Şimdi Ara

Ali Erbaş’a göre “Günaydın” demek cahiliye dönemi adeti. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
0
Favori
4.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
51 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Battlefield Maşuku B kullanıcısına yanıt
    al-ilah diye araştır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Tanrının cins isim olmadığını anlatmaya çalıştım sen lafı nerelere çektin. aşağıda bak oku ilah kelimesinin geldiği fenike ve ugarit tanrısı EL hakkında ne diyor

"El, Fenikelilerde bir gök tanrı idi ve diğer ikinci derece tanrılar O'nun tarafından yaratılmışlardı"

https://tr.wikipedia.org/wiki/El_(tanrı)

• Bi dakika, gündemi saçmalayarak Bi değiştireyim ben.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 1234Rambo kullanıcısına yanıt

O bir teori. Kesinliği yok. Şu tarihte kullanılmaya başlamıştır diye bir kanıt sunabilir misin ?

Neden Allah ismini söylemekte bu kadar zorlanıyorsunuz ? İlah denktir tanrıya Allaha değil.

Sürekli “Tek olan tanrıdan başka tanrı yoktur” diyeceksen sıkıntı yok ama direk tanrı dersen o zaman Kuranı Kerimle ne alakan olur senin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fade to Black kullanıcısına yanıt

El denilen o putun arapçadaki “el” dil bilgisi terimiyle ne alakası var ? Buradan mı alaka kurdunuz

Kuranı Kerimde tek olan Tanrı kendisinden Allah diye bahseder. Müslümanlar için de tek olan tanrının ADI Allahtır. Sizin dininiz neyse uydurun kendinize göre bir şeyler

"Allah özel isimdir Tanrı(ilah) cins ismidir. Önce bunu bir kavrayalım. İslamiyet tek olan tanrıya Allah der."

İslam gelmeden önce araplar ALLAH'ı biliyorlar,tapıyorlardı.Allahı islamla tanımadı araplar.

İslamdan önce hangi Tanrı Elçisi (farsça Peygamber) araplara geldi de ALLAHI araplara tanıttı.

Kaynak istersen buyur oku. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/51889

Ali Erbaş’a göre “Günaydın” demek cahiliye dönemi adeti.

• halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek diye bir suç var. teoride bir çok suçu engellemesi lazım.

ama pratikte sadece muhaliflere çalışıyor. ülkemizde kanun değil zihniyet sorunu var.

• soygar kullanıcısına yanıt

İslamdan önce derken ? Hz İbrahimi nereye koydun ?

Allah kelimesi ben Kuranı Kerimle geldi demedim ki zaten. Evvelden de vardı. Bundan bahsediyorum. Ancak putlara tapanlar dini değiştirmişlerdi mesele bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Battlefield Maşuku -- 18 Eylül 2021; 15:39:1 >
  • Yakında yine birşey bulamayıp başörtü olaylarına sararlar Ali Erbaş’a göre “Günaydın” demek cahiliye dönemi adeti.  benim başortülü bacımı dövdüler derler o esnada başörtülü bacım

Ali Erbaş’a göre “Günaydın” demek cahiliye dönemi adeti.Mustafayilmaz4160youtube
    Tiktoku sallayan kapalı kız
    https://www.youtube.com/shorts/NZGeGAHA35Q?feature=share

• onların kapanma şekilleri hiç kapalılar sınıfına dahil etmiyordum.

• AnadoluEfes kullanıcısına yanıt

Allah ırzlarınızı koruyun der ziynetlerinizi de saklayın der. Başörtüsünü başınıza kapatın demez. Lakin Allah neyi emrettiyse bu toplum bu müslümanım diyenler tam tersini yapıyorlar emretmediğini de tamamen uyguluyorlar.

• "cahiliye dönemi" arap yarım adasında yaşanmadı mı? o tarihlerde bizim atalarımız osta asyada at biniyordu, islam devleti türk katliamları yapıp asimilasyona uğratana kadar selamlama bile yoktu. ali erbaşın atalarını bilemem.

• Çalma yolsuzluk hızsızlık kadını insan yerine koymamak kölelik asıl cahilye dönemi adetleri. Şimdi hepsi var.
    Bu adam cidden gündem değiştirmek yolsuzluk, yoksulluk işsizlik çarpık ilişkiler ağı, liyakat sizlik, israf gibi asıl gündemi değiştirmek için maaşlı trol olarak çalışıyor. Üstelik emrinde milyaraca liralık bütçe, ibadet yeri ve memuru var. Yeni j. Goebbels.

