Şimdi Ara

Antifriz önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
3.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba kırmızı antifriz ihtiyacım var hangi marka önerirsiniz

• şimdiye kadar hep castrol kullandım bir sorun yaşamadım, sanayide ustalar petrol ofisi vs önermiyorlar çok
  • sahte merdiven altı olmasın yeter...

sanayideki ustalar petrol ofisi antifrizini neden beğenmiyorlarmış ? çoğu markasız sıvıları dolduruyor...
  • Petrol ofisi almıştım iptal edeyim mi
  • Eğer bir petrol markasına ait ürün alacaksanız bu yalnızca shell olsun.

Önerim ise servisten orjinal antifiriz almanız, saf su ile karışım eklemenizdir.

• ONUR-40 kullanıcısına yanıt
    piyasada çok fazla sahte antifiriz gezmeye başladı şu sıralar. antifiriz yüzünden motor yiyenler olmuş önceden antifiriz kullanıldığı halde. ufacık bir yer bulup eritmiş blok üzerine damlayıp oraya dahi zarar vermiş ustaların anlattığı bunlar. Castrol orijinalini bulursanız iyidir. ülke artık öyle bir hale geldi ki çakmanın çakmasını yapıyor bu millet. yanık yağları makinelerden filtrelerden geçirip yağ diye servise satanı bile gördük servis de sırf ucuz olduğu için alıyordu. neler neler yaşanıyor bu ülkede akıl kârı değil. aldığınız yere güveniyorsanız kullanıp kullanmamak size kalmış. bana sorarsanız castrol yağ distribütöründen direkt almanız. geçen 750tl'ye bir arkadaş Castrol edge aldı yağı açtık zeytinyağı renginde yeşile kaçmış, koku desen atık yağ leş gibi kokuyor sahte dedim. araba da Tucson 1.6gdi yağ eksilttigi için önemsemedi. motor yeyince akıllanır bizim millet.

• Bilindik markaların hepsi işinizi görür.
  • mosasaurus kullanıcısına yanıt

Bulunduğum yer küçük bir ilçe bayi yok güvenilir bildiğini bir yer varmi satan

petrol ofisi petrolünden alabilirsiniz ayrıca BP de castrol marka yağ ve antifiriz satıyor
  • Aracıma Hangi Tip Antifriz Koymalıyım? 4 farklı arşiv yazısından alıntıdır ;

Öncelikle, aracınıza koyacağınız yeni antifrizin, aracınızın içindeki eski antifrizle aynı tipte olması gerekir aksi halde antifriz yeterince görevini yapamaz.

Antifriz seçiminde, aracınızın kullanım kitapçığında yazan ya da üreticinin tavsiye ettiği antifriz türünü kullanmanız sizin için en doğru olanıdır.

Antifriz Tipleri Nelerdir?

Araç soğutucu sıvısı olarak, üreticilerin kullandığı soğutma sıvısı (antifriz) türleri:

1- İnorganik Katkı Teknolojisi (IAT)

2- Organik Asit Teknolojisi (OAT)

3- Hibrit Organik Asit Teknolojisi (HOAT)

4- Fosfatlı Hibrit Organik Asit Teknolojisi (P-HOAT)

Tür İnhibitör Teknolojisi Araçlar

IAT (norganik Katkı Teknolojisi) Silikatlar Karbüraörlü Araçlar

HOAT (Hibrit OAT) Silikatlar ve Organik Asitler Ford, Chrysler

HOAT (Hibrit, Fosfat içermez) NAP İçermeyen BMW, Volvo, Tesla, Mini

P-HOAT (Fosfatlı HOAT) Fosfatlar ve Organik Asitler Toyota, Nissan, Honda, Hyundai, Kia

Si-OAT (Silikatlı HOAT) Silikatlar ve Organik Asitler Mercedes-Benz, Audi, VW, Porsche

1998'den sonra üretilen arabalarda normalde silikat içermeyen organik asit teknolojisi (OAT) kullanan antifriz gerekir.

Bu tür antifrizler, korozyonu daha iyi koruması sağlar.

1998'den önce yapılan arabalarda genellikle OAT bazlı olmayan ve silikat içeren antifriz gerekir.(IAT)

Antifriz Renklerine göre Seçilir mi?

