Şimdi Ara

Altay Tankı Sözleşmesi İptal Edildi (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
0
Favori
6.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • KayhanKaan kullanıcısına yanıt
    %100 YERLİ TÜRK TANKI ALTAYI SONUNDA YAPTIK
    (motorunu biz yapamadık ama)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusuf946 -- 28 Şubat 2017; 11:11:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alex59

Elini güçlendirmeden ona buna höykürürsen işte böyle dut gibi ortada kalırsın.

Genel manada buna katılmakla beraber siyasette bunun kimsenin umrunda olmadığını sanıyorum. Eminim başka çıkar meseleleri dönüyordur.

Tabi dediğiniz şeyin de yine yapılmaması gerekirdi orası ayrı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • avusturyanın bize silah ambargosu koyduktan sonra bu kararı beklememek şaşırtıcı olurdu
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

quote:

Orijinalden alıntı: karasimsek06

Ah Erbakan hoca keşke yaşasaydın senin leopard tanklarına 60 yıllarda yaptığın motoru 2017 de türkiye kendi tankına yapamıyor. Zamanında kurulan tümosan hiç edilmeseydi bırakın kendi tankımızı çoğu ülkenin tankından arabasına traktörüne kadar motor verebilirdik.

Kendi kitabında bile böyle ifade yok hocanın

Leopard tanklarını hazırlayan grupta bile değil

Sadece ona ön hazırlık yapan bir ekipte bir ara çalışmış

Yani pes yahu Avrupada bir çok takım çalışması yaparsınız benim bir arkadaş mercedes'te staj yapmıştı

Ahh ah arkadaşım mersedes yaptı şimdikiler öyle mi ah vah vah ah

Biz kendi başına yaptık demedik bu projede olduğunu bizde biliyoruz. Zaten kim tek başına tank yapabilir. Önemli olan bu projede çalışmak ve o birikimi yakalamak. Türkiye'ye gelince kurduğu tümosan bu günler için kurulmuştur işte içine limon sıkılmasaydı. Ön görülülük budur. Ayrıca bu alaycı tavrından vaz geç senin arkadaşın 1 tane civata tutmuştur bu adam Türkiyede fabrikalar açtı tabiki senin arkadaşının esamesi olmaz Erbakan hocanın namı yürür.

• quote:

Orijinalden alıntı: zero fear

Aleyna Tilki diye okudum.

• Altay tankımızın motoru ve teknolojik sistemi bizim değil miydi yahu? Bizim değilse nasıl yerli tank oluyor? Kaputunu yaptık diye mi?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

quote:

Ah Erbakan hoca keşke yaşasaydın senin leopard tanklarına 60 yıllarda yaptığın motoru 2017 de türkiye kendi tankına yapamıyor. Zamanında kurulan tümosan hiç edilmeseydi bırakın kendi tankımızı çoğu ülkenin tankından arabasına traktörüne kadar motor verebilirdik.

Kendi kitabında bile böyle ifade yok hocanın

Leopard tanklarını hazırlayan grupta bile değil

Sadece ona ön hazırlık yapan bir ekipte bir ara çalışmış

Yani pes yahu Avrupada bir çok takım çalışması yaparsınız benim bir arkadaş mercedes'te staj yapmıştı

Ahh ah arkadaşım mersedes yaptı şimdikiler öyle mi ah vah vah ah

Biz kendi başına yaptık demedik bu projede olduğunu bizde biliyoruz. Zaten kim tek başına tank yapabilir. Önemli olan bu projede çalışmak ve o birikimi yakalamak. Türkiye'ye gelince kurduğu tümosan bu günler için kurulmuştur işte içine limon sıkılmasaydı. Ön görülülük budur. Ayrıca bu alaycı tavrından vaz geç senin arkadaşın 1 tane civata tutmuştur bu adam Türkiyede fabrikalar açtı tabiki senin arkadaşının esamesi olmaz Erbakan hocanın namı yürür.

Herhangibir tanka dair tek bir patenti bile olmayan Erbakan için "ahah Leopard tanklarına sağladığın motoru" diye başlayan anlamsız şeyler yazmışsınız

Hocaya civata bile sıktırtmadılar muhtemelen ki tek civata patenti bile yok

Halbuki dünya uzun yıllardır patentini aldığın fikir ve teknolojilerle yürüyor

Gerisi laf ı güzaftır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Güç grubu sözleşmesinde bi haber vasfı olmayan topluluk ALTAYIN tamamiyle bittiğini falan sanıyorlar herhalde öyle birşey yok öyle birey olsaydı üretilmesi planlanan 250 ALTAY için bir firma tarafından Alman motoruyla teklif gelmezdi.

