Şimdi Ara

Amd Fx x8 8150 (İnceleme Eklendi !!) (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
283
Cevap
1
Favori
30.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gOkO

Amd sözcüleri bile şu an için performans olarak sandy bridgenin gerisindeyiz diyor ama amd fanları hala değişik şeylerle uğraşmakta.Amd nin hızlı bir şekilde ar-ge ye eğilip en azından fx işlemci serilerinde intelin standart masaüstü işlemcilerini geçmesi gerekiyor. ayrıca karşılaştırılan işlemcilerden intelinki orta üst segment standart masaüstü 4 çekirdekli işlemcisi iken amd nin "fx" serisi "8" çekirdekli amiral gemisi.Dikkatinizi çekerim...

e?
  • quote:

Orijinalden alıntı: soar.kerrigan

quote:

Orijinalden alıntı: gOkO

Amd sözcüleri bile şu an için performans olarak sandy bridgenin gerisindeyiz diyor ama amd fanları hala değişik şeylerle uğraşmakta.Amd nin hızlı bir şekilde ar-ge ye eğilip en azından fx işlemci serilerinde intelin standart masaüstü işlemcilerini geçmesi gerekiyor. ayrıca karşılaştırılan işlemcilerden intelinki orta üst segment standart masaüstü 4 çekirdekli işlemcisi iken amd nin "fx" serisi "8" çekirdekli amiral gemisi.Dikkatinizi çekerim...

e?

ne e? İntelin extrem modelleri ile yarışması lazım fx lerin e si bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaNKaWaReZ

@zargana_11
    Bak İşte Kaç Çekirdekli Olup Olmadığını
    Kaç Kere Anlatırsam Yine Anlamazsın
    Benim Canımı Sıkan FX 8150 Gerçek 8 Çekirdek Olmaması Bunu Kabul Edelim.
    Ama 4 Gerçek Çekirdek, 8 Threads Ya Da 12 Threads Olsaydı Hiç Fena Olmazdı İnteldeki Gibi. Nedir Bu 8 Çekirdek 8 Threads ? Görende 8 Gerçek Çekirdek Sanacak
    Sandy Bridge-E 6 Çekirdek 12 Threads Çıkardı. Eee FX Bulldozer Ne Alemde ? 8 Çekirdek Demekten Başka Bişey Yok
    İntel 2600K Vs 3950K Karşılaştırma Yaparsa Oyunlarda Fark Yok Renderde Dağlar Kadar Fark Gördüm Testlerde. Oyun İçin Almak Biraz Saçma.
    Yeni Sistem Toplayanlara Sorsan Vay 8 Çekirdekli Diyince Mutlu Olacak Yarından Sonra Birisi Söyler Bu İşlemci 4 Gerçek Çekirdek 8 Threads Her Modül 2 Çekirdek Çalışıyor Derse Üzülür mü Orası Bilemem

Sen AMD Phenom II 955BE İşlemci Kullanıyorsun, FX 8150 Alırsan Oyunlarda Performansı Anlayamazsın 20 Fps Altına Düşmediğine Göre Renderde İş Değişebilir Çok Fark Atar.

Ben çekirdekten falan bahsetmedim, sadece dedim ki; "L1-instruction" bak demişsin, baktım şimdi neden bakmamızı istediğini açıklamanı istedim. Çünkü böyle birşeyi söylemenizde bir amaç olduğunu düşünüyorum ve bize daha açık bir dille sizden anlatmanızı istiyorum. Yukarda verdiğiniz cevap genel bir yorumla sınırlı.

Açıkçası ben 955'ten memnunum ama ileride fx'e geçmeye niyetli olduğum için sabertooth aldım. Asıl beklediğim ise tepe serisinde 95w tdp'li işlemcilerin çıkması mesela 95w tdp'li fx-8120.

Bu arada intel-amd performansı dediğimizde, eskiden olduğu şekilde (pentium mmxler dönemi) öyle gözle görünen sonuçlar yok.

Mesela intelin tepe modeli, renderi 10sn de tamamlamış, amd 12sn'de. Rakam olarak büyük, fakat kalkıp-çay kahve içemezsiniz. Eskiden bunları yapıyorduk. Mesela bir mp3 sıkıştırıken bu süre 128kbit için 5-6 dakikaydı. Şimdi harcadığımız süre bazen saniyelerle kısıtlı oluyor.

