Şimdi Ara

Ali'nin küçük kızının Ömer ile evlenmesi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
0
Favori
4.681
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İslam Ansiklopedisi bile üstü kapalı belirtiyor, hem bunu hem de peygamberin Aişe ile evlenmesini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AB1E07F87 -- 21 Mayıs 2020; 16:41:31 >
  • Hintli bir alim konusmasinda annesinin 7 yasinda evlendigini soylemisti

2020 yilinda Türk toplumunda bu yasta evlilikleri koleligi çok esliligi falan anlamamiz imkansiz biz bugunun kafasini yaşıyoruz

Gerci bi filmde bir kadin 6 yasinda ilk orgazmini oldugunu soyleyip ovunuyordu komedi filmiydi ama yine de igrenc tabi ustelik tvde izledim bunu sisman yasli bi kadindi belki baska goren vardir

Bizim anlamamiz zor bugunun kafasiyla

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Hintli bir alim konusmasinda annesinin 7 yasinda evlendigini soylemisti

2020 yilinda Türk toplumunda bu yasta evlilikleri koleligi çok esliligi falan anlamamiz imkansiz biz bugunun kafasini yaşıyoruz

Gerci bi filmde bir kadin 6 yasinda ilk orgazmini oldugunu soyleyip ovunuyordu komedi filmiydi ama yine de igrenc tabi ustelik tvde izledim bunu sisman yasli bi kadindi belki baska goren vardir

Bizim anlamamiz zor bugunun kafasiyla
    Hintli bir alim mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

Hintli bir alim mi

Alıntıları Göster
    Bu alim amerikalı olsa beğenirdiniz ama bu alim bir hintli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Redmi K20 Pro

Bu alim amerikalı olsa beğenirdiniz ama bu alim bir hintli.

Alıntıları Göster
    He ya hastasıyım amerikalı alimin ,

• Sonra hindistan niye gelişmiyor..
  • Büdist alim

• Dünyada şu anda çocuklarla evliliği savunan sadece iki grup insan kaldı.
    Pedofiller ve müslümanlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakiki Osmanlı Torunu -- 23 Mayıs 2020; 23:38:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hakiki Osmanlı Torunu

Dünyada şu anda çocuklarla evliliği savunan sadece iki grup insan kaldı.
    Pedofiller ve müslümanlar.
    "Ben de taciz edildim pedofili abartılıyor"/b]

Ali'nin küçük kızının Ömer ile evlenmesi

Biyoloji alanında dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan Prof. Richard Dawkins’in (72) sözleri şoke etti.

The Times’a konuşan İngiliz yazar, “Geçmişte öğretmenim beni elle taciz etti. Bence bunun bir zararı yok” dedi. Pedofilinin meşrulaştırıldığını söyleyen çocuk hakları dernekleri Dawkins’e tepki gösterdi.
    https://www.aksam.com.tr/dunya/ben-de-taciz-edildim-pedofili-abartiliyor/haber-243905

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Novagate -- 25 Mayıs 2020; 14:23:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Novagate

Bu mesaj silindi.
    Haber yalan. Tipik Akşam gazetesi haberciliği işte. Orijinalini bulup koysana yapabiliyorsan. Ben buldum, öyle bir şey demiyor.

Şöyle demiş: “I am very conscious that you can’t condemn people of an earlier era by the standards of ours. Just as we don’t look back at the 18th and 19th centuries and condemn people for racism in the same way as we would condemn a modern person for racism, I look back a few decades to my childhood and see things like caning, like mild pedophilia, and can’t find it in me to condemn it by the same standards as I or anyone would today.”

Umarım İngilizce biliyorsundur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sicsoline -- 31 Mayıs 2020; 15:25:53 >
  • dın sızı atayızlerın pedofılıyı savundugunu ıddıa edecek sevıyeye dusurebılır..dıkkat..

• Çocuk evliliklerinin o dönemde normal görülüp, şimdi görülmemesi dinlerin bütün zamanlara hitap edemediğinin kanıtı zaten.

