Şimdi Ara

amd sistemden intele geçiş öneriler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
1.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 13600k performans olarak sıcaklık olarak güzel gibi

• Afacan Dennis kullanıcısına yanıt

Öyle bir işlemci yok. Senin için en mantıklı seçenek 5800X3D almak. İlla intel diyorsan 13900K var, 5800X3D'den hissedilebilir daha güçlü olan. Onun için de DDR5 RAM şart, üstüne bir de 2 kat daha fazla güç çekicek.

Yerinde olsam 5800X3D alır, 14000 serisi ya da 7000X3D çıkınca ona geçerdim. Hem DDR5 daha olgunlaşır hem de RTX 4090'a darboğaz yapmayacak CPU almış olursun. Yoksa 13900K dahi oynadığın oyuna göre darboğaz yapabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • GryAsl G kullanıcısına yanıt

yüksek ısıdan kaçışım intelde 13600k gibi duruyor amd de ise 5800x3d alsam dahi baktığım kadarıyla sıcak çalışıyor. hikaye tabanlı oyunlar oynuyorum rekabetçi ile ilgim alakam yok pek o nedenle hangisi uygun olur bilemiyorum

• Hocam öncelikle yapmanız gereken bir çok şey var.

Benzer kasanın Warcry olanını kullandım. Profilimde resimleri mevcuttur.

Alttaki fanları kesinlikle ters çevirin içeriye hava üfleyecek şekilde olsun. Görüntü biraz kötü gözükür sadece oda bir süre sonra göze batmayacaktır.

Bunun dışında Radyatör üstte kalacaksa havayı dışarı üflesin.

Yana alacaksanız dışarıdan temiz hava alsın.

ÖN cam panel yerine isterseniz plaksi glass kestirip fanların denk gelen yerlere filtre koyabilirsiniz.

Bunları yaptıktan sonra. 5800x e undervolt işlemi uygulamanız gerekecek.

amd sistemden intele geçiş öneriler

Önceki kasam bu şekilde idi. Kasa hava akışı konusunda iyi çalışmazsanız sıkıntı çıkartıyor. Lian li Galahad ile 3800x i boşta 30 yükte 65-75 derecelerde rahatlıkla tutabiliyordum.

Şuan kasayı beyaz tasarım olsun diye revize ettim.

Akşam fotoğrafını koyarım.

Lian li galahad 360 yerine Arctic 420 mm aldım.

Kasa Phanteks P500A D-RGB olarak değişti.

Bu değişiklikler ile işlemci 3800x boşta 25 derecelerde yükte 55-65 derecelerde çalışıyor.

Üstteki dediklerimi yapın. Adım adım sorunları çözelim.

İsterseniz PM'den yazın daha rahat destekleyebilirim.

Bu arada yanlış hatırlamıyrsam 3090 sizin zaten ısınıyordu. Macun yenileme vs yapmıştınız. Memoryleriniz 110 derece olduğunu söylemiştiniz diye hatırlıyorum.

O konuda da yardımcı olabilirim.

Diğer arkadaşların önerisi olan 5800x3d de çok iyi olacaktır. Ona güzel bir UV/OC ayarı yapınca ihtiyacınız kalmayacaktır.

NOT : Düzgün fiyata 5800x/5800x3d/5900x bulursam 3800x i revize edicem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StamP0fRadiation -- 27 Ocak 2023; 12:1:23 >

Altta bıraktığım 2 SS de görüleceği üzere, 13600K 5800X3D den neredeyse 2 kat daha fazla güç tüketiyor. Üstüne üstlük DDR5 13600K DDR4 5800X3D ile aynı performansı veriyor.

