Şimdi Ara

Apartman hayatı insanı delirtebilir (Müjde artık şikayet edebiliyoruz!!) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
381
Cevap
12
Favori
30.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
394 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mekatroniks

Alan kaybı daha önemlidir . Özellikle duvarlarda ses yalıtımı için çift sıra tuğla ya da ytong örülüp arasında belli bir boşluk bırakılıp o boşluğada yalıtım bariyeri olarak taşyünü ya da benzeri bir malzeme konulur . Tek sıra duvara göre en az 10cm daha kalın duvar demektir . 4x5m ölçülerinde bir odada söylediğim şekilde yalıtım yapıldığında 2 m2 kayıp olacaktır yani oda 20 m2 yerine yaklaşık olarak 18 m2 olacaktır . Maaliyet kısmıda önemlidir tabiki pahalı semtlerde m2 kaybı öne çıkar , ucuz semtlerde maaliyet öne çıkar .

Doğrudur ama maliyetli de olsa odalar da küçülse ses yalıtımı yapılmalı bence. Özellikle bu pandemi döneminde herkes evde alttan üstten sesler gelmesi çok can sıkıcı . Bizim insanımız da düşünceli değil bu konularda.

Zaten üste biri paylaşmış ses yalıtımı zorunlu olmuş iyi bir şey umarım uyan olur.

Bu ses yalıtımı çok mu maliyetli hocam . Sonuçta ortalama 400-500 bine daire satıyorlar . Bir daireden 100 bin kar yapacağına 50 bin kar yapsın müteahhitler de .

Ayrıca bence türk evlerinin tavanı da çok kısa bu benim şahsi fikrim . Yüksek Tavan eve daha ferah bir his verir. Size hemen sorayım tavan yüksekliği üstten sesin daha az gelmesine etki eder mi hocam .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Moueson -- 7 Aralık 2020; 0:37:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Moueson kullanıcısına yanıt
    Öncelikle kesinlikle ses yalıtımı söylediğiniz gibi çok önemli ve yasal olarakta belli bir standartta yapılması zorunludur . Hatta şöyle söyliyeyim tv de görüyoruz komşu kavgalarının çoğu bu eksik olan ses yalıtımları yüzünden oluyor .
    Bir müteahhit 1 daireden 100 bin kalacak işe asla girmez :) genelde yarısı kardır :) ses yalıtımıda tutsa tutsa bina yapılırken yapıldığında daire başı 10-15bin extra maaliyet getirir .
    Tavan yüksekliklerinin az olmasının sebebi tamamen kanunlardır . Devlet size belli bir yükseklik ve inşaat m2 alanı veriyor siz bunu en sonuna kadar kullanıyorsunuz olay bu . 20 metre yüksekliğe 3 kat yaparsınuz tavan yüksekliği 6 metre olur 7 kat yaparsınız 2,60 da kalır . Ses açısından hiç farkı yoktur diyemem tabiki vardır ama 1 metre boş yükseklik olacağına 10cm yalıtım olsa yukarının sesini duymanıza imkan olmaz .
    Edit : bina yapılırken ses yalıtımı yapılsa daire başı 10-15bin extra demişim , ama fazla söylemişim daire başı max 6bin tl .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mekatroniks -- 8 Aralık 2020; 4:23:28 >

• quote:

Öncelikle kesinlikle ses yalıtımı söylediğiniz gibi çok önemli ve yasal olarakta belli bir standartta yapılması zorunludur . Hatta şöyle söyliyeyim tv de görüyoruz komşu kavgalarının çoğu bu eksik olan ses yalıtımları yüzünden oluyor .
    Bir müteahhit 1 daireden 100 bin kalacak işe asla girmez :) genelde yarısı kardır :) ses yalıtımıda tutsa tutsa bina yapılırken yapıldığında daire başı 10-15bin extra maaliyet getirir .
    Tavan yüksekliklerinin az olmasının sebebi tamamen kanunlardır . Devlet size belli bir yükseklik ve inşaat m2 alanı veriyor siz bunu en sonuna kadar kullanıyorsunuz olay bu . 20 metre yüksekliğe 3 kat yaparsınuz tavan yüksekliği 6 metre olur 7 kat yaparsınız 2,60 da kalır . Ses açısından hiç farkı yoktur diyemem tabiki vardır ama 1 metre boş yükseklik olacağına 10cm yalıtım olsa yukarının sesini duymanıza imkan olmaz .
    Edit : bina yapılırken ses yalıtımı yapılsa daire başı 10-15bin extra demişim , ama fazla söylemişim daire başı max 6bin tl .