• quote:

Çocuk evliliklerinin o dönemde normal görülüp, şimdi görülmemesi dinlerin bütün zamanlara hitap edemediğinin kanıtı zaten.
    Eğer o dinin kutsal kitabında koşulsuz şartsız çocuk evliliğinin normal olduğu yazıyorsa evet, gösterir. Ancak, bu zaruri bir durumsa hayır, göstermez. Çocuk evlilikleri üstte açıkladığım gibi ekonomik bir problemdi. Bugün Hindistan’da hâlâ yaygın, çünkü Hindistan fakir bir ülke. Ancak bana kalırsa, her ne kadar çocuk evlilikleri o dönemde bir zaruriyet olsa da yaş farkını çok fazla açmak ahlâken yanlış olacaktır. Örneğin 1200’lü yıllarda Katolik Kilisesi, 13 yaşındaki çocukların evlenmesine izin verirdi ancak yaş farkının uçuk olması yasaktı. 13 yaşında bir kız çocuğu, 16 yaşında bir erkek çocuğuyla evleniyordu mesela. Ne zaman ekonomik problemler çözüldü, Katolik Kilisesi çocuk evliliklerini tamamen yasakladı.

Fakat bazı toplumlar-İslam öncesi/sonrası Arap toplumu- ergenliğe girmiş kişilerin yaş farkına bakmaksızın evlenebileceğini düşünüyordular. Yani çocuk evlilikleri onlar için, tamamen ekonomik problemler nedeniyle değildi. Tıpkı senin gibi seküler insanların söylediği şekliyle, ergenliğe girmiş bir bireyin rızasını alabileceklerini düşünüyordular. Aslında ben, non-teistlerin Muhammed’e sayıp sövmesine anlam veremiyorum. Bir kere seküler bireyler, karşılıklı rıza varsa her şeyi ahlâken normal görme eğiliminde. Hadislerde Aişe’nin-9 yaşında olmasına rağmen- gayet aklı başında olduğunu ve ergenliğe girdiğini görüyoruz. Hatta hadislere göre Aişe, Muhammed ile olan evliliğine karşı çıkmıyor, bundan mutluluk duyuyor. Mademki ahlâkı karşılıklı rıza olarak görüyorsun Muhammed evlatlığının karısını aldı, Aişe ile evlendi diye karşı çıkmak nasıl bir çelişkidir?

Bu arada yanlış anlaşılmasın ben Muhammed’in Aişe ile olan evliliğini ahlâken yanlış görüyorum. Ancak bunu karşılıklı rızadan dolayı değil, doğal yasaya uygun olmadığı için ahlâken yanlış buluyorum ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 4 Haziran 2020; 1:39:59 >

• İslam sadece kutsal kitaptan ibaret değil. Hadisler de İslam'ın büyük bir parçasıdır.
    İslam'da evlilik yaşı yoktur. Bir bebek bile evlenebilir. Beşik kertiği muhabbeti oradan gelir.
    İslam'da evlilikte kadının rızasına bakılmaz. Baba izin veriyorsa nikah geçerlidir.
    Muslumanlar için onu örnek alın denilen muhammed cocuk evliliği yapmıştır. Bu davranış bütün müslümanlar tarafından sünnet olarak algılanır.
    Bu sebeplerle İslam'ın evrensel olduğunu söylemek imkansızdır.
    Ayşe'nin razı olduğunu nereden çıkardın. Ayşe hadise göre Muhammed'in yanına görüldüğünde evleneceğinin farkında bile değildi. Evlendikten sonra razı olmuş olması neyi değiştirir. Stokholm Sendromu bile olabilir. Bunu bilmemiz imkansız.
    Karşılık rıza olayı psikolojik gelişim ve olgunlaşma ile ilgilidir. Bunu oy kullanma yaşı olarak düşün. 15 yaşında bir çocuk da oy kullanabilir. Ama yasal olarak buna izin verilmez. Neden. Çünkü o yaştaki çocuğun muhakeme yeteneği tamamen oturmamıştır. Evlilikte karşılıklı rıza olayı da aynı şekilde.
    9 yaşındaki çocuğu her şeye razı olmaya ikna edebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakiki Osmanlı Torunu -- 6 Haziran 2020; 17:46:9 >

