Şimdi Ara

Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Sayfaya Git
Git
Giriş
Mesaj
 • Öncelikle herkese merhabalar.


  11 Mart 2021 tarihinde satın aldığım Kingston A2000 500GB SSD arızalandı, yetkili servis olan Destek Bilişim' e ürünü gönderdim ve Kingston Digital NV1 500GB ile değişim yapıldı.

  Sorun şu ki gönderilen ürün okuma yazma hızları, veri yazma garantisi (TBW) olarak daha alt bir model. Hatta IOPS değerleri hakkında hiçbir yerde bir veriye ulaşamadım.

  Karşılaştırmasını şuraya bırakıyorum.


  Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1

  Hadi okuma yazma hızlarını geçtim, arızalanan Kingston A2000 modelin 350TBW veri yazma garantisi sunarken NV1 120TBW veri yazma garantisi veriyor üretici tarafından.

  O yüzden A2000 uluslararası 5 yıl garantili iken NV1 3 yıl garantili olarak satılıyor. Ve incelemelerde A2000 High Performance serisi olarak geçiyor ancak NV1 Genel Kullanıcı olarak gruplandırılmış. Her şey hız değil, uzun ömürlü olmayıp verilerin bir anda kaybedilmesi riski NV1 de daha yüksek.  Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1


  Gelelim Destek Bilişim ile yapılan yazışmalara:


  Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1  Kendilerine gönderdiğim mail karşılığında NV1 in muadil ürün olarak dayatılmasını içeren mail:


  Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1


  Gelen mailde satın aldığım yer olan amazon.com.tr ile iletişime geçtim ve değişim için prosedürlerini öğrenmek istedim. Amazon canlı sohbette özetle:

  Siz arızalı ürünü geri isteyin, bize gönderin. Aynı ürün ellerinde yok, biz aynı ürün stoklara girdiğinde size yenisini gönderelim ya da para iadesi yapalım şeklinde. Malum fiyatlar arttığı için satın aldığım tarihteki 557₺ yi iade olarak kabul etmek istemiyorum. O yüzden değişim talep ediyorum ancak telefonla Destek Bilişim ısrarla size gönderdiğimiz ürünü kullanın ya da para iadesi yapalım diyorlar. Amazon.com.tr malumunuz büyük bir çoğunluk tarafından sevilen ve en sorunsuz bilinen e-ticaret sayfalarından birisi. Ancak yaşadığımız sorunda hiç bir çözüm önerisi sunamıyorlar.


  Eğer sıkılmazsanız amazon.com.tr canlı sohbet ekran görüntülerini buraya koyuyorum. Okursanız sevinirim.


  Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1


  Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1


  Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1


  Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1


  Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1


  Amazon.com.tr ve Destek Bilişim Elele Alt Model Dayatması - Kingston A2000 > Kingston NV1


  Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Her iki firma da yasal haklarımı kullanmam konusunda beni mecbur bırakıyor.

  Bu konularda daha önce tecrübe yaşamış arkadaşlardan şu bilgiyi almak istiyorum. Tüketici hakem heyetine gittiğimde;


  "Bu SSD lerin her ikiside aynı kapasitede, her ikiside GEN 3x4, ikisininde okuma yazma hızları bir birine yakın" diyerek beni haksız çıkarabilirler mi?

  Çünkü THH' lerin vereceği kararlar %90 bilirkişilerin vereceği rapor doğrultusunda hazırlanıyor. Bilirkişi yukarıdaki gibi bir genelleme yapıp beni haksız çıkarabilir mi acaba?


  Resmî Gazete Tarihi: 13.06.2014 Resmî Gazete Sayısı: 29029 de yayınlanan Garanti Belgesi Yönetmeliğinde:


  c) Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi,


  durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.


  (2) Malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması halinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.


  (3) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, satıcı, malın bedelinin tümünü veya bedelden yapılan indirim tutarını derhal tüketiciye iade etmek zorundadır.


  Diyor ve bende ayıpsız misli ile değişim hakkımı talep ediyorum.


  Bilgili arkadaşların cevaplarını, yorumlarını esirgememelerini ve bu konuda bana yön vermelerini istiyorum. Konuyu öne çıkararak daha çok arkadaşa ulaşmasını sağlarsanız çok sevinirim. Gelecek cevaplara istinaden kendime bir rota çizeceğim.

  Okuyan, cevap veren tüm forumdaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CueMaker -- 29 Haziran 2022; 10:4:52 > • Geçmiş olsun, saçma sapan bir durum olmuş yine...


  Öncelikle aynı ürünü vermeliler, yoksa birebir muadil ile değişim yapılmalı, o da yoksa para iadesi vermeleri gerekir, daha düşük ürün veremez ve teklif edemezler, fiyat farkı ödemek şartı ile size bir üst modeli teklif edebilirler.

 • fiyat farkı isteyemezler aynısını veremiyorlarsa sadece üst segment ürünü verebilirler. siz daha düşük özellik oldugunu kanıtlayacak ssler ile thh gidin

 • @LEON-X , @CriticalWave Teşekkür ederim cevaplar için. Yeni bir SSD alıp Tüketici Hakem Heyetine gideceğim. Opel Astra alıyorsunuz, arızalanıyor. Fabrika yerine Corsa vermek için diretiyor. İnşallah bilirkişi "ikisi de araba, ikisinin de 4 tekeri var" şeklinde genelleyip mağdur etmez.

 • A2000'lerin üretimi durdu, yenisini yollayamazlar. Üst model olarak 512GB KC3000 var, onu da fiyat farkından dolayı yollamak istemezler. Para iadesi alsanız o paraya NV1 bile alamazsınız. Kingston'a bir mail atın bakalım onlar ne diyorlar bu işe.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • -dehşet- kullanıcısına yanıt

  @-dehşet- Teşekkür ederim. Öğle saatlerinde mail attım Kingston' a. 48 saat içerisinde geri dönüş sağlayacağız diye otomatik mail geldi. Bakalım ne olacak.

 • Forum gerçekten ölmüş, konunun okunma sayısı 127, öne çıkarılma sayısı 1. 2005 yılından beri üyeyim bir çok insana yardımcı oldum burada. Ancak ne zaman içinden çıkamadığım ya da sıkıntı yaşadığım bir durumla ilgili konu açsam ilgisiz kalınıyor. Konu dışı bölümünde "tipim nasıl" başlıkları 100 - 150 oy alıyor, bu taraflar gerçekten bitmiş. Neyse küsmeye gerek yok, bildiklerimizi paylaşmaya devam edeceğiz diğer başlıklarda, sıkıntı yaşayan insanlara yardımcı olacağız yine.


  Bu sitemim de burada dursun.

 • zxcx kullanıcısına yanıt

  Evet 5 gün oldu mail atalı ancak maalesef cevap gelmedi. Normalde markaları kara listeye almayı sevmem ancak bundan sonra etrafıma topladığım bilgisayarlarda sorun yaşatan firmaların ürünlerine öncelik tanımayacağım. Elimden geldiğince boykot etmeye çalışacağım. Tüketici hakem heyetine evraklarımı hazırlıyorum zaten. Değişim almak için elimden geleni yapacağım.

 • 
Sayfa: 1
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.