Şimdi Ara

amd sistemden intele geçiş öneriler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
1.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ryzen 5800x

b550 e gaming asus rog anakart

32 gb 3200 ram ddr4

geçiş yapmak isteme sebebim işlemci fazla ısınıyor uzun zamandır amd kullanıyorum artık sıkıldım single core açısından fark atan bi işlemci istiyorum açıkcası

dd4 veya ddr5 intel olabilir önerilerinizi bekliyorum

ramleri değiştirmeden kullanabilirsem oda işime gelir ama duruma göre değiştirebilirimde sorun olmaz güzel bi kasaya geçtim ama sonuç yine aynı işlemci sıcak çalışıyor

hem daha serin hemde daha verimli çalışacak bir işlemci istiyorum.

kasanın fotoğrafınıda ekleyeceğim camları kapalı olduğu için hava akımı olarak beklediğimi veremiyore

• Alsın hocam 5800X3D 13700K/13900K ayarında islemci ayrıca 5800XD 105W digerleri 125W yanlıslıkla render falan alacak olursa da anında 100C lere vuruyor diyen var.

Alsın arkadas 15 bine 13900KS/K/KF 10 bine Z790 alsın vasat ustu 5000 e de DDR5 6400 Cl28 falan alsın.Oyunlarda belki 10C soguk calısır arkadas da sevinir.

• amd sistemden intele geçiş öneriler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kartım rtx 3090 bu kartı 4k da her oyunda hemen hemen yüzde 99 kullanıma vurdursun

• sa bu kadar beyaz bir sistem yapıp anakartı beyaz olmaması ve işlemci sogutucunun ve fanların beyaz olmaması

amd sistemden intele geçiş önerilersinerji.gen.tr
    Intel Core i9 13900KS 6.0 Ghz 24 Çekirdek 36MB 1700p 10nm İşlemci
    https://www.sinerji.gen.tr/intel-core-i9-13900ks-60-ghz-24-cekirdek-36mb-1700p-10nm-islemci-p-45074

Asus Rog Strix Z790-A Gaming WiFi 5333mhz(OC) RGB M.2 1700p DDR4 ATX Anakart
    https://www.sinerji.gen.tr/asus-rog-strix-z790-a-gaming-wifi-5333mhz-oc-rgb-m2-1700p-ddr4-atx-anakart-p-44077

Thermaltake TH360 ARGB Snow Edition 360 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu
    https://www.sinerji.gen.tr/thermaltake-th360-argb-snow-edition-360-mm-intel-amd-uyumlu-sivi-sogutucu-p-40427

Corsair iCUE QL120 RGB Beyaz Fan 120 mm Fan(3'lü Set)
    https://www.sinerji.gen.tr/corsair-icue-ql120-rgb-beyaz-fan-120-mm-fan-3lu-set-p-36371

• 13900K/KS alın.420 AIO alın.Z790 Unify/Ace falan alın.DDR5 alacaksanız da 6400 CL 28 falan alın.Guzel sistem olur.

Aslında yapılacak tek sey 5800XD alıp keyfe bakmak ama madem Intel e para harcamak istiyorsunuz o da sizin tercihiniz...

• O kasanın tam modeli ne.

• TT View51 e benziyor.

• Evet,huso,galiba o. O ise, 420 radyatör desteği yok.

Bence de 5800X3D yola devam etmek daha doğru. Tabi arctic 360 mm bi sıvı soğutma alıp ,onu da dışardaki serin havayı çekecek şekilde öne takmalı.İş biiter.

Zaten 13. nesil işlemciler daha fazla ısınıyor.