Yine ümitleriniz boşa çıktı ben söyliyeyim şimdiden size.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi So Good. -- 28 Şubat 2017; 15:51:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Saab9000

quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Tesla gibi yüksek verimli pil üreten fabrikalar açıp geliştirirsek dünyanın ilk elektrilikli tankını yapabiliriz. Bu zamanda içten yanmalı motorları baştan üretmeye çalışıp 100 yıl geriden başlamamalıyız. Onu üretene kadar diğerleri elektrik motorları konusunda çok gelişmiş olacak.

Hocam tamamen bilmediğimden soruyorum. Tankımızın motorunu elektrikli yapıp batarya koyarsak olası operasyonlarda büyük sıkıntı yaratmaz mı? O kadar büyük ve ağır bir aracı taşıyabilecek bataryalar da bir o kadar ağır olacak. Birkaç yanan Tesla'yı görmüştük. Cayır cayır yanıyor. Ki bataryalar şiddetli manyetik alanlarda bile affallıyor. Bunlar için piyasada önlem var mı? Nereden öğrenebiliriz? Kimya bilgim yok. Matematik öğrencisiyim. Tamamen bilgi edinme amaçlı sormak istedim.

Öte yandan dediğiniz gibi içten yanmalı motorlar içinde geriye gitmemiz gerekecek. Off, çok sıkıntılı konular. Doğru dürüst tank üretebilmemiz için sanırım daha 40 fırın ekmek yememiz gerekiyor... Bilime verilmeyen önemin acısını yine her zamanki gibi bir konuda daha yaşıyoruz.

Elektrikçiler gelmiş gene...

Elektrikli motor yapılabilir ama batarya büyük sıkıntı, şuan ki batarya teknolojilerin verimi çok çok düşük. Ayrıca bu batarya için normal motordan daha fazla koruma lazım çünkü bir hasarda bütün tank yanar ve tamir edileyemeyecek hale gelir. Tabi bu araçlar su gibi yakıt harcıyor bu kadar yüksek güç verebilecek ve buna dayanabilecek batarya da lazım. Bir de EMP olayı var. Tabi bunun tanka yapacağı en az 2 tonluk ağırlık (bunu kaldırabilecek şasi yapılabilir) var.

Sonuç olarak tankın ilk 250 siparişine 1500 HP MTU motor takılacak (26 Litre motor olması lazım). Ondan sonra tıpki diğer ülkelerin yaptığı gibi içten yanmalı devam edecektir.

Son olarak, elektrik olayı çok yeni bir teknoloji bu yüzden henüz güvenilirliği ispat edilmemiş bir teknoloji. Savaş teknolojilerinde genel olarak güvenilebilir, stabil ve kolay üretilebilen (ucuz) bileşenler tercih edilir.

• Yerli üretim mantığını anlamayan süper zekalara gelsin, kafanızı kaldırında bakın bakalım başkaları ucaklarını nasıl üretiyor, hangi ülkelerden hangi parçaları alıyor.

Eurofighter'ın ve JAS-39 Gripen'ın parçaları ve parçaların menşeileri

Altay Tankı Sözleşmesi İptal Edildi

• Şimdi biraz ağır ol Savunma sanayi hakkında ne kadar bilgi sahibisin bilmiyorum ama öyle gazete köşesinde ki ya da internette kaynağı belirsiz bilgilerle buraya gelip atıp tutman hoş değil.

İlk olarak ALTAY tankının ilk 250 üretim için uzun bir süre önce yabancı menşeili motor kullanılacağı açıklanmıştı ki bu konuda şuan bir sıkıntı yok.

İkinci olarak TÜMOSAN ve SSM arasındaki gücü grubu sözleşmesi fesih edildi.Yani durum şudur ki yukarıda ki 250 tankımıza ek olarak üretilecek tanklar için TÜMOSAN ile anlaşılmıtı ancak Bu fesih üzerine tankın motorunu artık yapamayacak ki daha önce de yaşanan sıkıntılardan dolayı başka çalışmalar başlamıştı ki bu süreçten sonra onlar da hız kazanacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bilgisayar Bağımlısı

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Bilgisayar Bağımlısı

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ClimbDown

Tankların özelliği basit yapıda olup her daim tamir edilebilmeleri,

Batarya olayı için tamirden fazla bir sürü sıkıntı var tabi,üreteceği ısı,darbe aldığında(belkide top) vereceği tepki vs.