10-15 bin nedir ki yazık. .Neyse teşekkür ettim bilgiler için hocam .

İnşaatlarda 1 lira için kullanılan kalitesiz ürünleri bir bilseniz . En büyük örnek evlerin camları , herkes pimapen olsun diye tutturur müteahhit cingöz tabi hemen tamam der çünkü kimse pimapende cam farklarımı bilmez . Aynı pimapen çerçeveye m2 si 100 lira olan en uyduruk çift camda takılabilir , orta seviye 140 tl/m2 comfort camda takılabilir ya da üst seri 200 liralık camda takılabilir kimse anlamadığı için en ucuzunu takıp giderler :) farkmı ne olur kışın evi ısıtmak için fazladan para ödersiniz yazında serinletmek için . Dhaa yüzlerce şey sayabilirim .
  • quote:

İnşaatlarda 1 lira için kullanılan kalitesiz ürünleri bir bilseniz . En büyük örnek evlerin camları , herkes pimapen olsun diye tutturur müteahhit cingöz tabi hemen tamam der çünkü kimse pimapende cam farklarımı bilmez . Aynı pimapen çerçeveye m2 si 100 lira olan en uyduruk çift camda takılabilir , orta seviye 140 tl/m2 comfort camda takılabilir ya da üst seri 200 liralık camda takılabilir kimse anlamadığı için en ucuzunu takıp giderler :) farkmı ne olur kışın evi ısıtmak için fazladan para ödersiniz yazında serinletmek için . Dhaa yüzlerce şey sayabilirim .

Valla öyle hocam. Ben kendi adıma konuşayım ev alacak olsam en son bakacağım şey pimapen camın kalitesi olur. Pimapen olsun yeter bizim gibi sıradan vatandaş için .

Benim kendi düşünceme göre yeni yapılan rezidanslar çok iyi . Hem yüksek tavanlılar hemde yalıtımları çok iyi ayrıca her yanı cam olması benim hoşuma gidiyor ama öyle dairelerde çok pahalı tabi . Belki zamanla yaygınlaştıkca fiyatları uygunlaşır.

Ama mahalle arasında falan yapılan binalar bana hiç güven vermiyor . Sonuçta müteahhit'in nasıl yaptığını hangi kalite mal kullandığını bilmiyoruz . Ve genellikle az maliyet çok kâr inancını benimsedikleri için az çok tahmin edebiliyorum .

Ne diyelim keşke müteahhitler biraz daha özenli olsalar. Sonuçta yaptıkları binalar da belki onlarında torunları yakınları oturacak . Düşük kalite mal kullanmak hatta malzemeden çalmak falan çok yanlış.

• Bu yalıtım işi Türkiye'de yapılmıyor nedense. Bu sene Bulgaristan'da ev bakıyorduk apartmanda dış cephe ile 20-25cm içeride daireler arası 15cm yalıtım var. Bir dairede bomba patlasa diğer dairelere ses gitmiyor, aylık 400tl gibi bir maliyetle 3+1 130mt2 daireyi 25 derecede tutabiliyorsunuz bir kere ısınınca çok uzun süre sıcak kalıyor. Bizde yalıtım maliyetinden kaçıp o parayı ısınmaya harcamayı tercih ediyorlar bir de üstüne diğer dairelerdekilerin nefes almasını dinliyorlar. Tamamen müteahhitlerin aç gözlüğü.

Bir daire alacaksanız öncelikle beton kalitesi , demir yeterliliği ve projeye uygunluğunu araştırmanız lazım ( kaçak kat var ise en hızlı şekilde ordan kaçmalısınız ) . Değiştiremeyeceğiniz tek şey bunlardır . Yalıtımı sonradan yapabilirsiniz , yaptırabilirsiniz , mutfak banyoda aynı şekilde istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz .
  • quote:

Bir daire alacaksanız öncelikle beton kalitesi , demir yeterliliği ve projeye uygunluğunu araştırmanız lazım ( kaçak kat var ise en hızlı şekilde ordan kaçmalısınız ) . Değiştiremeyeceğiniz tek şey bunlardır . Yalıtımı sonradan yapabilirsiniz , yaptırabilirsiniz , mutfak banyoda aynı şekilde istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz .

Hocam sanırım şöyle bir şey var . Binada yalıtım yoksa sadece oturduğun daireye yalıtım yaptırmak sesi kesmez diyorlar. Diğer dairelerin de yalıtım yaptırması şart diyorlar tabi ne kadar doğru bilemem .

