Şimdi Ara

Allah neden dünyayı daha güzel yaratmadı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
55
Cevap
0
Favori
2.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Keşke 100 sene sonra filan geleydim daha fazla gelişme olurdu şu uzay konusunda ,eğer başka bir dünyada yaşam bulunursa bize öğretilen herşey çöker

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: patatessiz patso

O zaman cennetin anlamı kalmazdı.
    Cennet daha da güzel olabilirdi
  • Neden sorusu sorulacağına tam olarak nasıl sorusuna yönelmeniz iyi olabilir. Neden sorusunu sormak tahmin veya varsayımlar üretilse dahi içi boş kalan cevaplar olacaktır. Tartışılmasın demiyorum elbet yanlış anlaşılmayayım.Eğer bir Tanrı varsa Tanrı'nın düşüncesini(imge) bilmek sınırlı akla sahip olan bir varlık için olanaksız bir durumdur. "Dünya zaten mükemmeldir" savını ortaya atmak için elde tutulur bir veri veyahut destekleyecek argüman olmalıdır yoksa 2 3 laf ortaya atıp işin peşin bırakmak olmuyor affedersiniz. Bu sorunun cevabı için ömürler veren o kadar görüş temellendiren insanlara hakaret etmek bu olsa gerek. Düzenlilik savı bildiğim kadarıyla şuan günümüzde çürümüş bulunmakta algıların bizleri yanıltması yüzünden. Kaotik(düzensiz) bir durumda kainat denilen şey. Düzen vardır o yüzden Tanrı olmalıdır savı da anında çürüdüğü için bu görüşü savunan kişilerde kendi Tanrılarını çöpe atmaları yerinde bir karar olabilir. Neyse konumuz bu değil zaten.

Zaten herkesin yorumu öznel olacağı için bende küçük bir şey diyeyim izninizle. Tam olarak dinsel olarak yorumlamaya çalışacağım konu itibariyle ne kadar zındık olsam da. Güzel dediğin kavram herkese göre göreceli bir durumdur ama konumuz biraz nesnele dayanacağı için bu durumu biraz esgeçebiliriz gibi ama "yaşanılabilir olması" tam olarak nesnelliği bozuyor gibime geldi. Sana güzel gelmeyen bir şey başkasına güzel gelebilir. Yani yaratılmayan insanoğlunun yaratıldıktan sonra göreceği güzellik anlayışının ötesine bir durumda ama doğduğu anda itibaren şaşırdığı durum hep ona sıradan gelmeye başlandığı için böyle bir hisse kapılıyor. Yani güzellik anlayışın bizim açımızdan katmanlandırırsak bu gördüğümüz en iyi şey olabilir. Yaratılmadan önce daha bir şey belirlenebilmiş değildi bizim açımızdan. Bu evrenden ötesini tahmin etmek bizim aklı sınırlarımızı zorlayan bir durum yani Tanrı'nın güzellik anlayışı bizim güzellik anlayışımız ile farklı ve farklı olması sebebiyle bizim sınırlarımız sadece böyle bir evreni algılayabiliyor . Bunun daha da ilerisini yaratabilir elbet tanımlanan özellikleri nedeniyle ama insanoğlunu yaratırken insanoğlunun tam olarak uyum sağlayabileceği bir evren yaratarak böyle bir şey ortaya çıkarmış olabilir. Senin hayalin sana daha cazip gelebilir ama böyle bir evrene eşdeğer bir durumda olduğunu pek düşünmüyorum açıkcası bu da biraz insanı yanılgı olsa gerek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 2 cumlede anlatabilirdin neden bu. kadar cok yazi yazdin hocam ya
    kisaca tanrinin gordugu guzellikle senin gordugun guzellik farkli olabilir bu

• quote:

Orijinalden alıntı: Zig47

2 cumlede anlatabilirdin neden bu. kadar cok yazi yazdin hocam ya
    kisaca tanrinin gordugu guzellikle senin gordugun guzellik farkli olabilir bu
    Haklısın uzgunum ama tek belirttigim o degildi. Elestirin icin tesekkurler.