• quote:

İslam sadece kutsal kitaptan ibaret değil. Hadisler de İslam'ın büyük bir parçasıdır.
    İslam'da evlilik yaşı yoktur. Bir bebek bile evlenebilir. Beşik kertiği muhabbeti oradan gelir.
    İslam'da evlilikte kadının rızasına bakılmaz. Baba izin veriyorsa nikah geçerlidir.
    Muslumanlar için onu örnek alın denilen muhammed cocuk evliliği yapmıştır. Bu davranış bütün müslümanlar tarafından sünnet olarak algılanır.
    Bu sebeplerle İslam'ın evrensel olduğunu söylemek imkansızdır.
    Ayşe'nin razı olduğunu nereden çıkardın. Ayşe hadise göre Muhammed'in yanına görüldüğünde evleneceğinin farkında bile değildi. Evlendikten sonra razı olmuş olması neyi değiştirir. Stokholm Sendromu bile olabilir. Bunu bilmemiz imkansız.
    Karşılık rıza olayı psikolojik gelişim ve olgunlaşma ile ilgilidir. Bunu oy kullanma yaşı olarak düşün. 15 yaşında bir çocuk da oy kullanabilir. Ama yasal olarak buna izin verilmez. Neden. Çünkü o yaştaki çocuğun muhakeme yeteneği tamamen oturmamıştır. Evlilikte karşılıklı rıza olayı da aynı şekilde.
    9 yaşındaki çocuğu her şeye razı olmaya ikna edebilirsin.
    İslamda çocuklarla nikah kıyılmasına izin vardır, doğru. Ancak cinsel ilişki için ergenlik çağına girmesi şarttır. Babası çocukluğunda nikaha onay vermiş olabilir, ancak kızın ergenlik çağına girdiğinde vazgeçme hakkı mevcuttur-ki birçok hadiste kadınların rızasına dair noktalar belirtilir- Stokholm Sendromu önceden şiddet görmüş kişilerde görülmekte. Ebu Bekir’in Aişe’ye eziyet ettiğine dair bir verimiz var mı?

quote:

“Karşılık rıza olayı psikolojik gelişim ve olgunlaşma ile ilgilidir. Bunu oy kullanma yaşı olarak düşün. 15 yaşında bir çocuk da oy kullanabilir. Ama yasal olarak buna izin verilmez. Neden. Çünkü o yaştaki çocuğun muhakeme yeteneği tamamen oturmamıştır. Evlilikte karşılıklı rıza olayı da aynı şekilde.
    9 yaşındaki çocuğu her şeye razı olmaya ikna edebilirsin.”

15 yaşındaki çocuk siyasi konulara ciddi derecede ilgi duyup tüm partilerin hilelerini, çarpıtmalarını çözebilir. 40 yaşında bir adam ise tüm bunların farkında olmayarak, yetiştiği kültürün dayattığı inançlara bağlanabilir. Örneğin aşırı derecede Türkçü olup ırkçı bir partiye oy verebilir. Bu ilkelerin doğrudan yaşla ilgisi yoktur. Ergenlik çağına girmek demek cinsel ilişkiyi kavrayabilmek, ona hazır olmak demektir. 12 yaşında bir çocuk cinsel ilişkiden hoşlanabilir, haz alabilir, devamanı isteyebilir. Senin savunun ile bütün hayvanların cinsel ilişkiye onay vermeyeceğini bile çıkarabiliriz. Rıza tanımı gereği bir şeye onay vermektir. Bu iş muhakameden çok cinselliğin ne olduğunu kavrayıp buna onay vermekle ilgili. 12 yaşındaki çocuklar gayette cinselliği kavrayabilecek kapasiteye sahiptirler. Nitekim aşağıda birazdan açıklayacağım, “Versay Davası” gibi örneklerde 12 yaşındaki kızların, 40 yaşındaki adamlarla ilişkiye onay verdiği birçok örnek vardır.