Mesela intelin işlemcisi tahmini 1 saat sürecek renderi 30 dakikada, AMD ise 45 dakikada tamamlarsa o zaman harbiden inteli tek geçerdim ama durum böyle değil.

Aslında ortada tam olarak "ak'ı kara gösterme çabası" var. İntel eskiden bunu anakart üreticilerine (üreticilerin amd çipsetli kart üretmelerini engellemek için) çipset vermeyeceğim tehdidi ile yapıyordu, bugün ise piyasa hakimiyetinin kendisine verdiği avantajla 3. kuruluşlar aracılığıyla bunu yapmaya çalışıyor.

Herhalde tek menfaat gözetmeksizin dönen şey dünya...

• @zargana_11

Açıklama Muhteşem Olmuş Dostum Ellerine Sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: zargana_11

quote:

Orijinalden alıntı: KaNKaWaReZ

@zargana_11
    Bak İşte Kaç Çekirdekli Olup Olmadığını
    Kaç Kere Anlatırsam Yine Anlamazsın
    Benim Canımı Sıkan FX 8150 Gerçek 8 Çekirdek Olmaması Bunu Kabul Edelim.
    Ama 4 Gerçek Çekirdek, 8 Threads Ya Da 12 Threads Olsaydı Hiç Fena Olmazdı İnteldeki Gibi. Nedir Bu 8 Çekirdek 8 Threads ? Görende 8 Gerçek Çekirdek Sanacak
    Sandy Bridge-E 6 Çekirdek 12 Threads Çıkardı. Eee FX Bulldozer Ne Alemde ? 8 Çekirdek Demekten Başka Bişey Yok
    İntel 2600K Vs 3950K Karşılaştırma Yaparsa Oyunlarda Fark Yok Renderde Dağlar Kadar Fark Gördüm Testlerde. Oyun İçin Almak Biraz Saçma.
    Yeni Sistem Toplayanlara Sorsan Vay 8 Çekirdekli Diyince Mutlu Olacak Yarından Sonra Birisi Söyler Bu İşlemci 4 Gerçek Çekirdek 8 Threads Her Modül 2 Çekirdek Çalışıyor Derse Üzülür mü Orası Bilemem

Sen AMD Phenom II 955BE İşlemci Kullanıyorsun, FX 8150 Alırsan Oyunlarda Performansı Anlayamazsın 20 Fps Altına Düşmediğine Göre Renderde İş Değişebilir Çok Fark Atar.

Ben çekirdekten falan bahsetmedim, sadece dedim ki; "L1-instruction" bak demişsin, baktım şimdi neden bakmamızı istediğini açıklamanı istedim. Çünkü böyle birşeyi söylemenizde bir amaç olduğunu düşünüyorum ve bize daha açık bir dille sizden anlatmanızı istiyorum. Yukarda verdiğiniz cevap genel bir yorumla sınırlı.

Açıkçası ben 955'ten memnunum ama ileride fx'e geçmeye niyetli olduğum için sabertooth aldım. Asıl beklediğim ise tepe serisinde 95w tdp'li işlemcilerin çıkması mesela 95w tdp'li fx-8120.

Bu arada intel-amd performansı dediğimizde, eskiden olduğu şekilde (pentium mmxler dönemi) öyle gözle görünen sonuçlar yok.

Mesela intelin tepe modeli, renderi 10sn de tamamlamış, amd 12sn'de. Rakam olarak büyük, fakat kalkıp-çay kahve içemezsiniz. Eskiden bunları yapıyorduk. Mesela bir mp3 sıkıştırıken bu süre 128kbit için 5-6 dakikaydı. Şimdi harcadığımız süre bazen saniyelerle kısıtlı oluyor.

Mesela intelin işlemcisi tahmini 1 saat sürecek renderi 30 dakikada, AMD ise 45 dakikada tamamlarsa o zaman harbiden inteli tek geçerdim ama durum böyle değil.

Aslında ortada tam olarak "ak'ı kara gösterme çabası" var. İntel eskiden bunu anakart üreticilerine (üreticilerin amd çipsetli kart üretmelerini engellemek için) çipset vermeyeceğim tehdidi ile yapıyordu, bugün ise piyasa hakimiyetinin kendisine verdiği avantajla 3. kuruluşlar aracılığıyla bunu yapmaya çalışıyor.

Herhalde tek menfaat gözetmeksizin dönen şey dünya...