Tank için üretilecek bir batarya günümüzdeki içten yanmalı tank motorlarından daha zor mu tamir edilir?

Ayrıca benzinle çalışan içten yanmalı motorlarda o sorunlar halihazırda var. Eğer tankların patlatıldığı görüntülere bakarsanız aniden her tarafını alev kaplıyor ve içindekiler için tam bir fırın oluyor.

Türkiye'nin bulunduğu bölgede yılın çoğu zamanı güneş alınabiliyor. Mermiye dayanıklı, kir tutmayan malzemeden üretilmiş camların altına koyulan güneş panelleri ile şarj sorunu da ortadan kaldırılabilir. Türkiye'de dünyanın en verimli güneş panellerini üreten üniversite öğrencileri varmış ama destek bulamadıkları söyleniyor.

Tankları güneş paneli ile şarj edemezsiniz hocam. En azından direk üstünde yer alacak bir sistem kuramazsınız. Güneş çiftlikleri kurarsınız orada şarj edersiniz üstlerden.

Bu arada yakıttan kurtulsanızda barut benzeri yanıcı,patlayıcı maddeler ile top atışı yapıldığı sürece yanma,tutuşma tehlikesi giderilemez. O devasa mermilerin içerisindeki patlayıcı,yanıcı maddeler benzin ve mazota göre çok daha ciddi düzeyde yanıyor ve patlıyorlar.

Bu devirde bu teknoloji imkanları ile halen bir kolluk kuvvetini araca bindirip göndermek hatadır. Artık uzaktan yönetim,kontrol,iletişim teknolojileri inanılmaz boyutta. Jet uçağından , tankına kadar her şeyi uzaktan masa başından yönetebilmek mümkün olmalı askerler ile.

Şu anki teknolojiyle edilemez ama AR-GE yatırımından bahsediyoruz. Belki 10 sene içerisinde bunu çaresini bizim mühendislerimiz bulur ve ihraç ederiz. İlk aşamada tamamen elektrikli olmayabilir ama karma yapılarak yavaşça geçiş süreci oluşturulabilir. Mesela Tesla araçlarını şu boyutta bir bataryayla uzun mesafe boyunca yüksek hızda çalıştırabiliyor.

Eğer tankların tasarımı değişmezse mevcut hallerinin içerisine yeteri kadar büyüklükte batarya koyulabilir. Yakında uçaklar bile elektrikle çalışabilir. İlk denemeleri geçen sene Solar Impulse adlı uçakla yapıldı.

Şimdi zararına 10 yıl boyunca argeye büyük bir bütçe ayırırsak 10 yıla iyi tecrübe ve bilgi birikimi elde ederiz. (O zaman kadar kürdistan kurulmazsa tabi)

Uçaklarda,tanklarda bir gün muhakkak sadece elektrikle çalışacak belki de güneş panelleri ile şarj olacak ama üstündeki güneş panelleri ile değil.

Bataryaların enerji yoğunlunun en az 4-5 kat artması gerekiyor. Model S, 2 ton ağırlığında yaklaşık 500 km gidiyor. Yanmayacak bir şekilde dış yüzey gibi kimyasal çözümlerde üretebilirse en sonda elektromanyetik top atış sistemi gibi barutsuz,patlamasız bir atış sistemi ile birleştirilirse tabi ki ortaya güzel bir şey çıkar fakat minimum 6-7 yıllık bir çalışma gerektirir ki iyi masraf ister bu proje. Böyle bir şeyin altından ancak Abd savunma şirketleri kalkabilir.

@elektro_gadget

Hocam iş özgünlüğe gelecek olursa tank ve uçak yapmanın bu devirde artık ne gibi özgünlüğü var? Savunma ürünlerinin argesinin ne denli uzun olduğunu benden iyi biliyorsunuzdur. Hele ki bizim hazır zırh sistemleriyle ürettiğimizi hatırlayacak olursak (Zırhı belirli ülkelerden alıyoruz defender vb. lisans izniyle ürettiğimiz araçlara takıyoruz.