• hocam ozur dilerim ben cokta zeki birisi degilim kusuruma bakmayin benim malligim

• quote:

Orijinalden alıntı: Zig47

hocam ozur dilerim ben cokta zeki birisi degilim kusuruma bakmayin benim malligim
    Anlayıp veya anlamaman senin zekanı etkileyecek veyahut belirleyecek bir durum değil kendine haksızlık etmemeni tavsiye ederim. Ben zeki bir insanda değilim onu da belirteyim sadece öznel bir yorum yapmış bulunmaktayım sadece. Dediğinin yanlış olduğunuda düşünmedim haklılık payın mevcut.

• hocam yazinizi tam okumadim sadecebasindan goz gezdirdim ortasindan ve altindan 2 cumle seklinde

onyargiliyim bu konuda nedeni de su genelde cok yazi yaziyolar ders kitaplarinda olsun yada okuyup anlamam gereken bi yerde halbuki verilmek istenen mesaj anafikir 1 cumle o yuzden biraz oyle bi mesaj yazdim size kusura bakmayin

• @HADO77

Aydınlat bizi hocam.

• Fazla uğraşma bu konularla kafayı yersin

• şuan aklım da milyon tane soru.. sen iyilik yapıyosun cennetlik oluyorsun ama oraya gireceğin vakit kötü fikirlerle giremezsin girdin diyelim acaba kötü ayıp şeyler düşünürsen ne olur.. ben en başından beri diyorum Dünya harika bir yer taşından toprağına kadar ama batıran - çekilmez ve dayanılmaz yapan bizleriz toplam tüm dünya'nın nüfusu 30-35 milyar vardır. her m² sine 1 insan düşün
  • fantastik evrden dediğin dünya modelinin değiştirilmiş hali, allah ise burayı sıfırdan yarattı kıyaslamak saçma.

Fantastik evrenler dışardan güzel görünür içine girsen 2 gün yaşayamazsın. Allah dünyamızı hiç şüphesiz tam dengesinde yaratmış elhamdürillah
  • bu konuda ilk 2 cevap cok doğru fakat ben hala neden bazı insanların bolluk içinde yaşadığı halde bazılarının açlıktan ölebildiğine anlam veremiyorum veya bazılarının kıvanç tatlıtuğ olarak gelip de bazılarının doğuştan sakat, dünyaya eziyet olarak gelmesine.
  • Belki bu kadarını hakediyoruzdur

• Çünkü insanların yinede içine mıçacaklarını biliyordu.
    Matematik gibi bir şey bu 2x2=4
    İnsan = kötülük pislik zarar verme hırs çıkar.

• İnsanın isteklerinin sınırı yoktur.Dediğin gibi olsa yine dersin daha iyisi yok mu diye.Hayatta kötülükler dertler sıkıntılar olmasa bu seferde çok sıkıcı denilirdi.

Allah neden dünyayı daha güzel yaratmadı?
    Allah neden dünyayı daha güzel yaratmadı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DamsizDaGirebilenAdam -- 7 Ekim 2019; 1:56:43 >

• Daha güzelden kasıt bana göre şu.

Mesela çok yakışıklı zengin entellektüel olsak dahi muhatap olduğunuz dünya aynısının tersi olmalı gibi.

Yani çok güzel zengin entellektüel. Bi nevi aynadaki ben aslında dişil bi Benzetimle reel hayatta yer etmiş.

Biz bizi tamamlayacağını düşündüğümüz bi dünyada mükemmeliyetçi bi düşünüşe sahibiz.

Buradaki sorun kişi araç konusunda yanlış eseme hatasıdır. Aşağıda kişi nesne arasındaki ilintinin doğrusu anlatılacak.

.............

Ben mükemmel olmalı iken mükemmel olması gereken bi dünya da gerekiyor.

Saate 400 km yapan bi aracın bunu gideceği yolun olmaması sorunu mevcut.

Burada kişi nesne arasındaki ilişkiye algı mevzusunu kattık. Yani saatte 400 km hız ve bunu kullanacak yol dendiğinde algımızın neşe ve zevk mekanizmasına gönderme yapıp esasında meselelerin tastamamam dışında iken ben denen öğeye değindik.