L1 Instruction Cache'e bak diyerek, fx 8150'de niye 4 tane L1 cache var demekki bu 8 çekirdekli değil demeye çalışmış arkadaş. CPUda her Modülde Front-endler ortak, L1I cachelerde ortak ordan hareketle bunlar bizi kandırıo aslında 4 tane çekirdek var demeye getiriyo.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rubisco -- 9 Aralık 2011; 15:11:33 >

• Bana Öyle Geliyorki Gerçek 8 Çekirdek Olsaydı da İlla Ki Bu Seferde Baka Bir Yerde Bir Şeyler Bulacaklardı ee Özellikle Arayınca Her Şeyde Bir Kusur İllaki Bulunur Ben Şimdi Buraya i5 2600k 600w Harcıyor Diye Resim Koysam Herkes Yok Yalan Yok Yanlış Diyecek. Ama Nedense Amd 406w Diyince Kimseden Ses Çıkmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: T-K-Y

Bana Öyle Geliyorki Gerçek 8 Çekirdek Olsaydı da İlla Ki Bu Seferde Baka Bir Yerde Bir Şeyler Bulacaklardı ee Özellikle Arayınca Her Şeyde Bir Kusur İllaki Bulunur Ben Şimdi Buraya i5 2600k 600w Harcıyor Diye Resim Koysam Herkes Yok Yalan Yok Yanlış Diyecek. Ama Nedense Amd 406w Diyince Kimseden Ses Çıkmıyor

Zaten güzeli güzel yapan, kusuru değilse nedir?

@rubisco

Açıklaman için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zargana_11 -- 9 Aralık 2011; 15:59:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zargana_11

quote:

Bana Öyle Geliyorki Gerçek 8 Çekirdek Olsaydı da İlla Ki Bu Seferde Baka Bir Yerde Bir Şeyler Bulacaklardı ee Özellikle Arayınca Her Şeyde Bir Kusur İllaki Bulunur Ben Şimdi Buraya i5 2600k 600w Harcıyor Diye Resim Koysam Herkes Yok Yalan Yok Yanlış Diyecek. Ama Nedense Amd 406w Diyince Kimseden Ses Çıkmıyor

Zaten güzeli güzel yapan, kusuru değilse nedir?

@rubisco

Açıklaman için teşekkür ederim.

Ön Yargı Ve Takıntıdan Baka Bir Şey Değil Bana Sorarsanız Veya Birilerine Üstünlüğü Kabul Etmek Zor Geliyor. Litresi 5 Liraya Benzin Almak Kimseye Zor Gelmiyor Ama Nedense oooo Amd 70 w Daha Fazla Elektrik Harcıyor Ona Güç Mü Yeter Demesini Herkes Biliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Mutlu Dal

AMD FX 8150 nin Phenom II X6 1100T B.E nin gerisinde kalma sebebi bence 4 çekirdeğe uyarlanmış 8 çekirdek olması :)

amd fx 8150 ye bence 650 lira veren adam ya meraklısıdır ya da sevdalısı :D

perfonmans olarak özellikle Oyunlarda i5 2500 k ya 2 cpu default iken fx 8150 nin geri kalması bence alınabilir yapmıyor i5 2500k 480 liraya bile bulunabiliyor sıfır :)

AMD FX Hem daha fazla güç tüketiyor ve daha fazla ısınıyor ama şu bir gerçekki AMD FX 8150 Yeri geldiğinde 2700k ya bile rakip olabilecek bi cpu. Benim Kendi Görüşüm :)

vatanda 477 Tl Gözüküyor 8150 Abartmasak Herşeyi

• quote:

%25 İndirim
    WorldCard 10 Taksit, WorldCard 5 Taksit, Axess 10 Taksit, Axess 5 Taksit, Havale 229 $+KDV 505 TL
    %20 İndirim
    CardFinans 6 Taksit, Maximum 6 Taksit, Advantage 5 Taksit, Kredi Kartı Tek Ödeme, AsyaCard 5 Taksit 244 $+KDV 538 TL
    %5 İndirim
    WorldCard 12 Taksit, Axess 12 Taksit 290 $+KDV 639 TL
    CardFinans 10 Taksit, Maximum 12 Taksit, Advantage 10 Taksit, AsyaCard 10 Taksit, Türkiye Finans 10 Taksit 305 $+KDV 673 TL

normalde
    %8 ile 610 lira falan abarttığım rakam 35 40 lira için özürdilerim

%5 İndirim
    WorldCard 12 Taksit, Axess 12 Taksit 290 $+KDV 639 TL
    CardFinans 10 Taksit, Maximum 12 Taksit, Advantage 10 Taksit, AsyaCard 10 Taksit, Türkiye Finans 10 Taksit 305 $+KDV 673 TL

