Şimdi Ara

Ankastre kutusundan Kablo değişimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
6.370
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    TTNET internetini kullanmaktayım, Ultranet Limitsiz 16 Mbps Kadar,

Resimde bulunan ankastre kutusu sokaktaki direkte duruyor, evimiz müstakil tek katlı. Resimde gördüğünüz gibi çıkan siyah kablo bizim eve geliyor.hat değerlerimde 8 Megabiti çok rahat alıyordum. 16 megabite çıkarttım fakat 12 mb sabit olarak geliyor. hat değerlerim düşüyor. Hat değerlerimi yükseltmek için kabloyu değiştireceğim.
    Ankastre kutusundan gelen siyah kabloyu kesip klemens ile ek olarak CAT6 kablo ekleyeceğim ve direk modeme kadar.
    ya da

Öneri olarak ne yapmamı istersiniz.

Bu arada TTNET ten memnunum sadece en fazla 3-4 kere aramışımdır. fatura olarakta 59,00 TL ödemekteyim.

İnterneti sabit hat üzerinden alıyorum. Ev içinde telefon prizleri mevcuttur, diğer odalarda paralel olarak telefon prizleride var. Şuan sadece internet olarak kullanıyorum. Siyah kabloyu kesip Bina içi tesisat devre dışı kalacak sadece internet olarak kullanacağım.
    Ankastre kutusundaki porttan çıkış almak için EliTT servisimi çağırmam gerekli yada elektrikçi yardımıyla değiştirebilirmiyiz. Direkteki kutu çok yüksekte merdivenle çıkıp ben yapabilirim diye düşünüyorum fakat uzun merdiven yok bu işlemi gerçekleştiremem.
    Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

NOT: Linksys Wag120N Modem hat değerleri gözükmüyor.

Direkten gelen hat kablosu uzunluğu hat değerlerini düşürür mü? Onu kısaltsam yada ek olarak CAT6 bağlasam faydası olurmu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ohmkanunu -- 20 Mart 2016; 14:01:34 >

• Kutudaki port değil elektrikçi halledebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AMC A kullanıcısına yanıt
    Kutudan direk CAT6 kablo çektikten sonra modeme gelen ucuna nasıl bir şey yapıp modeme takılacak şekilde olması gerekiyor. bu konudada desteğinizi rica ederim.
  • Rj11 takıcaksın

• CAT 6 kablo ile telefon kablosu ne kadar fark yaratır acaba? Bende cat6 mı çeksem acaba

• ohmkanunu O kullanıcısına yanıt
    kardeş sen dedigin gibi cat 6 çek o kabloyla 8 mbit aldıgına şükrek ben o kabloyla eskiden 3 mb alıyodum oda hiç durmadan kopuyodu şimdi kutudan cat 5 çektim süper oldu.
  • Yapmak istediğim işlemi yaptım.

Modemden Ankastre kutusuna kadar CAT5E kablosu çektim.

1. Adım;

İlk yapmam gereken bir elektronikçiye gidip kablo almaya geldim dedim fakat adam dedi kaç metre istiyorsun. Direkten modeme kaç metre kablo yeter bilemiyordum.
    30-40 mt arasında gidip geldim yoksa 50 mt mi alsam diye düşündüm, acaba yeter mi yetmez mi diye fazla olsun çok önemli olmazdı ama kısa olursa çok sorun olurdu.
    Kaç metre alacağıma tahminen karar verdim ve 30 mt kablo aldım. Bir ucuna RJ11 taktırdım. Mavi ve Mavi beyazı kullandım.

2. Adım;

Kabloyu aldım geldim eve. Çıkardım poşetten ve kabloyu modemden itibaren pencere deliğinden geçirip pencere üstünden dama çıkarttım. Müstakil ev olunca damdan kabloyu götürdüm
    Evin etrafından dolaştırdım biraz. sonra kablo az kaldı direkle mesefe var ama yeter mi diye düşündüm. kablonun ucunu ankastre kutusu nun yanına fıcıttım ve kablo orda takılı kaldı.

3. Adım;

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini aradım. Evime Elitt Randevu talep ettim. Cumertesi günü için. Kaydımı oluşturdular. Cumartesi günü sabah 08:30 için gelmelerini söyledim. 09:00'da geldiler.
    Kabloyu ankastreden bağlattırdım. Sıva altı bina içi tesisatını boşa çıkardım. Ankastreden direk modeme geliyor ve şuan ki durum aşağıdaki resimlerde yer alıyor.

