret, Mobil İşletim Sistemleri
Forum İkinci El İmzası:
Referanslarım: hawkeye.72 , wildboyankara, raptor94hazer, esTFyz, virtiöz, Dexter61, getta, introducial, mebrar, Mr. Loney, Firaristt, ezimuse, wampaa, Cyberhead, T.R.A.V.E.G.O., Silent Killer, enevre, Denixex, safa_oyuncu, Shelby Cobra, NightGuardian,
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Apple MacBook Pro 16" 2019 / i9 9880H / 16 GB RAM / 4 GB 5500M / 1 TB
Otomobil
Volkswagen Golf 7 1.6 TDI Highline DSG
Mobil cihaz
Apple iPhone 7 128 GB Mat Siyah
Mobil cihaz
Apple iPod Touch 5 32 GB Mavi
Operatör
Vodafone
ISS
TTNET 24 Mbit Fiber
Oyun Platformu
Sony PlayStation 4 Slim 1 TB
Oyun Platformu
Sony PlayStation 3 Slim White 320 GB
Takım
Fenerbahçe
Steam
NomadCRY
TV
Samsung 55ES8000 3D Smart TV
Ses Sistemi
Logitech Z205
Notebook
Apple MacBook Pro 16" 2019 / i9 9880H / 16 GB RAM / 4 GB 5500M / 1 TB
PSN ID
NomadCRY
Kulaklık - Amfi
AKG Q460 Quincy Jones White
Kulaklık - Amfi
Sennheiser Momentum 3 ANC Wireless
İşlemci
Intel i7 3820 @ 4.75 GHz
Anakart
ASUS Rampage IV Extreme X79 SATA 6.0 GB
Ekran Kartı
MSI GTX 1060 Gaming X 6 GB
Origin ID
NomadCRY1
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 17 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 6 ay
Mesaj Sayısı: 14.352
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 17.801
İkinci El Bölümü Mesajları: 90
Konularının görüntülenme sayısı: 2.813.368 (Bu ay: 3.088)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 4.477 (Bu hafta: 11)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.