• Camları kapalı değil ki yeterli boşluk bırakmışlar gereği kadar hava akımı oluşması için. Yoksa o boşluklar sadece foto da mı geniş duruyor? 1 santim civarı gibi gözüktü bana eğer öyleyse problem yok demektir

Edit; ikinci bakışta farkettim heralde görüntü için bütün fanlar ön yüzleri gözükecek şekilde takılmış, en azından üstteki radyatörü ters çevirip doğrudan dışardan hava almasını sağlarsanız sıcaklığa faydası olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mxsr -- 27 Ocak 2023; 0:58:12 >
  • asko56 kullanıcısına yanıt

bende beyaz yapacağımı bilmiyordum malesef 3090 ı beyaz alınca hadi kasayıda beyaz alayım dedim corsair beyaz fanlar aklımda geçici olarak aşağı montajladım elimde mevcut olanları ısınıyorsada en azından böyle bi işlemci ısınsın o zaman

• huso kullanıcısına yanıt

kullanıcıları yine 5800x3d nin aynı tas aynı hamam ısınan hatta daha fazla ısındığını söyleyen bile var o yüzden canımı sıkıyor madem ısınacaksa daha performanslı işlemci ısınsın biliyorum 4k da pek bir fark olmayacak ama darboğaz yaşadığım oyunlar var ve o oyunlarda drop yaşıyorum

• Mxsr kullanıcısına yanıt

boşluklar cok cok az şık görüntü için feda edilmiş malesef üst ön zaten ne hava tahliyesi yapıyor nede alabiliyor ısınanda bir sistemim olduğu için malesef sıkıntı 1 santim kadar en fazla

• şuanki soğutucum arctic ne denediysem olmadı malesef eski kasamın önüde komple açıktı baş edemedim bu işlemciyle becmarkda 92 leri görüyor oyunlarda normaldi o şekilde oyundan oyuna gezinme skalası genişti 60-80 derece arası

• tt wiew 51 snow diye geçiyor

• 360 mm arcticti yan panele takın Havayı dışardan emsin. Hortumlar radyatöre ,aşağıdan girsin.Öndeki 2 adet 200 mm fan içeriye üflesin. Alttaki fanlarda içeriye. Üst ve arka fanlar egzost fanı olsun.

İşlemcinin macununu değiştirin.

Arctict ile bu işlemcilerin fazla ısınması mümkün değil Bi sorun var. Bu işlemciler ısınıyorsa, inteli zaten asla soğutamazsınız Çok daha fazla ısınır,performans düşer.

• Toz filtreleri asıl hava akışını kesen şey oluyor böyle durumlarda ama sizde filtre göremedim, ön kenarlardaki boşluk 1 santim kadarsa dediğim gibi o konuda problem yok demektir ama üstteki radyatörü şiddetle fanlar üstten içeri hava çekecek şekilde çevirmenizi öneririm, ekran kartı olsa olsa 1-2 derce daha sıcak olur bu değişim yapılırsa. Alttaki fanları çevirmek de sıcaklıklarda genel iyileşme sağlar ama bu sefer görüntü radyatörü çevirmeye göre daha fazla çirkinleşecek

• Alsın hocam 5800X3D 13700K/13900K ayarında islemci ayrıca 5800XD 105W digerleri 125W yanlıslıkla render falan alacak olursa da anında 100C lere vuruyor diyen var.

Alsın arkadas 15 bine 13900KS/K/KF 10 bine Z790 alsın vasat ustu 5000 e de DDR5 6400 Cl28 falan alsın.Oyunlarda belki 10C soguk calısır arkadas da sevinir.

• huso kullanıcısına yanıt

Basıcam parayı intele geçicem diğer sistemim amd zaten ikisinide kullanmış olurum 3700x müthiş bi işlemciydi bana göre hem serin çalışan gayet iyi performansı olan bir işlemci diğer sistemimde o takılı

• Yanlız izlediğim yutub testlerinde de bu işlemdi bu soğutucuyla aynı şekilde 90 dereceleri görüyodu eski kasamda ön tarafa montajlıydı radyatör taze havayı içeri verecek şekilde kapağını bile takmadım orda da 89 90 derecelere geliyodu aida 64 testinde macun yeni sürekli kullandıgım cooler master nano elmas partiküllü olanı kullanıyorum uzun ömürlü ve güzel bi macun işlemcide sıkıntı var desem yutub testleride beni doğruluyor 5800x3d alırım onda da aynı senaryo olcak eminim elimdekini satsam ona çok bişey koymamdw gerekmicek

• Yine intel tarafında hem nispeten serin hemde daha performanslı turbo frekansı daha yüksek olan bi işlemci önerebilirseniz sevinirim 4k da da 3090 ı yaşatmasın

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.