Batı’da pedofili sandığımızdan daha da yaygın. Eşcinselliğin geçmişte kabul edilemez bir durumken, günümüzde herkesçe normal kabul edilmesi ve düzenli olarak savunulmasına binaen “Gelecekte LGBT komitesine pedofililer ve ensestçiler katılabilir.” gibi eleştiriler geldiğini duymuşsunuzdur. Genelde uçuk bulunan bu görüş şimdilik cebimizde kalsın.

1973 Fransa’sında “Versay Davası” adıyla bir mevzu patladı. 40’lı yaşlarında üç adamın 12-13 yaşlarında üç kızla çıplak poz vermesi üzerine bu adamlar davalık oldu. Bunun üzerine ülkenin elitleri gazetelere yazılar yazarak, bu durumun suç olmaması gerektiğini savundular. Diğer elitler de bu bildiriye imza attı. Bu isimler çoğumuzun bildiği: Jean-Paul Sartre, Michael Foucault, Simone de Beauvoir, Roland Barthes, Jacques Derrida, Louis Althusser, Gilles Deleuze, Felix Guattari, Matzneff, Le Monde ve dönemin diğer isimleri...

Bu listeden Matzneff üzerinde yoğunlaşırsak; Matzneff “16’ların Altında” isimli kitabını ülkenin en önemli yayınevlerinden birinde bastırmış ve bu kitapta 16’dan küçük çocuklarla kurduğu ilişkileri anlatmıştı. Kimse de ne yukarıdaki bildiriye ne de bu kitabın basımına bir şey dememişti. Hatta kitap, 2005’de tekrar basılmıştı.

Aynı mevzular Almanya için de geçerli. 1975’te yetişkinler ve çocuklar arasındaki cinsel oyunları öven kitap basımından, pedofilinin suç olmaktan kaldırılmasını savunan siyasetçilere kadar pedofiliyle ilişkili bir yakın tarihleri var Almanların da.

Bu olaylar gerçekleşirken çıkıp da “Siz ne yapıyorsunuz?” diyen insan sayısı azdı. Fransa’da bu olayları “Eskiden entellik, ahlaktan daha önemliydi.” diyerek savunanlar oldu. Aslında çarpıcı bir açıklama. İnsanların davranışlarını, tolerans sınırlarını mevcut paradigma doğrultusunda ne kadar kolay değiştirebileceklerini gösteriyor bu açıklama. Sosyal hak ve bireysel özgürlüklerin bu denli yoğun olmadığı dönemde bu olaylar gerçekleşmiş ve hiç kimseye hesap sorulmamıştı. Şimdiyse bireysel hakların en ön planda olduğu devirdeyiz ve geçmişte yaşananların hesabı ancak sorulabiliyor. Bu kulağa hoş da gelse sorun şu ki, paradigmalar değişmeye devam ediyor.

Geçmişe baktığımızda eşcinsellik büyük bir günah ve cezalandırılması gereken bir bozukluktu. Zamanla meseleye bakış değişti, günümüzdeyse “bireysel özgürlük” sınırına girdi. Öyleki, eşcinsellik kendine güçlü bir lobi kurdu ve bugün eşcinselliğin normal bir şey olduğunun aksini iddia etmeyi geçtim, tartışmak bile imkansız hale geldi. Bin tane akademik yayın gösterebilirsiniz fakat emin olun, hakim paradigma bu yayınların da bilimselliğini etkiliyor.

Geçmişten günümüze doğru şöyle bir baktığımıza göre, giriş paragrafına dönebiliriz. Mevcut paradigmanın değişmeyeceği, pedofili ve ensest gibi sapkınlıkların da “bireysel özgürlük” sınırı altına çekilmeyeceğinin hiçbir garantisi yok. Hele de bu tarz ilişkilerin yaygınlığını gözlemledikten sonra. Üstelik geleceği düşünmeye de gerek yok, yabancı Twitter kullanıcılarının daha şimdiden ensesti de, pedofiliye de normalleştirmeye çalıştığını, bunun sapkınlık değil yönelim olduğunu savundukları tweetler bulabilirsiniz.