Sizin yerinizde olsam sırf anakart ve RAM değiştirmemek için 5800X3D'e geçerdim.

estetik açıdan yaklaşacağım, bence kasanız güzel duruyor...

ben olsam değiştirmezdim... amd'nin sıcak çalıştığını(genel anlamda, stok hali ile biraz daha, intel'e göre, belki... [stone reflector shield:on] amd sistemden intele geçiş öneriler ) söyler genelde çoğu forum üyesi...

diğer mesajlarda verilen önerileri uygulayarak bu kasayı ve sistemi elinizde tutmayı deneyin bence öncelikle... param olsa ben de buna benzer estetik bir şey toplardım veya hazır varsa alırdım... amd sistemden intele geçiş öneriler 

• srkn kullanıcısına yanıt

5800x3d alıp amd ye son kez para harcayacağım bakalım neler değişecek özellikle ekran kartı kullanım oranlarını merak ediyorum o sırada sistemi dahada beyazlaştırmayı düşünüyorum kasa gerçekten güzel ona hiçbir sözüm yok belki camlarını açmayı denerim daha sonra hava alması açısından

• StamP0fRadiation kullanıcısına yanıt

dediklerinizi deneyceğim fakat çekirdekten ısınan parçalar olduğu için özellikle işlemci canavar gibi ısınıyor ucu bucağı yok bu işlemcinin ilana koyup 5800x3d alıp son kez şans vereceğim amd ye o sırada sistemide beyazlaştıracağım daha albenili olması açısından. 5800x e undervolt uygularsam acaba ne kadar performans kaybım olur oda kafamda bir soru işareti şuan asus optimal ayarında kullanıyorum biostan aldım. Ekran kartı ile ilgili termal ped değişimi ve macun değişmi yeniden yapmaya karar verdim düzen tutmazsa profix e yollayacağım şuan tek umudum 5800x3d nin 5800x den daha az ısınıyor olması ayıp olmasa elimdeki 3700x i takıp ısınma dersi vereceğim sisteme :(

• GryAsl G kullanıcısına yanıt

anakartımdan ve ramlerimden memnunum açıkcası hatta çok memnunum şu sıra gelen bioslarla düzen tuttu. ramlerim 3200 mhz oda 3600 mhz olanlarla 4k da performans farkı olacağını sanmıyorum severek kullanıyorum son kez amd ye şans verip 5800x3d alıp deneyeceğim gerçi ısınmayacağını düşünmüyorum gördüğüm testlerde 13600k dan da 10 derece daha sıcak oda rahatlıkla 90 dereceleri görecektir kaldıki eski kasamda heryeri açıktı ona rağmen taze hava girişi olmasına rağmen 5800x illaki 90 dereceyi görüyordu tabi bu bencmarkda

• 5800x3d aldıgımda konuyu hortlatırım

• 5800x3d takıp -30 curve dayayıp arkanıza yaslanın. Arkadaşların dediği soğutucular çok çok iyi. Onlarla daha da iyi soğur x3d. Öyle olmasa bile hava soğutucu ile kullandım bir süre. Oyunlarda hiçbir şekilde sıkıntı yaşamadım. Şu an ise 240lık aio ile soğutuyorum gayet de serin sistemim. kasam 4000x. Fanlar 800-900 rpm dönüyor.

• sukrullex kullanıcısına yanıt

Bence de 5800X3D.

sizden rica etsem aida 64 sistem kararlılık testine sokup atabilirmisiniz bende de iyi bir soğutucu var 360 mm

• amd sistemden intele geçiş öneriler

80 çok iyi oyunlarda gayet serin çalışır bu şekilde bu testte böyleyse en azından alıp denemiş olurum beğenmezsem satışa koyarım gene teşekkürler

Rica ederim. Gerçekten çok iyi bir cpu. Bundan öte geçilecek cpu yine 7800x3d olur yani öyle diyim

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

3090 a 4k da kök söktürsün istiyorumda bakalım inş olur :) sizin ekran kartı neydi

6900xt

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • DDR5 tabanlı ASUS TUF Gaming B660M-Plus WiFi ana kart ve Intel i5 13600K tabanlı bir sistemim var, fazlasıyla memnunum; işlemci gerçekten bugüne kadar çıkmış en iyi işlemcilerden bir tanesi...

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.