Araç sahipleri ya da tamirciler antifriz seçiminde renklere göre hareket ediyorlar ancak bu son derece yanlıştır. Aracınızın hangi antifrize ihtiyacı olduğunu belirleyen şey, renk değil antifrizin tipidir. Çünkü antifriz aslında su ve etilen glikol karışımıdır ve bu sıvı renksizdir. “Etilen glikol (HO CH2CH2OH) alkol türevidir ve çok zehirli bir maddedir.”

Satılan antifrizler neden renklidir?

Üreticilerin antifrizi renklendirmesinin ana nedeni, araçta bir sızıntı olduğunda su ile antifrizin ayırt edilebilmesidir. Ancak doğru antifrizin için renkten ziyade antifrizin tipine bakmak gerekir.

Kırmızı Antifriz

Kırmızı antifriz; genellikle dizel motorlu araçlar için tercih edilir. Daha Düşük donma noktasına sahip olduğundan eksi sıcaklığın fazla olduğu bölgelerde kullanılabilir.

Yeşil Antifriz

İnorganik katkı teknolojisi ile üretilen antifrizler genellikle yeşil renktedirler.

Genel olarak aracınızdaki antifrizin, iki yılda bir değişmesi tavsiye edilir.

Antifriz önerisi

doğal su - antifreeze karışımı

Antifriz önerisi

Özetle

Antifriz, aslında alkolün bir türevidir. Renksizdir, ve suyla karıştırdığınızda da rengi değişmez.

Ancak piyasada satılan antifrizlerin çeşitli renkleri mevcuttur.

Aslında bu tamamen tüketicinin işini kolaylaştırmak amacıyla yapılan bir işlemdir.

Antifriz ne tür olursa olsun renksizdir. Motordan sızma olduğunda araç sahiplerinin fark edebilmesi için de renklendirilir

Renge göre değil, türüne göre antifriz bakılmalı

Organik Antifriz

Inorganik Antifriz

Hibrit Organik Antifriz

Nitritli Organik Antifriz

Organik antifriz Fosfat ve Silikat gibi uzun süre kullanmazsanız işlevini yitirebilecek veya suyun sertlik durumundan etkilenebilecek içerikler organik antifrizlerde bulunmaz. Hatta kullanım ömürleri de 5 yıla ve 200 bin kilometreye kadar çıkabilir. Ancak, suyun yarattığı korozyonu önlemekte pek başarılı değiller. Organik antifriz, sisteme çok geç nüfuz eder, ancak uzun süre koruma sağlar. Artısı ve eksisi beraberinde gelir.

İnorganik antifriz İnorganik antifrizin içinde fosfat ve silikat bulunur. Her ikisi de motor soğutma sistemi için faydalıdır; fosfat demir için, silikat da alüminyum için koruyucu maddelerdir. Motor bloğunu ve soğutma sistemi parçalarının hammaddesini düşünürseniz, inorganik antifriz içerikleri tercih edilebilir hale gelir. İnorganik antifrizin negatif yönü ise, fazla kullanılmadığında bu iki madde çökme yapar ve malzeme koruma nitelikleri azalır. 50 bin kilometre veya 2 yıl kadar süre periyodunda mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Hibrit Organik Antifriz Hibrit organik antifrizler, adı gibi melezdir. Hem organik hem de inorganik antifrizlerin karışımından meydana geldiği söylenebilir. Bu ürün geliştirilirken Avrupa’daki çeşme suyunun yüksek sertlik oranı göz önünde bulundurulduğu için böyle bir çözüme gidilmiş. Hibrit organik antifrizde fosfat yerine organik bileşenler bulunurken, alüminyum koruması sağlayan silikat benzeri inorganik bileşenler de mevcuttur.

Nitritli Organik Antifriz türü antifriz, sürekli çalışan ticari araçlar için geliştirilmiştir. Nitrit ve molibdenyum gibi bileşenlere sahiptir. Bu bileşenler antifriz ürününün ömrünü 1 milyon kilometreye kadar çıkarır. Genellikle kamyon, otobüs ve iş makinalarında kullanılır.