Altyapı bakır olduğu için ve santrale uzaklığım 700 metre hız bu kadar geliyor ama bir önceki kabloda 14 MB kopma sorunu yaşıyordum. kabloyu değiştirdikten sonra 14 mb kopma yaşamıyorum.

Masraflar;

30 MT CAT5E kablo; 45 TL elektronikçiden aldım diye bir kazık yedim diye düşünüyorum. İnternette baktığımda 30 mt kablo daha ucuz fiyatı neyse sorun değil.
    Elitt Randevu; 11 TL Servis bedeli , 14 TL olarakta iç tesisat desteği olarak geçmektedir. Sözleşme imzaladım. 30 gün içinde arıza meydana gelirse ücretsiz yapacaklar.

444 0 375 numaradan 4 günde bir arıyorlar. İnternetinizle ilgili Herhangi bir sorun yaşıyormusunuz? diye çok şükür bu zamana kadar hiç bir sorun yaşamadım. bundan sonrada yaşamam inşallah.

17:36 saat itibariyle Hız testi sonucu, Modem arayüzü ve Kota Miktarı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ohmkanunu -- 1 Nisan 2016; 18:39:44 >

• son koyduğunuz resimde modemi bilgisayara nasıl bağladınız onu anlamadım. kablo takılı değil herhalde
  • Wifi ile bağlı CAT5 kablosununun ucunda RJ11 teleffon jakı mevcut. DSL girişine takılı modemin.
  • Hızınız da ne kadarlık bir artma oldu hocam? Bende müstakil bir evdeyim cat5 çeksem faydası olur mu acep

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muco -- 1 Nisan 2016; 21:49:29 >
  • cat 5e için o fiyat fazla utp kablo için, bakır alaşımı yüksek s/ftp 23awg 3 lira f/utp 23awg olsa 2.5 lira metresi olur ortalama, cat5e'nin fiyatı ortalama 0.60 krş olur senden fazla almış 1 ay cat5 yerine cat6 aldım 20m^ye 15 TL verdim
  • 13 MB kadar hız alabiliyorum hız testi sonucunda, kopma problemimde son buldu. Sorun bulunmuyor. Taahhüt süresi bitince TURKNET e geçmeyi düşünüyorum AKN bulunmadığı için umarım sorun yaşamam. Konuya cevap geç yazdım üzerinde iki sene geçmiş 😀

• ohmkanunu O kullanıcısına yanıt
    foruma giriyorsanız size bi sorum olacak aynı problem bende de var

• quote:

Orijinalden alıntı: crazykartal

foruma giriyorsanız size bi sorum olacak aynı problem bende de var
    Profile baktım 1 yıldır girmiyor. Benzer sorun bende de baş gösterdi.

İnternet hızı 2-3 arası, servis geldi ölçüm yaptı bina içi kablonuz eski ve kalitesiz dedi. Kablo konusunda ikilemde kaldım cat5-6 kullanın diye yazanlarda var, normal telefon kablosu olur diyenlerde.
  • İç tesisatta sorun var ise degistirmenizi mutlaka tavsiye ederim tek parça halinde saf bakir cat5- cat6 olursa tadindan yenmez. Ucundada rj11 jak oldu mu tek parca şeklinde süper olur.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir foruma giremedim. Konu Üzerinden 1,5-2 sene geçmiş.

Güncel durumundan bahsedeyim

Türk Telekom firmasından Türknete geçiş yaptım.

TİP-7 saha dolabı kabini geldi.

Şuan güncel olarak 100 mbps paket almakta olup 95 TL aylık ödeme sağlıyorum.

Hız testi değerlerim Max 94 mb e kadar sonuç alabiliyorum.

Ankastre kutusunda çekmiş olduğum CAT5 kablosu kaza sonucunda makas ile kablo ikiye ayrıldı ve lehimle bağlantısını yapıp kullanmaya devam ediyorum

Türknetten memnunum.

SNR değerim düşük ama kopma yaşatmamaktadır.

Keenetic Extra DSL modem kullanıyorum.

• Cat5e kablo hava olaylarına dayanıklımı ki? Onların dış kablo olarak modeli var ondan mı aldın yoksa?

• omerr_selimm O kullanıcısına yanıt
    Cat6 öneririm ve dayanıklıdır, mümkünse kabloyu çok dışarda bırakmayın.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ankastre direkte olduğu için mecbur dışarda olcak 10m gibi spiral boru geçirsem saçma olmaz değil mi?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.