İnsan arzularının sınırı yoktur. Doğamıza ters düşen her sınıra olanak verdiğimizde, tartışmalar bir sonraki sınır için başlayacak. İnsanın hem en değerli, hem de en değersiz olduğu; beşeri arzularımızın isteklerine en çok kulak kabarttığımız bu çağda, bu sapkınlıkların nerede duracağını kestirmek imkansızdır.

Batı Hristiyanlıktan uzaklaştıkça, seküler insanlar en sonunda ahlâki değerlerin varlığına dahî inanmayı bırakacaklar. Ağlasanda, inkar etsen de bu bir gerçek.

Kaynaklar:
    https://www.wikizero.com/en/French_petition_against_age_of_consent_laws

https://www.irishtimes.com/life-and-style/health-family/germany-s-secret-paedophilia-experiment-1.2897942?mode=amp

https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/germany/10312930/Germanys-Green-Party-leader-regrets-campaign-to-legalise-paedophilia.html

https://m2.karar.com/yazarlar/yildiray-ogur/cokmekte-olan-batidan-bir-ahlak-tartismasi-12472

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 6 Haziran 2020; 19:51:10 >

• Kardeş sen İslamı heralde yarım yamalak biliyorsun. Şeri kanuna göre kadının boşanma hakkı da yoktur, evliliğe rıza göstermiyorum deme hakkı da yoktur. Babanın izni varsa evlilik geçerlidir bitti. Bu işin tartışması yok. Bu bir kanun. Başlık parası mevzusu boşuna çıkmamıştır. Bilmediğiniz konularda çok yorum yapıyorsunuz.

Geçelim diğer konuya.
    Şimdi bir çocuk ile 40 yaşında bir adamın zeka yaşları üzerinden bir görüşü savunuyorsun. Çocuk daha akıllı olabilir diyorsun. Yani istisnai bir durumu genelleştiriyorsun. Ne diyeyim ki. Bravo sana. Mantığın kusursuz. Biz burada birey mi konuşuyoruz toplum mu.

Bana eski tarihlerde alınmış kararları neden gösteriyorsun. 1970 e kadar Amerika'da ırkçılık gayet normal ve kölelik hala tartismaliydi. Nedir yani.

Günümüzde biliyoruz ki erken yaşta evlilik psikolojik olarak kadın üzerinde büyük baskı oluşturuyor.

Al muslumanların yazdığı bir bilimsel makale. Vardıkları sonuç.

https://vlibrary.emro.who.int/imemr/early-marriage-a-root-of-current-physiological-and-psychosocial-health-burdens-2/

Ben kendi annemden biliyorum. 15 yaşında evlenmiş. 50 yasindayken bile herzaman derdi çocukluğumu yaşayamadım diye. Annesine çok kızardı.

• quote:

Kardeş sen İslamı heralde yarım yamalak biliyorsun. Şeri kanuna göre kadının boşanma hakkı da yoktur, evliliğe rıza göstermiyorum deme hakkı da yoktur. Babanın izni varsa evlilik geçerlidir bitti. Bu işin tartışması yok. Bu bir kanun. Başlık parası mevzusu boşuna çıkmamıştır. Bilmediğiniz konularda çok yorum yapıyorsunuz.

İslam’da başlık parası falan yoktur. Ben bu tartışmayı uzatmayacağım tek bir hadis dahî, bilginin yanlış olduğunu ortaya koymaya yeter.

Rasûlullah Muğis'i gözlerinden yanaklarına gözyaşları boşanır halde Berire'nin ardından gider görünce kıza:

"Onu kabul etseydin"

Kız : "Yâ RasûlAllah, emir mi veriyorsun?"

Rasûlullah:

"Hayır, sadece arabuluculuk yapıyorum"

Kız: "Öyleyse onu istemiyorum" dedi.

Rasûlullah Muğis'in amcasına:

"Ey Abbas, Muğis'in Berire'ye olan sevgisine Berire'nin de ona olan nefretine hayret etmiyor musun?" buyurmuş, bu sevgisinden dolayı Muğis'i hiç tenkit etmemişti.