Antifrizin rengi veya içeriği ne olursa olsun, esas amacı motoru korozyona karşı korumaya yardım etmektir.

Geç donma ve daha yüksek ısıda kaynama gibi özellikler ise soğutma sistemine eklenen su/antifriz oranıyla doğrudan orantılıdır.

Otomobil üreticileri son zamanlarda silikat katkısı da olan hibrit türdeki, kullanım ömrü daha uzun olan organik antifrizleri kullanıyor. Bunun sebebi ise aslında suyun sertlik oranı. Eğer yaşadığınız yerdeki su sertse, ve aracınızı sürekli kullanıyorsanız inorganik antifrizleri seçmenizde hiçbir sakınca yok. Ancak, aracınız genelde park halindeyse ve bölgenizdeki su sertse hibrit ve organik antifrizleri tercih edin.

Antifriz seçimi yaparken otomobil üreticinizin tavsiye ettiği markayı ve modeli de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Organik ve inorganik antifrizlerin karıştırılması ile yapılan bir test sonucunda incelen antifrizin hem daha korozif özelliklere sahip olduğu hem de soğutma görevini istenildiği gibi yapmadığı sonucu elde edilmiştir. Bu nedenle de ya daha önce kullanılan antifrizin aynısı kullanılmalı ya da eskisi tamamen boşaltılarak yenisi kullanılmalıdır.

Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Bu yüzden sadece kışın değil, yılın her mevsiminde antifriz kullanılmalıdır.

• infinite kullanıcısına yanıt

Hocam yorumun için çok teşekkür ederim. Benim aracım opel o yazmıyor ona hangisini koymam gerek

antifreeze rengine mutlaka kapağı açıp kontrol ediyoruz... tamamı kimyasal organik olan markalara bakılabilir... Motul'dan Castrol'e çok fazla seçenek var PO'nun ürünleride gayet kullanılıyor.

tesisatı komple boşaltıp temizlemek ve havasını almak çok riskli mutlaka servis noktasından uzmandan destek almak gerekiyor.

kırmızı tonlarda sıvı vardır OPEL'lerde ... (Aracın dizel olduğunu varsayıyorum)

Antifriz önerisi
  • infinite kullanıcısına yanıt

Çok teşekkür ederim aracı aldik antifriz yerine su koymuşlar bende bu konularda baya acemiyim 1.2 benzin lpg aracım hocam ama kırmızı kullanılıyormuş

• Ne zaman PO kullandıysam sistemde pas belirtileri gördüm. 10-15 senedir hiç bir ürnünü kullanmıyorum.

Petrol Ofisi milli kuruluş olduğu zamanlarda kaliteliydi. İsmini de bu zamanlarda yaptı. Özelleştirilip Texas Pacific diye paravan bir firmayla ortak olduktan sonra kalitesi düştü. Bazen üzerinde belirtilen spec.lerle fiziksel özellikleri birbirini tutmuyor.

• Shellin kırmızı antifrizi baya iyidir. Rengi vs çok kaliteli ama. Benim aracım için şartnameyi sağlamadığı için ben motul auto cool g13 -37 kullanıyorum. Direk karışım su eklemeden hazır formülasyon
  • MeGaDave06 kullanıcısına yanıt

Total aldım inşallah memnun kalırım

Antifrizi rengine göre değil de aracınıza uygun sartnameyi karşılayan ürün almanız iyi olur.

Glacelf auto supra almış olmalısınız. Daha önce kullandım gayet güzel üründür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prokizya

Antifrizi rengine göre değil de aracınıza uygun sartnameyi karşılayan ürün almanız iyi olur.

Glacelf auto supra almış olmalısınız. Daha önce kullandım gayet güzel üründür.

Evet onu aldım direk gm onayı yok ama gereksinimleri karşılar kisminda gm yazıyordu. Opelin direk onay verdiği bir antifriz bulamadım

Hayırlı olsun hocam iyi yapmışsınız benzin istasyonlarının antifrizlerinden bi zarar gelmez kullanın gitsin. Totalde iyidir opette iyidir shellde iyidir. Total hele bünyesinde elf gibi bir yağ markası var sonuçta
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.