• En büyük problemim park.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Alakası yok . Ancak fiyat yüksek ve m2 kaybı çok oluyor . Bina ilk yapılırken olsa daire başı 5 bin farkedecek yalıtım bina yapıldıktan sonra en az 3-4 katına geliyor .
  • almanyadaki gibi ses yasak olsa bari belli saatten sonra onada razıyım ben tüm komşu alt üst yan sesi geliyor bıktım

• quote:

Orijinalden alıntı: yıgıdo5858

En büyük problemim park.

Çocuk parkı mı hocam?

• quote:

Orijinalden alıntı: iyi birisiydim

1 aydır üst kattaki komşu çocukları dört nala koşuyor en az 2-3 saat.

sordugumda ses yalıtımı kötüymüş binanın...

annesine söyleriz ama çok takmaz çocuk bunlar yapacak bir sey yok diyorlar...

yardım edin

denetim yok birşey yok . binalar gayriresmi çöp . deprem dayanıklılığı falan diyorlar ya o da çöp . denetimi yok,herşey kağıt üzerinde. duvarları çoğunlukla alçı sıva tutuyor.

• collossus kullanıcısına yanıt

Sizce Türkiye apartman yerine nüfusa oranla müstakil ev akldırır mı ? bende bayılıyorum o yapı yerlere, adamların sokaklarıda bahçeleride tertemiz. Birde bizim siteye bakıyorum görevli var ama gene pis...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -PoseidoN- -- 7 Aralık 2020; 8:19:25 >
  • Dark Territory kullanıcısına yanıt

+1 müstakile geçince apartmanda yaşamanın işkence olduğunu anlıyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6equj5 -- 7 Aralık 2020; 8:30:52 >
  • Kesinlikle katılıyorum ' daha bir iki gün önce aynı seyleri konuştuk hatta bizimkilerle. Apartman hayatı gerçekten zor ' evde yüksek ses müzik acamazsın veya dinleyemezsin. Küçük çocuğun varsa evde' hoplayıp zıplasa üst alt kattan şikayet gelebilir. Gece uyumayan biriysen ve TV izliyorsan kısık sesle izlemen gerekir aksi halde' ertesi gün' sesten rahatsız oluyoruz sözü gelir kulağına. Küçük çocuğun veya bebeğin varsa uyutmaka zorluk çekersin bazen asansör sesinden dolayı. 24 yaşındayım ve apartman hayatı gerçekten bunaltıcı. Sürekli başkalarını düşünüp ona göre hareket etmek insanı boğuyor. Ve yapacak Hicbirsey yok apartmanda. Mesela bahçeli bir eviniz olsa ' çardak yapar oturur çay içersiniz arkadaşlarınızı çağırırsınız ' mangal vs girmiyorum bile o konulara. Ama apartmanda bunları yapamiyorsun. İmkanım olsa durmam bir dakika.

• Adamın osurugunu duyorum gece böyle mutahitin agzina edeym ben
    Üç kuruştan biraz daha fazlaya mal oluyor maalesef. Yalıtım işi oldukça pahalı ve özellikle kalifiye işçilik isteyen bir iş. Yani öyle parayı vereyim satın alayım gibi bir şey değil. Tiyatro sinema salonlarında bile, layıkıyla beceremiyoruz henüz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: collossus

Amerika'nın bir çok eyaletinde apartmanlar yerine müstakil evler tercih edilir ve saydığın sonuçlar yaşanmaz. Apartmanlar yanlış şehir ve nüfus planlamasının bir sonucu. Dolayısı ile akıllı işi değil.

Alıntıları Göster

Hocam ABD'ye 2.5 Türkiye sığar. Dolayısıyla Türkiye'de müstakil ev yapılsa arazi kalmaz. Tabi laz müteahhitlerin (müteahhit denilebilirse tabi) şehirlerin ağzına etmesi yüzünden bu kadar çile çekiyor insanlar. Düzgün bir yapılanma yapılabilse keşke de liyakat ne gezer bizim ülkede...

• Hem binalarda yalıtım yok hem de bizim halk çoğunlukla toplum içinde nasıl davranılır, apartmanda nasıl yaşanır bilmiyor. Bangır bangır müzik açan mı ararsın, evindeki kızartma kokusu gitsin diye daire kapısını açan mı, çöp toplanmayacağı zaman bile çöpünü kapısının önüne koyan mı, kapısının önünü ayakkabılığa çeviren mi say say bitmez. Komşu işi şans biraz da, en dandik apartmanda huzurla yaşarken en kaliteli apartmanda burnunuzdan getirebilirler.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.