Yakışıklı zengin entelektüel derken benim dışındaki alemin dışında olduğumu idrak etmem ve kişi ile nesne arasındaki ilintiyi bizatihi değil algıya kurmam gerektiğini anladım. Zira algı meselelere bakış açısıdır. Kişiyi güzel zengin entellektüel olduğu halde bana hitap eden özel duruş algıdır.

.........

Tıpkı 400 km hız yapan onlarca aracın bi tanesinin şekli yol tutuşu size hitap edeceği gibi.

..........

Bu açıdan siz fiziksel olarak meselenin dışında algısal olarak meselenin içinde olduğunuzu anladığınız an dünya ve güzellikkavramı ortaya atılır.

...........

Bizler algılarımızla değer veririz. Güzellik çirkinlik zenginlik algısı farklıdır. Zor gününüzde yanınızda olan biri trilyoner bi adamdan daha zengindir veya size yüz vermeyen bi kadın her zaman yanınızda olan bi hanımdan daha çirkin olmalıdır.

Bunlara rağmen sair olan duruşta ısrar dahi algıdır. Bu algıda sorun olabilir ve varsa dünya ne kadar güzel olsa da çirkin gözükebilir mi?

.............

• trcpt kullanıcısına yanıt
    Düşünsene 87 ye biniyorsun marsa gidiyorsun 100 sene sonra falan neler olur neler ah ah

• Insanoğluna fazla bile, gene rabbim lütfetmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

Daha güzelden kasıt bana göre şu.

Mesela çok yakışıklı zengin entellektüel olsak dahi muhatap olduğunuz dünya aynısının tersi olmalı gibi.

Yani çok güzel zengin entellektüel. Bi nevi aynadaki ben aslında dişil bi Benzetimle reel hayatta yer etmiş.

Biz bizi tamamlayacağını düşündüğümüz bi dünyada mükemmeliyetçi bi düşünüşe sahibiz.

Buradaki sorun kişi araç konusunda yanlış eseme hatasıdır. Aşağıda kişi nesne arasındaki ilintinin doğrusu anlatılacak.

.............

Ben mükemmel olmalı iken mükemmel olması gereken bi dünya da gerekiyor.

Saate 400 km yapan bi aracın bunu gideceği yolun olmaması sorunu mevcut.

Burada kişi nesne arasındaki ilişkiye algı mevzusunu kattık. Yani saatte 400 km hız ve bunu kullanacak yol dendiğinde algımızın neşe ve zevk mekanizmasına gönderme yapıp esasında meselelerin tastamamam dışında iken ben denen öğeye değindik.

Yakışıklı zengin entelektüel derken benim dışındaki alemin dışında olduğumu idrak etmem ve kişi ile nesne arasındaki ilintiyi bizatihi değil algıya kurmam gerektiğini anladım. Zira algı meselelere bakış açısıdır. Kişiyi güzel zengin entellektüel olduğu halde bana hitap eden özel duruş algıdır.

.........

Tıpkı 400 km hız yapan onlarca aracın bi tanesinin şekli yol tutuşu size hitap edeceği gibi.

..........

Bu açıdan siz fiziksel olarak meselenin dışında algısal olarak meselenin içinde olduğunuzu anladığınız an dünya ve güzellikkavramı ortaya atılır.

...........

Bizler algılarımızla değer veririz. Güzellik çirkinlik zenginlik algısı farklıdır. Zor gününüzde yanınızda olan biri trilyoner bi adamdan daha zengindir veya size yüz vermeyen bi kadın her zaman yanınızda olan bi hanımdan daha çirkin olmalıdır.

Bunlara rağmen sair olan duruşta ısrar dahi algıdır. Bu algıda sorun olabilir ve varsa dünya ne kadar güzel olsa da çirkin gözükebilir mi?

.............
    Bu mesajın üzerine mesaj atılmaz hocam daha da. Günlük beyin yakma dozajımı aldım, sağolasın ellerin dert görmesin.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.