(İbn Kayyım eL-Cevziyye - Kalbin İlacı)

Hidam'ın kızı Ensârı Hansa (r.a)'dan: Hansa'nın babası, kendisini dul iken biriyle evlendirmiş, fakat Hansa bu nikahlanmadan hoşlanmamıştı. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s)'e gelip meseleyi anlatmış, Rasulullah (s.a.s) da onun nikâhını bozmuştur.

(Buhari, Ebu Davud)

Bakire bir kız Rasulullah (s.a.s)'e geldi ve arzusu olmadan babasının kendisini bir erkeğe nikahladığını söyledi. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s) bu kızı, nikâhı kabul ile reddetmesi arasında serbest bıraktı.

(Ebu Davud, Ahmed, İbni Mace) Mürsel hadis.

quote:

Geçelim diğer konuya.
    Şimdi bir çocuk ile 40 yaşında bir adamın zeka yaşları üzerinden bir görüşü savunuyorsun. Çocuk daha akıllı olabilir diyorsun. Yani istisnai bir durumu genelleştiriyorsun. Ne diyeyim ki. Bravo sana. Mantığın kusursuz. Biz burada birey mi konuşuyoruz toplum mu.

İstisna bir durum değil. Cinsellikten hoşlanmak, bunun devamını arzulamak, ve cinselliğin ne amaçla yapıldığını kavramak neredeyse 12 yaşındaki her çocuk için mümkün. Artık seküler dünya bunları normal görmeye eğilimli. Batı’da cinsel ilişki yaşı oldukça düşük ve yaygın. Ne yani Batı’daki 12-13 yaşındaki çocuklar birbirlerine tecavüz mü ediyorlar? Bunu Batı’daki çocuklara söylersen sana gülerler kardeş. Gayette rızalarının olduğunu söyleyeceklerdir.

quote:

Günümüzde biliyoruz ki erken yaşta evlilik psikolojik olarak kadın üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Ben kendi annemden biliyorum. 15 yaşında evlenmiş. 50 yasindayken bile herzaman derdi çocukluğumu yaşayamadım diye. Annesine çok kızardı.

Çoğunluğun böyle olduğu doğru. Ancak bunun nedeni çocuk evliliklerin büyük bir kısmının zorlamayla olması. Çocuklarınokullara gitmesinin gerektiği bir zamanda olmasından kaynaklı. Geçmişte okullar yoktu, ekonomik zorunluluklar vardı. Bunlar geçmişte çocuk evliliklerinin yaygın olmasının başlıca nedenleriydi. Anneannen de zorlamayla yahut ekonomik problemler nedeniyle evlenmiş belli ki. Bunun olması 15 yaşındaki kişilerin rıza gösterememesine kanıt değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 6 Haziran 2020; 20:54:9 >

• Hanefilerde baskı altında nikah geçerli midir? Google'a yaz.
    Cevap: Evet

Mecelleyi öğren öyle gel.
    Hadis ilmini öğren öyle gel.
    Herhangi bir hadise bakılarak hüküm verilmez. Hadisin sıhhati, hadisin ravi zinciri, hadisin hangi koşullarda söylendiği, aksini söyleyen hadislerin sahihligi veya hadiste ne kastedildiği. Bütün bunlar degerlendirilir. Ondan sonra hüküm verilir. Tamam mı. Başlık parası islamda yoktur neden çünkü zorlama evlilik olduğu için değil, işin içinde para olduğu için.

12 yaşında çocuklardan bahsetmissin. Yok işte ilişki yasiyorlarmis falan. Banane. Uyuşturucu da kullanabilir bu çocuklar. Banane yanlış her zaman yanlıştır. Bazi çocukların bunları yapmasi doğru olduğunu göstermez. Senin bunları örnek göstermen saçmalık.

Evlilik ayrıca sadece cinsellik değildir. Çocuk sahibi olma sorumluluğunu üstlenmektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakiki Osmanlı Torunu -- 6 Haziran 2020; 21:14:8 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.