• Ne içiyor bilmiyorum ama ayran içmek ''malum resmi içkimiz'' bu kafayı yapıyor ise bende başlıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Battlefield Maşuku

Allah özel isimdir Tanrı(ilah) cins ismidir. Önce bunu bir kavrayalım. İslamiyet tek olan tanrıya Allah der.

Allah Kuranı Kerimde tek olan ilah ancak benimdir der. O Allah ki diye başlayan oldukça ayet vardır.

Bunu tartışmak abes geliyor bana bir müslüman olarak. Siz de kendinize müslüman mı diyorsunuz ?

Allah-u Ekber değil de Tanrı uludur mu diyeceğiz ?

Ne Allah Tanrı kavramının birebiri değil(Allah ismi özeldir), ne de ekberin birebir karşılığı ulu değildir.

Her şeyi türkçeyi çeviremezsin bırakın bu kafatasçı milliyetçiliği. Kuranı Türkçeye çevir ama birden çok anlama gelen zengin kelimeleri çevirme bir zahmet. Ruhsuz bir şey çıkıyor ortaya. Sen kalkıp Rahman kelimesini direk merhamet olarak çevirirsen o kelimenin zengin anlamlarını elinin tersiyle itmiş olursun.

Ben Kuranı arapça değil türkçe okuyorum ama her kelimeyi türkçeye çeviremezsin. Rahman kelimesini çevireceğine rahmanın o zengin anlamını öğren. Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla. Her kavramı Türkçeye çevirirsek merhamet ve merhamet olan Allahın adıyla olur. Bilmem anlatabildim mi

Birader sana birşey sorcam. Dinimi yada hayatımı Türk diline ve Türk kültürüne göre yaşamak istemem neden saçmalık ve imkansız oluyor. Bana bir zahmet açıklasana? Bunun kafatasçı milliyetçiliği ile ne alakası var? Ben kendilerini dindar,radikal kesim(tarikaçı,alim vb.) yada müslümanım diyenlerin bu arap dilini vede arap kültürü yani ortadoğu-arabistan yarımadası-afrika çoğrafyasının geleneklerini,göreneklerini,törelerini zorla özendirme,dayatma veyahut sırf peygamberimizin sünneti diye kutsal gibi gösterilmesini gerçekten anlam veremiyorum. Belki insan dini o tarzda ve kültürde yaşamak istemiyordur!

Neden derken kardeşim İslam dini ve Kuran evrensel bir din değilmi? Bunu söyleyenler sizlersiniz madem tüm dünyaya hakim olma amaçı varken İnsanoğlunun dini kendi kültüründe ve dilinde yaşamasına neden normal karşılanmaz ki! Bunu sormaya ve genişletmeye çalıştığımda kendini dindar sananların tepkileri;

-Konuyu geçiştirmeye çalışanlar,

-Boş boş bakıp yüzlerinde mavi ekran hatası verenler,

-Öfkelenip şiddete başvuranlar (dinsiz,ateist,hain yaftası yapıştırma),

-Arapların tepkisi sırıtmak ve gülmek yani arap milliyetçiliğini yayılmasını memmuniyetle karşılayanlar,

-Kuran dilinin ne olduğunun önemsenmemesi ve bu sebeple nasılsa arapçanın kutsal dil olduğunu sanıp her süreyi anlamsızca ve sorgusuzca yapılması,

Ve son olarak Hristiyanlığın,Budizm,Yahudilik vb. dinlerin halen varlığını sürdürmesi ve özellikle islamiyete göre sempati ile bakılmasından sebeplerden biri de her kültüre,insanoğluna ve güncelliğe uyum sağlamasını söylemem çoğu kimsenin tepki göstermesine ve anlamsız bulmasını sağlayacaktır. Hatta Deizm,Ateizm gibi akımların artmasındaki sebeplerde İslamiyetin veya dinlerin değişmeyen yada günümüze uyumlanamayan kalıplarıdır dediğim zaman konuyu farklı yerlere çekilmesin. Ben dinin değiştirilmesi ve bozulması gerektiğini söylemiyorum. İnsanoğluna ve güncelliğe adapte olmasından bahsediyorum.

• Harbi cahil bu imam..

• kendılerı cahılıyenın temsılcılerı gibi bence

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.