Şimdi Ara

Alt Takım Ustaları Yardım Lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2016 model Makyajlı kasa Toyota Auris araç aldım Ocak ayında.

araç 3 senedir garaj da yatan ara ara çalıştırılan bir araçmış. Km 26.000 de.

Alırken baktırdığım usta z rotlar yatma kaynaklı kötü olmuş dedi ve sol taraf da ses yapıyordu bende değiştirdim ancak ses kesilmedi.

Sesi tarif etmem gerekirse tak tak tak şeklinde geliyor.

ses ise parke yollar da , şerit şerit halde ses yapan kabartmalarda ve dalgalı asfaltta düşük hızlar da belirgin bir şekilde sol ön taraftan gelmekte. Ancak kasislerden geçerken , çukurlar da vs herhangi en ufak bir ses. Bugün rotbalanscıya gösterdik sanayi de tanıdık bir usta ile alt takım sağlam ancak sol amortisör sağa göre baya sert olduğunu söyledi. Sonra normal bir mekanik ustasına gittik o da baktı ve amortisör kafasında ki plastik kapağı çıkardı eli ile baktı evet sol da ses var elimle hissediyorum sağda yok dedi.

bende kendim şöyle mantık yürüttüm. Evet amortisör de bir arıza olabilir bu arıza ise ufak süspansiyon hareketlerini karşılayamıyor ve ses yapıyor sertlik yüzünden. Ancak kasis gibi çukur gibi büyük hareketler de çalıştığı ses kesildiğine kanaat getirdim tabi ancak sizler ne düşünüyorsunuz ?

yapılacak işlemlere gelince ise amortisör sökülecek bakılacak. Arıza var mı ? Yoksa amortisör kafası mı arızalı adım adım parça değişimi ile gidilecek dedi.

Bende boş boşuna para vererek parça değiştirmek istemiyorum. Deneme yanılma yöntemi ile yapmak istiyor ustalar ama malum parça ve işçilik ücretleri bu şekilde iken bende buna sıcak bakmıyorum.

sizce nasıl bir yol izlemeliyim ? Arıza neyden kaynaklanıyor olabilir ? Yardıımınıza ihtiyacım var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sanki amortisör takozu/bilyası vs olabilir gibi geldi bana…Önce oraya bakmak lazım bence hocam…

• toyota16 T kullanıcısına yanıt

Ilk bakilmasi gereken yer burasi

• Amortisör takoz ve bilyalarini takim halinde degistir aracin pamuk gibi olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam ilgi ve alakan için çok teşekkür ederim. Muhtemelen oralara baktırıcam ilk olarak

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • The Division Bell kullanıcısına yanıt
    Gördüğüm kadarıyla herkes aynı fikirde ben de sizin gibi düşünüyorum. Teşekkür ederim ilgi ve alakanız için

• Yatan araçta aks bilyası da çürür...

Hocam fren kaliperlerinden geliyormuş ses. Çok detaylı inceledi usta dinledi salladı vs baktı. Toyota’lar da oluyormuş galiba bir pinler boşluk yapıyormuş

• para ve vakit varsa alt takımı komple değiştir. bizim ustalar sığır biraz.

bozuk amortisörüme sağlam diyen 2 tane alt takımcı var. amortisörleri değiştirdim arabanın kaderi değişti.

• command_4 kullanıcısına yanıt
    Hocam para nakit vakit bunlar yok birde 26.000 km de ki aracın alt takımını yenilemek çok mantıklı gelmiyor. Hele Toyota marka aracın alt takımı kolay da bozulmuyor. Ama dediğiniz gibi ustalarımız sığır. Ama ustalar da sizin dediğiniz gibi istiyor parça yenileyelim paramızı alalım sorun elbet bir parçada çözülür diyorlar. hocam arkadaşımın çok güvendiği bir ustaya gittik. Baya inceldi baktı etti Balat’a semerleri dedi. Bakalım bir ustaya daha danışıp çözeceğiz artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Willian -- 20 Mart 2024; 0:35:8 >
  • Willian kullanıcısına yanıt

Benim corollada da kaliperler tornaya gitmişti ama araç 10 yaşında km’si ise 190 binlerdeydi…Ön amortisörler ve z rotları 205 binde değişmişti sonrasında araba fabrika performansına kavuşmuştu 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.