Şimdi Ara

Am5 EXPO problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
1.222
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yakın zamanda am5 sistem topladım. Bileşenler şu şekilde

r7 7700

Asus tuf b650m wifi

Sapphire 7900xt pulse

Gigabyte 750w psu

Ayrıca elimde biri Corsair diğeri Kingston olmak üzere iki ayrı 2x16 6000 cl36 ramler mevcut.

Sıkıntı şu, Expo aktif edildiği zaman oyunlarda çökme problemi yaşıyorum.Her türlü konfigürasyon da denedim sonuç aynı. Expo kapalıyken bir sıkıntı yok. Ramlere memtest yapıldı herhangi bir problem yok. Bios, sürücüler, işletim sistemi hepsi güncel. İki farklı kitle sonuç aynı olduğuna göre problemin ramlerden kaynaklanmadığını düşünüyorum. Sizce sıkıntı neden kaynaklanıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tylolhot06 -- 10 Haziran 2023; 13:17:56 >

• ben de gskill 64000 mhz ddr5 ram ve rog 790 anakart ile xmp açtığım zaman pc boot atmıyor her türlü konf denedim olmadı. sanırım ddr5 sistemler şuan hala stabil değiller.
  • sizin raminizde expo sertifikası yok büyük ihtimalle o nedenle expo profili çalıştırmak istediğinizde sıkıntı yaşıyorsunuz. expo profilinde sıkıntı yaşamamak için voltaj arttırabilirsiniz ancak 1.45V'un üstüne çıkmamaya özen gösterin.
  • Benim Ram de Expo bile yok XMP de calısıyor.İnsanlar EXPO ile sorun yasıyor.Anlamadım gitti.

• Bende aynı sorunu yaşadım. Ramleri ade ettim. Size tavsiyem anaakartın qvl listesinde yer alan ramlerden almanız olacak.

• Elimdeki iki kitte expo sertfikalı ve qvl listesinde. Bayramdan sonra işlemci ve anakartı servise yollayacağım artık.

• ayni problem bende de var. msi b650p pro wifi ve gskill expo sertifikali 6000 mhz cl36 ram kullaniyorum. expoyu biostan aktif etsem bile windowsta standart 4800 cl40 olarak aciyor anlamadim kafayi yiyecegim.

• merhaba ben ms, b650m mortar wifi de corsair venegeance ramleri 6000mhz cl36 olarak expo profilde kullanıyorum sorunsuz olarak mutlaka anakartlarınızı son biosa upgrade edin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartal2339 -- 24 Haziran 2023; 17:34:57 >
  • AM5 x670-p 2x32, gskill ripjaws s5 xmp ram. Sıkıntısız sorunsuz çalışıyor

• @canozturk21

@tylolhot06

@iexplore

gigabyte x670 auros kullanıyorum expo açtığımda boot etmiyodu corsair 2x16 6000 mhz cl36 ramlar

Anakart ram voltaj ayarları kısmında cpu_vddio_mem voltajı autoda duruyodu, yabancı forumlarda manual değer örneklerinde o değerinde 1,35 olduğunu gördüm ama expo profili o ayarı yükseltmiyodu. Muhtemelen bu sebeple ramlere yeterli voltaj gitmiyo sistem boot etmiyodu. Onu 1,35'e ayarladım sorun çözüldü. Sizin anakart markalrı farklı olabilir farklı isimlendiriliyo olabilir. Forumlardada araştırıp deneyin yüksek ihtimal olur.

• Expo en iyi MSI Anakartlar da çalışmaktadır.

• moonquad kullanıcısına yanıt

MSI Boardla yasiyorum ilk amd problemimi piyango bana vurdu sanirim :)

• canozturk21 kullanıcısına yanıt
    Am5 EXPO problemi

Nasıl sorun yasıyorsunuz anlamıyorum.

• expo bios guncellemeleri oturana kadar kullanilmamali
  • Bios guncellemesi oturması diye birsey yok 2 aydır B650 Carbon Wifi ile Sıfır Sorun Expo kullanıyorum.

Expo ram alırken mutlaka uyumlu olduğuna emin olmanız lazım. Çünkü anakartlar xmp gibi çalışmıyor. Expo için çok dikkatli ürün seçmeniz gerekiyor. Bios güncellemenizi mutlaka yapmanız gerekiyor. MSI carbon Wifi ve tomahawk wifi kullanan kişilerde sorun yaşayan pek yok diyebilirim.

• moonquad kullanıcısına yanıt

hocam uyumlu zaten expo sertifikali da ama ne olduysa son bios u yukledikten sonra cortladi. Simdi hatta windows etkinlestirme hatasi aliyorum donanim degisikliginden oturu ama oyle bir durum yok sadece bios update yaptim msi in kendi cikardigi beta olmayna son versiyonu.

Bende tam bunu soracaktım. Bilgisayarı aldığımda alttaki beta versiyonu vardı ve onu yüklemiştim. Ramler 6000mhz expo, anakart msi carbon wifi, şuana kadar expo profilde kullanıyorum sorun çıkarmadı. Tek mesele bilgisayarım 1dk ya yakın bir sürede açılması.

Bu yeni tarihli biosta alttakiyle aynı mı, farklı mı? Üsttekini yüklemem gerekiyor mu? Dediğiniz gibi ramlerin doğru çalışmaması sorunu ile karşılaşır mıyım acaba

Am5 EXPO problemi

• Zoldan Z kullanıcısına yanıt
    Hocam şans bence, benim bios cipinde problem oldu diye düşünüyorum garantiye vereceğim allahtan yurtdışındayım da saçma sapn servis rezillikleri çekmem
    Sorun RAM'lerde muhtemelen. Önce RAM'i gönderin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.