Norveç, Yeni Zelanda, Güney Kore, Singapur bunlar bildiğim kadarıyla tank ne kadar kullanılıyor,üretiyor?

AR-GE başlangıçta zarar etmeyi göze alarak yapılır ama sonuçlandığında zararın çok daha fazlası kar olarak kazanılır. Bu durumda başarısız olma ihtimali de var ama daha önce denenmemiş bir işe girişmezsek diğerlerini taklit etmekten kurtulamayız. Yatırımın sonunda başarılı olma ihtimali varsa uğraşılmalı ve getirisi muazzam değerde olabilir.

Solar Impulse adlı uçak kanatlarındaki güneş enerjisi toplayan binlerce hücreyle hiç inmeden dünyayı dolaştı. Airbus A-380 gibi uçakları bu yöntemle uçurmak şimdilik çok zor ama gelecekte olmaması için hiçbir sebep yoktur. Sadece zaman gerekiyor.

5 yılda Suriyelilere 30-40 milyar lira harcayabilen bir ülke geleceği için çığır açabilecek bir teknolojiye 6-7 yıl boyunca aynı paraları verebilir. Bu yatırımın karşılığı Suriyeliler gibi sadece zarar olmayacaktır.

Diğer kişiye yazdığınız cevaba ithafen, o ülkelerin siyasi ve coğrafi konumu ile ülkemizin siyasi ve coğrafi konumunu karşılaştırmanızı öneririm.

• quote:

Orijinalden alıntı: egemena

quote:

Orijinalden alıntı: DEMİRCİEFE

ayrıca bi de şu var. belgesel kanalarda (Nat.geo VE Viasat history) 2 dünya savaşlarını izliyorum, taa o yıllarda savaşın en keskin oldugu dönemlerde adamlar bir günde onlarca tank yapıyorlar. aradan geçmiş 50-60 sene biz hala tank yapıcağız.bir gerçek var ki,,ülkem için çok üzülüyorum.

Ne yapacaksın tankı? Şahane avm ve rezidans üretiyoruz.

bu altay tanklarını türk bir şirket üretmiyormuydu. sabancı sanki yada koçlar gibi aklımda kalmış.
  • tankın komple iptal edildiği falan yok,attığın başlığı seveyim...yöneticiler müdahale etmeli...(hükümeti günahım kadar sevmem ama başlık yanlış...)

söz konusu olay sadece tankın motoru ile ilgili,tümosan avusturyalı şirketle anlaşıp motoru buraya getirecek,bir kısım da teknoloji transferi olacaktı,
    mevcut siyasi gelişmeler sonucunda bildiğiniz üzere ambargo kararı alındı bazı avrupa firmaları tarafından,nihayetinde tank motorsuz kaldı denilebilir ancak
    bu sıkıntı aşılamayacak birşey değil...
    dünya üzerinde alternatifi olmayan bir teknoloji yoktur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B4ris -- 28 Şubat 2017; 16:36:58 >
  • B4ris B kullanıcısına yanıt
    Basligi Akitten aldim, tek kelime yorum yapmadim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: smd

Basligi Akitten aldim, tek kelime yorum yapmadim

akit'in de attığı başlığı seveyim o zaman...
  • Motor üretmeyi toplu iğne üretmek sananlar var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

quote:

Orijinalden alıntı: Treth

Demekki geriye tek bir çare kalıyor. O motoru kendimiz yapmak zorundayız.

Yoksa buna benzer sıkıntılardan başımızı kaldıramayacağız.

Zaten geçen hafta kendiniz yapmak için destek verdiğiniz sirkette motor yapamayacağını ilan edip sözleşmeyi fesh etmişti.

Kısacası su an tank mank yok .

Tank mank yokmuş arkadaşlar kesin bilgi yayalım. Bilgi yüksek yerden baksanıza, arkadaş OTOKAR Yönetim Kurulu Başkanı'nın kaynının torunu, kesin bilgi tank mank yokmuş cidden.
    Sağol dostum sen olmasan kesin bilgi alamayacağız ülke sana minnettar savunma sanayi uzmanı kardeş

Forumdaki ergenler nedense her konuda en uzmanı benim modunda takılıyor, bir halt bildiğiniz yok anca boş boş konuşun koca karı gibi.
    Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu forumun ergenlerinin ruhunda var.

Tınk mınk yık

• quote:

Orijinalden alıntı: zero fear

Aleyna Tilki diye okudum.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.