Yuuuh Dolar Ne Kadar Oldu Bugün ya Dün Gece 477 Tl idi Neyse Ben 390 a Aldım

• quote:

oha :D yurt dışındanmı :)

Tanıdık Diyelim
  • amd fx 8150 bklenenı verıcekmı vermıcekmı ılerleyen gunlkerde kesın son kullanıcı ıncelemler degesık anakrt vede ekran kartlarında sogutma ve o.c ıle gosterıcek gorusundeyım.
    kendı clansmanında her nekdar hha fazla waat ceksede o erken arkadaslarımız ekelktırık fatırularını dusunsede guzel ııyı bır ıslemcıdır.
    ıntel 2500 k ıslemcıyı gecer cogu testte( fakat sız bu ıslemlerın hangısnı uyguluyorsunuz gunluk kullanımda).
    amd fx 8150 nın fıyartı bellıdır. yuzde 25 ındırımlı gunler yakalanırsa alıan bılcek ıslemcıdır.
    benım sahsı fıkrım o.c ıle ugrasan arkadasların amd 95 watt 8120 lerı beklemelerıdır. fp acısından.
    aman sakınha bu arada fx 6100 vede fx 4100 almayınız eskı seri phenomlardan dusuk ıslemcılerdır bu 2 modelde.( hatta phemom 960 ve 960 t ler yenı cıktı bu ıslemcılerıde satın almayı dusunuz derım)
    dedıklerımı dınleyın karlı cıkarsınız.
  • http://www.anandtech.com/show/4955/the-bulldozer-review-amd-fx8150-tested
    resmi satış fiyatı 245 dolar
    245*1,80 =440 tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fbsrkc06 -- 12 Aralık 2011; 9:53:03 >
  • Bende bir masaüstü pc toplayacağım. İşlemci Amd FX 8150 seçtim fakat herkezden farklı bir sonuç çıkıyor hiç biri birbirini tutmuyor.
    T-K-Y arkadaşımızın testini beklemem en iyisi olur bence.

Bu yüzden konu takip
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erchank

Bende bir masaüstü pc toplayacağım. İşlemci Amd FX 8150 seçtim fakat herkezden farklı bir sonuç çıkıyor hiç biri birbirini tutmuyor.

Bu yüzden konu takip

Test Var İlk Mesajda Sanırım Beğenmedin
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Erchank

Bende bir masaüstü pc toplayacağım. İşlemci Amd FX 8150 seçtim fakat herkezden farklı bir sonuç çıkıyor hiç biri birbirini tutmuyor.

Bu yüzden konu takip

Test Var İlk Mesajda Sanırım Beğenmedin

Daha detaylı bir test olsa daha iyi olurdu. işlemci eline ulaştıysa biraz daha bilgi bekliyorum senden çünkü alıcam bu işlemciden

• @T.K.Y
    dostum tam sıstemını yazarmısın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bugra34

@T.K.Y
    dostum tam sıstemını yazarmısın?

Denemelerin Yapıldığı Sistem Yazıyor Mesajda Kendi Sistemimi Soruyorsan

-Asus Crosshair V Formula
    -Amd Fx x8 8150 3.6Ghz
    -Corsair H100 Extreme Hydro İşlemci Soğutucu
    -Corsair Graphite 600T White Special Edition
    -Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 2x4GB Dual Kit Bellek (2x = 16gb)
    -Corsair Force GT Serisi 120GB 555-515 mb/s SSD
    -SilverStone Strider 1000W 80+ Plus Gold
    -HP x2301 23" UltraThin led Backlift Monitor

Ekran Kartı Ve Kasa Hariç Aldım Kasa Konusundada Kafamda Bir Kaç Seçenek Var Bu Yazanı Alacağım %80 Ekran Kartıda 6870 C.f Olacak %80
  • anladım dostum single 6950 yada 6950cf yapmıs olsaydn karsılastırma yapardık bırcok soruya cevap vermıs olurduk.
    Neyse gule gule kullan dostm

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bugra34

anladım dostum single 6950 yada 6950cf yapmıs olsaydn karsılastırma yapardık bırcok soruya cevap vermıs olurduk.
    Neyse gule gule kullan dostm

Eyvallah Hocam
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.